Wegetarianizm

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Wegetarianizm

Postautor: kalatala » 04 cze 2013, 20:48

Gdzieśs kiedyś podczas lektury spirytystycznej natknęłam się na stwierdzenie, że w przyszłości wszyscy ludzie będa wegetarianami. Dla mnie ma to jak najwiekszy sens. Sama nie jadam zwierząt od 20 lat i nie wyobrażam sobie, aby miało być inaczej. Wczoraj natknęłam się na pewien filmik, bardzo wzruszający, świadczący moim zdaniem o tym, że na Ziemi inkarnują sie coraz wrazliwsze Dusze:

http://www.tvn24.pl/ciekawostki-michalk ... 30474.html

Chłopiec jest z Brazylii :-)
Awatar użytkownika
kalatala
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 913
Rejestracja: 28 cze 2012, 19:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Wegetarianizm

Postautor: Lukasz » 05 cze 2013, 11:16

Brutalność, bycie bezlitosnym, knucie, krzywdzenie przyjaciół, nieczułość, arogancja i chciwość — to czyni człowieka skażonym, nie zaś jedzenie mięsa. Niemoralne zachowanie, odmowa spłacania długów, oszukiwanie w interesach, powodowanie podziałów między ludźmi — to czyni człowieka skażonym, nie zaś jedzenie mięsa.

Āmagandha Sutta (Snp.2.02 — Mowa o tym co skażone)

http://sasana.wikidot.com/dobre-pytanie-dobra-odpowiedz
"Dobre pytania - dobre odpowiedzi", Bhante Shravasti Dhammika

Księga Duchów zawiera podobną odpowiedź.
Lukasz
 
Posty: 37
Rejestracja: 04 maja 2013, 18:20

Re: Wegetarianizm

Postautor: 000Lukas000 » 05 cze 2013, 13:26

Na pewno kiedyś tak będzie, bo to kolejny stopień w naszej ewolucji, ale żeby tak było to i nasze organizmy muszą się zacząć przekształcać na lżejsze paliwo, że tak to ujmę, a to jeszcze trochę zajmie.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Wegetarianizm

Postautor: Nikita » 05 cze 2013, 13:29

Ja takze popieram wegetarianizm....mimo, ze niestety jeszcze jadam ( choc rzadko) mieso to wiem, ze kiedys przestane...Uwazam, ze wegetarianizm to wyzszy stopien ewolucji...jak to ktos slawny powiedzial: " Dopoki beda istniec rzeznie dopoty beda wojny na tym swiecie"....
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Wegetarianizm

Postautor: konrad » 07 cze 2013, 09:30

Generalnie brazylijscy spirytyści przymykają oko na ten temat, bo bardzo lubią jeść mięso, a grill jest częścią ich kultury ;) Wygląda jednak na to, że ludzkość zmierza w stronę wegetarianizmu, aczkolwiek trzeba pamiętać, że należy w ten sposób postępować stopniowo i z sensem. Wczoraj na spotkaniu w Londynie był dyskutowany właśnie ten temat i przytoczono przypadek kobiety, która chciała, by jej dziecko było wegetarianinem, ale niestety nie zapewniła mu właściwej diety, przez co dziecko zmarło w wyniku niedożywienia, o ile dobrze pamiętam. W stowarzyszeniu mamy też jedną osobę, która miała podobne problemy w swoim przypadku. Zostałą wegetarianinem, ale bez odpowiednio opracowanej diety niestety podupadła znacznie na zdrowiu...

Wegetarianizm ma dużo dobrych stron, ale wymaga odpowiedniego przygotowania, edukacji. To nie może być tak, że człowiek przestaje jeść mięso. Musi nauczyć się je zastępować odpowiednimi składnikami, a w Polsce wymaga to póki co wielu poświęceń i pracy. Dlatego też myślę, że wybór o byciu wegetarianinem powinien być świadomy, ale połączony także z odpowiednimi przemyśleniami i zdobyciem właściwej wiedzy.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wegetarianizm

Postautor: Nikita » 07 cze 2013, 21:37

Zawsze pojawia sie tego typu argumentacja na niekorzysc wegetarianizmu ale statystyki wyraznie mowia o tym, ze wegetarianie lub ci co jedza malo miesa sa zdrowsi...a wszystkie choroby cywilizacyjne biora sie z namiaru spozycia miesa i przetworzonych produktow...To jasne, ze wegetarianie musza odzywiac sie z glowa...ja jem bardzo malo miesa i nie czuje sie jakos zle...przeciwnie czuje sie lepiej....to oczywiste, ze nie mozna poprzestac na chlebie z serkiem topionym ale trzeba jesc urozmaicenie...Samo mieso takze nie zastapi zdrowej urozmaiconej diety...

Dzis swiat spozywa bardzo duze ilosci miesa oraz produktow mlecznych, macznych...i nigdy nie bylo tylu choprob, tyle cukrzycy, rakow i nadcisnienia co dzis...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Wegetarianizm

Postautor: kalatala » 10 cze 2013, 12:15

Chciałabym się odnieść do tego, co napisał Konrad. Nie przypominam sobie, abym słyszała o przypadku śmierci z powodu diety wegetariańskiej. Nie zaprzeczam, że tak mogło być, ale ja się z czymś takim nie zetknęłam. Natomiast co chwila słyszę o chorobach i śmierci, które wynikły z powodu tzw. konwencjonalnej diety.

Ostatnio coraz bardziej popularna staje się dieta polegająca na jedzeniu wyłącznie surowych produktów. Chociaż z mojego doświadczenia wynika, że w naszym klimacie bycie 100% na surowo się nie sprawdza, z powodu różnych komplikacji życiowych. Ale oglądałam kiedyś wspaniały film o rodzinie jedzącej jedynie surowe produkty. Jest to film dokumentalny zrobiony przez ojca tej rodziny, polecam.

http://www.youtube.com/watch?v=1roi45o0 ... F9&index=1
Awatar użytkownika
kalatala
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 913
Rejestracja: 28 cze 2012, 19:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Wegetarianizm

Postautor: Nikita » 10 cze 2013, 12:41

piekny film...ostatnio pojawiaja sie wlasnie tacy ludzie....chcacy zyc w sposob naturalny, bliski sercu i naturze....to moje wielkie marzenie aby pozbyc sie tego stresu i moc zyc tak poprostu...ale nasza cywilizacja poszla w dziwnym kierunku...zamiast sie rozwijac czlowiek staje sie klebkiem nerwow...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Wegetarianizm

Postautor: kalatala » 10 cze 2013, 22:15

Życie w sposób łagodny, bliski naturze oraz wg głosu serca, jest moim zdaniem życiem blisko Boga. Ja też bardzo marzę o domku na wsi, własnym ogrodzie i życiu w prosty sposób.
Awatar użytkownika
kalatala
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 913
Rejestracja: 28 cze 2012, 19:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Wegetarianizm

Postautor: konrad » 10 cze 2013, 22:16

kalatala pisze:Chciałabym się odnieść do tego, co napisał Konrad. Nie przypominam sobie, abym słyszała o przypadku śmierci z powodu diety wegetariańskiej. Nie zaprzeczam, że tak mogło być, ale ja się z czymś takim nie zetknęłam. Natomiast co chwila słyszę o chorobach i śmierci, które wynikły z powodu tzw. konwencjonalnej diety.


Choroby i śmierć wynikające z konwencjonalnej diety są raczej efektem przesady w jedzeniu lub niewłaściwego doboru produktów. Nie sądzę, by ktokolwiek odżywiający się rozsądnie, miał problemy zdrowotne. We współczesnym społeczeństwie kłopoty wynikają głównie ze źle zbilansowanej diety (nadmiar cukru, sztucznych składników itp.) Co do wegetarianizmu, myślę, że kluczowy jest tutaj właśnie również rozsądek i odpowiedni dobór posiłków tak, by zapewnić ciału odpowiednie składniki odżywcze (białka, witaminy itp.) Przebywałem trochę czasu w Indiach, gdzie wegetarianizm jest bardzo popularny i moje wnioski są następujące:

1) społeczeństwo niestety nie wygląda tam na zbyt zdrowe, ale może to wynikać z nieodpowiedniej higieny, biedy itp. Ciężko stwierdzić, na ile wpływa tutaj wegetarianizm. Na pewno jednak nie można powiedzieć, że chorób jest tam mniej ze względu na wegetarianizm.
2) dieta wegetariańska jest tam odpowiednio przemyślana, bo stosowana już od wieków, a więc jest duży wybór artykułów spożywczych itp.
3) wegetarianizm jest tam uwarunkowany klimatycznie moim zdaniem - w przypadku krajów takich jak Polska, gdzie zimą warzywa i owoce praktycznie nie były dostępne, ludzie żywili się w dużym stopniu mięsem, którego było pod dostatkiem przez cały rok; w Indiach warzywa i owoce dostępne są przez cały rok. Mięso w krajach europejskich miało też tę przewagę, że odżywiało na dłuższy czas. Gdy najemy się mięsem, człowiek robi się później głodny niż po spożyciu posiłku wegetariańskiego - widać to w Indiach, gdzie ludzie cały czas mówią o jedzeniu, jak gdyby nie byli nigdy nasyceni ;) Owszem dziś żyjemy już w innych warunkach i bycie wegetarianinem w Polsce jest możliwe, ale wciąż nie ma takiego komfortu jak w Indiach, gdzie dostęp do produktów jest większy i ułatwiony, gdyż wegetarianizm jest akceptowany bardziej społecznie.

Myślę, że w tym temacie warto przede wszystkim szukać równowagi i też pewnych rzeczy nie generalizować. Moim zdaniem warto wsłuchać się w zalecenia lekarzy, którzy ostrzegają przed stosowaniem nieprzemyślanej diety, niezależnie czy wegetariańskiej, czy nie. To od tego zależy nasze zdrowie. Moim zdaniem wegetarianizm na samo zdrowie nie ma dużo lepszego wpływu, ma jedynie znaczenie z punktu widzenia chronienia zwierząt przed cierpieniem - tu się w pełni zgadzam. To, co wpływa na zdrowie, to rozsądna dieta. Być może jednak wegetarianie mają tutaj przewagę, bo w Polsce zmuszeni są do większego wysiłku przy wyszukiwaniu odpowiednich potraw, składników, przez co są bardziej świadomi tego, co jedzą.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Następna

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości