Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: philosophus » 21 mar 2016, 23:40

danut pisze:W całości musi być harmonia i odgrywa tu role podstawowa zasada byleby sobie i innym nie szkodzić, a nie przesadzajmy, bo rozpoznanie dobra od zła jest możliwe i nie cofajmy się do dżungli. Nie piszę tu o czyichś wymysłach, rozwojach niby duchowych, pseudo nauczycielach w tym co może być dobre, a co złe, ale o podstawach i rozpatrywaniu ich, mamy po to duszę i uczucia i umiemy logicznie zgodnie z nimi myśleć. Miłość rozum i wola. Nie ma lepszej drogi.


Widzisz, właśnie to co nazywasz złem bierze się z innej wizji dobra.
Hitler nie chciał czynić zła - przeciwnie, chciał czynić dobro, dla niego złem byli Żydzi i służący im Słowianie-bolszewicy, gnębiący rasę aryjską.
On wierzył, że czyni dobrze.

Rozpoznanie dobra od zła, jest możliwe tylko w przypadku gdy jasno sobie określisz co jest twoim dobrem.
Uniwersalnie nie wiadomo co jest dobre.
Gorgiasz i solipsyzm!
Nie udowodnisz mu co jest dobre, i że akurat to.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2016, 23:43 przez philosophus, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
philosophus
 
Posty: 103
Rejestracja: 15 gru 2015, 15:35

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 21 mar 2016, 23:42

To, że hitler tak uważał, nie znaczy jeszcze, że tak było
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: philosophus » 21 mar 2016, 23:43

cthulhu87 pisze:To, że hitler tak uważał, nie znaczy jeszcze, że tak było

A tak nie było, bo?
Awatar użytkownika
philosophus
 
Posty: 103
Rejestracja: 15 gru 2015, 15:35

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 21 mar 2016, 23:44

W Twoim poglądzie na świat nie ma miejsca na wolną wolę, istnieje tylko przyrodniczy determinizm, więc o jakim dobru i złu mówisz? A jeśli mówisz to i tak to relatywizujesz. Krytykować wszystko łatwo, ale zaproponować coś w zamian? Hmm?
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: philosophus » 21 mar 2016, 23:51

Widzę, że masz jednak problem z wyjściem poza swój tok myślenia, bo masz wizję dobra, która nie podlega dyskusji.
Ja nie narzucam wam, żadnej wizji dobra i zła - przeciwnie to wy ją narzucacie i koniec.
Nie umiecie wyjść poza swoją definicję, która jest tylko subiektywnym spojrzeniem.

Cóż - dla was wszystkich, proponuję zajrzeć tutaj:
http://www.e-mlodzi.com/najwieksza-post ... 077,30.htm
Moja dyskusja z kolegą o ksywce "$karbówka" właśnie o Hitlerze i dobru i złu.

Miał podobne problemy ze zrozumieniem, tka jak ty tej optyki.
Ale w końcu dał radę - jak widać dyskusja zadziwiająco podobna do waszego toku myślenia. :)
Ostatnio zmieniony 21 mar 2016, 23:52 przez philosophus, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
philosophus
 
Posty: 103
Rejestracja: 15 gru 2015, 15:35

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: danut » 21 mar 2016, 23:51

Po części philosophus ma rację, bo dla złego zło będzie dobrem bo jest ono z nim zgodne i nie wiem czy jedynie odsianie ziarna od plew nie przyniosłoby tu dobrego skutku dla obopólnych korzyści, a na siłę nikomu nie wmówisz co jest dobre, on musi sam to poczuć i zrozumieć. Ale mam nadzieję, że właśnie odradzanie się i tak wiele miejsc poza naszym światem jest tym co przyciąga do siebie powoli odpowiednie wartości, i tak dojdzie do omłotów i oddzielania jednych od drugich.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2016, 23:53 przez danut, łącznie zmieniany 1 raz
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 21 mar 2016, 23:53

philosophus pisze:Ja nie narzucam wam, żadnej wizji dobra i zła - przeciwnie to wy ją narzucacie i koniec.


Ty nie masz żadnej wizji dobra i zła :)

philosophus pisze:Widzę, że masz jednak problem z wyjściem poza swój tok myślenia


To samo zauważyłem u Ciebie. ;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: philosophus » 21 mar 2016, 23:59

cthulhu87 pisze:
Ty nie masz żadnej wizji dobra i zła

Mam, być może nawet podobną do waszej, tylko, ze ja nie uznaję jej za prawdę.
No, bo skąd mam to wiedzieć?
To tylko moje mniemanie, że postępując w taki sposób czynię coś pozytywnego.

Hitler uważał, że on robi dobrze.
Sowiecie uważali, że oni, a Alianci że właśnie oni.

http://www.e-mlodzi.com/najwieksza-post ... 077,45.htm - jeszcze raz namawiam do przeczytania, wtedy są szanse, że zrozumiecie
Awatar użytkownika
philosophus
 
Posty: 103
Rejestracja: 15 gru 2015, 15:35

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 22 mar 2016, 00:05

Jak przestaniesz odnosić się do nas z tym równie irytującym co nieuzasadnionym poczuciem wyższości i na zasadzie mędrca - redukcjonisty przemawiającego ex cathedra... wtedy może zajrzę do tych Twoich ,,dyskusji''. Na razie mam miliony ciekawszych zajęć i lektur do przeczytania. 8-)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: Pawełek » 22 mar 2016, 00:10

W sumie to spróbuję jeszcze to teraz Ci wyjaśnić w prosty i zwięzły sposób.

philosophus pisze:Hmm, a skąd ja mam wiedzieć, ze piekło nie istnieje - że twoja wiara jest lepsza niż chrześcijańska, która o piekle mówi?
Jakie masz dowody?

Jeśli chodzi o piekło chrześcijańskie, to kiedyś było ono uznawane za jakieś miejsce, do którego trafimy po śmierci jeśli będziemy złymi ludźmi, lub nie uznamy po prostu Jezusa jako Boga. W dzisiejszych czasach kościół się zgadza co do tego, że piekło jako tako nie istnieje jako miejsce, lecz jest ono piekłem moralnym. Zadręczają Cię myśli na temat tego, co robiłeś złego podczas swojego życia, gdy krzywdziłeś innych itd. Różnica między "piekłem" spirytystycznym, a piekłem chrześcijańskim jest taka, że spirytyzm nie uznaje wiecznego potępienia, gdyż kłóci się to z zasadą nieskończonego miłosierdzia bożego. Nie mógł by on patrzeć na wieczne cierpienia istot, które sam stworzył, dlatego jeśli doznajemy cierpień po śmierci, które można by uznać za "piekło", to jest ono tymczasowe. Bóg zawsze daje nam szansę na naprawienie szkód, które wyrządziliśmy i właśnie reinkarnacja jest jednym ze sposobów dzięki któremu możemy odpokutować i naprawić wyrządzone krzywdy.

philosophus pisze:
Pawełek pisze:Reinkarnacje są po to, abyśmy się oczyszczali i stawali doskonalszymi duszami, pełnymi miłości i dobroci

Ale po co?

Po to, aby się rozwijać. Nawet jeśli na stan "tu i teraz" nie ma to sensu, to i tak uważam, że lepiej jest się rozwijać w kierunku dobra, niż tkwić w złu i być pełnym nienawiści. Nawet czysto logicznie myśląc uznamy, że czynienie zła jest gorsze od czynienia dobra.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem to w sposób poprawny :)
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

PoprzedniaNastępna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości