Ektoplazma

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Ektoplazma

Postautor: Setticemia » 25 lip 2008, 17:27

Mam kilka pytań odnośnie owej substancji. Po pierwsze, czy znika ona zawsze wraz z rozmyciem się zjawy, a co za tym idzie czy przeprowadzono jakiekolwiek jej badania np. składu chemicznego? Czy w trakcie seansu można jej dotknąć i czy nie zakłóca to jego przebiegu? Posiada zapach? I co z samopoczuciem medium po takiej materializacji? Są jakieś inne sposoby, oprócz zakładanych na twarz siatek, by uniemożliwić medium oszustwo?
"Żadne serce nie cierpiało nigdy sięgając po swoje marzenia, bo każda chwila poszukiwań jest chwilą spotkania z Bogiem i Wiecznością."
Paulo Coelho
Awatar użytkownika
Setticemia
 
Posty: 37
Rejestracja: 17 lip 2008, 09:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ektoplazma

Postautor: astoreth » 25 lip 2008, 18:06

Z tego, co się orientuję, to nauka neguje istnienie ektoplazmy, jako substancji, z której zbudowane są duchy, zatem raczej nikt nie zbadał jej składu chemicznego. Jeśli ektoplazmą można nazwać ten szary cień, który zdawało mi się widywać, to nie miał on żadnej woni. Być może to on był źródłem tego chłodu, który towarzyszył przybyciu ducha, ale oczywiście pewna nie jestem.
astoreth
 
Posty: 11
Rejestracja: 24 lip 2008, 11:24

Re: Ektoplazma

Postautor: Luperci Faviani » 27 lip 2008, 10:15

W Opowieściach spirytystycznych Przemysława Grzybowskiego jest zdjęcie ektoplazmy pod mikroskopem i, jeśli dobrze pamiętam, podany jest także skład chemiczny, więc materia ta została już zbadana...
Ostatnio zmieniony 13 gru 2008, 13:39 przez Luperci Faviani, łącznie zmieniany 2 razy
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Ektoplazma

Postautor: sooleyman » 31 lip 2008, 21:54

co do badań nad ektoplazmą to niewątpliwie już przed II wojną światową próbował ją badać dr Ochorowicz oraz inni badacze tematu... o ile pamiętam zawierała najczęściej materiał organiczny pobrany z ciała medium, taki jak ślina, nabłonki, ale także drobiny włókien ubrań czy kurz... wyglądało to tak, jakby ektoplazma formowała się z dotepnego akurat materiału... mogę się w czymś mylić, bo czytałem o tym wiele lat temu...
Awatar użytkownika
sooleyman
 
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2008, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Re: Ektoplazma

Postautor: konrad » 14 sie 2009, 00:03

W przypadku zdjęć ektoplazmy należy zachować dużą dozę sceptycyzmu...

Oto przykład...
Obrazek

Niby ektoplazma, ale czy na pewno ;)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ektoplazma

Postautor: Orson » 22 sie 2009, 10:49

Istnienie ektoplazmy, zjawiska teleplastii nie zostało ani udowodnione, ani potwierdzone w sposób obiektywny. Jest to o tyle zabawne, że zjawisko samo w sobie jest dosyć widowiskowym- nie powinna więc być z tym problemów. Natomiast ektoplazma w przyrodzie istnieje i podejrzewam, że to właśnie ją obserwował pan Grzybowski:).
Ektoplazma spirytystyczna to przeżytek, element manipulacji, tak jak telegramia kinetyczna, jeszcze z przełomu XIX/XX wieku. Nawet wtedy naukowcy wykazywali, czym jest owa ,,ektoplazma": masą solną, budyniem, parą. Dzisiaj media, wróżki i ezoterycy raczej odżegnują się od tej substancji. No cóż- są o wiele bardziej efektowne techniki nabierania ludzi:).
Orson
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 sie 2009, 10:41

Re: Ektoplazma

Postautor: Luperci Faviani » 22 sie 2009, 11:27

Ektoplazma musi być czymś materialnym, więc nikt, nawet najbardziej zatwardziały Spirytysta, nie będzie twierdził, że jest inaczej. Wszystko to, co obserwuje człowiek podczas zjawisk mediumicznych występuje w przyrodzie, i to jest fakt! Nie rozumiem w czym tkwi problem. Faktem też jest, że wielu biednych ludzi dało się oszukać przeróżnym szarlatanom podającym się za media, za spirytystów, ale pojawienie się kilku oszustów nie przekreśla nauki spirytystycznej tak samo, jak kilku niedouczonych lekarzy nie przekreśla osiągnięć całej medycyny.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Ektoplazma

Postautor: Orson » 25 sie 2009, 02:20

Ektoplazma musi być czymś materialnym, więc nikt, nawet najbardziej zatwardziały Spirytysta, nie będzie twierdził, że jest inaczej.

Ale będzie twierdził, że masa solna jest ektoplazmą. Niewtajemniczonym to wystarczy, być może samemu spirytyście też. Mimo wszystko, to nadal będzie tylko masa solna.
Wszystko to, co obserwuje człowiek podczas zjawisk mediumicznych występuje w przyrodzie, i to jest fakt!

Nie załapałeś żartu. Ektoplazma wypełnia komórki. Naprawdę twierdzisz, że właśnie ta substancja wydziela się z ciała medium podczas seansu? Ciekawe, ciekawe.
Faktem też jest, że wielu biednych ludzi dało się oszukać przeróżnym szarlatanom podającym się za media, za spirytystów, ale pojawienie się kilku oszustów nie przekreśla nauki spirytystycznej tak samo, jak kilku niedouczonych lekarzy nie przekreśla osiągnięć całej medycyny.

Powiedz mi, jak odróżniasz prawdziwe media, od szarlatanów? Proszę o konkretne, mocne przykłady.
Orson
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 sie 2009, 10:41

Re: Ektoplazma

Postautor: konrad » 25 sie 2009, 02:54

Orson pisze:Powiedz mi, jak odróżniasz prawdziwe media, od szarlatanów? Proszę o konkretne, mocne przykłady.


Oczywiście na pierwszy rzut oka nie jest to łatwe, ale można, o ile oczywiście takie medium pozwoli, przeprowadzić następujące testy "rzetelności" danego medium:

1) Rzetelne medium nie powinno robić problemów, gdy chcemy zbadać jego "warsztat" w sposób naukowy
2) Nie bazuje ono jedynie na efekciarstwie tzn. efektach fizycznych, które łatwo podrobić, czy wykonać za pomocą sztuczek iluzjonistycznych
3) Dzięki takiemu medium można uzyskać kontakt z duchami, które:
- będą przekazywały informacje, których medium nie zna
- nie będą mówiły jedynie banałów w stylu "Widzę Twoją prababcię, która mówi, że za Tobą tęskni" - praktycznie mało kto ma jeszcze prababcię, a jeśli już to jedną co najwyżej :)
- w "warsztacie" medium i w tym, o czym mówi, nie ma sprzeczności - w przypadku opowiadanych przez niego historii można zastosować chociażby proste testy psychologiczne, które potwierdzają, czy dana opowieść jest z dużym prawdopodobieństwem prawdziwa czy zmyślona.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ektoplazma

Postautor: Orson » 25 sie 2009, 03:12

Podaj mi się imię i nazwisko takiego medium, a następnie powód dla którego nie zgłosiło się do otrzymania nagrody Hattera, czy wydziału Oxfordzkiego, skoro przeszło testy rzetelności i wiarygodności?
Odpowiedź: bo nie przeszło. Zawsze wykrywano mistyfikacje, albo media odmawiały dalszych testów w lęku przed kompromitacją.
Przykro mi.
Orson
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 sie 2009, 10:41

Następna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości