Interfejs mózg-komputer

Rozwój nauki, naukowe ciekawostki, pseudo i paranauki. Sprytne i ciekawe rzeczy, badania i doswiadczenia.. Pisz o swoich zainteresowaniach.

Interfejs mózg-komputer

Postautor: odnowa » 16 lip 2019, 17:35

"Elon Musk ujawni interfejs mózg-komputer w ciągu najbliższych 24 godzin
Szef SpaceX zapowiedział, że jedna z jego firm o nazwie NeuraLink, za kilkanaście godzin ujawni ważne informacje o postępach w pracy nad urządzeniem, które pozwoli połączyć ludzkie mózgi z maszynami.
Elon Musk ujawnił, że jego dream team z firmy NeuraLink opracuje interfejs 10 razy lepszy od obecnie najbardziej zaawansowanych na świecie. Mówi się tutaj o rejestrowaniu pracy aż miliona neuronów. Umożliwi to jeszcze precyzyjniejszą komunikację pomiędzy mózgiem a komputerem i lepsze wykorzystanie jego potencjału. Ujawnienie postępów prac ma nastąpić nadchodzącej nocy o 5:00 rano czasu polskiego.

Bezprzewodowy mikrochip będzie połączony z twardym dyskiem, chmurą obliczeniową i globalną siecią, dzięki czemu nasze zdolności intelektualne kolosalnie wzrosną. Urządzenie pozwoli na przeniesienie naszej pamięci na fizyczne dyski. W ten sposób będziemy mogli zachować wspomnienia w obawie przed Alzheimerem lub utratą pamięci na skutek np. wypadku. Interfejs pozwoli szybko przywrócić każdy przez nas zapamiętany aspekt życia.

Musk uważa, że już teraz w pewnym sensie powoli stajemy się cyborgami, a to ze względu na naszą praktycznie bezustanną interakcję z urządzeniami mobilnymi i globalną siecią. Celem jego zespołu ekspertów jest budowa urządzenia o znacznie większych możliwościach, które znajdzie się w naszych mózgach, a wtedy smartfony odejdą do lamusa. Interfejs ma być dostępny w ciągu kilku lat."

https://www.geekweek.pl/news/2019-07-16 ... 24-godzin/

Oby to nie było tylko czcze gadanie.
odnowa
 
Posty: 427
Rejestracja: 27 sty 2015, 06:00

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: Xsenia » 17 lip 2019, 06:05

Oby jednak było.
Hakerzy będą mieli używanie....
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: danut » 17 lip 2019, 14:13

To nie jest czcze gadanie. Naukowcy nie wymyślą żadnego prawa, bo sami go nie stworzą a jedynie opisują i odgadują prawa istniejące już w naturze. Mózg jest komputerem a hakerzy... a no spójrz na to co piszę i w temat np. o sugestiach i o hipnozie :D .
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: Xsenia » 19 lip 2019, 08:52

A może i pójdzie krok dalej. I komputer będzie nie tylko zapisywał wspomnienia, ale może i je zaszczepiał? "Pamięć absolutna" ..... :evil:
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: odnowa » 19 lip 2019, 09:59

Xsenia pisze:A może i pójdzie krok dalej. I komputer będzie nie tylko zapisywał wspomnienia, ale może i je zaszczepiał? "Pamięć absolutna" ..... :evil:

O ile autor artykułu nie fantazjuje, to chyba masz rację :D

"Bezprzewodowy mikrochip będzie połączony z twardym dyskiem, chmurą obliczeniową, superkomputerami i globalną siecią, dzięki czemu nasze zdolności intelektualne kolosalnie wzrosną. Urządzenie pozwoli na przeniesienie naszej pamięci na fizyczne dyski, np. obraz (zdjęcia i filmy), który widzą nasze oczy oraz na wymianę myśli ze znajomymi. W ten sposób będziemy mogli zachować wspomnienia w obawie przed Alzheimerem lub utratą pamięci na skutek np. wypadku. Interfejs pozwoli szybko przywrócić każdy przez nas zapamiętany aspekt życia, a nawet wgrać fikcyjne sytuacje, które nigdy nie miały miejsca."
https://www.geekweek.pl/news/2019-07-17 ... neuralink/
odnowa
 
Posty: 427
Rejestracja: 27 sty 2015, 06:00

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: jario » 19 lip 2019, 12:22

to ja tam wole poczekac az nauka odkryje naturalne mozliwosci naszego mozgu by uzyskiwac zblizone efekty,te troche brzmia przerazajaco.Choc z drugiej strony mozna powiedziec ze tak samo przerazajaca mogla byc wizja chociazby 50 lub 100 lat temu czipa ktory bedzie posiadal kazdy czlowiek ktory bedzie potegowal jego mozliwosci oraz kontrolowal gdzie sie w kazdej chwili znajduje tym czipem jest karta sim i mozliwosci smatphona.
Mistrz pojawia się tylko wtedy, kiedy uczeń jest gotowy ...
Awatar użytkownika
jario
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 464
Rejestracja: 15 gru 2009, 17:09
Lokalizacja: Wedel

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: WiecznyWedrowiec » 11 mar 2020, 11:47

Niezależnie od wszystkiego i własnego widzimisię na temat technologii, obawiam się, że szersze integracja organizmu ludzkiego z maszynami czeka nas nieodzownie w przyszłości. Motywy, które będą w Cyberpunku 2077... cóż, mówiąc z grubsza, ta fikcja z gry stanie się rzeczywistością. A nawet już się staje - już teraz mamy implanty itp., które z czasem będą coraz bardziej zaawansowane technicznie i w końcu dojdziemy do etapu integracji z układem nerwowym.
WiecznyWedrowiec
 
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2020, 09:39

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: Adeptus Gedeon » 13 lis 2020, 15:10

Bardzo mnie interesuje to zagadnienie i widzę w nim dużą przyszłość.
Co do kwestii rozwijania naturalnych zdolności - ale jedno drugiemu nie musi przeszkadzać. Np. weźmy kwestię telepatii. Ludzkie myśli przebiegają przez mózg i układ nerwowy w formie impulsów elektrycznych - ale te impulsy są za słabe, żeby je nadawać na zewnątrz, nie są w stanie przebić się nawet przez czaszkę - przynajmniej tak jest w normalnym przypadku, no bo nie mogę wykluczyć, że są jacyś szczególni ludzie, u których te impulsy są mocniejsze, albo że u niektórych ludzi przybierają one na mocy np. w przypadku silnych emocji. A za pomocą implantów da się ten sygnał wzmocnić i ukierunkować i są już udane eksperymenty z telepatią za ich pomocą.

Z jednej strony jestem zafascynowany, z drugiej, widzę zagrożenia - bo jest ryzyko, że implant będzie odbierał sygnały, których nie chcemy i za jego pomocą, ktoś przejmie nad nami kontrolę. Hakerzy mogą stać się technoczarnoksiężnikami narzucającymi swoją wolę innym.

Ale tak, czy inaczej, postępu się nie zatrzyma. Jeśli jakaś technologia jest możliwa, prędzej czy później ludzie będą z niej korzystać.
Moja twórczość: viewtopic.php?f=74&t=5283 .
Adeptus Gedeon
 
Posty: 15
Rejestracja: 05 lis 2020, 16:42

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: Xsenia » 15 lis 2020, 18:26

odnowa pisze:"Bezprzewodowy mikrochip będzie połączony z twardym dyskiem, chmurą obliczeniową, superkomputerami i globalną siecią, dzięki czemu nasze zdolności intelektualne kolosalnie wzrosną. Urządzenie pozwoli na przeniesienie naszej pamięci na fizyczne dyski, np. obraz (zdjęcia i filmy), który widzą nasze oczy oraz na wymianę myśli ze znajomymi. W ten sposób będziemy mogli zachować wspomnienia w obawie przed Alzheimerem lub utratą pamięci na skutek np. wypadku. Interfejs pozwoli szybko przywrócić każdy przez nas zapamiętany aspekt życia, a nawet wgrać fikcyjne sytuacje, które nigdy nie miały miejsca."

Ciekawe :) Ale ludzie zmieniają decyzje, zmieniają poglądy i myśli. I co wtedy? Komputer to łyknie, czy raczej dojdzie do przekonania, że to Alzheimer i zacznie za nas decydować?
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Interfejs mózg-komputer

Postautor: odnowa2 » 16 lis 2020, 18:58

Xsenia pisze:
odnowa pisze:"Bezprzewodowy mikrochip będzie połączony z twardym dyskiem, chmurą obliczeniową, superkomputerami i globalną siecią, dzięki czemu nasze zdolności intelektualne kolosalnie wzrosną. Urządzenie pozwoli na przeniesienie naszej pamięci na fizyczne dyski, np. obraz (zdjęcia i filmy), który widzą nasze oczy oraz na wymianę myśli ze znajomymi. W ten sposób będziemy mogli zachować wspomnienia w obawie przed Alzheimerem lub utratą pamięci na skutek np. wypadku. Interfejs pozwoli szybko przywrócić każdy przez nas zapamiętany aspekt życia, a nawet wgrać fikcyjne sytuacje, które nigdy nie miały miejsca."

Ciekawe :) Ale ludzie zmieniają decyzje, zmieniają poglądy i myśli. I co wtedy? Komputer to łyknie, czy raczej dojdzie do przekonania, że to Alzheimer i zacznie za nas decydować?

Na chwilę obecną to raczej odległa przyszłość i nie na nasze kieszenie :)
odnowa2
 
Posty: 62
Rejestracja: 17 paź 2020, 13:21

Następna

Wróć do Nauka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości