Wegetarianizm

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Re: Wegetarianizm

Postautor: Xsenia » 28 lis 2016, 20:57

I można ja wystraszyć wrzeszcząc na nią. Rośliny czują, choć nie pokazują tego uśmiechem i łzami.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wegetarianizm

Postautor: Xsenia » 28 lis 2016, 22:34

OneNight stonuj. Bardzo cie proszę. :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wegetarianizm

Postautor: cthulhu87 » 28 lis 2016, 23:18

Mirek pisze:Normalnie, gdy się ma wiedzę o roślinach, wie się, że też jest unerwiona, że odczuwa ból, radość, to można.


I co jeszcze odczuwa roślina? I w jaki sposób? Nie mylisz przypadkiem mechanicznej reakcji na bodźce z odczuciami? Nie przeczę, że są procesy witalne, jakieś bierne pierwociny życia psychicznego, w końcu są to żywe organizmy, ale na pewno nic więcej, nic co można by porównać do zwierząt.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Wegetarianizm

Postautor: Pawełek » 29 lis 2016, 13:33

Rośliny posiadają namiastkę czegoś takiego jak układ nerwowy u człowieka, ponieważ potrafią wysyłać sygnały elektryczne, tyle że zdecydowanie wolniej niż u człowieka. Zasada działania bądź co bądź jest taka sama.

Błędem jest jednak mówić, że rośliny odczuwają ból w takim rozumieniu w jakim my, ludzie, myślimy. Posiadanie układu nerwowego nie równa się z odczuwaniem bólu. Odczuwamy ból z tego względu, że posiadamy receptory bólowe (nocyceptory), które rośliny natomiast nie posiadają.

Możemy uznać, że rośliny są "świadome" tego, że coś się dzieje, mechanicznie na nie reagować, ale na pewno nie odczuwają takiego bólu, z jakim my mamy doczynienia dzięki nocyceptorą.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wegetarianizm

Postautor: cthulhu87 » 30 lis 2016, 08:37

Pawełek pisze:Rośliny posiadają namiastkę czegoś takiego jak układ nerwowy u człowieka, ponieważ potrafią wysyłać sygnały elektryczne, tyle że zdecydowanie wolniej niż u człowieka. Zasada działania bądź co bądź jest taka sama.

Błędem jest jednak mówić, że rośliny odczuwają ból w takim rozumieniu w jakim my, ludzie, myślimy. Posiadanie układu nerwowego nie równa się z odczuwaniem bólu. Odczuwamy ból z tego względu, że posiadamy receptory bólowe (nocyceptory), które rośliny natomiast nie posiadają.

Możemy uznać, że rośliny są "świadome" tego, że coś się dzieje, mechanicznie na nie reagować, ale na pewno nie odczuwają takiego bólu, z jakim my mamy doczynienia dzięki nocyceptorą.


Myślę, że to jest rozsądne, co napisałeś. Chodziło mi głównie o to, żeby w ocenie nie stawiać znaku równości między życiem psychicznym roślin i zwierząt, ponieważ są to różnice nie tylko ilościowe, ale i jakościowe, i to bardzo duże.
Oczywiście niezależnie od tego, czy życie jest świadome czy nie, już sam fakt, że nie potrafimy sami wytwarzać sobie żywności, ale potrzebujemy do tego pośrednictwa innych organizmów, zobowiązuje nas, by mieć do niego szacunek i nie brać od niego więcej niż należy.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Wegetarianizm

Postautor: Mirek » 30 lis 2016, 12:20

Myśli każdej istoty posiadają własne parametry emisji. Jeśli nie możesz pogodzić się z tym, że roślina również emituje myśli, nazwij to jakoś inaczej, ale istota sprawy pozostanie niezmieniona. Nie można, nawet z całą pewnością, stwierdzić, że przedmioty nieożywione nie mają czegoś podobnego do emisji żywych organizmów. Nie mówiąc już o przenikającym wszystko co istnieje Jedynym Duchu, którego nazywamy Bogiem. Każda istota posiada świadomość i kształtuje warstwę swego świata. Można powiedzieć, że wszystko na tym świecie zawiera cząstkę Boga i w ten sposób włada On całym światem.

Obrazek
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wegetarianizm

Postautor: cthulhu87 » 30 lis 2016, 20:31

Mirek pisze:roślina również emituje myśli, nazwij to jakoś inaczej


Raczej Ty powinieneś nazwać to inaczej, bo myśl może istnieć tylko tam, gdzie jest myślenie, gdzie są pojęcia, idee itd. Wspominam o tym, bo wiele problemów wynika z nadużywania słów, i to komplikuje całą sprawę.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Wegetarianizm

Postautor: Mirek » 30 lis 2016, 20:43

Nasza wiedza naukowa, która jest oderwana od duchowości odrzuca wszystko czego nie ogarnia rozumem, podobnie jak Ty.
Stwierdzenie, że roślina nie jest człowiekiem, ani zwierzeńciem więc nie może mieć uczuć, jest błędne.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wegetarianizm

Postautor: Pawełek » 30 lis 2016, 21:02

Dyskusja dyskusją, ale nasunęło mi się teraz inne pytanie: skoro zwierzęta i rośliny żyją, to co my mamy w końcu jeść by było dobrze? :)
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wegetarianizm

Postautor: danut » 30 lis 2016, 21:09

Pawełek pisze:Dyskusja dyskusją, ale nasunęło mi się teraz inne pytanie: skoro zwierzęta i rośliny żyją, to co my mamy w końcu jeść by było dobrze? :)

To co jemy byle z głową i szacunkiem. Przecież żyjemy w nieuniknionym łańcuchu pokarmowym, w którym śmierć i procesy gnilne przyczyniają się do stworzenia warunków podłoża choćby do życia tych roślin, które same są pożywieniem dla innych, itd. a potem na nowo. Nie da się tego przerwać. A Mirka przykłady mogą świadczyć o tym jak dobre uczucia, intencje sprzyjają rozwojowi wszelakiego życia i że da się to nawet zauważyć na mniej skomplikowanych organizmach.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

PoprzedniaNastępna

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości