Wegetarianizm

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Re: Wegetarianizm

Postautor: cthulhu87 » 22 gru 2013, 01:54

Blisko mi w tych rozważaniach do zwyczajów i wierzeń Indian Cree. W książce K. Valaskis i inni, Propozycje dla przyszłości. Społeczeństwo konserwacyjne, Warszawa 1988, PIW, s. 237 napisano, że ludzi i zwierzęta postrzegają oni "jako odmienne istoty żyjące w harmonii i we wzajemnym szacunku w świecie pełnym duchowych znaczeń. Człowiek zabija zwierzęta nie tylko dlatego, że jest dobrym strzelcem lub zręcznym traperem, ale przede wszystkim dlatego, że zwierzę pozwala mu się zabić. Jednakże zwierzę pozwala się zabić tylko wtedy, kiedy traktowane jest z szacunkiem, np. kiedy po zjedzeniu mięsa kości zwierzęcia zostają wrzucone do wody lub ukryte w dziupli drzewa, aby nie mogły się do nich dostać psy. W taki lub inny sposób można sobie zasłużyć na uznanie pana wszelkiej zwierzyny, Wielkiego Łosia czy Wielkiego Królika. Indianie Cree żyją w wielkiej harmonii ze zwierzętami, posługując się <systemem zarządzania>, wynikającym z głębokiej więzi duchowej między człowiekiem a światem zwierzęcym".
Dlatego potrafię szanować zwierzęta i je jeść.


W jakiej harmonii żyją zwierzęta hodowlane? :) Człowiek dzięki swojej wiedzy wyhodował zwierzęta o tak zmienionej morfologii, że w stanie naturalnym nie umiałyby przetrwać. Akurat w Polsce dominują jeszcze indywidualne gospodarstwa, ale wyobraźcie sobie większe przedsiębiorstwa, gdzie hodowla przywodzi na myśl niemal produkcję przemysłową. Trzymanie zakolczykowanych zwierząt w boksach, karmienie dwa razy dziennie, dojenie przy pomocy specjalnych maszyn, a w końcu urwanie łba i na talerz. Co jak co, ale nie są to "odmienne istoty żyjące w harmonii i we wzajemnym szacunku w świecie pełnym duchowych znaczeń". To istoty żyjące w sztucznym świecie - tylko po to, aby wykorzystać ich organizmy i pozbawić życia. Nie oceniam tego pod kątem moralnym - sam przecież jem mięso. Może robię źle, całkiem możliwe, że robię źle. Ale jestem leniem z natury, a jak ktoś jest leniem, trudno mu zmieniać nawyki. Generalnie robimy to, co jest w zgodzie z normami, jakie ukształtowało społeczeństwo. Dajmy spokój z Indianami. U nas nie można zjeść psa, bo to obrzydliwe. W Indiach pewnie to samo powiedzą o wołowinie. Jeśli jesteśmy ukształtowani pod względem nawyków żywieniowych tak, a nie inaczej, trudno abyśmy odczuwali winę z powodu jedzenia mięsa. Może to kwestia zmiany sposobu myślenia i pracy nad sobą... :)

Tutaj mam znowu dodatkowe pytanie: a co z komarami, wszami i szczurami?


Jeśli prawdą jest, że świadomość ewoluuje na niższych etapach stworzenia, a zwieńczeniem jej rozwoju jest człowiek, to oszczędziłbym szczury, a powybijał wszystkie komary i wszy :lol:
Mój brat miał kiedyś szczura. Był bardzo inteligentny i przywiązany do niego. Niestety te zwierzątka krótko żyją :?
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Wegetarianizm

Postautor: Nikita » 22 gru 2013, 14:15

Xenia poczulas sie zaatakowana ale przeciez nikt Ciebie nie potepia za to, ze jesz mieso....forum jest po to aby wymienic poglady...i kazdy ma prawo do wlasnych pogladow...po to wlasnie jest...Wiedz, ze ja nikogo nie potepiam...dziele sie tylko moja wiedza i moimi przemysleniami....Podobnie z tematem o samobojstwie wielu sadzi, ze jest to grzech i ostrzega przed tym krokiem....sa poprostu pewne rzeczy, ktore w jakis sposiob zostaly juz omowione przez wyzsze byty i stad moja wiedza...wiem, ze jedzenie miesa nie jest dobre dla rozwoju aczkolwiek sama nadal jem....ale nie chce nic robic na sile i malymi kroczkami zblizam sie do zaprzestania jedzenia miesa.....Tu nie chodzi o inne wartosci moralne ale o inny system wartosci....kazdy z nas ma swoj wlasny system wartosci....i te systemy sa rozne...ale ja nigdy nie bede mowic, ze moj system jest lepszy....Nikogo nie potepiam....A pisze w tym temacie bo mnie od dawna interesuje sprawa ekologii i traktowania zwierzat i mam spora wiedze na ten temta...podejrzewam , ze Kolowski takze. On przeciez tez nikogo nie potepial a jedynie wyrazil swoje zdanie....Prawda niestzety jest, ze ludzie jedza zbyt duzo miesa i zwierzeta nie sa traktowane w sposob humanitarny szczegolnie te z wielkich masowych fabryk. Dlatego ja staram sie tego nie wspierac....czy nie wolno mi o tym mowic bo ktos poczuje sie dotkniety? na tym forum nie raz dochodzilo do ostrych dyskucji a mimo to lubimy sie i szanujemy...i dlatego tu jestem....rzadko mozna znalezc miejsce gdzei mimo roznic pogladow mozemy wspolnie rozmawiac....Pozdrawiam wsyzstkich....mieso i roslinozercow... ;)
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Wegetarianizm

Postautor: Xsenia » 22 gru 2013, 17:12

Dziękuję Nikita, że myślisz jak myślisz. :) Ale jak widać na trochę akceptacji można liczyć tylko i wyłącznie ze strony mięsożerców.
Dlaczego poczułam się atakowana?
Brutal Kołolsky pisze: Tak reagują osoby dla których jest to niewygodne.

Brutal Kołolsky pisze: Chęć wygody i posiadania.

Brutal Kołolsky pisze: Zwierze samolubne które poluje z koszykiem i portfelem drapieżnie wypatrując cen i produktów.

Brutal Kołolsky pisze: Czasami boją się więcej czuć bo to przytłacza. Mamy rozum i możemy wybierać spośród wielu ścieżek, zwierzęta żyją instynktownie, łatwo je zmanipulować. Jeśli Bóg dał nam ręce żeby pracować, nogi żeby chodzić, żołądek który strawi wszystko to tak samo dał zwierzęciu układ nerwowy, zmysły, instynkt, tęsknotę, żal... Ten kto świadomie to wykorzystuje... wybaczcie moi drodzy, nie zasługuje na miano człowieka który chce się w jakikolwiek sposób rozwijać.

kalatala pisze: Aczkolwiek właśnie pod tym konkretnym względem moim zdaniem jesteśmy trochę wyżej od mięsożerców. Mówimy NIE zabijaniu, ponieważ jest to NIEMORALNE.

kalatala pisze: Wybieram bardziej skomplikowane, mniej próżne życie z miłości do naszych małych braci.


Przez wegetarian i ich wypowiedzi czuję się osobą gorszego gatunku, a chyba nie o to chodzi? Zwróciłam uwagę, że nie wszędzie zwierzęta są zabijane w brutalny i bestialski sposób. I od razu zostałam posądzona o to, że popieram hodowlę masową i masowe zabijanie, że jest to temat dla mnie niewygodny, że jestem samolubna, próżna, i że jestem na niższym poziomie w rozwoju.
I mam pytanie. W spirytyzmie uznaje się Jezusa za ducha wyższego. A on jadł mięso, więc wegetarianie są ponad Jezusem w rozwoju duchowym?
kalatala pisze: Często odnoszę wrażenie, że mięsożercy postrzegają wegetarian jako osoby kochające zwierzęta, ale nienawidzące ludzi.

No jeśli w każdej dyskusji o wegetarianizmie i zabijaniu zwierząt stawiacie się ponad mięsożercami, to naprawdę nie dziwcie się, że odbierają was jakbyście nienawidzili ludzi.
Kocham zwierzęta i przyrodę, nienawidzę znęcania się i sadyzmu. Przyroda potrafi być brutalna, ale takie są jej prawa i wszystko to ma swój cel. Bóg stworzył mnie mięsożercą i nie będę walczyć z naturą, której praw nie ja ustalałam.
I na koniec mojego ostatniego postu w tym wątku napiszę po raz trzeci: Zachwalajcie swoją dietę i swój sposób życia, ale nie róbcie tego mówiąc nieprawdę, potępiając i wywyższając się ponad ludzi, którzy mają inne zdanie na ten temat.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wegetarianizm

Postautor: kalatala » 22 gru 2013, 18:07

Xsenia pisze: I mam pytanie. W spirytyzmie uznaje się Jezusa za ducha wyższego. A on jadł mięso, więc wegetarianie są ponad Jezusem w rozwoju duchowym?


A gdzie jest napisane, że Jezus nie był wegetarianinem?

„Ani apostołowie, ani uczniowie nie nakazywali zabijać baranka. Jednak zarówno Mnie jak i apostołom i uczniom podawano części przyrządzonego baranka jako dar miłości. Nasi bliźni chcieli nas tym obdarować, gdyż nie wiedzieli, jak lepiej postąpić. Ja pobłogosławiłem ten dar i zacząłem spożywać mięso. Moi apostołowie i uczniowie uczynili to samo. Potem zapytali Mnie: Przecież mieliśmy zaniechać spożywania mięsa. Tak nam nakazałeś, a teraz sam spożyłeś mięso.

Ja pouczyłem Moich: Człowiek nie powinien umyślnie zabijać żadnego zwierzęcia ani też spożywać mięsa zwierząt zabijanych w tym celu. Ale gdy ludzie, jeszcze nieświadomi, przyrządzają mięso i podają je zaproszonym, to gość nie powinien odmówić daru. Jest różnica pomiędzy człowiekiem, który spożywa taki dar, bo jest łakomy na mięso, a człowiekiem, który czyni to z wdzięczności dla gospodarza za jego trud.” (Mar.14,14)
Awatar użytkownika
kalatala
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 913
Rejestracja: 28 cze 2012, 19:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Wegetarianizm

Postautor: Xsenia » 22 gru 2013, 21:09

Miałam już tu nie pisać, ale wobec postu Kalatali po prostu nie mogę na niego nie odpowiedzieć.
Kalatala pogrążasz się.
Ewangelia Sw. Marka rozdział 14:
"12 W dzień Prześników, kiedy ofiarowywano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?
13 I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: Idźcie do miasta, a spotka się z wami człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim
14 i tam, gdzie wejdzie, powiecie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami?
15 On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas.
16 Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę.
17 Z nastaniem wieczoru przyszedł tam razem z Dwunastoma.
18 A gdy zajęli miejsca i jedli, Jezus rzekł: Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie zdradzi, ten, który je ze Mną.
19 Zaczęli się smucić i pytać jeden po drugim: Czyżbym ja?
20 On im rzekł: Jeden z Dwunastu, ten, który ze Mną rękę zanurza w misie.
21 Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził."
Według Biblii Tysiaclecia.
Do sprawdzenia tu:
http://www.biblia-internetowa.pl/Mar/14/12.html
To co napisałaś zostało napisane w książce "To jest Moje Słowo. Alfa i Omega. Ewangelia Jezusa Objawienie Chrystusowe, jakie znają już prawdziwi chrześcijanie na całym świecie". Publikację wydaną przez nowy ruch religijny o charakterze synkretycznym powstały w Niemczech w 1984 o nazwie Życie Uniwersalne.
Do sprawdzenia tu:
http://www.universelles-leben.org/cms/? ... ype=98&L=7 - tekst z "To jest Moje Słowo"
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBycie_Uniwersalne - o tym nowym ruchu religijnym.

Czyżbyś była ich wyznawczynią??
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wegetarianizm

Postautor: Brutal Kołolsky » 22 gru 2013, 22:41

Ja również miałem się obrazić na ten temat ;)

"Zważcie, że zasadnicze podstawy są wszędzie te same i winny was zjednoczyć we wspólnym umiłowaniu Boga i pełnieniu dobrych uczynków. Jakkolwiek więc pojmuje się sposób postępu, czy warunki przyszłego bytu, cel ostateczny jest zawsze ten sam: czynić dobrze." - Księga Duchów.

Niech każdy z osobna zdecyduje która droga jest dobra.
Spokojnie powoli
Przechodzicie obok
Nic was nie boli
Obojętnie spokojnie
Przechodzicie w pobliżu
Ktoś umiera na krzyżu

Post Regiment
Awatar użytkownika
Brutal Kołolsky
 
Posty: 115
Rejestracja: 18 gru 2013, 21:33
Lokalizacja: Kendal

Re: Wegetarianizm

Postautor: kalatala » 22 gru 2013, 23:19

Nie, nie jestem ich wyznawczynią :) Sprawdziłam w Internecie co piszą na temat wegetarianizmu Jezusa i tak mi wypadło. Ups! :P Ale podrążę temat :P
Awatar użytkownika
kalatala
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 913
Rejestracja: 28 cze 2012, 19:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Wegetarianizm

Postautor: Xsenia » 22 gru 2013, 23:31

Brutal Kołolsky pisze:Ja również miałem się obrazić na ten temat [...] Niech każdy z osobna zdecyduje która droga jest dobra.

I o to właśnie mi chodziło :) Nie ma o co się obrażać :) Każdy z nas podąża własną drogą, z której sam będzie się spowiadał na tamtym świecie :)
Kalatala :) Wpadki zdarzają się każdemu :) ale na następny raz sprawdź informacje, które podajesz. Swoją drogą do dziś nawet nie wiedziałam, że taki ruch religijny istnieje. Te forum zmusza mnie do poszerzania wiedzy :)
I sama też sprawdziłam odpowiedzi na pytania, które sama zadałam. Witaminy A, E i K występują również w wielu roślinach. Jedynie witamina D występuje tylko i wyłącznie w mięsie i tłuszczu, ale jak każdy pewnie wie, witamina D wytwarzana jest też przez nasz organizm pod wpływem słońca. :)
Szczegółowe dane znalazłam tu:
http://www.naturaity.pl/artykul/500,wit ... ad-image-0
Życzę powodzenia w wytrwaniu w tej trudnej diecie :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wegetarianizm

Postautor: kalatala » 22 gru 2013, 23:43

Ja to już 20 lat...
Awatar użytkownika
kalatala
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 913
Rejestracja: 28 cze 2012, 19:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Wegetarianizm

Postautor: Xsenia » 28 gru 2013, 22:13

I jeszcze a pro po jedzenia mięsa, dla tych co się uważają za lepszych, bo go nie jedzą:
1 Księga Mojżeszowa rozdział 9:
"3 Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko.
4 Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia.
5 Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata.
6 [Jeśli] kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga."
Według Biblii Tysiąclecia.
Czyli rozumiem to tak, że mięso można jeść, ale nie z jeszcze żywego zwierzęcia. I można przelać krew ludzi, którzy przelali krew człowieka.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

PoprzedniaNastępna

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości