etyka / religia

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

etyka / religia

Postautor: Achill » 14 wrz 2014, 15:01

pare dni temu mialo miejsce: http://wyborcza.pl/1,75478,16614713,Kur ... igii_.html
To skądinąd ciekawy temat nasilającej się walki KK o wiernych, i sposobów jakich się chwyta aby ten cel osiągnąć.
I jeżeli ktoś jest chętny do dyskusji to zzapraszam.
Temat jednak otworzyłem aby znaleźć odpowiedź na pytanie czy spirytyzm ma swoje miejsce w programie etyki/religii. jesli tak to w jakiej formie, czy jest to forma dla nas korzystna?
Czy jest ktoś zaznajomiony z tematem?
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: etyka / religia

Postautor: cthulhu87 » 14 wrz 2014, 15:26

Religia w szkole sprzyja degeneracji umysłu (mówię to z pełną świadomością).

Religia wykładana w szkołach to "chłopska" metafizyka, której siła polega tylko na tym, że jej zasady wtłacza się w młodocianych do tego stopnia, że ich umysły w 90% przypadków tracą zdolność samoistnego myślenia i sądzenia. Religia psuje umysł, bo każda religia sama przecież przyznaje, że nie zwraca się do naszego rozumu z dowodami (a rozum to jest to, co najwznioślejsze w człowieku), ale odwołuje się do naszej wiary z objawianiem.

Słusznie napisał Schopenhauer: "Jeżeli się człowiekowi w dziecięctwie przedstawia często pewne zasadnicze poglądy i nauki z niezwykłą uroczystością i z pozorami najwyższej nieznanej mu dotąd powagi, jeżeli pomija się zupełnie możliwość powątpiewania albo dotyka się jej tylko na to, żeby na nie wskazać jako na pierwszy krok do zguby i potępienia, wrażenie musi wypaść tak głęboko, że człowiek z reguły tej prawie zawsze staje się tak samo niezdolnym do zwątpienia w owe nauki, jak nie wątpi w swoje własne istnienie. Pomiędzy wielu tysiącami zaledwie jeden będzie miał tyle mocy duchowej, żeby siebie szczerze zapytać: czy też to prawda?".

A skąd potem biorą się konflikty, gdy ktoś zechce jednak porzucić tę wiarę, którą otrzymał w spadku po przodkach? Działanie odpowiednio wcześnie wpojonych dogmatów religijnych tłumi głos sumienia, a więc tak podstawowe ludzkie uczucia jak litość i miłosierdzie. Zamiast stanąć po stronie osób, które przez lata były im bliskie, ludzie wolą bronić głupot, o których wyczytali w katechizmach, a których nigdy nie widzieli na oczy, których nikt nigdy nie udowodnił i które przeważnie są sprzeczne z logiką.

Religię trzeba ze szkół wykluczyć. Jest pozbawiona walorów poznawczych i sprzeczna z innymi przedmiotami wykładanymi w szkole.
Etyka to w gruncie rzeczy dział filozofii. Generalnie jestem zwolennikiem wprowadzenia do szkół średnich filozofii (w niektórych, niestety nielicznych, już jest) - aby nauczyć ludzi myśleć. A spirytyzmem moim zdaniem nie powinny zajmować się dzieci, ale dorośli i myślący ludzie.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: etyka / religia

Postautor: Achill » 14 wrz 2014, 16:15

mądry gość z tego Szopenhauera ;)

osobiście tez jestem za wykluczeniem religii ze szkól. Szkoła to nie miejsce na indoktrynację. Skoro jednak już na nieszczęście naszych pociech obecnych i przyszłych w szkole taki przedmiot jest czy nie warto sie zastanowić nad tym glebiej?

Co do nauczenia myslenia, uważam, że filozofia to już wysokie progi. Powinnismy zacząć od logiki - aby rzeczowo myśleć, i retoryki aby umieć te myśli wyrażać. dopiero potem ewentualnie wprowadzać filozofię.

Filozofia hmmm.. wydaje mi się, ze spirytyzm też jest filozofią. poza tym nie chodzi mi tu o karmienie młodzieży ideologią ale rzeczową prezentację "nauk" spirytystycznych czyli udzielenie obiektywnej odpowiedzi na pytanie: czym jest spirytyzm. Wiesz Cthulhu, myślę, że taka wiedza 14, 15 czy 16 latkowi juz nie zaszkodzi.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: etyka / religia

Postautor: Xsenia » 14 wrz 2014, 17:37

Achill pisze:osobiście tez jestem za wykluczeniem religii ze szkól. Szkoła to nie miejsce na indoktrynację. Skoro jednak już na nieszczęście naszych pociech obecnych i przyszłych w szkole taki przedmiot jest czy nie warto sie zastanowić nad tym glebiej?


Spoko Achill :) Już teraz coraz więcej ludzi nie boi się czarnych szat i nie bierze ślubu, nie chrzci dzieci i coraz więcej dzieci nie chodzi na religię i do komunii. Jeszcze dwa pokolenia i do kościoła będą należeli tylko ci co naprawdę tego będą chcieli, a nie wszyscy jak leci. :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: etyka / religia

Postautor: cthulhu87 » 14 wrz 2014, 17:48

Achill pisze:Co do nauczenia myslenia, uważam, że filozofia to już wysokie progi. Powinnismy zacząć od logiki - aby rzeczowo myśleć, i retoryki aby umieć te myśli wyrażać. dopiero potem ewentualnie wprowadzać filozofię.


Nie wiem, jak to się teraz traktuje, ale logika dawniej była uważana za część filozofii. Być może uczy się jej teraz w ramach matematyki. W każdym razie odbiegamy tu już daleko od tematu etyki, ale nadal mimo wszystko zmierzamy do tego samego.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: etyka / religia

Postautor: Mirek » 14 wrz 2014, 20:02

Tak Xseniu. Teraz są wszyscy zmuszani i na siłę zaciągania do kościoła, a kiedyś bedą chodzić tylko Ci co chcą ;)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: etyka / religia

Postautor: Nikita » 14 wrz 2014, 20:20

Moge powiedziec z mojego doswiadczenia. Otoz uwazam, ze czlowiek powinien poznac i nadal miec kontakt z wartosciami etycznymi, moralnymi. Kosciol do tej pory na lekcjach religii zapoznawal mlodziez z wartosciami chrzescijanskimi. Obecnie wielu ludzi odchodzi od kosciola i pojawia sie pewna pustka...tak bylo u mnie. Dlatego szukalam wartosci w innych zrodlach... Szukalam w wielu miejscach i wkoncu znalazlam moja sciezke duchowa. Dodatkowo od kilku lat sympatyzuje ze spirytyzmem i uwazam, ze to takze wielka kopalnia wartosci i nauka jak zyc. Bardzo skorzystalam z nauk wyzszych duchow i nadal bardzo potrzebuje tej duchowej strawy.... :D
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: etyka / religia

Postautor: Achill » 14 wrz 2014, 20:44

Nikita pisze: Szukalam w wielu miejscach i wkoncu znalazlam moja sciezke duchowa. Dodatkowo od kilku lat sympatyzuje ze spirytyzmem i uwazam, ze to takze wielka kopalnia wartosci i nauka jak zyc. Bardzo skorzystalam z nauk wyzszych duchow i nadal bardzo potrzebuje tej duchowej strawy.... :D

Jak z reklamy :D
Brakuje tylko "call to action"
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: etyka / religia

Postautor: Achill » 14 wrz 2014, 20:48

cthulhu87 pisze:Nie wiem, jak to się teraz traktuje, ale logika dawniej była uważana za część filozofii. Być może uczy się jej teraz w ramach matematyki. W każdym razie odbiegamy tu już daleko od tematu etyki, ale nadal mimo wszystko zmierzamy do tego samego.

Logika jest częścią matematyki i nie wiem czy nie było tak zawsze. Ale mniejsza z tym. ważne, że jeżeli juz uczyc kogoś myślenia to logika jest punktem wyjścia. Myslę, że bez tego z filozofią ani rusz, bo to dla mnie tak jak uczyc rosyjskiego nie ucząc cyrylicy.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: etyka / religia

Postautor: Krzysztoff » 14 wrz 2014, 20:51

Zgadzam się z Nikitą, szkoła powinna promować pewne wartości, pytanie kto to powinien robić i jakie wartości ?

Czy etyk miał by takie wartości przekazywać ? Hmm... mam pewne wątpliwości.

Taką rolę pełnił kiedyś Kościół i pewnie nadal w jakiejś części pełni, choć tak jak zauważył przedmówca Marcin, ta nauka nie przystaje do dzisiejszego świata, koncentruje się na dogmatach a nie na systemie wartości. Opowieści o starotestamentowych cudach mogą dzisiaj wzbudzić więcej wątpliwości niż żarliwej wiary.

Dla mnie gorsze jest to , że promowana jest błędna wizja duchowości, oparta na strachu przed piekłem , diabłem i karzącą ręką Boga, poczuciem winy że jesteśmy skalani grzechem pierworodnym i że człowiek sam z siebie nic dobrego dokonać nie może ...

Pomimo tych niedoskonałości, pytam , jeżeli nie religia w szkole to co ?
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Następna

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości