Mity i stereotypy - znalezione w necie

Czyli odrobina humoru na naszym "poważnym" forum...

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: cthulhu87 » 03 mar 2010, 17:14

Luperci Faviani pisze:Spirytyzm może być groźny! Dlaczego próbujesz na siłę temu zaprzeczyć?


Spirytyzm czy wywoływanie duchów? Tak czy inaczej, nie zaprzeczam zagrożeniom w żadnym punkcie mojego postu. Jednakże nie mogę zgodzić się z opinią, że spirytyzm jako dziedzina wiedzy, doktryna czy teoria (jak kto woli) jest groźny. Nie widżę nic groźnego w ideach, które można znaleźć np. u Kardeca. Co innego oczywiście sama praktyka kontaktów z zaświatami, ale od początku dążę do tego, że nie należy robić błędnych uogólnień...
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: atalia » 03 mar 2010, 18:11

Moim skromnym zdaniem nalezałoby tutaj oddzielić spirytyzm od nekromancji.

Dzieciaki w filmiku bawiły się w nieodpowiedzialny sposób energiami,co moze być nieprzyjemne(sama tego doznałam),ale nie sądzę,by było niebezpieczne.Myslę,że nie mogło tam być mowy o jakichkolwiek bytach duchowych.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: cthulhu87 » 03 mar 2010, 22:02

Kłopot w tym, że sami spirytyści przestrzegają, aby nigdy nie robić tego, co zrobili bohaterowie tego filmu :)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: konrad » 03 mar 2010, 22:57

Zgadzam się z C87. W filmie mowa jest o wywoływaniu Duchów a nie o spirytyzmie. Dlatego dałem go w mitach i stereotypach.

Trzeba wyraźnie oddzielić spirytyzm, zawierający w sobie filozofię, etykę, religię, naukę itp. od nekromancji. Podobnie jak nie można powiedzieć, że fizyka jest zła, bo wybudowano bomby atomowe.

Poza tym nie zgadzam się z tym, że spirytyści wywołują Duchy. Spirytyści tego nie robią. Co najwyżej kontaktują się z Duchami, a to już nieco inna sprawa, choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że chodzi o to samo.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: Luperci Faviani » 04 mar 2010, 08:29

Doskonale rozumiem co wszyscy macie na myśli ale uważam też, że gdybyście przeprowadzili tę rozmowę z przeciętnym Kowalskim, mógłby podejrzewać, że próbujecie coś przed nim ukryć, i wcale bym mu się nie dziwił. Różnieca między wywoływaniem, a nawiązywaniem kontaktu jest taka, że jej nie ma - zmieniają się tylko słowa.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: Zuzka » 04 mar 2010, 14:46

Ale jest różnica, między wywoływaniem, a kontaktowaniem się, o czym pisze właśnie konrad..., wywoływanie jest inicjowaniem/wymuszaniem/, przez wywołującego, kontaktu...
tak przynajmniej to zrozumiałam...
:)
Zuzka
 
Posty: 89
Rejestracja: 31 paź 2009, 15:45

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: Luperci Faviani » 04 mar 2010, 19:46

Zuzka pisze:wywoływanie jest inicjowaniem/wymuszaniem/

O ile mi wiadomo, nie ma czegoś takiego, jak wymuszony kontakt. Nie można zmusić ducha do nawiązania rozmowy.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: atalia » 05 mar 2010, 18:34

Czyż bycie spirytystą nie wiąze sie nieuchronnie z kontaktowaniem się z TAMTĄ STRONĄ,nieważne jak to nazwac?
Powiedzmy,że jakis człowiek mówi o sobie,że jest pilotem F-16 po odbyciu serii lotów na symulatorze i przeczytaniu instrukcji zatytułowanej"Jak latać na F-16".

Trochę inna sprawa:czy ktoś może wie,czy działa jeszcze grupa bydgoska,o której pisał Przemysław Grzybowski w" Opowiesciach spirytystycznych"?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: cthulhu87 » 05 mar 2010, 19:12

Atalia, zdaje mi się, że jest bardzo wielu spirytystów, którzy nie podejmują takich kontaktów, a np. bardziej skupiają na pracy społecznej, wydawniczej, charytatywnej itd. Chyba nawet Grzybowski pisał, że większość spirytystów w ogóle nie kontaktuje się z duchami :) Chodzi tu raczej o uznanie pewnych idei i kierowanie się nimi w życiu, nie wiem więc czy porównanie z pilotem byłoby zupełnie adekwatne.

A tak w ogóle, to znalazłem nowy, niesamowity materiał (trzymajcie się mocno) :

"Podstawa doktryny A. Kardec’a jest teoria reinkarnacji, a wiec wiara, ze dusza po smierci ciala wciela sie w inne cialo: roslinne, zwierzece badz ludzkie (wedrówka dusz) (...) Chyba do zadnej innej grupy odstepców od wiary tak dokladnie nie pasuja slowa Ewangelii: “Strzezcie sie falszywych proroków, którzy przychodza do was w owczej skórze, a wewnatrz sa drapieznymi wilkami. Poznacie ich po owocach” [Mt 7,15]. Oprac. Krystyna Potyrala"

"Otóż homeopatia jest uwikłana w magię, spirytyzm, czyli ezoteryzm i okultyzm od samego początku. Co to oznacza? Powiedzieliśmy, że homeopatia nie spełnia praw natury, a więc jeśli nawet jest ona “skuteczna“, to na innej zasadzie niż zgodnie z naukowo uchwytnymi prawami natury. "

"Najbardziej bolesne jest jednak wciąganie do okultyzmu i spirytyzmu dzieci - także poprzez szkoły - co bolało także (i boli) w przypadku absurdalnej propagandy - zwykle bez zgody rodziców - Harry'ego Pottera w szkołach (także poprzez zmuszanie dzieci do oglądania tandetnych, mrocznych i brutalnych filmów na ten temat). Brońmy dzieci przed mrokami pogańskich duchowości, oferując im radość i światło chrześcijańskiej nadziei"
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Mity i stereotypy - znalezione w necie

Postautor: konrad » 05 mar 2010, 20:51

Luperci Faviani pisze:
Zuzka pisze:wywoływanie jest inicjowaniem/wymuszaniem/

O ile mi wiadomo, nie ma czegoś takiego, jak wymuszony kontakt. Nie można zmusić ducha do nawiązania rozmowy.


Może nie ma wymuszania, ale jest męczące nagabywanie :)

atalia pisze:Trochę inna sprawa:czy ktoś może wie,czy działa jeszcze grupa bydgoska,o której pisał Przemysław Grzybowski w" Opowiesciach spirytystycznych"?


Grupa już nie działa. Część z jej członków zmarła po prostu, część się rozjechała po świecie...

cthulhu87 pisze:Atalia, zdaje mi się, że jest bardzo wielu spirytystów, którzy nie podejmują takich kontaktów, a np. bardziej skupiają na pracy społecznej, wydawniczej, charytatywnej itd.


Dokładnie tak jest. Z drugiej jednak strony wszyscy, często zupełnie nieświadomie, mamy kontakt z duchami... Od tego nie da się uciec, podobnie jak nie da się uciec od wody i powietrza.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

PoprzedniaNastępna

Wróć do Humor

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości