Mediumizm - temat niewyczerpany

Dyskusje o książkach związanych z tematyką spirytystyczną i dostępnych w Polsce. Recenzje, zapowiedzi, streszczenia książek zagranicznych.

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: danut » 05 mar 2017, 22:35

OneNight pisze:Odpowiedziałbym, że to nie istotne i ostrzegłbym, że jeśli to nic ważnego, to sobie pójdę. Jednak ponoć każdy z nas ma tzw. "duchowego przewodnika" i to z nim zaleca się kontaktować na początku, a przynajmniej tak to robią na zachodzie.

A jeśli ten cały przewodnik to ich wymysł tylko, to gdzie podążą za nim - w fikcję, we własną wyobraźnię?
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: Ćma » 23 kwie 2017, 08:34

Z lektury książek Kardeca wynika, że niektórych ludzi ich Duchowi Przewodnicy mogli opuścić, zniesmaczeni poziomem moralności u takowych. ;)
Awatar użytkownika
Ćma
 
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2017, 19:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: Ćma » 23 kwie 2017, 08:39

Nawiązując do postów przedmówców: kontakty, które nawiązujemy, powinny służyć jakiemuś wyższemu celowi. Np. chęci nauki. Chęci bycia lepszym człowiekiem. Komunikacja nie powinna stanowić rozrywki, albo ciekawego zjawiska, które chciałoby się przetestować. :) Duchy wyższych kategorii raczej nie będą odpowiadać na trywialne pytania. W dodatku - zanim zabierze się za spirytyzm eksperymentalny, należy dokładnie przestudiować temat, celem uniknięcia niebezpieczeństw płynących z nieświadomości niektórych zagrożeń.
Awatar użytkownika
Ćma
 
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2017, 19:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: czarnyMag » 24 kwie 2017, 07:55

Ćma pisze:Nawiązując do postów przedmówców: kontakty, które nawiązujemy, powinny służyć jakiemuś wyższemu celowi. Np. chęci nauki. Chęci bycia lepszym człowiekiem. Komunikacja nie powinna stanowić rozrywki, albo ciekawego zjawiska, które chciałoby się przetestować. :) Duchy wyższych kategorii raczej nie będą odpowiadać na trywialne pytania. W dodatku - zanim zabierze się za spirytyzm eksperymentalny, należy dokładnie przestudiować temat, celem uniknięcia niebezpieczeństw płynących z nieświadomości niektórych zagrożeń.


Tylko, że czasami duch wcielony jest bardzo niski a więc ma bardzo niskie pobudki a jest tenże kontakt dla niego nauką choć według spirytyzmu przyjdą do niego duchy takie jak on. A według mnie nie jest tak - bo duch bardzo niski może kierować się w swych eksperymentach wyższymi pobudkami a duch wyższy własnym egoizmem poznania. A Duchy wyższe jak nie odpowiedzą duchowi niższemu to zlecą z tego swego "tronu" wyższości :) Bo jak anioł ma służyć człowiekowi tak i ten wyższy duch tym bardziej!
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: czarnyMag » 24 kwie 2017, 07:57

danut pisze:
OneNight pisze:Odpowiedziałbym, że to nie istotne i ostrzegłbym, że jeśli to nic ważnego, to sobie pójdę. Jednak ponoć każdy z nas ma tzw. "duchowego przewodnika" i to z nim zaleca się kontaktować na początku, a przynajmniej tak to robią na zachodzie.

A jeśli ten cały przewodnik to ich wymysł tylko, to gdzie podążą za nim - w fikcję, we własną wyobraźnię?


A jeśli nie to zamknięcie się w skorupę i odizolowanie od otoczenia w czymś pomoże?
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: Ćma » 27 kwie 2017, 17:03

bo duch bardzo niski może kierować się w swych eksperymentach wyższymi pobudkami a duch wyższy własnym egoizmem poznania.


Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl?
Awatar użytkownika
Ćma
 
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2017, 19:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: Pawełek » 27 kwie 2017, 20:31

czarnyMag pisze:bo duch bardzo niski może kierować się w swych eksperymentach wyższymi pobudkami a duch wyższy własnym egoizmem poznania

I właśnie dlatego nie jest to duch wyższy.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: czarnyMag » 28 kwie 2017, 16:39

Kardek prowadził badania swe czyniąc za pośrednictwem mediów nekromancję (bo tak to się nazywa). Jest przyjęte, że był człowiekiem inteligentnym i duchem w pewnym sensie wyższym bo nie robił tego dla prywatnej zabawy lecz dla nauki.
Wszystko skrupulatnie zbadał, potwierdził i wydał by inni też mogli poznać i coś z tego zabrać dla siebie. Z góry jest przyjęte, że jak on nazwał swego rozmówcę wyższym duchem to tak na pewno jest bo duchy upadłe są matołami i na pewno by się dały zdemaskować człowiekowi. A jak się pomylił? Jak trafił na mądrzejszego i przebieglejszego? Jak ten jego rozmówca wiedział z góry że tu i tam u tego i tamtego medium Kardek będzie 100 lat 200 lat później weryfikował swój przekaz w oparciu o ich przekazy? Skoro ja do takich wniosków dochodzę bez trudu to dopiero duch starszy ode mnie w karnacji powiedzmy o milion lat. A jak ja bardzo mogę zaszkodzić synom człowieczym a jak ten który dotarł do milionów czytelników. Nadal twierdzimy że duchy upadłe są matołami? Ale Kardek mógł być duchem aspirującym do wyższego i mógł też zostać zmanipulowany! A gdzie? A z skąd mam to wiedzieć :) Nie jestem filozofem!
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: Pawełek » 28 kwie 2017, 20:27

czarnyMag pisze:Z góry jest przyjęte, że jak on nazwał swego rozmówcę wyższym duchem to tak na pewno jest bo duchy upadłe są matołami i na pewno by się dały zdemaskować człowiekowi.

Jest tak przyjęte, ponieważ Kardec skrupulatnie analizował wszystkie przekazy, porównywał je z innymi źródłami i mógł wyciągnąć wnioski na ich temat. Jeśli duch powie "Wybaczaj krzywdy", to znajdź mi teraz w tym złą intencję.

czarnyMag pisze:A jak się pomylił? Jak trafił na mądrzejszego i przebieglejszego? Jak ten jego rozmówca wiedział z góry że tu i tam u tego i tamtego medium Kardek będzie 100 lat 200 lat później weryfikował swój przekaz w oparciu o ich przekazy? Skoro ja do takich wniosków dochodzę bez trudu to dopiero duch starszy ode mnie w karnacji powiedzmy o milion lat.

To teraz proszę daj mi przykład, co złego przekazuje spirytyzm.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mediumizm - temat niewyczerpany

Postautor: czarnyMag » 30 kwie 2017, 00:27

Zakładając, że upadłe dusze są przebiegłe i inteligentne nie powiedziały by komuś takiemu jak Kardek "zabijaj jesteś bezkarny" - ale 90 procent prawdy i 10 nieprawdy (a w tych 10-ciu: strącono koronę z głowy Jezusa i zakwestionowano jego boskie pochodzenie, przekonano ludzi że boga nie potrzebują :) Na co im On skoro sami mogą na podstawie przyczyny i skutku się ocenić po śmierci a następnie wymierzyć sobie karę. Mogą w końcu sobie zasłużyć na nagrodę - i tu już upadły nie wiedział dalej więc się zamknął! Dlatego spirytyści też nie wiedzą jaki będzie ten koniec odradzania się :) Ale oczywiście nabąknięto że Bóg jest (gdzieś tam na końcu wszechświata i czasu). No i nie ma świętych ale są duchy wyższe (w końcu to to samo) tylko że nie! Św. Rita - Kardek, Jezus - Chico - to są te wyższe? Cztery równe sobie czy dwa?
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

PoprzedniaNastępna

Wróć do Literatura spirytystyczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości