Oszustwa mediów

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Oszustwa mediów

Postautor: Hansel » 20 gru 2017, 13:38

,,Sceptycy spotykają się czasami z zarzutem, że nie zajmują się najbardziej ,,wiarygodnymi" zjawiskami paranormalnymi. Jest to zarzut słuszny. W internecie można znaleźć niewiele artykułów o spirytyzmie, które by wyjaśniały stosowane oszustwa w czasie np. seansów spirytystycznych.
Nie będę lał wody i od razu przejdę do rzeczy. Na początek polecam artykuł ze strony KKI( krajowego klubu iluzjonistów), który wyjaśni podstawowe zagadnienia i ujawni dawne metody oszustw http://kki.org.pl/in...a_i_ich_sekrety
Niektórzy bawili się w fałszowanie zdjęć http://quazen.com/ar...ntom-photograph

Przykłady oszustw stosowanych przez media

Jan Guzik- jedno z najsłynniejszych mediów. Stosował sztuczne lalki jako rzekome duchy
Eva Carrière- która podczas seansów spirytystycznych wywoływała materializacje twarzy, czy też nawet całych postaci.
W 1914 roku stwierdzono, że jej zmaterializowane twarze przypominają do złudzenia fotografie z żurnala mody Le Miroir.Society for Physical Research sprawdzając paranormalne zdolności Evy Carrière zdobyło próbkę rzekomej wydzielanej przez medium ektoplazmy.
Wynik : przeżuty, zmieszany ze śliną papier.
Janusz Fronczek- okazało się że stolik nie lewitował, tylko był trzymany w ręce
Jadwiga Domańska- słynne medium. Podobno przekazywała słowa zmarłego Juliana ochorowicza. Tyle że treści przez nią przekazywane nie pasowały w ogóle do stylu Ochorowicza, a nawet nie zawierały żadnej istotnej treści
Franek Kluski- jedno z najsłynniejszych mediów, uważany za najzdolniejsze medium. Materializował duchy, które podobno wkładały ręce do kubła z parafiną i w ten sposób powstawały formy. Zjawiska nie udawało się wyajśnić przez około 80 lat. Współcześni magicy tłumaczyli to tak że nadmuchaną rękawiczkę w kształcie ręki wkładało się do wody a potem wypuszczało się z niej powietrze. W 1997 robienie foremek zostało powtórzone http://www.asios.org/kluski_en.html

Materializacja Harrego Bastiana w Vienni w 1884 r. to odowodnione oszustwo. Fredrich Fisher Cradlock został złapany w 1879 r. Jego duch ,,Rosetta" został zrobiony na jego koszuli. Colonel Mark Mayhew również zapisał że innych duch ,,abdullach" został złapany i okazało się że jest to przebrane medium. Madam d Esperance została złapana w Newcastle w w1880 r. Odkryto po jej ubraniem ducha ,,yolande". Podobny przypadek zdarzył się w Helsingfors w 1893. Pani J.B. Mellon została zdemaskowana w Sydnej przez Tomasa Shekletona. Jej duchy Cissi i Geordie były imitowane przez przebrane medium klęczące lub stojące. C.E Wood została przyłapana na oszustwie w Petersburgu w 1882 r., klęczała półnago, przykryta muślinem i w ten sposób imitowała ducha. Duch Florencji Cook został ujawniony przez zdjecie nakrycia głowy, w ten sposób ujawniono medium. Charles Williams który współpracował z innym medium został złapany w Paryżu w 1874 r. i ponownie w Amesterdamie w 1879. Kiedy go złapano, jego broda, bawełniana tkanina, fosforyzujący olej, zostały znalezione na nim. Einer Nielsen został oskarżony o oszustwo w 1922 a potem w 1932. Siedziałem obok niego w Kopenchadze, bez satysfakcjonujących efektów. William Eglinton- medium materializujące został zdemaskowany dwukrotnie ,,

http://www.paranormalne.pl/topic/24864- ... l=oszustwa
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3740
Rejestracja: 13 gru 2014, 18:26

Re: Oszustwa mediów

Postautor: cthulhu87 » 20 gru 2017, 18:51

Dlaczego piszesz "oszustwa spirytystów"? Z wszystkich wymienionych mediów jedynie Domańską można traktować jako medium spirytystyczne, inne wymienione nie utożsamiały swoich poglądów ze spirytyzmem, dlatego trudno nazywać tych ludzi spirytystami. Druga rzecz, że niejednolitość stylu pism Domańskiej nie jest jeszcze dowodem na to, że oszukiwała. Zarzuty odnośnie Kluskiego to wyłącznie domniemania, nigdy niepotwierdzone w trakcie doświadczeń z nim samym.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4281
Rejestracja: 19 lip 2008, 13:44

Re: Oszustwa mediów

Postautor: Krzysztoff » 21 gru 2017, 12:43

Tak jak napisał Marcin, wspomniane przypadki nie mają nic wspólnego ze spirytyzmem. Hansel, ty już powinieneś takie "niuanse" rozróżniać.

Kolejną sprawą na którą warto zwrócić uwagę to kwestia płatnego mediumizmy.
No więc w 19 wieku, owe seanse mediumizmu fizycznego były płatną działalnością. Tam gdzie jest kasa tam są też oszuści, ludzie którzy najzwyczajniej chcą zarobić. Dlatego też spirytyzm jest tak mocno przeciwny płatnemu mediumizmowi - właśnie dlatego to jest takie ważne, żeby wyeliminować oszustów.

Kolejną kwestią jest manipulacyjny charakter zamieszczonego tutaj powyżej tekstu. Nie można wrzucać do jednego worka oszustów oraz "pomówień o oszustwo". Takimi pomówieniami są stwierdzenia typu:

"Franek Kluski- jedno z najsłynniejszych mediów, uważany za najzdolniejsze medium. Materializował duchy, które podobno wkładały ręce do kubła z parafiną i w ten sposób powstawały formy. Zjawiska nie udawało się wyajśnić przez około 80 lat. Współcześni magicy tłumaczyli to tak że nadmuchaną rękawiczkę w kształcie ręki wkładało się do wody a potem wypuszczało się z niej powietrze. W 1997 robienie foremek zostało powtórzone http://www.asios.org/kluski_en.html"

No to sprawdźmy jak faktycznie "udowodniono" "oszustwa" Kluskiego. No więc pewni ludzie opracowali pracochłonną metodę polegającą na smarowaniu rąk mieszaniną wody i wosku, potem uwalniał w jakiś bardzo ciekawy sposób ręce z cienkiej warstwy wosku z czego powstawała taki cienka "rękawiczka" do której wlewano gips - i jest forma. Autor tej metody sam napisał :
"Przez cały czas trwania eksperymentu, czasem woskowe formy rozrywały się podczas wyciągania mojej ręki, a innym razem, mimo że udało mi się stworzyć formę woskową, nie udało mi się zrobić modelu gipsowego. " - czyli kolega twierdzi że teoretycznie ręce da się uwolnić z takiej formy ale jemu się nie udało. No masz... to teraz pytanie jak to się ma do eksperymentów wykonywanych z Kluskim.

No to od początku
warto się zapoznać z postacią "Kluskiego" - czyli Teofila Modrzejewskiego , który w odróżnieniu od wielu innych nie brał pieniędzy za pokazy i seanse.
Był człowiekiem wykształconym, bankierem , pisarzem , poetą,
http://www.portal.spirytyzm.pl/slynnne- ... ek-kluski/

Kluski był znany z tak zwanych "odlewów" które miały być produkowane przez ektoplazmiczne części ciała (ręce nogi itd.)

W roku 1920 wykonano badanie w Instytucie Metapsychicznym we Francji (Institut Métapsychique International), które przeprowadził Dr Gustav Galley z Kluskim

Detaliczny opis eksperymentu znajdziecie tutaj:
http://www.archive.metapsychique.org/Th ... oulds.html

Eksperyment miał miejsce w sali Instytutu, która wcześniej została opróżniona , sprawdzona a po wejściu osób biorących udział w eksperymencie zamknięta od wewnątrz. Eksperyment odbywał się przy słabym świetle czerwonym.

Medium siedziało na krześle , po obu stronach siedzieli kontrolerzy , którzy trzymali ręce Kluskiego i kontrolowali co robi. 60 centymetrów od medium umieszczony był zbiornik z woskiem (10 cm głębokości).
Medium przez cały czas trwania seansu pozostawało nieruchome w głębokim transie.

Zadaniem Kluskiego było utworzenie "ektoplazmicznych" rąk , zanurzenie ich w wosku i dostarczenie "rękawiczek" do eksperymentatorów

W ten sposób wyprodukowano siedem form dłoni, jedną stopę . Odciski rąk przybrały różne pozycje i były wielkości dziecięcej, a mimo to wykazywały szczegóły i formę dorosłych dłoni.

"Badane były dwie możliwości nieuczciwej produkcji: formy woskowe wytwarzane przez sztuczki ręczne podczas seansów, oraz że formy przygotowane były wcześniej i z ukrycia przemycone do laboratorium. Oba wydają się wysoce nieprawdopodobne. Sterowanie wprowadzone podczas sesji i rozmiar form wykluczają ich oszukańczą produkcję w czasie rzeczywistym. Hipoteza, że zostały one przygotowane wcześniej, również została odrzucona ze względu na kontrolę wprowadzoną przez eksperymentatorów: substancje "identyfikujące" zostały potajemnie dodane do ciekłej parafiny tuż przed seansami, a następnie zostały wykryte w rzeczywistych rękawicach parafinowych. O ile nie zakłada się powszechnego oszustwa eksperymentatora,(że badacze też biorą udział w oszustwie) wniosek wydaje się nieunikniony, że rękawice z wosku Kluski są rzeczywiście paranormalne, co stanowi dowód na nadzwyczaj rozwiniętą formę psychokinetyki."


Opis przebiegu z jednej z sesji:
"

27 grudnia sesja

Tuż przed rozpoczęciem Richet i Geley potajemnie dodali do parafiny niebieskawy środek barwiący. Kontrola medium została uznana za doskonałą, a kontrolerzy regularnie sprawdzali i mówili werbalnie "Trzymam prawą rękę", "Trzymam lewą rękę". Dźwięki plusku były słyszane około dwudziestu minut do sesji, a jedna do dwóch minut później dwie ciepłe rękawice parafinowe zostały złożone obok kontrolerów. Obie formy woskowe miały dokładnie taki sam niebieskawy odcień jak w akwarium, co sugeruje, że zostały one stworzone podczas seansu, a nie przemycane przez medium. Dodatkową kontrolą było ważenie wszystkich substancji. Przed eksperymentem parafina miała 3,920 gramów, podczas gdy na koniec sesji ważyła 3.800 gramów. Dwie formy ważyły ​​50 gramów, a znaczny wosk był rozproszony w pobliżu ośrodka (około 15 gramów), na ubraniu i na podłodze 3,5 metra od niego (około 25 gramów). O ile suma tych mas odpowiada bardzo ściśle początkowej wadze, to dodatkowo stwierdza, że ​​rękawice woskowe zostały wyprodukowane podczas sesji. Na koniec należy wspomnieć, że formy woskowe miały grubość mniejszą niż milimetr (cieńszą niż arkusz papieru).
"

Więc widzisz Hansel, informacji należy szukać u źródeł , zwłaszcza gdy badaniami zajmowali się poważni ludzie.
Osoby które na siłę chciały udowodnić że Kluski oszukiwał - moim zdaniem osiągnęły efekt odwrotny- udowodniły że nie da się przy obecnych środkach powtórzyć tego co uzyskał Kluski w trakcie eksperymentów
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2791
Rejestracja: 05 sty 2012, 22:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oszustwa mediów

Postautor: cthulhu87 » 21 gru 2017, 12:59

Krzysztoff pisze:Więc widzisz Hansel, informacji należy szukać u źródeł , zwłaszcza gdy badaniami zajmowali się poważni ludzie.


I to jest również istotna rzecz. Kiedy czytamy o możliwych sztuczkach stosowanych np. przez Kluskiego czy Eusapię Palladino, można odnieść wrażenie, że tych kilkudziesięciu (co najmniej) badaczy - metapsychików czy parapsychologów (którzy się tymi przypadkami zajmowali nie przez dwie czy trzy sesje, ale przez miesiące i lata, i którzy te zjawiska obserwowali w różnych warunkach), byli jakimiś pół-główkami. Np. sceptycy mówią, że Eusapia Palladino podnosiła stoły nogą. Oczywiście, mogła podnosić małe stołki ustawione za jej plecami i nawet to obserwowali ci badacze, którzy potwierdzili realność fenomenów mediumicznych. Ale ci sami badacze prowadzili też doświadczenia, w których niemożliwe było podnoszenie nogą ciężkich stołów, a mimo to unosiły się one do góry. Nawet dokumentowali je fotografiami, które przeczą oskarżeniom o oszustwo. Gdyby to wszystko było takie proste, jak próbuje się przedstawiać w sceptycznych środowiskach, w ogóle nie byłoby sprawy. Np. Ochorowicz doskonale znał sztuczki stosowane przez media, jak np. zamiana rąk, uwalnianie się z kontroli w ciemności, podnoszenie przedmiotów nogą itd., ale dzięki długotrwałym obserwacjom i cierpliwości obserwował też zjawiska, których w ten sposób absolutnie nie można było wyjaśnić.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4281
Rejestracja: 19 lip 2008, 13:44

Re: Oszustwa mediów

Postautor: Krzysztoff » 21 gru 2017, 13:10

Tutaj też ciekawy materiał o Kluskim :)
http://strefatajemnic.onet.pl/duchy/nie ... uski/0k1l1

Jak można zauważyć , te zdolności mediumiczne u Kluskiego (jak i innych mediów) miały charakter czasowy, czyli nasilały się i słabły.
Osoby które nie czerpały z tego pieniędzy po prostu kończyły działalność. Osoby które czerpały z tego pieniądze próbowały na siłę kontynuować seanse (tak myślę było z Eusapią)
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2791
Rejestracja: 05 sty 2012, 22:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oszustwa mediów

Postautor: cthulhu87 » 21 gru 2017, 14:02

A co myślicie o nim?

viewtopic.php?f=15&t=4091
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4281
Rejestracja: 19 lip 2008, 13:44

Re: Oszustwa mediów

Postautor: cthulhu87 » 21 gru 2017, 22:24

"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4281
Rejestracja: 19 lip 2008, 13:44

Re: Oszustwa mediów

Postautor: Krzysztoff » 22 gru 2017, 11:27

Jak na razie to widzę że dużych efektów nie osiągnęli
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2791
Rejestracja: 05 sty 2012, 22:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oszustwa mediów

Postautor: Hansel » 22 gru 2017, 16:45

cthulhu87 pisze: Z wszystkich wymienionych mediów jedynie Domańską można traktować jako medium spirytystyczne
Dlaczego ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3740
Rejestracja: 13 gru 2014, 18:26

Re: Oszustwa mediów

Postautor: cthulhu87 » 22 gru 2017, 18:13

Hansel pisze:Dlaczego ?
Z wszystkich wymienionych mediów jedynie Domańską można traktować jako medium spirytystyczne, inne wymienione nie utożsamiały swoich poglądów ze spirytyzmem, dlatego trudno nazywać tych ludzi spirytystami.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4281
Rejestracja: 19 lip 2008, 13:44

Następna

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości