Po co w ogóle ten dział? ;)

W jaki sposób pomóc innym? Ten dział forum stworzony został po to, by wzajemnie się inspirować do działań charytatywnych... Zapraszamy do dyskusji!

Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: konrad » 01 kwie 2009, 15:07

Witajcie,

Zainspirowany rozmowami, które prowadziłem ostatnio z niektórymi forumowiczami, pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie stworzenie działu, w którym będziemy poddawać burzom mózgu różne propozycje działań charytatywnych. Nie chodzi tu chyba o jakieś akcje na większą skalę (przynajmniej na razie ;)), ale bardziej o pomysły na jakieś niewielkie, ale jednak znaczące gesty dobra.

Nawet jeśli uda się wprowadzić w życie choć 10% tego, o czym będziemy pisać, będzie to ogromny sukces.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: Luperci Faviani » 01 kwie 2009, 22:11

Będzie mi niezmiernie miło jeżeli cicha akcja, którą przeprowadzili moi znajomi w Oświęcimiu zainspiruje czytelników naszego forum do podobnego działania :)

1) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu jest bardzo niedofinansowany. W związku z tym, grupka anonimowych, młodych Oświęcimian postanowiła wesprzeć bezdomnych z miejskiej noclegowni, ofiarowując im zakupione specjalnie w tym celu, ubrania, ręczniki, środki czystości i żywność. W okresie zimowym, akcję powtórzono cztery razy. Koszt dotychczas ofiarowanych darów to około 1800 zł.

2) Jakiś czas temu odbyła się w Oświęcimiu wielka akcja pomocy choremu na mukowiscydozę Patrykowi Wieczorkowi. Podczas koncertu charytatywnego zebrano 7000 zł do puszek ustawionych przy wejściu. Oświęcimski PWSZ zorganizował, podczas corocznego balu, licytację różnych pamiątek na rzecz Patryka. Oświęcimskie VIP'y i Ci, których było stać na bilet wstępu :) również zostawili około 8000 zł.

W Oświęcimiu wszyscy wiedzą, że akcję pomocy Patrykowi zorganizował Albert Bartosz, więc tutaj nie ma sensu tego ukrywać.
Człowiek ten nie szuka jakoś specjalnie rozgłosu, ale wszyscy go znają i on już nic na to nie poradzi :)

Szczegóły na:
http://www.patrykwieczorek.pl/
http://www.youtube.com/watch?v=fnlLD9Ll ... annel_page
http://www.youtube.com/watch?v=YfoyxfnB ... annel_page
http://www.youtube.com/watch?v=3RlKxAe8 ... annel_page
http://www.kasztelania.pl/galeria.php?galdz=389

3) O WOŚP'ie pisał nie będę, bo to wszyscy znają :)
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: konrad » 02 kwie 2009, 23:40

Luperci Faviani pisze:Człowiek ten nie szuka jakoś specjalnie rozgłosu, ale wszyscy go znają i on już nic na to nie poradzi :)


Dobro zawsze się rozprzestrzenia, czy tego chcemy, czy nie :)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: Luperci Faviani » 25 kwie 2009, 21:35

Znajoma, która jest zagorzałą obrończynią praw zwierząt w Oświęcimiu zwróciła mi uwagę na sposób funkcjonowania wielu schronisk w naszym kraju, w których "nadmiar" czworonogich lokatorów jest rozwiązywany drogą ich usypiania. Oświęcimskie schronisko dla zwierząt, na Kamieńcu, szczyci się tym, iż zabijanie zwierząt nigdy nie jest brane tu pod uwagę. Częstą przyczyną usypiania jest najzwyklejsza niemożność wyżywienia wszystkich mieszkańców schronisk. Instytucje zajmujące się wyłapywaniem bezpańskich zwierząt prawie zawsze posiadają zbyt niskie środki finansowe aby uchronić naszych małych przyjaciół przed egzekucją...

Jest wielu miłośników czworonogów wspierających schroniska drobnymi podarunkami ale ich pomoc jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Żadna forma pomocy nie jest mało istotna. Potrzebna jest żywność (nie należy kupować najtańszego pokarmu gdyż jest on mało wartościowy i stan osłabionych zwierząt wcale się nie polepsza...), kocyki (owija się nimi chore psy lub koty podczas transportu do weterynarza. Najczęściej, kocyki te nie nadają się do ponownego wykorzystania), lekarstwa na odrobaczanie...

Taka pomoc nie wymaga wiele wysiłku, a uratować może wiele stworzonek :P
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: Maire » 05 maja 2009, 10:42

Problem wolontariuszy dotyczy też polskich hospicjów. Ja sama byłam przez jakiś czas wolontariuszką i wiem, że Ci ludzie potrzebują "młodości" wokół siebie, że to daje im siłę. Nawet wtedy, kiedy po raz dziesiąty śpiewasz tę samą piosenkę, albo po raz dwudziesty słyszysz tę samą historię i odpowiadasz na te same pytania. Oczywiście praca tam nie jest dla każdego. Moja grupa się rozleciała a sama nie mam tyle odwagi i tyle siły, żeby tam chodzić. To są ludzie często zgorzkniali i opowiadający w kółko o śmierci, starconych nadziejach i bólu - zarówno tym fizycznym, jak i psychicznym. Potrzebują pomocy, ale trzeba mieć w sobie poteżną siłę, żeby to udźwignąć, ale też efekty są cudowne. Praca w hospicjum to obcowanie ze śmiercią, ale też z człowieczeństwem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Maire
 
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2008, 13:01
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: Kevaquel » 28 cze 2009, 13:09

Czy te duże akcje czy te zupełnie malutkie, wszystkie moim zdaniem są ważne.
Jeśli oczywiście da się zebrać ileś pieniędzy z koncertu i przeznaczyć je to super.

Myślę, że każdy w ramach swojej miejscowości spotyka się z setkami przypadków, w których można pomóc. Czasami potrzebny jest to transport dla chorej osoby (a ktoś z nas (was?) ma akurat firmę transportową), czasami jest to uregulowanie długów, żeby nie wyrzucono kogoś z mieszkania. Jeśli udałoby się mieć takie misje do wykonania i wiadomo by było wśród ludzi, że ktoś może temu podołać, to myślę że warto zamieszczać takie potrzeby w osobnym dziale.

Dobro powraca, zgadzam się w 100% :D
Kevaquel
 
Posty: 26
Rejestracja: 28 cze 2009, 12:12

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: Leszek » 29 cze 2009, 12:36

Teraz można się wykazać pomocą dla powodzian. Ja swoją cegiełkę dołożyłem wysyłając smsa, póki co nie słyszałem o zbiórkach odzieży a coś by się znalazło. Zawsze można też zrobić przelew na Caritas, czy inne organizacje charytatywne, to jest chyba najprostsza forma pomocy, tyle że nie zależy już od nas do kogo trafia te pieniądze.
Miłość, Prawda, Pokój, Nie Krzywdzenie, Właściwe Postępowanie
Leszek
 
Posty: 222
Rejestracja: 02 kwie 2009, 19:05
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: vinitor » 24 lut 2010, 16:46

Ostatni post tego gatunku pojawił się na forum w końcu czerwca ubiegłego roku. Czy od tego czasu nic się nie wydarzyło, czy nie ma komu pomagać? Przecież radość i uśmiech bliźniego mogłyby stać się bardziej popularne. Gotów jestem pomyśleć, że te kilka postów powstalo przez przypadek a brak dalszego ciągu wiąże się z limitem i czasowym, i samych pomysłów, które nagle po jesiennych deszczach spłynęły do rzek.
Mogę powtórzyć za autorem wątku: "Po co w ogóle ten dział?"
.......................................................
" Rzeka prawdy płynie korytem błędów."
Rabindranath Tagore
Awatar użytkownika
vinitor
 
Posty: 577
Rejestracja: 25 gru 2009, 07:58

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: atalia » 24 lut 2010, 18:30

Może ludzie nie lubią się chwalić?

Ja tu z niejakim zażenowaniem wyznam,że wspieram akcje UNICEF na rzecz dzieci z najuboższych zakątków swiata.Nawet dostałam od nich taki dyplomik.

Ubiegam się tez o Adopcje Serca u ojców pallotynów,ale tam trzeba długo czekac na "przydział" dziecka.Wiec cierpliwie czekam,jak tylko będzie coś wiadomo,nie omieszkam sie pochwalic.

Serdecznie pozdrawiam
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Po co w ogóle ten dział? ;)

Postautor: Nikita » 10 maja 2010, 17:53

Ja wspieram juz od lat Greenpeace w Rosji. Ochrona srodowiska lezy mi najbardziej na sercu. Chetnie wsparlabym tez jakims datkiem schronisko dla zwierzat ale potrzebowalabym pomocy w tym sensie aby mi ktos z was polecil jakies schronisko godne pomocy...tzn takie gdzie nie ma zadnych machlojstw.
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Następna

Wróć do Działania charytatywne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości