Egzorcyzmy za pieniądze

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Re: Egzorcyzmy za pieniądze

Postautor: Jul » 24 lip 2009, 23:21

Bardzo ciekawa dyskusja z sensownymi argumentami po obu stronach. Osobiście też uważam, że medium powinno mieć własne źródło zarobków, niezwiązane ze spirytystycznym pomaganiem innm ludziom.
Z drugiej strony, w pewnych sytuacjach, czasami jestem skłonny przyznać takiej osobie prawo do pobierania opłat, pod warunkiem nie występowania nadużyć opisanych powyżej. Wówczas najlepiej gdy klienci, których stać, sami dobrowolnie wspierają jakąś kwotą taką osobę. A medium powinno tak czy siak pomagać ludziom biednym, których nie stać na zapłacenie wysokiej kwoty.

Zwróćcie też uwagę, że polskie ministerstwo pracy uznaje prawnie zawody jasnowidzów czy radiestetów (było to nagłośnione ostatnio przy okazji protestu naukowców przeciwko tej ministerialnej liście zawodów).
W świetle prawa polskiego media mają więc prawo do zarobkowania na podstawie swoich usług. Pytanie czy jest to zgodne z etyką spirytystyczną?
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:41

Re: Egzorcyzmy za pieniądze

Postautor: Sebastian » 17 sty 2010, 00:37

Medium może obsługiwać za darmo osoby ubogie, a kasować tylko tych, którym i tak nie zabraknie lub tych, którzy przychodzą po sensację.

Po części się z tym zgadzam. Jeśli przychodzi ktoś biedny, ale potrzebujący pomocy, nie powinno mu się odmawiać albo kasować z racji wyśrubowanej stawki. Aczkolwiek osoby bogatsze mogłyby się czuć, jakkolwiek to nie zabrzmi, dyskryminowane. W końcu ciężko płaciły za swój majątek.
No i jest taka kwestia, że jak słyszę o medium co pobiera "od ducha" opłaty po pół tysiąc... no sorry.

Po pierwsze nie powinno być ustalonych z góry żadnych cen bo nie wiadomo czy w ogóle seans by się udał.
Po drugie jeśli medium ma tyle spraw, że faktycznie nie ma czasu na inną pracę to pojawia się problem - ile brać? Powinno się jak najmniej, aby mieć na opłaty i godnie przeżyć. Ale to straszne wizja. Każdy dodatkowy batonik kojarzyłby mi się "mogę go jeść, bo ktoś cierpiał, co prawda mu pomogłem, ale to za jego pieniądze mam ten, bądź co bądź, zbędny dodatek do mojego jadłospisu".

Sam nie wiem.
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Egzorcyzmy za pieniądze

Postautor: sigma » 17 sty 2010, 00:53

Co kto da, po prostu. Jeden dwa jajka, drugi prosiaka, trzeci...

Kłopot jest wtedy kiedy widać że ktoś daje więcej albo mniej niż go stać. Ale czy medium wie na co kogo właściwie stać ?
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Egzorcyzmy za pieniądze

Postautor: konrad » 17 sty 2010, 01:28

Ja jak zwykle napiszę po raz pięćdziesiąty ósmy, że jestem przeciw jakiemukolwiek pobieraniu pieniędzy za kontakt z Duchami. Pamiętajmy, że medium jest tylko pośrednikiem, więc to nie ono wykonuje pracę. Nie należy mu się za to pośrednictwo więc żadne wynagrodzenie.

Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, może zacząć rozkręcać biznes na własną rękę, ale zaręczam, że dobrze się to dla niego nie skończy. Kardec mówił o tym, nie dlatego że był filantropem, ale dlatego, że widział po prostu efekty działania mediów za pieniądze. I nigdy nie były to pozytywne efekty...
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości