Mity i stereotypy - znalezione w necie

Czyli odrobina humoru na naszym "poważnym" forum...

Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: cthulhu87 » 03 mar 2010, 00:07

Postanowiłem, że wrzucę tu kilka ciekawych rzeczy, jakie znalazłem w internecie na temat spirytyzmu. Oczywiście smutne jest, że ludzie mają tak nikłą i wręcz wypaczoną wiedzę na temat tej dziedziny, ale z drugiej strony zabawne jest, w jakim kierunku ludzie myślą (i pod jakim wpływem tak myślą). Kilka przykładów:

1) Wspomnienia nawróconej (?):

"Niby tak sama z siebie odeszłam od Kościoła, a jednak przyczyna
tkwiła w tym seansie spirytystycznym. Wszyscy spirytyści są bowiem wrogami Kościoła
katolickiego i ja do nich dołączyłam... W moim życiu było wiele zakrętów i kryzysów. Kiedy
jednak po latach chciałam się nawrócić, zaczęły się gnębienia diabelskie... Co noc miałam
straszne koszmary, zaczęłam mieć jakieś ponadnormalne zdolności."

2) Fani gier RPG:

"Spirytyści są mistrzami od zadawania obrażeń. Ludzie i Elfy specjalizują się w magicznej sztuce i mogą wzywać pomoc, która w pełni wykorzystuje ich wiedzę oraz moc. Jednak pomimo ogromnych uszkodzeń i możliwości przyzywania summona, są oni znacznie mniej wytrzymali od wojowników czy rangerów."

3) Ze strony o egzorcyzmach:

"Spirytyzm to system oparty na przekonaniu, że za pomocą określonych technik lub osób (medium) można kontaktować się ze zmarłymi, aniołami, bóstwami, bytami astralnymi czy przybyszami z kosmosu."

4) Najlepsze na koniec:

„Pewnikiem matematycznym jest fakt, że gdzie się zmniejsza religijność, tam wzrasta zabobon. Stąd wywodzi się zjawisko rozpowszechniania się, zwłaszcza wśród młodzieży, praktyk spirytystycznych, magii i okultyzmu. Do tego dochodzi poszukiwanie jogi, zen, medytacji transcendentalnej. Wszystkie te praktyki mają za podstawę reinkamację, zatapianie się osoby ludzkiej w bóstwie lub w pewnego rodzaju naukach, na które chrześcijanin nie może się zgodzić, gdyż są dla niego nie do przyjęcia.”
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: Luperci Faviani » 03 mar 2010, 08:39

To jest rzeczywiście straszne i przykre...

Ale obserwuję też przeciwne tendencje:
Na targach ezoterycznych w Katowicach, w tym miesiącu, wystąpi jeden z założycieli PTSS, Sebastian Minor - informacja ta pochodzi z gazety "Szaman". Organizatorka targów, jeszcze pół roku temu nie chciała nawet słyszeć o spirytyzmie. Nie wiem co wpłynęło na zmianę jej opinii ale faktem jest, że zostawiliśmy jej dwie nasze broszurki i żółty długopis :) W każdym razie, kilka setek uczestników targów przeczytało (i zapewne jeszcze przeczyta) w "Szamanie" informację o powstaniu stowarzyszenia spirytystycznego w Polsce.

Nawiązując jeszcze do postu C...87:
Pół roku temu, jeden z uczestników targów w Katowicach, gdy zobaczył mnie z borszurką "Etyka spirytyzmu", zaczął mnie upominać, że spirytyzm to samo zło. Gdy poprosiłem go, aby powiedział co wie na ten temat, chciał mnie przegonić.

Powoli wyedukujemy społeczeństwo...
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: atalia » 03 mar 2010, 12:05

Dorzuce tu kwiatuszki z broszurki rozpowszechnianej przez Świadkow Jehowy pt."Człowiek poszukuje Boga':
'Wiara w duchy i bóstwa nie ogranicza się jednak do pozornie nieszkodliwych zwyczajów i przesądów...Mieszkańcy miast i miasteczek odwiedzają astrologów,parapsychologów,jasnowidzów i wróżbitow.Niektórzy entuzjazmują się takimi praktykami,z kolei wielu uczyniło sobie religię ze spirytyzmu,czarnej magii oraz okultyzmu".
I dalej:
"Jest rzeczą naturalną,iż każdy chciałby wiedzieć,co mu przyniesie przyszłosć.Dlatego przez całe wieki człowiek zabiegał o kierownictwo duchów i bóstw.w ten sposób uwikłał się w spirytyzm(sic!),magię,astrologię i inne zabobonne praktyki.Dawniej ludzie uważali,że bezpieczeństwo zapewnią im amulety czy talizmany,dzisiaj uczestniczą w seansach spirytystycznych oraz posługuią się tabliczkami ouija,kryształowymi kulami,horoskopami i kartami tarokowymi.Jeżeli chodzi o stosunek do spirytyzmu,człowiek niewiele się zmienił."

Voila!
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: konrad » 03 mar 2010, 12:22

Poniższy filmik jest kwintesencją mitów i stereotypów na temat spirytyzmu:

Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: atalia » 03 mar 2010, 12:37

:shock: Ja...(tu słowo mocno niecenzuralne)!Ale groch z kapusta!
Robert Tekieli jest znanym ultrakatolickim publicystą,ale kim jest ten pan w okularach?W każdym razie przemawiał jak kwakier.

Muszę to obejrzeć jeszcze raz...
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: Luperci Faviani » 03 mar 2010, 12:54

Na pewno nie ma w tym filmie zakłamania, ale też nie ma w nim całej prawdy...
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: cthulhu87 » 03 mar 2010, 13:20

Podstawowym zakłamaniem jest tytuł tego filmu. On traktuje o wywoływaniu duchów, a nie o spirytyzmie.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: Luperci Faviani » 03 mar 2010, 13:49

Ale wywoływanie duchów jest częścią spirytyzmu... Z resztą, jak pisałem wcześniej, całej prawdy filmik ten nie przedstawia, i wszyscy jesteśmy tego świadomi, niemniej dobrze w nim widać "ciemną stronę mocy" :)

W taki sam sposób można przedstawić całą resztę świata - wszystko może być złe!
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: cthulhu87 » 03 mar 2010, 13:56

Luperci Faviani pisze:Ale wywoływanie duchów jest częścią spirytyzmu...

Oczywiście, ale nie jest w żadnym razie synonimem spirytyzmu, co kłamliwie autorzy filmu starają się pokazać. Wywoływanie duchów jest częścią nie tylko spirytyzmu, ale również okultyzmu, magii, a nawet praktyk religijnych (modern spiritualism), dlatego w tej dziedzinie musimy być szczególnie wrażliwi, żeby nie sprowadzano spirytyzmu do wyżej wymienionych...
Masz rację, że w zasadzie można nakręcić taki film o wszystkim. Można nakręcić film o tym, jak ktoś miesza odczynniki chemiczne i dochodzi do wybuchu, a potem podpisać go "jarmark cudów - chemia". Wychodzi więc, że mieszanie tych substancji = chemia. Można nakręcić film o wypadkach samochodowych i podpisać go "jarmark cudów - jazda samochodem", i ktoś gotów pomyśleć, że jak człowiek jest kierowcą, to z założenia jeździ pod wpływem alkoholu i nieostrożnie.
Jakie wnioski może wyciągnąć ktoś, kto obejrzy ten odcinek Jarmarku Cudów? Pewnie taki, że spirytysta to ktoś, kto wywołuje duchy z kumplami na blokowisku, albo dziewczyna która wierzy w reinkarnację i próbuje lewitacji...
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: Luperci Faviani » 03 mar 2010, 15:51

cthulhu87 pisze:Wywoływanie duchów jest częścią nie tylko spirytyzmu, ale również okultyzmu, magii, a nawet praktyk religijnych

Jest także częścią spirytyzmu. Możemy być oburzeni, że w filmie tym jest mowa tylko o spirytyzmie, ale nie zmienia to faktu, że przedstawione historie mogłyby odnosić się tylko do niego.

Spirytyzm może być groźny! Dlaczego próbujesz na siłę temu zaprzeczyć?
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Następna

Wróć do Humor

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości