Strona 1 z 6

etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 16:01
autor: Achill
pare dni temu mialo miejsce: http://wyborcza.pl/1,75478,16614713,Kur ... igii_.html
To skądinąd ciekawy temat nasilającej się walki KK o wiernych, i sposobów jakich się chwyta aby ten cel osiągnąć.
I jeżeli ktoś jest chętny do dyskusji to zzapraszam.
Temat jednak otworzyłem aby znaleźć odpowiedź na pytanie czy spirytyzm ma swoje miejsce w programie etyki/religii. jesli tak to w jakiej formie, czy jest to forma dla nas korzystna?
Czy jest ktoś zaznajomiony z tematem?

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 16:26
autor: cthulhu87
Religia w szkole sprzyja degeneracji umysłu (mówię to z pełną świadomością).

Religia wykładana w szkołach to "chłopska" metafizyka, której siła polega tylko na tym, że jej zasady wtłacza się w młodocianych do tego stopnia, że ich umysły w 90% przypadków tracą zdolność samoistnego myślenia i sądzenia. Religia psuje umysł, bo każda religia sama przecież przyznaje, że nie zwraca się do naszego rozumu z dowodami (a rozum to jest to, co najwznioślejsze w człowieku), ale odwołuje się do naszej wiary z objawianiem.

Słusznie napisał Schopenhauer: "Jeżeli się człowiekowi w dziecięctwie przedstawia często pewne zasadnicze poglądy i nauki z niezwykłą uroczystością i z pozorami najwyższej nieznanej mu dotąd powagi, jeżeli pomija się zupełnie możliwość powątpiewania albo dotyka się jej tylko na to, żeby na nie wskazać jako na pierwszy krok do zguby i potępienia, wrażenie musi wypaść tak głęboko, że człowiek z reguły tej prawie zawsze staje się tak samo niezdolnym do zwątpienia w owe nauki, jak nie wątpi w swoje własne istnienie. Pomiędzy wielu tysiącami zaledwie jeden będzie miał tyle mocy duchowej, żeby siebie szczerze zapytać: czy też to prawda?".

A skąd potem biorą się konflikty, gdy ktoś zechce jednak porzucić tę wiarę, którą otrzymał w spadku po przodkach? Działanie odpowiednio wcześnie wpojonych dogmatów religijnych tłumi głos sumienia, a więc tak podstawowe ludzkie uczucia jak litość i miłosierdzie. Zamiast stanąć po stronie osób, które przez lata były im bliskie, ludzie wolą bronić głupot, o których wyczytali w katechizmach, a których nigdy nie widzieli na oczy, których nikt nigdy nie udowodnił i które przeważnie są sprzeczne z logiką.

Religię trzeba ze szkół wykluczyć. Jest pozbawiona walorów poznawczych i sprzeczna z innymi przedmiotami wykładanymi w szkole.
Etyka to w gruncie rzeczy dział filozofii. Generalnie jestem zwolennikiem wprowadzenia do szkół średnich filozofii (w niektórych, niestety nielicznych, już jest) - aby nauczyć ludzi myśleć. A spirytyzmem moim zdaniem nie powinny zajmować się dzieci, ale dorośli i myślący ludzie.

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 17:15
autor: Achill
mądry gość z tego Szopenhauera ;)

osobiście tez jestem za wykluczeniem religii ze szkól. Szkoła to nie miejsce na indoktrynację. Skoro jednak już na nieszczęście naszych pociech obecnych i przyszłych w szkole taki przedmiot jest czy nie warto sie zastanowić nad tym glebiej?

Co do nauczenia myslenia, uważam, że filozofia to już wysokie progi. Powinnismy zacząć od logiki - aby rzeczowo myśleć, i retoryki aby umieć te myśli wyrażać. dopiero potem ewentualnie wprowadzać filozofię.

Filozofia hmmm.. wydaje mi się, ze spirytyzm też jest filozofią. poza tym nie chodzi mi tu o karmienie młodzieży ideologią ale rzeczową prezentację "nauk" spirytystycznych czyli udzielenie obiektywnej odpowiedzi na pytanie: czym jest spirytyzm. Wiesz Cthulhu, myślę, że taka wiedza 14, 15 czy 16 latkowi juz nie zaszkodzi.

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 18:37
autor: Xsenia
Achill pisze:osobiście tez jestem za wykluczeniem religii ze szkól. Szkoła to nie miejsce na indoktrynację. Skoro jednak już na nieszczęście naszych pociech obecnych i przyszłych w szkole taki przedmiot jest czy nie warto sie zastanowić nad tym glebiej?


Spoko Achill :) Już teraz coraz więcej ludzi nie boi się czarnych szat i nie bierze ślubu, nie chrzci dzieci i coraz więcej dzieci nie chodzi na religię i do komunii. Jeszcze dwa pokolenia i do kościoła będą należeli tylko ci co naprawdę tego będą chcieli, a nie wszyscy jak leci. :)

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 18:48
autor: cthulhu87
Achill pisze:Co do nauczenia myslenia, uważam, że filozofia to już wysokie progi. Powinnismy zacząć od logiki - aby rzeczowo myśleć, i retoryki aby umieć te myśli wyrażać. dopiero potem ewentualnie wprowadzać filozofię.


Nie wiem, jak to się teraz traktuje, ale logika dawniej była uważana za część filozofii. Być może uczy się jej teraz w ramach matematyki. W każdym razie odbiegamy tu już daleko od tematu etyki, ale nadal mimo wszystko zmierzamy do tego samego.

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 21:02
autor: Mirek
Tak Xseniu. Teraz są wszyscy zmuszani i na siłę zaciągania do kościoła, a kiedyś bedą chodzić tylko Ci co chcą ;)

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 21:20
autor: Nikita
Moge powiedziec z mojego doswiadczenia. Otoz uwazam, ze czlowiek powinien poznac i nadal miec kontakt z wartosciami etycznymi, moralnymi. Kosciol do tej pory na lekcjach religii zapoznawal mlodziez z wartosciami chrzescijanskimi. Obecnie wielu ludzi odchodzi od kosciola i pojawia sie pewna pustka...tak bylo u mnie. Dlatego szukalam wartosci w innych zrodlach... Szukalam w wielu miejscach i wkoncu znalazlam moja sciezke duchowa. Dodatkowo od kilku lat sympatyzuje ze spirytyzmem i uwazam, ze to takze wielka kopalnia wartosci i nauka jak zyc. Bardzo skorzystalam z nauk wyzszych duchow i nadal bardzo potrzebuje tej duchowej strawy.... :D

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 21:44
autor: Achill
Nikita pisze: Szukalam w wielu miejscach i wkoncu znalazlam moja sciezke duchowa. Dodatkowo od kilku lat sympatyzuje ze spirytyzmem i uwazam, ze to takze wielka kopalnia wartosci i nauka jak zyc. Bardzo skorzystalam z nauk wyzszych duchow i nadal bardzo potrzebuje tej duchowej strawy.... :D

Jak z reklamy :D
Brakuje tylko "call to action"

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 21:48
autor: Achill
cthulhu87 pisze:Nie wiem, jak to się teraz traktuje, ale logika dawniej była uważana za część filozofii. Być może uczy się jej teraz w ramach matematyki. W każdym razie odbiegamy tu już daleko od tematu etyki, ale nadal mimo wszystko zmierzamy do tego samego.

Logika jest częścią matematyki i nie wiem czy nie było tak zawsze. Ale mniejsza z tym. ważne, że jeżeli juz uczyc kogoś myślenia to logika jest punktem wyjścia. Myslę, że bez tego z filozofią ani rusz, bo to dla mnie tak jak uczyc rosyjskiego nie ucząc cyrylicy.

Re: etyka / religia

Post: 14 wrz 2014, 21:51
autor: Krzysztoff
Zgadzam się z Nikitą, szkoła powinna promować pewne wartości, pytanie kto to powinien robić i jakie wartości ?

Czy etyk miał by takie wartości przekazywać ? Hmm... mam pewne wątpliwości.

Taką rolę pełnił kiedyś Kościół i pewnie nadal w jakiejś części pełni, choć tak jak zauważył przedmówca Marcin, ta nauka nie przystaje do dzisiejszego świata, koncentruje się na dogmatach a nie na systemie wartości. Opowieści o starotestamentowych cudach mogą dzisiaj wzbudzić więcej wątpliwości niż żarliwej wiary.

Dla mnie gorsze jest to , że promowana jest błędna wizja duchowości, oparta na strachu przed piekłem , diabłem i karzącą ręką Boga, poczuciem winy że jesteśmy skalani grzechem pierworodnym i że człowiek sam z siebie nic dobrego dokonać nie może ...

Pomimo tych niedoskonałości, pytam , jeżeli nie religia w szkole to co ?