Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: OneNight » 21 maja 2017, 21:18

W internecie pełno opowieści krąży o telekinezie, pełno jest też ćwiczeń. Niestety - dowodów na nią brak. Co tak właściwie spirytyzm mówi o poruszaniu przedmiotów siłą woli?
Awatar użytkownika
OneNight
 
Posty: 2768
Rejestracja: 09 lip 2015, 13:38

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: czarnyMag » 22 maja 2017, 07:40

Nic! Spirytyzm nie mówi o "magii" tylko o życiu "pozagrobowym" ducha :)
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: cthulhu87 » 22 maja 2017, 10:13

OneNight pisze:W internecie pełno opowieści krąży o telekinezie, pełno jest też ćwiczeń. Niestety - dowodów na nią brak. Co tak właściwie spirytyzm mówi o poruszaniu przedmiotów siłą woli?


Spirytyzm zakłada tu działanie ducha, wcielonego bądź nie, posługując się przy tym nieco archaiczną terminologią (fluid). w Księdze mediów możemy przeczytać np. o zjawisku pisma bezpośredniego, gdy na tabliczkach pojawia się pismo - to tez można uznać za fenomen psychokinezy.

Kardec wspomina również o "telegrafii myślowej" mówiąc o zjawisku, które kilkadziesiąt lat później zdefiniowano jako telepatię. Generalnie w miejscach, gdzie spirytyści mówili o mocy modlitwy, o myśli ludzkiej, pojmowali tę ostatnią trochę jako siłę, która możemy wypromieniować na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest to, o czym myślimy.

Wspominam o tym, bo tradycyjnie do parapsychologii zalicza się obok telekinezy właśnie telepatię, a także prekognicję i jasnowidzenie. O tych ostatnich też sporo znajdziemy w pracach spirytystycznych.

Co do samej psychokinezy, wydaje mi się, że warto tu posługiwać się rozróżnieniem fenomenów na tzw. makro- i mikro- psychokinezę. Jesli idzie o te pierwszą, zakłada się, że następuje wtedy, gdy gołym okiem można dostrzec poruszanie się przedmiotów bez dotyku, np. pudełka zapałek czy małych nożyczek etc. Ale te zjawiska faktycznie trudno kontrolować, są niezwykle rzadkie, a świadectwa historyczne po latach wydają się tylko zbiorem anegdot czy opisów z niemożnością zbadania ich istoty, niezaleznie od tego, w jakich warunkach były kontrolowane.

Spory są oczywiście o mikro-psychokinezę, gdy bada się odchylenia statystyczne pod kątem wpływania umysłu na przedmiot. Tutaj możliwości kontroli są dużo większe. Problem jak zwykle dotyczy światopoglądu osób, które oceniają - jeśli uznają parapsychologię za naukę, uznać też powinni te fenomeny.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: OneNight » 22 maja 2017, 18:10

Czyli spirytyzm dopuszcza możliwość, że duch wcielony w człowieka mógłby być w stanie poruszyć przedmiot na odległość?

Był na tym forum nawet post z ćwiczeniamii telekinezy. Pokusiłem się sprawdzić te ćwiczenia.

Próba wpłynięcia na wynik rzutu kostką. Rzucałem 100 razy. Możliwych wyników było 6. Prawdopodobieństwo wynosi 100 podzielone na 6, czyli 16/17 razy wypadnie ta sama liczba. Wykonałem 4 próby i wynik za każdym razem nie odbiegał mocno od wyliczonego prawdopodobieństwa.

Próba wpłynięcia na ruch wiatraczka - ciepło z rąk, drgania, a nawet oddychanie powodują ruch wiatraczka.

Więc ciekawi mnie jak spirytyzm na to patrzy.
Awatar użytkownika
OneNight
 
Posty: 2768
Rejestracja: 09 lip 2015, 13:38

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: cthulhu87 » 22 maja 2017, 19:27

OneNight pisze:Czyli spirytyzm dopuszcza możliwość, że duch wcielony w człowieka mógłby być w stanie poruszyć przedmiot na odległość?

Był na tym forum nawet post z ćwiczeniamii telekinezy. Pokusiłem się sprawdzić te ćwiczenia.

Próba wpłynięcia na wynik rzutu kostką. Rzucałem 100 razy. Możliwych wyników było 6. Prawdopodobieństwo wynosi 100 podzielone na 6, czyli 16/17 razy wypadnie ta sama liczba. Wykonałem 4 próby i wynik za każdym razem nie odbiegał mocno od wyliczonego prawdopodobieństwa.

Próba wpłynięcia na ruch wiatraczka - ciepło z rąk, drgania, a nawet oddychanie powodują ruch wiatraczka.

Więc ciekawi mnie jak spirytyzm na to patrzy.



Różnica polega na tym, że parapsychologowie raczej unikają skupiania się na problemie, czy za takim zjawiskiem stoją duchy. Rzecz traktuje się raczej jako niezwykłą właściwość ludzkiego umysłu. Moim zdaniem spirytyzm różni się tu większym zwrotem w stronę metafizyki. Tak czy inaczej, nawet jeśli odrzucimy ingerencję umarłych samo stwierdzenie, że w niektórych momentach umysł jest w stanie wykroczyć poza typowe uwarunkowania fizjologiczne i działać na zewnątrz, czy to w postaci psychokinezy, czy telepatii, już jest silnym argumentem za możliwością przetrwania świadomości po śmierci...

Aha, z kostkami jest problem metodologiczny: sceptycy dowiedli, że ściany nie są doskonale równe, więc przy sesjach złożonych z bardzo wielu prób mogą pojawić się istotne odchylenia, które da się wytłumaczyć normalnie... dlatego parapsycholodzy przerzucili się kilkadziesiąt lat temu na generatory liczb losowych.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: OneNight » 22 maja 2017, 19:48

Generatory liczb losowych również nie są wiarygodne. To nie jest prawdziwe losowanie a operacja matematyczna - czas wykorzystuje się do losowania.

A ja chcę wiedzieć jedno - czy spirytyzm dopuszcza taką możliwość, że człowiek sam bez pomocy duchów może tego dokonać niezależnie od natury zjawiska - czy to umysł czy nasz duch. Widzę różnice między parapsychologią a spirytyzmem, nie widzę odpowiedzi na kluczowe pytanie.
Awatar użytkownika
OneNight
 
Posty: 2768
Rejestracja: 09 lip 2015, 13:38

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: cthulhu87 » 22 maja 2017, 19:50

OneNight pisze:Widzę różnice między parapsychologią a spirytyzmem, nie widzę odpowiedzi na kluczowe pytanie.


Bo to bardzo trudne pytanie ;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: OneNight » 22 maja 2017, 20:20

Domyślam się, że odpowiedź brzmi nie.
Awatar użytkownika
OneNight
 
Posty: 2768
Rejestracja: 09 lip 2015, 13:38

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: cthulhu87 » 23 maja 2017, 07:58

OneNight pisze:Domyślam się, że odpowiedź brzmi nie.


Niekoniecznie. Poszukam jakichś wypowiedzi spirytystów, aby odnieść się konkretnie.

Na razie pamiętam na pewno, że zapytany o mediumizm, w odniesieniu do psychografii, Divaldo Franco zwracał uwagę, żeby starać się odróżniać treści płynące od naszego ducha od tych z zewnątrz, a więc niektóre rzeczy na pewno mają źródło tylko w nas.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Co spirytyzm mówi o ... parapsychologii

Postautor: OneNight » 23 maja 2017, 20:10

Psychografia to co innego niż telekineza. W hipnozie też istnieje zjawisko pisma automatycznego i być może o to mu chodziło - treść podczas takiego pisma pochodzi od nas.
Awatar użytkownika
OneNight
 
Posty: 2768
Rejestracja: 09 lip 2015, 13:38

Następna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości