Spirytyzm, dla kogo ?

Forum poświęcone informacjom dotyczącym rozwoju Spirytyzmu w Polsce. Tu znaleźć można zapowiedzi wykładów, spotkań, a także wszelkie ciekawostki dotyczące historii ruchu spirytystycznego w naszym kraju.

Re: Spirytyzm, dla kogo ?

Postautor: Xsenia » 22 lis 2016, 03:19

philosophus pisze:
Hansel pisze:Teraz przysło mi do głowy takie pytanie: czy zwiększenie się liczby Spirytystów na świecie można traktowac jako miernik postepu rozwoju Duchowego ludzkości ?

Aha, czyli spirytyzm to postęp duchowy, ale Buddyzm czy Wisznuizm już nie?
Chrześcijaństwo tez nie?
Fajnie, a na podstawie czego to stwierdzenie, że to ten spirytyzm ma rację?


Taki wniosek wysnułeś na podstawie pytania Hansela??? :shock:
No cóż. Mylisz się. Spirytyzm nie jest religią tylko filozofią. Przyrównywanie go do religii nie ma więc za bardzo sensu. To po pierwsze. Po drugie spirytyzm nigdy, ale to przenigdy nie uznawał się za lepszy od jakiejkolwiek religii czy innej filozofii. Spirytyzm uznaje wszystkie inne religie i filozofie. I wyznaje zasadę, że każda droga, która prowadzi do rozwoju osobistego jest dobra. Obojętnie czy to droga chrześcijańska, buddyjska, żydowska, muzułmańska, czy latającego potwora spaghetti. I spirytyzm nigdy nie twierdził, że jest piewcą jedynej prawdziwej prawdy. A chcesz wiedzieć dlaczego?? :) Bo każdy ma swoją własną prawdę :D Tak samo jak każdy ma swoją własną drogę i swoją własną filozofię. :D Jeśli więc na końcu swojej drogi uznasz, że jesteś lepszy niż byłeś kiedyś, to według spirytyzmu uzyskałeś to po co żyłeś, odrobiłeś lekcję, zdałeś egzamin, czy jak to tam nazwać. :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3002
Rejestracja: 08 lis 2013, 23:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Spirytyzm, dla kogo ?

Postautor: Pawełek » 26 lis 2016, 12:16

Niezależnie od tego w co wierzymy, najważniejsze jest, aby stawać się coraz lepszym człowiekiem. Spirytyzm do Ciebie nie przemawia, ale za to buddyzm tak? Nie ma sprawy, staraj się tylko być lepszym człowiekiem. W nic nie wierzysz? Nie ma problemu, tylko bądź po prostu dobrym człowiekiem.

Problem człowieka, który w nic nie wierzy jest taki, że często nie widzi większego sensu życia, więc uważa że nie ma po co myśleć o innych, tylko o samym sobie, bo kto go rozliczy? Lepiej wierzyć w coś, niż w nic. Natomiast gdy to "coś" sprawia, że chcemy być coraz lepszymi ludźmi wobec nas samych i innych, to wtedy ta wiara spełnia swoje zadanie.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1942
Rejestracja: 27 kwie 2015, 22:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Spirytyzm, dla kogo ?

Postautor: Hansel » 28 lis 2016, 12:32

Pawełek pisze:Niezależnie od tego w co wierzymy, najważniejsze jest, aby stawać się coraz lepszym człowiekiem. Spirytyzm do Ciebie nie przemawia, ale za to buddyzm tak? Nie ma sprawy, staraj się tylko być lepszym człowiekiem. W nic nie wierzysz? Nie ma problemu, tylko bądź po prostu dobrym człowiekiem.

Problem człowieka, który w nic nie wierzy jest taki, że często nie widzi większego sensu życia, więc uważa że nie ma po co myśleć o innych, tylko o samym sobie, bo kto go rozliczy? Lepiej wierzyć w coś, niż w nic. Natomiast gdy to "coś" sprawia, że chcemy być coraz lepszymi ludźmi wobec nas samych i innych, to wtedy ta wiara spełnia swoje zadanie.Szkoda tylko że nie wszyscy ludzie mają takie tolerancyjne podejście :cry:
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3742
Rejestracja: 13 gru 2014, 18:26

Poprzednia

Wróć do Spirytyzm w Polsce

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości