Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: Xsenia » 16 mar 2015, 21:34

To jest właśnie punkt w którym nie zgadzam się ze spirytyzmem. Uważam, że dusze mogą i często CHCĄ się rozwijać w kierunku zła. CHCĄ być złe i robią wszystko by być jeszcze bardziej złymi. Zastanawiałam się czy wizerunki demonów, to nie mogą być istoty nie z Ziemi. Tylko z jakiegoś niższego świata, gdzie istoty tam żyjące nie mają postaci humanoidalnej.
No ale spirytyzm mówi, że dusze mogą tylko zatrzymać się w rozwoju, że nie mogą się cofać. Tyle, że pomija się tu istotę "wolnej woli". Według spirytyzmu rozwój narzuca tylko jeden kierunek - dobro. A pomija totalnie WOLNY WYBÓR ZŁA. Według mnie dusza może poznać dobro, poznać karę za zło i jednak zdecydować się na zło. Ludzie potrafią być samodestrukcyjni, potrafią być masochistami, krzywdzić samego siebie i czerpać z tego przyjemność, więc dlaczego te cechy miałyby nagle znikać w świecie duchowym?
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: soldado » 16 mar 2015, 21:50

Xsenia pisze:To jest właśnie punkt w którym nie zgadzam się ze spirytyzmem. Uważam, że dusze mogą i często CHCĄ się rozwijać w kierunku zła. CHCĄ być złe i robią wszystko by być jeszcze bardziej złymi. Zastanawiałam się czy wizerunki demonów, to nie mogą być istoty nie z Ziemi. Tylko z jakiegoś niższego świata, gdzie istoty tam żyjące nie mają postaci humanoidalnej.
No ale spirytyzm mówi, że dusze mogą tylko zatrzymać się w rozwoju, że nie mogą się cofać. Tyle, że pomija się tu istotę "wolnej woli". Według spirytyzmu rozwój narzuca tylko jeden kierunek - dobro. A pomija totalnie WOLNY WYBÓR ZŁA. Według mnie dusza może poznać dobro, poznać karę za zło i jednak zdecydować się na zło. Ludzie potrafią być samodestrukcyjni, potrafią być masochistami, krzywdzić samego siebie i czerpać z tego przyjemność, więc dlaczego te cechy miałyby nagle znikać w świecie duchowym?


Dokładnie.
Osoby np. zafascynowane demonologią i tymi istotami, starają się po śmierci omamić jak największą grupę duchów, by je skupić wokół siebie.
Wykorzystują wszelkie ich słabości, lęki, obawy, rozterki związane z ich sumieniem... słowem robią wszystko, żeby takie duchy nie przeszły dalej.
Czym więcej zgromadzonych w ten sposób duchów, tym większą mają moc w tym co robią również złego po swojej śmierci.
I jak najbardziej takie dusze również rozwijają się w kierunku zła.
Czasem w życiu warto jest się zgubić, by móc się na nowo odnaleźć
soldado
Moderator forum.
 
Posty: 3208
Rejestracja: 04 lis 2014, 23:35
Lokalizacja: Stolica Polskiej Piosenki :)

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: Mirek » 16 mar 2015, 21:59

Xseniu dusza nie chce się uwsteczniać. Ja nie jestem spirytystą i nie wyobrażam sobie aby dusza człowieka mogła w następnym wcieleniu być w zwierzęciu, np. w psie.
Jeżeli człowiek, np. osiąga wolność finansową, to nigdy nie będzie dążył do ubóstwa. Gdy człowiek "rozwija się" w kierunku zła, to tak naprawdę jego dusz nie jest rozwinięta, ponieważ nie zrozumiał jeszcze, że czynienie zła jest bezsensowne i najbardziej ono szkodzi jemu.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: Xsenia » 16 mar 2015, 22:13

Mirku :) A jeśli Dusza po śmierci nie chce odejść, a chce być złośliwa, robić na złość, zabijać (namawiać do samobójstwa itp.), straszyć i z tego czerpie przyjemność, to po co ma zmieniać taki stan? Jej jest dobrze jak jest i dalej czyni zło. A kto ją zmusi do jakiegokolwiek wcielenia? Może się tak tułać na zawsze.
Nie wierzę w to co pokazano w filmie "Nasz dom". Zresztą, nawet jeśli dusza po śmierci trafia do "złego" świata, to w każdym można się jakoś ustawić. Chęć władzy, żądza, chciwość, chęć zaspokajania potrzeb nie znika nagle po śmierci. Nie każda dusza widzi cel w DOBRU. Nie raz celem jest ZŁO.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: soldado » 16 mar 2015, 22:26

Wiemy niestety tylko o niewielkim ,,wycinku'' świata duchowego.
Wielu z nas dociera, lub dotarło do różnych ,,skrawków'' tej rzeczywistości.
Dlatego trzeba rozważyć wszelkie możliwości, a niewygodne fakty nie ma co chować ,,pod dywan''.
Jest np. wiedza, zwana demonologią i są osoby, które się tym parają.
Są istoty, które nigdy się tutaj nie wcielały, są w innym wymiarze egzystencji i nieraz są z rożnych przyczyn tutaj np. ściągane.
Są osoby, które fascynują się tymi istotami, ich wiedzą, umiejętnościami, które wykorzystać chcą dla własnych celów.
Nie neguję też wymiaru, o którym opowiada ,,Nasz dom'', tak samo jak nie neguję ,,Krainy wiecznych Łowów'', do której trafiali po śmierci Indianie.
Myślę, że jest ogromna ilość rzeczywistości, do których ludzie trafiają zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Dlatego nie ma co się o to kłócić :)
Czasem w życiu warto jest się zgubić, by móc się na nowo odnaleźć
soldado
Moderator forum.
 
Posty: 3208
Rejestracja: 04 lis 2014, 23:35
Lokalizacja: Stolica Polskiej Piosenki :)

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: Hansel » 16 mar 2015, 22:37

soldado pisze:Nie neguję też wymiaru, o którym opowiada ,,Nasz dom'', tak samo jak nie neguję ,,Krainy wiecznych Łowów'', do której trafiali po śmierci Indianie.Myślę, że jest ogromna ilość rzeczywistości, do których ludzie trafiają zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Więc każdy po śmierci dostaje to w co wierzył za życia ? A co jeśli ktoś był na serio przekonany że będzie się smażył w kotlę ze smołą albo coś w tym stylu ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: soldado » 16 mar 2015, 23:00

Hansel pisze:
soldado pisze:Nie neguję też wymiaru, o którym opowiada ,,Nasz dom'', tak samo jak nie neguję ,,Krainy wiecznych Łowów'', do której trafiali po śmierci Indianie.Myślę, że jest ogromna ilość rzeczywistości, do których ludzie trafiają zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Więc każdy po śmierci dostaje to w co wierzył za życia ? A co jeśli ktoś był na serio przekonany że będzie się smażył w kotlę ze smołą albo coś w tym stylu ?


Wtedy medium ma dużo z taką osobą pracy, ponieważ taka osoba boi się przejść dalej.
Z jednej strony medium ,,pcha'' ją w stronę światła, a z drugiej strony, Opiekunowie i inne przyjazne duchy starają się ją ,,ciągnąć''.
Np. w słynnym Alcatraz na stołówce kiedyś został zabity mężczyzna Abi Malkowitz, zwany ,,rzeźnikiem''
Pomimo wielokrotnych prób ,,dwojga stron'', duch ten dalej tam przebywa...
Jest tam z własnego wyboru, ponieważ nikomu nie wierzy, tak samo jak nikomu nie wierzył gdy żył. ;)
Czasem w życiu warto jest się zgubić, by móc się na nowo odnaleźć
soldado
Moderator forum.
 
Posty: 3208
Rejestracja: 04 lis 2014, 23:35
Lokalizacja: Stolica Polskiej Piosenki :)

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: Krzysztoff » 16 mar 2015, 23:20

ciekawy film oglądałem ostatnio, nie wiem czy już tu o tym pisałem
w Chinach są wykonywane wyroki śmierci, jedna z dziennikarek stworzyła program telewizyjny w którym spotykała się z tymi ludźmi i przeprowadzała ostatni wywiad na krótko przed egzekucją.

warto obejrzeć, te przypadki zbrodniarzy (zazwyczaj zabójców) , co to za ludzie, dlaczego zrobili to co zrobili, czy czerpali z tego przyjemność i jakie są dla nich , dla ich bliskich i otoczenia konsekwencje

oglądał ktoś ?
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: Hansel » 16 mar 2015, 23:22

soldado pisze:Jest tam z własnego wyboru, ponieważ nikomu nie wierzy, tak samo jak nikomu nie wierzył gdy żył. ;)

Więc wychodzi na to że bycie złym jest karą samą w sobie...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czy można się rozwijać w kierunku zła ?

Postautor: bernadeta1963 » 17 mar 2015, 08:56

To , że ten człowiek nie chce odejść nie musi świadczyć o tym że jest zły . Wynika to z braku zaufania do ludzi . Nikt nie podał mu za życia pomocnej ręki , nie starał się mu pomóc . Gdyby żył pewnie terapia trwala by bardzo długo . Wychodził z założenia , że skoro był zły ludzie myślą , że nie zasługuje na nic lepszego . Nawet jeśli przeszedl wewnętrzną przemianę za życia nie mial z kim się tym podzielić , mial wokół siebie takich samych '' potworów '' jakim byl on sam kiedyś . Nie mial więc pewności , ze teraz kiedy chcą mu pomóc robią to szczerze . Myslę , że wierzyl też w sąd po śmierci i bał się czy mu uwierzą jeżeli przez ten czas zrozumial , ze robil źle .
bernadeta1963
 
Posty: 546
Rejestracja: 30 gru 2014, 18:31
Lokalizacja: Łódź

PoprzedniaNastępna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości