Egzorcyzmy

Dyskusje o książkach związanych z tematyką spirytystyczną i dostępnych w Polsce. Recenzje, zapowiedzi, streszczenia książek zagranicznych.

Egzorcyzmy

Postautor: Melys » 16 lis 2011, 09:06

Hej hej ...w wolnej chwili zgłębiam właśnie ten temat. Przeczytałam książki prawie wszystkich terażniejszych egzorcystów / z naciskiem na prawie! / , wywiady, opracowania.
Polskich i zagranicznych. To oczywiście głównie księża. Brakuje mi spojrzenia naszego. świeckiego, spirytystycznego.
Proszę podrzućcie mi jakiś autorów, tytuły... bo nie mogę nic takiego znaleść.
;)
Nie śmierć rozdziela ludzi , lecz brak miłości
Jim Morrison
Awatar użytkownika
Melys
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 376
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Egzorcyzmy

Postautor: 000Lukas000 » 16 lis 2011, 10:14

Nie wiem czy jest jakaś spirytystyczna książka traktująca o pomocy ludziom w takich sprawach, jednak wiele przydatnych informacji z tej tematyki jest w "księdze mediów".
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Egzorcyzmy

Postautor: Melys » 16 lis 2011, 14:39

oczywiście podstawowe zagadnienia np podstawowych publikacji są mi znane.
Chodzi raczej mi o bardziej precyzyjne tłumaczenie tego zagadnienia.Opierając się na tym co mam - popadnę w demonologie. Chciałabym od was wiedzieć czy gdzieś są żródła które tłumaczą ze spirytystycznego punktu widzenia tą mniej doskonałą stronę. CZy na kongresach porusza się ten temat - czy jest nie ważny, wyczerpany? - jaki? Nie chcę popadać w schematy, w regułki, w zabobony bo jak na razie to mi ich za dużo w tym temacie.
Nie śmierć rozdziela ludzi , lecz brak miłości
Jim Morrison
Awatar użytkownika
Melys
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 376
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Egzorcyzmy

Postautor: atalia » 19 lis 2011, 22:20

Ostatnio wypożyczyłam sobie opasłą książkę "Czarny sakrament" dwojga irlandzkich autorów traktującą o opętaniach i egzorcyzmach,ale dopiero zaczęłam ja czytać.Tym niemniej widzę tu typowo fundamentalistyczne podejscie,gdzie każde opętanie uwaza sie za spowodowane przez demony.Jeden przykład-pewna młoda kobieta podczas egzorcyzmów podała imiona swoich przesladowców-byli to jej babka i ojczym,ludzie nikczemni ,wręcz monstra ludzkie,a mimo tego kapłan egzorcysta utrzymywał,iż została ona opętana przez demony.Niestety,nie potrafił jej uwolnić od przesladowców i kobieta popełniła samobójstwo.
Nie ma to jak rzetelne podejście do sprawy...
O innych przypadkach napiszę po przeczytaniu ksiażki.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Egzorcyzmy

Postautor: Melys » 21 lis 2011, 09:06

no właśnie kochana.... też mi to jakoś nie pasuje. Bliski mi temat psychologia nie umiem oddzielić opętania od zaburzeń psychicznych. Gdzie jest granica. Czytałam taką książkę
i jasno stwierdzono, że decydującym symptomem jest awersja do świętości.? :shock:
Kultowa sprawa Annelise - tu też doszło do wielu pomyłek, była leczona psychiatrycznie.
w końcu nasz luby :chico: skąd wiedział, że to osoby opętane? może leczył je z chorób psychicznych nie z opętania.
no i takie właśnie wątpliwości mnie prześladują.
Nie śmierć rozdziela ludzi , lecz brak miłości
Jim Morrison
Awatar użytkownika
Melys
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 376
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Egzorcyzmy

Postautor: konrad » 21 lis 2011, 20:31

O opętaniu chyba najwięcej jest w "Księdze mediów", jeśli chodzi o książki przetłumaczone na język polski. Jest też książka Chico Xaviera "Uwolnienie z opętania", gdzie opisane jest techniczne podejście do takich spotkań mediumicznych, które są ukierunkowane w tę właśnie stronę tzn. ile mediów, jakiego rodzaju itp. ma uczestniczyć, jak takie spotkanie przebiega... Kiedyś tę książkę przetłumaczę zapewne, ale dopiero wtedy, gdy będzie miało to sens, czyli gdy będą już regularne spotkania mediumiczne, w których brać udział będzie minimum 10 osób. :)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Egzorcyzmy

Postautor: atalia » 24 lis 2011, 22:22

Tak wiec przeczytałam ksiażkę ,o której wspominałam wczesniej i powiem tak:nie bylo tam nic naprawdę godnego uwagi.Prawie wszystkie wymienione w niej przypadki były ewidentnymi przykładami "nawiedzen" przez duchy osób zmarłych(mala dziewczynka,babcia jednej z "nawiedzonych"osób,ksiądz-pedofil,żołnierz z Hesji) a jednak egzorcyści,tzn.duchowni katoliccy i protestanccy obstawali przy swoim,mówiąc,ze owszem,były to duchy zmarłych ludzi a nie demony(czyli złe byty duchowe,które nigdy nie wcieliły się w ciało ludzkie)lecz ludzie ci byli opętani przez siły diabelskie ,które to właśnie powodowały takie a nie inne skutki.
Grunt to obiektywne podejscie!
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Egzorcyzmy

Postautor: Melys » 25 lis 2011, 16:50

no własnie kochana . To obiektywne podejście zawsze sprowadza mnie jednak do
zaburzeń psychicznych.
No cóż może kiedyś dotrę do odpowiedzi .
Nie śmierć rozdziela ludzi , lecz brak miłości
Jim Morrison
Awatar użytkownika
Melys
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 376
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Egzorcyzmy

Postautor: atalia » 25 lis 2011, 19:19

W tym akurat przypadku nie sądze,żeby opisywane osoby byly zaburzone psychicznie,zresztą miały one wielu swiadków owych "nawiedzeń."Po prostu mamy tu do czynienia ze swoista nadinterpretacją zjawisk duchowych-wszystkie je przypisuje się działaniu sił diabelskich podczas gdy tymczasem są to ewidentne przykłady dusz przykutych do ziemi, z różnych zreszta przyczyn.
Cóż,niektórzy diabła dostrzegą w szklance wody i bochenku chleba.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Egzorcyzmy

Postautor: Luperci Faviani » 27 lis 2011, 12:59

atalia pisze:Cóż,niektórzy diabła dostrzegą w szklance wody i bochenku chleba.
...albo w udzielaniu się na tym forum, he, he...
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Następna

Wróć do Literatura spirytystyczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości