Osoby HSP, czyli ludzie wyjątkowo wrażliwi

Rozwój nauki, naukowe ciekawostki, pseudo i paranauki. Sprytne i ciekawe rzeczy, badania i doswiadczenia.. Pisz o swoich zainteresowaniach.

Osoby HSP, czyli ludzie wyjątkowo wrażliwi

Postautor: Pawełek » 18 lut 2017, 13:02

    Co to jest HSP?
"Ludzie wyjątkowo wrażliwi (HSP – Highly Sensitive Person) często są określani jako nieśmiali, introwertycy, wycofujący się z relacji, przewrażliwieni na własnym punkcie, czy gburowaci. Wszystkie te określenia są jedynie opiniami innych osób, na temat tego co ludzie wyjątkowo wrażliwi podświadomie robią, stykając się z nowymi bodźcami: obserwują w ciszy co się dzieje, aby określić na ile ta nowość może być dla nich źródłem przeciążenia emocjonalnego i sensorycznego. Nie ważne jest przy tym czy chodzi o silne hałasy, na które HSP są wyjątkowo wyczuleni, czy o niesatysfakcjonujące, albo wręcz przykre relacje.

Bycie HSP oznacza bycie obdarzonym pewnym rodzajem “wyjątkowej spostrzegawczości”, dzięki której otoczenie i inne osoby odbierane są i rozumiane w zwiększonym zakresie. W konsekwencji osoby HSP, choć wyjątkowo towarzyskie, na silne bodźce często reagują zgodnie ze schematem “ucieczka albo atak”. Zachowanie to ma na celu jedynie ochronę ich samych przed przeciążeniem emocjonalnym, związanym z wyjątkowo bogatym postrzeganiem otoczenia i innych osób.

Wszystko to ma fundamentalny, pozytywny i negatywny wpływ na życie HSP i ludzi, z którymi tworzą relacje."

Źrodło

Tyle tytułem wstępu. Wiele osób wśród użytkowników i osób odwiedzających to forum może się okazać właśnie taką osobą wyjątkowo wrażliwą, która uważa że nie pasuje do tego świata, ciężko jej się żyje, drażni ją własna wrażliwość na wszystko dookoła.

Aby poznać bardziej czym jest samo HSP i zgłębić wiedzę na te temat, możecie wejść w podany link:
https://chattorblog.wordpress.com/info/


    Czy jestem osobą wyjątkowo wrażliwą?
Jeśli jesteście ciekawi, czy sami jesteście taką osobą to zachęcam do rozwiązania podanego testu, który również znajduje się na tej samej stronie:
https://chattorblog.wordpress.com/test-hsp/

Chcę jednak zwrócić uwagę byście podczas rozwiązywania testu, odpowiadali przez pryzmat całego życia, ponieważ nawet osoby które nie są osobami HSP, przykładowo po stracie kogoś bliskiego mogą na pewien czas takimi osobami się stać. Wszystko jest dokładniej wyjaśnione na stronie.


    Polecana literatura
Fundamentalna wiedza na temat HSP została opisana w książce pani Dr. Elaine Aron, która sama jest również autorem badań nad tym zjawiskiem. Książka zawiera informacje jak sobie radzić w świecie będąc osobą HSP, jak zmienić podejście do poprzednich wydarzeń oraz zrozumieć swoje życie. Niestety książka (z tego co mi wiadomo) aktualnie nie została jeszcze przetłumaczona na język polski.
The Highly Sensitive Person: How To Thrive When The World Overwhelms You

Znalazłem jednak książkę w języku polskim, która również nawiązuje do tematyki osób HSP.
Wrażliwość: dar czy przekleństwo? Przewodnik życiowy dla osób wyjątkowo wrażliwych i innych pięknych dusz


    Uwagi
Jeśli macie jakieś dodatkowe informacje na temat osób HSP, czy to książki w języku polskim, strony warte uwagi na ten temat, to śmiało proszę pisać.



Pozdrawiam,
Paweł.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Osoby HSP, czyli ludzie wyjątkowo wrażliwi

Postautor: Estia72 » 18 lut 2017, 14:32

Witaj Pawelek, ciesze sie ze poruszyles ten temat gdyz jest on mi bardzo bliski...jakkolwiek to zabrzmialo.
Czytajac odnosniki ktore podales odnalazlam jak by opis samej siebie i tego co doswiadczam, tyle ze ja mam jeszcze 100 razy gorzej :roll: Bo oprocz emocji, mysli innych odbieram rowniez doslownie choroby i emocje innych, najciezej jest gdy musze przebywac w otoczeniu z osobami chorymi ktore maja fizyczne dolegliwosci, gdyz doslownie odczuwam ich bole tak jak bym to ja byla chora na ta chorobe , ich nastroje, co jest bardzo uciazliwe w normalnym funkcjonowaniu w zyciu codziennym, czesto musze gleboko analizowac co jest skad i dlaczego, skad sie to wzielo, czy to moje itd. Mam ta przypadlosc z odczuwaniem emocji i chorob innych od okolo 15 lat, na poczatku nie bylo jeszcze tak zle , ale ostanie czasy czyli okolo 5 lat coraz bardziej to sie nasila niestety, po tym gdy zamieszkalam w nawiedzonym domu , wtedy tez jeden z duchow (byl ta starszy mezczyzna) ktory chorowal za zycia na niewydolnosc serca poniewaz spalam w jego pokoju i byla tam jego energia zaczelam odczuwac fizyczne dolegliwosci jego choroby w moim ciele, na szczescie juz tam nie mieszkam ale z tego co zaobserwowalam odczuwanie obciazen innych sie nasililo.
O ile na poczatku mojej pracy z energiami bylo mi to po czesci pomocne przy pracy w uzdrawianiu/diagnozowaniu o tyle teraz stalo sie to po prostu dla mnie dokuczliwe...Rozmawialam o tym kiedys ze spirytysta stwierdzil ze jest to jeden z darow mediumizmu bo oprocz tego ze odczuwam choroby/emocje innych wyczuwam tez duchy ich energie , emocje. Wytlumaczyl mi ze medium jest nie tylko osoba ktora zajmuje sie pismem automatycznym, ale sa tez takie przypadki jak ja, bardzo sporadyczne ale sa, Jest tu wiele przypadkow opisanych przez spirytystow , ich kontaktow z duchami i mediumizmem a ja jestem bardzo ciekawa czy jest mozliwosc zablokowac te tkz. dary....?
Wiec jesli ktos ze spirytystow ma w tym jakies doswiadczenia to bylabym bardzo wdzieczna za wszelkie rady jak sobie z tym darem poradzic.
"Na poczatku Bog ktory jest plomieniem stworzyl Niebo i Niebian"
Awatar użytkownika
Estia72
 
Posty: 781
Rejestracja: 30 wrz 2015, 13:15
Lokalizacja: Manchester, Anglia

Re: Osoby HSP, czyli ludzie wyjątkowo wrażliwi

Postautor: Pawełek » 18 lut 2017, 14:40

Droga Estio, myślę że spirytysta z którym rozmawiałaś miał wiele racji dotyczących tego że masz bardziej rozwinięte zdolności mediumiczne i napisane przez Ciebie przykłady to bardzo potwierdzają. Zastanawia mnie tylko, czy nie jest tak że nie jesteś osobą HSP, ale to właśnie Twoje umiejętności powodują takie odczucia, myślałaś o tym?

Jeśli chodzi o "zablokowanie umiejętności" to niestety nie słyszałem o czymś takim. Wiem jedynie, że są w stanie same zaniknąć, albo ponownie się pojawić. Myślę jednak, że powinnaś być z siebie dumna że posiadasz takie umiejętności. Nie bez powodu je masz, możliwe że masz do wykonania dużo pracy, tu na ziemi. Jeśli wierzysz w siłę działania modlitwy, to poproś opiekuna albo inne dobre duchy by okazały Ci wsparcia. Jestem pewny że nie odmówią Ci pomocy.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Osoby HSP, czyli ludzie wyjątkowo wrażliwi

Postautor: Estia72 » 18 lut 2017, 15:06

Pawełek''] Droga Estio, myślę że spirytysta z którym rozmawiałaś miał wiele racji dotyczących tego że masz bardziej rozwinięte zdolności mediumiczne i napisane przez Ciebie przykłady to bardzo potwierdzają. Zastanawia mnie tylko, czy nie jest tak że nie jesteś osobą HSP, ale to właśnie Twoje umiejętności powodują takie odczucia, myślałaś o tym? [/quote]

Pawelku ciezko mi jest to okreslic bo od dziecka bylam nadwrazliwa widzialam i odczuwalam wiecej niz inni ,z drugiej strony od najmlodszych lat doswiadczalam rowniez zjawisk mowiac w skrocie paranormalnych... ;) Nie bede sie tutaj o tym rozpisywac bo to nie ten temat.
Wiekszosc odpowiedzi w tescie wyszly mi twierdzaco , od zawsze rowniez mimo ze jestem osoba bardzo otwarta i towarzyska staram sie izolowac od wiekszych gron ludzi, lub ciaglego przebywania z innymi, gdyz czuje sie po prostu wypompowana z energii , lubie zamykac sie w samotnosci by po prostu odpoczac, przemyslec rozne sytuacje,miec czas dla siebie, wiec ciezko mi to rozroznic...

[quote="Pawełek pisze:
Jeśli chodzi o "zablokowanie umiejętności" to niestety nie słyszałem o czymś takim. Wiem jedynie, że są w stanie same zaniknąć, albo ponownie się pojawić. Myślę jednak, że powinnaś być z siebie dumna że posiadasz takie umiejętności. Nie bez powodu je masz, możliwe że masz do wykonania dużo pracy, tu na ziemi. Jeśli wierzysz w siłę działania modlitwy, to poproś opiekuna albo inne dobre duchy by okazały Ci wsparcia. Jestem pewny że nie odmówią Ci pomocy.


Kiedy pytam mojego zrodla o powod tych "darow" dostaje odpowiedz "transformator", "transformowac" cokolwiek to znaczy...
a poniewaz odczuwam w moim ciele te choroby wiec zeby sie od tego uwolnic musze pracowac z energia by sie tego pozbyc i przy okazji przeslac energie chorej osobie by latwiej/szybciej mogla dojsc do zdrowia. Nie ze wszystkimi osobami tak mam ,zazwyczaj sa to osoby z ktorymi mam jakies blizsze wiezy lub przyjaznie, z mojego najblizszego otoczenia. Z drugiej strony odczuwam wewnetrznie/intuicyjnie od razu osoby z ktorymi mialas jakies wiezy emocjonalne z innych reinkarnacji/poziomow.

Dziekuje Ci za rade Pawelek na pewno z niej skorzystam :)
"Na poczatku Bog ktory jest plomieniem stworzyl Niebo i Niebian"
Awatar użytkownika
Estia72
 
Posty: 781
Rejestracja: 30 wrz 2015, 13:15
Lokalizacja: Manchester, Anglia


Wróć do Nauka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości