Dżiny w islamie

Miejsce, w którym przeczytać można różne intrygujące opowieści związane ze Spirytyzmem.

Dżiny w islamie

Postautor: Hansel » 26 maja 2015, 16:22

http://religie.wiara.pl/doc/1297566.Dziny-islamu Teraz mnie ten temat zainteresował co na temat Dżinów mówi Spirytyzm ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Dżiny w islamie

Postautor: atalia » 27 maja 2015, 08:15

Dzinów czy dzinu? Jeśli chodzi o dżin to z pewnoscią podejscie jest ze wszech miar pozytywne, bowiem dżin jest, jak powszechnie wiadomo, artykułem SPIRYTusowym. :?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Dżiny w islamie

Postautor: cthulhu87 » 27 maja 2015, 11:28

atalia pisze:Dzinów czy dzinu? Jeśli chodzi o dżin to z pewnoscią podejscie jest ze wszech miar pozytywne, bowiem dżin jest, jak powszechnie wiadomo, artykułem SPIRYTusowym. :?


Dżinowi często towarzyszy duch bliźniaczy, niejaki Tonic :)

Hansel pisze:Teraz mnie ten temat zainteresował co na temat Dżinów mówi Spirytyzm ?


Był kiedyś artykuł o tym kwartalniku spirytystycznym, jak uda mi się znaleźć, to postaram się zeskanować.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Dżiny w islamie

Postautor: Hansel » 27 maja 2015, 12:06

cthulhu87 pisze:Był kiedyś artykuł o tym kwartalniku spirytystycznym, jak uda mi się znaleźć, to postaram się zeskanować.
Było by super !
Ostatnio zmieniony 27 maja 2015, 13:34 przez Hansel, łącznie zmieniany 1 raz
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Dżiny w islamie

Postautor: atalia » 27 maja 2015, 13:22

Wy z tymi dzinami to tak na poważnie? :shock:
Jesli zas chodzi o Dżin(a) z Tonikiem, słyszałam, że stanowia oni nierozłączna triadę duchową łącznie z Lodem. :lol:
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Dżiny w islamie

Postautor: cthulhu87 » 27 maja 2015, 13:46

Odtąd przychylniejszym okiem będę spoglądał na dogmat trynitarny ;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Dżiny w islamie

Postautor: atalia » 27 maja 2015, 19:32

:lol:
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Dżiny w islamie

Postautor: jario » 28 maja 2015, 08:57

atalia pisze:Wy z tymi dzinami to tak na poważnie? :shock:
Jesli zas chodzi o Dżin(a) z Tonikiem, słyszałam, że stanowia oni nierozłączna triadę duchową łącznie z Lodem. :lol:



Czemu zapominacie o najwyzszym ktory stoi ponad ta duchowa triade i rozdziela ja milosiernie potrzebujacym czyli barmanie?
Mistrz pojawia się tylko wtedy, kiedy uczeń jest gotowy ...
Awatar użytkownika
jario
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 464
Rejestracja: 15 gru 2009, 17:09
Lokalizacja: Wedel

Re: Dżiny w islamie

Postautor: atalia » 28 maja 2015, 13:43

Przecież myśmy tylko niewinnie żartowali, bez uderzania w podniosły ton. :?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Dżiny w islamie

Postautor: Hansel » 21 gru 2015, 18:26

,,Dżinny (arab. جن) – demony i duchy powstałe z czystego ognia bez dymu (w niektórych wersjach wierzeń z czystego płomienia oraz obłoku pary), które posiadają nadnaturalną potęgę i są niewidzialne, mogą jednak przyjmować dowolną postać (człowieka, zwierzęcia lub potwora). Utożsamiały one wrogie człowiekowi siły natury. Uważano ich za mieszkańców pustyni. Wiara w dżinny stanowiła bardzo istotny składnik religii Arabów w okresie przed przyjęciem przez nich islamu.

Jako pozostałość mitologicznych wyobrażeń z przedmuzułmańskiej Arabii pojawiły się także w islamie, gdzie stanowią trzecią kategorię rozumnych istot stworzonych przez Boga (obok aniołów i ludzi). Dżinny w wierzeniach muzułmańskich dzielą się na dobre i złe. Dobre służą Bogu i pomagają ludziom (w szczególności prorokom), zaś złe (ifrity, sile i ghule) szkodzą. Czasem do złych dżinnów zalicza się szatana (szejtana). Podobnie jak ludzie, dżinny dzielą się na plemiona i rody.

Dżinny były bardzo popularne w ludowej tradycji muzułmańskiej. Zgodnie z ludowymi legendami i baśniami, człowiek przy pomocy zaklęć może sobie w pewnych wypadkach dżinna podporządkować (np. zmusić do spełnienia trzech życzeń), a także uwięzić w lampie lub butelce (Księga tysiąca i jednej nocy). Często pełnili w opowieściach funkcję strażników skarbów, byli mieszkańcami ruin, miejsc ponurych i opuszczonych.

Arabowie w czasach przed islamem uważali, że każdy poeta ma swojego dżinna, od którego zależy wielkość jego talentu. Według hadisów, każdy człowiek ma towarzysza dżina (zwanego po arabsku karin), który namawia go do grzechu. Jedynie karin Mahometa był dobrą istotą.

Ochronę przed złymi demonami miało dawać żelazo lub pierścienie ze złota i stali. Pomagają także amulety z wilczych kłów i wersetów z Koranu, które wypisano zielonym lub czerwonym atramentem. Staroarabskie praktyki magiczne (sihr) wymagały między innymi nawiązania kontaktów ze światem zmarłych oraz właśnie światem dżinnów. Dzięki nim leczono i wróżono. W czasach islamu większości tych praktyk zakazano.,,

https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCinn
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26


Wróć do Opowieści spirytystyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości