Dlaczego wierzymy w duchy?

Wszystko o Spirytyzmie w Internecie: ciekawe strony, nagrania, linki do książek w wersji elektronicznej, informacje o ciekawych aukcjach.

Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Hansel » 12 paź 2017, 12:52

,,Mimo że nadprzyrodzone moce niewiele mają wspólnego z religią, wiele osób deklaruje, że wierzy zarówno w Boga, jak i w duchy. Przekonanie o obecności dusz zmarłych pomiędzy żywymi towarzyszy nam od zawsze i idzie w parze z innymi paranormalnymi zjawiskami.

Wygląda na to, że od zarania dziejów trudno nam pogodzić się z umieraniem. Wiara w obecność dusz zmarłych pomiędzy żyjącymi ma swoje podłoże w przywiązaniu do osób, które odchodzą. Po śmierci kogoś bliskiego on ciągle pozostaje w naszej pamięci, i jeśli rano okaże się, że jego zdjęcie jest lekko przekrzywione, pomyślimy, że to dusza zmarłego daje o sobie znać.

Wiara w duchy i inne zjawiska paranormalne jest tak powszechna, że nie jest zarezerwowana tylko dla określonej grupy. Przekonanych o ich istnieniu znajdziemy zarówno wśród kobiety i mężczyzn w każdym wieku, jak również u absolwentów uczelni i osób bez wyższego wykształcenia. W tym wypadku po prostu nie ma reguły, a wszystko dlatego, że mózg każdego z nas zbudowany jest w ten sam sposób.

Faktem jednak jest, że zdecydowanie mniej podatne na paranormalne wpływy są osoby głęboko związane ze swoją religią. Wyjaśnienia niezrozumiałych rzeczy doszukują się po prostu np. w Bogu. Przeświadczenie o istnieniu duchów natomiast najczęściej idzie w parze z wiarą w inne, podobne zjawiska.

Potrzeba wiary w najdziwniejsze zjawiska wywodzi się z ludzkiej potrzeby nadawania sensu wszystkiemu, co nas otacza. Nasz mózg nie jest w stanie przejść do porządku dziennego nad rzeczami, którym brak uzasadnienia. Świetnym przykładem jest sytuacja, w której uliczna latarnia gaśnie akurat wtedy, kiedy ją mijamy. Jeśli stanie się to kilka razy w ciągu stosunkowo krótkiego okresu czasu wiele osób dojdzie do wniosku, że latarnie gasną właśnie wtedy, kiedy do nich podchodzą. Zapamiętują te sytuacje, ponieważ są nietypowe, odbiegające od normy. Jeśli jednak policzylibyśmy wszystkie latarnie, obok których przechodzimy każdego dnia, zgaśnięcie nawet jednej dziennie nie zrobiłoby na nikim większego wrażenia.

Zapamiętywanie takich zjawisk i przypisywanie im paranormalnych właściwości bierze się stąd, że ludzki mózg, choć jest niezwykle skomplikowany, jest też odrobinę leniwy. Zawsze szuka dróg na skróty. Dlatego właśnie, jeśli w starym, opuszczonym domu zaskrzypi podłoga, wiele osób przestraszy się spacerujących po strychu duchów, zamiast pomyśleć, że to być może naturalne odgłosy osiadającego budynku. Poszukiwanie racjonalnych rozwiązań danych sytuacji powinno być czymś całkowicie naturalnym, jednak szybciej jest przywoływać proste skojarzenia.

Socjolog Christopher Bade twierdzi, że wszystko wskazuje na to, że wiara w zjawiska paranormalne towarzyszy nam od zawsze i miało to swój cel. Mitologia na przykład powstała, kiedy ludzie nie znali podłoża podstawowych praw natury. Potrzeba wyjaśnienia jak to się dzieje, że Słońce codziennie wschodzi, przerodziła się w mit, że to bogowie wyciągają je na nieboskłon. Nikt wtedy nie spodziewał się, że Ziemia krąży wokół Słońca. Jeśli obserwujemy skutek, musi być też jakaś jego przyczyna, nie ważne czy racjonalna, mózgowi wystarczy, aby po prostu była.,,

http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Dla ... aid=61a07d

Ja mam z tym problem bo fakt że na ślady kontaktów ludzi z Duchami natrafimy we wszystkich kulturach i we wszystkich na długo zanim urodził się Allan Kardec stanowił dla mnie zawsze stanowił dla mnie najsilniejszy argument za tym że że one istnieją naprawdę. Z drugiej strony co jeśli wynika to tylko z jakichś właściwości ludzkiego mózgu?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Ryszard » 12 paź 2017, 22:18

Kto wierzy to wierzy, ja potrzebuje dowodu nie takiego , ze ktoś widział czy słyszał.
Wiara spirytystów , ech :( a Bóg mi świadkiem miałem nadzieję .
Jakże łatwo żyje sie tym co wierzą !!!!!!!!!!!!!!
Chcielibyśmy być lepsi od innych stworzeń, jednak tak nie jest, jednocześnie marzymy, iż to my jesteśmy wybrańcami "stwórcy" wszechświata .
Jakaż to wygoda, umarł ale się odrodzi, umarł ale zmartwychwstanie, co sekta to inaczej postrzega śmierć i niby inne czeka nas, z reguły lepsze życie .
Jakie to wygodne,po cóż żałoba, płacz, przecież niedługo się spotkamy, śmiać się z tego czy płakać ?
Wielu wierzy, ze umarli nam pomagają , równie wielu wierzy, ze czarny kot to diabeł ...
Nawet gwiazdy płaczą z tym, kto płacze w nocy.
Awatar użytkownika
Ryszard
 
Posty: 684
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:08

Re: Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Ivo700 » 02 gru 2017, 22:53

Ryszard

napisałeś ----Wiara spirytystów , ech :( a Bóg mi świadkiem miałem nadzieję .
Jakże łatwo żyje sie tym co wierzą !!!!!!!!!!!!!!
Chcielibyśmy być lepsi od innych stworzeń, jednak tak nie jest, jednocześnie marzymy, iż to my jesteśmy wybrańcami "stwórcy" wszechświata .
Jakaż to wygoda, umarł ale się odrodzi, umarł ale zmartwychwstanie, co sekta to inaczej postrzega śmierć i niby inne czeka nas, z reguły lepsze życie .
Jakie to wygodne,po cóż żałoba, płacz, przecież niedługo się spotkamy, śmiać się z tego czy płakać ?
Wielu wierzy, ze umarli nam pomagają , równie wielu wierzy, ze czarny kot to diabeł ...



Pierdzielicie Hipolicie z twoich postów wynika że ---nie odpowiadają ci spirytyści, ich wierzenie itp, itd to po co tu jesteś tu na tym forum, skoro to i tamto ci nie pasuje i ciągle krytykujesz, szukasz dowodów, może forum Ateistyczne lub dla Agnostyków było ok dla ciebie ....ok to ostatnia info ode mnie do ciebie .....kurcze stary jakiś taki Depresyjny jesteś i ciągle ci coś nie pasuje, a to że ktoś wierzy sobie w zmartwychwstanie a to w odrodzenie itp, itd ....jesteś SCEPTYCZNY i ok masz do tego prawo ---ale to jest forum SPIRYTYSTYCZNE i sympatyków Spirytyzmu ....a nie forum SCEPTYKÓW i ATEISTÓW ---z całym szacunkiem dla ateistów i sceptyków .
Ivo700
 
Posty: 85
Rejestracja: 01 gru 2017, 13:54

Re: Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Ivo700 » 02 gru 2017, 23:04

HANSEL

Choć nie popieram pewnych poglądów Spirytyzmu Kardecjańskiego ---to osobiście po przemysleniach, oglądaniu filmów dokumentalnych, wypowiedzi lekarzy co sami ...przeżyli OBE ---wyjście poza ciało fizyczne, lub opis manifestacji Duchów ---istot subtelno-materialnych na seansach spirtystycznych [nie mówię tu o fałszerstwach] ale o eksperymentach z uczestnictwem naukowców , lekarzy ---eksperymenty robione przez Wojsko USA, i Wojsko Radzieckie i Tajne Służby ---eksperymenty z NLP, OBE --te i inne rzeczy przekonały mnie że istnieje świadomość po ---śmierci ----czyli po wyjściu z ciała fizycznego z grubej materii .

Osobiście Hansel nie boję się śmierci ---a jedynie cierpienia ---bólu ----przy odejściu, śmierć to ILUZJA jak mawiał znany MISTRZ Duchowy PARAHAMSA JOGANANDA, poczytaj sobie książkę AUTOBIOGRAFIA JOGINA ---super sprawa ....polecam .

pozdro
Ivo700
 
Posty: 85
Rejestracja: 01 gru 2017, 13:54

Re: Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Ryszard » 03 gru 2017, 11:08

Ledwie wlazłeś z już mnie wyganiasz Hipolicie ?
To jest forum, gdybyś o tym nie wiedział a od wyganiania są moderatorzy, jeżeli uznają, że przekraczam jakieś normy zachowania z pewnością mnie pogonią.
Nie każdy tutaj wierzy ślepo w to co ktoś widział lub słyszał, wtedy nie byłoby dyskusji a tylko towarzystwo wzajemnej adoracji.
Ostatni raz reaguję na tak głupie zaczepki !!!
Nawet gwiazdy płaczą z tym, kto płacze w nocy.
Awatar użytkownika
Ryszard
 
Posty: 684
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:08

Re: Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Anka » 05 gru 2017, 18:57

Ryszard pisze:Ledwie wlazłeś z już mnie wyganiasz Hipolicie ?
To jest forum, gdybyś o tym nie wiedział a od wyganiania są moderatorzy, jeżeli uznają, że przekraczam jakieś normy zachowania z pewnością mnie pogonią.
Nie każdy tutaj wierzy ślepo w to co ktoś widział lub słyszał, wtedy nie byłoby dyskusji a tylko towarzystwo wzajemnej adoracji.
Ostatni raz reaguję na tak głupie zaczepki !!!


Dokładnie

„Nie każdy wierzy ślepo w to co ktos widział lub słyszał „

I tak jest ze wszystkim w życiu




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Anka
 
Posty: 226
Rejestracja: 27 paź 2016, 19:22

Re: Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Ivo700 » 06 gru 2017, 23:39

Odpowiadam do Ryszard i Anka

Nikt ciebie ztąd nie wyrzuca ----tylko odniosłem wrażenie że jesteś na tym forum żeby się ''podśmiewać'' z Spirytystów i ciągle krytykować ---dlatego jeżeli się źle tu czujesz to ja np--bym poszukał innego forum, ale jeżeli tobie pasuje to forum z jakiegoś względu to tu sobie bądź --- nikt ciebie tu nie wyrzuca .
Czytałem twoje wszystkie posty na tym forum zajęło mi to trochę czasu i do takiego wniosku doszedłem --- ale masz racje ---jeżeli nie przekraczasz granic etykiety ---to sobie tu bądź .

Teraz padł tutaj zarzut ''ślepej wiary ''

Spirytyzm nie jest ''wiarą'' to nie Islam ani Katolicyzm itp , to WIEDZA ---Duchowa Wiedza poparta eksperymentami naukowymi, takich naukowców jak choćby

1.W. Crookes
2.R.Wallace
3.Dale Owen
4.Aksakow
5.Paul Gibier

Wszyscy oni byli na początku ---zagorzałymi materialistami i sceptykami a nawet ateistami --- ale po braniu udziału na seansach i ich obserwacji ---materializacji ludzi w ciałach subtelnych po czerpaniu energii z medium --- ektoplazma ---po uprzednim przeszukaniu pokoju czy nie ma tam jakiś innych drzwi, zapadni, aparatu do wyświetlania slajdów i innych oględzinach ---owi naukowcy w 100% potwierdzili autentyczność tych fenomenów, oczywiście że były też seanse--gdzie oszukiwano ---ale były też posiedzenia autentyczne ---lub np odczytywanie i przekazywanie przez Medium info od zmarłego na temat szczegółów życia np ---syna żyjącego obecnego na seansie ---nadmieniam że Medium owe nie znało tego syna i pochodziło owe Medium z innego dalekiego kraju --- więc jak mogło wiedzieć ---tajemnice znane tylko zmarłej matce niedawno i jej żyjącemu po tej stronie synowi ----takich przypadków było wiecej .

Albo eksperymenty KGB --- rządu ZSRR [Rosji] oficjalnie --- nauczano zgodnie z linią Partii Komunistycznej ---że nie ma życia po śmierci itd, itp ---a w tajnych laboratoriach urządzano seanse i czyniono próby z ---przenoszeniem świadomości na odległość do innego ciała, a nawet przedmiotów martwych , podobnie Rosjanie wyciszali informacje o UFO nad Rosją, a sami TAJNIE się tym interesowali --- jak to wytłumaczyć, Spirytyzmem też się interesowało FBI i CIA ....dużo by pisać .

Dlatego Spirytyzm jest dziedziną naukową ---choć nauka oficjalnie temu zaprzecza ---Spirytyzm nie wierzy w

1.Szatana, diabły

2.obala --mity i legendy religijne

3.zajmuje się eksperymentalnie kontaktem z drugą stroną

4.Transkomunikacja i inne eksperymenty urządzane w laboratoriach --- nawet Watykan się tym zainteresował, choć oficjalnie ''potępia'' Spirytyzm

Dlatego zachęcam do czytania fachowej literatury w tym temacie ---poważnych książek i poważnych autorów a nie ''szarlatanów ''

a zdanie sobie o tym zjawisku sami wyrobicie Ryszardzie , Aniu .

Ja jestem sympatykiem Spirytyzmu , interesuje się też zjawiskiem UFO, OBE --- NLP --- badam ,szukam, dociekam , nie jestem osobą religijną --- dla mnie wszystkie religie błądzą i mają cząstkę prawdy --- ale mi nie są już potrzebne koscioły itp, etc --- choć wiem że wielu ludziom jest to potrzebne .

Także zachęcam do badania i szukania Prawdy .
Ivo700
 
Posty: 85
Rejestracja: 01 gru 2017, 13:54

Re: Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Ivo700 » 06 gru 2017, 23:46

ps ---napisałeś Ryszard --- '' że czynimy się lepsi od stworzeń '' Chcielibyśmy być lepsi od innych stworzeń, jednak tak nie jest, jednocześnie marzymy, iż to my jesteśmy wybrańcami "stwórcy" wszechświata .

Spirtyści / sympatycy --- nie czują się lepsi od nikogo --- jesteśmy takimi samymi ludzmi jak ty czy ja ---mamy swoje wady i zalety jak każdy człowiek [duch w ciele] .

pozdr

psss ---miałem do ciebie nie pisać -- bo pisałeś mi że nie życzysz sobie zebym pisał z tobą napisałeś--

Ivo czytaj ze zrozumieniem lub pisz z innymi wrrrrrrrrrrrr

--- nawet jeżeli nie zrozumiałem od razu twego postu to troche niekulturalne to było jak mnie potraktowałaś że kazałeś mi pisać z innymi ---zrozumiałem to tak że jak coś jest nie po twojej myśli---''to wypad'' i już z tą osobą nie chcesz pisać, ale ok--było minęło, zostawmy to ..., na koniec chciałem wyjaśnić to i owo bez obrazy .

Oczywiście jak sobie nie życzysz to nie będę z tobą wymieniał myśli ---nie ma sprawy ---ale uważam że dobrze że tobie odpisałem żebyś miał jasną sytuacje .

Także tak i owak na koniec pozdrawiam ciebie i Anie . :)
Ivo700
 
Posty: 85
Rejestracja: 01 gru 2017, 13:54

Re: Dlaczego wierzymy w duchy?

Postautor: Anka » 07 gru 2017, 13:29

Ivo700 pisze:Odpowiadam do Ryszard i Anka

Nikt ciebie ztąd nie wyrzuca ----tylko odniosłem wrażenie że jesteś na tym forum żeby się ''podśmiewać'' z Spirytystów i ciągle krytykować ---dlatego jeżeli się źle tu czujesz to ja np--bym poszukał innego forum, ale jeżeli tobie pasuje to forum z jakiegoś względu to tu sobie bądź --- nikt ciebie tu nie wyrzuca .
Czytałem twoje wszystkie posty na tym forum zajęło mi to trochę czasu i do takiego wniosku doszedłem --- ale masz racje ---jeżeli nie przekraczasz granic etykiety ---to sobie tu bądź .

Teraz padł tutaj zarzut ''ślepej wiary ''

Spirytyzm nie jest ''wiarą'' to nie Islam ani Katolicyzm itp , to WIEDZA ---Duchowa Wiedza poparta eksperymentami naukowymi, takich naukowców jak choćby

1.W. Crookes
2.R.Wallace
3.Dale Owen
4.Aksakow
5.Paul Gibier

Wszyscy oni byli na początku ---zagorzałymi materialistami i sceptykami a nawet ateistami --- ale po braniu udziału na seansach i ich obserwacji ---materializacji ludzi w ciałach subtelnych po czerpaniu energii z medium --- ektoplazma ---po uprzednim przeszukaniu pokoju czy nie ma tam jakiś innych drzwi, zapadni, aparatu do wyświetlania slajdów i innych oględzinach ---owi naukowcy w 100% potwierdzili autentyczność tych fenomenów, oczywiście że były też seanse--gdzie oszukiwano ---ale były też posiedzenia autentyczne ---lub np odczytywanie i przekazywanie przez Medium info od zmarłego na temat szczegółów życia np ---syna żyjącego obecnego na seansie ---nadmieniam że Medium owe nie znało tego syna i pochodziło owe Medium z innego dalekiego kraju --- więc jak mogło wiedzieć ---tajemnice znane tylko zmarłej matce niedawno i jej żyjącemu po tej stronie synowi ----takich przypadków było wiecej .

Albo eksperymenty KGB --- rządu ZSRR [Rosji] oficjalnie --- nauczano zgodnie z linią Partii Komunistycznej ---że nie ma życia po śmierci itd, itp ---a w tajnych laboratoriach urządzano seanse i czyniono próby z ---przenoszeniem świadomości na odległość do innego ciała, a nawet przedmiotów martwych , podobnie Rosjanie wyciszali informacje o UFO nad Rosją, a sami TAJNIE się tym interesowali --- jak to wytłumaczyć, Spirytyzmem też się interesowało FBI i CIA ....dużo by pisać .

Dlatego Spirytyzm jest dziedziną naukową ---choć nauka oficjalnie temu zaprzecza ---Spirytyzm nie wierzy w

1.Szatana, diabły

2.obala --mity i legendy religijne

3.zajmuje się eksperymentalnie kontaktem z drugą stroną

4.Transkomunikacja i inne eksperymenty urządzane w laboratoriach --- nawet Watykan się tym zainteresował, choć oficjalnie ''potępia'' Spirytyzm

Dlatego zachęcam do czytania fachowej literatury w tym temacie ---poważnych książek i poważnych autorów a nie ''szarlatanów ''

a zdanie sobie o tym zjawisku sami wyrobicie Ryszardzie , Aniu .

Ja jestem sympatykiem Spirytyzmu , interesuje się też zjawiskiem UFO, OBE --- NLP --- badam ,szukam, dociekam , nie jestem osobą religijną --- dla mnie wszystkie religie błądzą i mają cząstkę prawdy --- ale mi nie są już potrzebne koscioły itp, etc --- choć wiem że wielu ludziom jest to potrzebne .

Także zachęcam do badania i szukania Prawdy .


Wow...... ile złości i jadu.....

Szukając różnic pomiedzy mną a tobą
Ze spirytyzmem mam tyle wspolnego ze odwiedzają mnie osoby zmarłe ktore widzę a nie czytam o nich i na tej podstawie kreuje swój światopogląd
A jeżeli o ciebie chodzi to jestes młodym człowiekiem ktory ma w sobie strasznie dużo energii Dobrze by było ja czasem rozładować np biegając zamiast przelewać swoje zdenerwowanie na forum


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Anka
 
Posty: 226
Rejestracja: 27 paź 2016, 19:22


Wróć do Spirytyzm w Internecie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości