ideoplastia

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

ideoplastia

Postautor: Hansel » 28 paź 2017, 11:01

Mam prośbę czy mógł by mi ktoś wyjaśnić na czym to zjawisko dokładnie polega?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: ideoplastia

Postautor: danut » 28 paź 2017, 11:39

Ja to rozumiem jako dopisywanie wszystkiego pod jeden mocno zakorzeniony w człowieku pogląd np. religijny.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: ideoplastia

Postautor: Hansel » 28 paź 2017, 12:12

Dopisywanie?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: ideoplastia

Postautor: danut » 28 paź 2017, 12:18

To powiedzmy zobrazowanie poznawanego według wpojonego wzorca i podporządkowanie mu cokolwiek.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: ideoplastia

Postautor: cthulhu87 » 28 paź 2017, 12:56

Ideoplastia to termin wprowadzony przez Juliana Ochorowicza w latach 80. XIX wieku, mający wyjaśniać zjawiska mediumizmu i hipnotyzmu. Ideoplastia to inaczej realizowanie wyobrażeń związanych z ciałem człowieka.
Np. na poziomie fizjologicznym: wyobrażenie nasycenia jest skojarzone zwykle z pewnym fizycznym stanem żołądka. Jeśli w tzw. monoideizmie spowodujemy nasilenie tegoż wyobrażenia (drogą sugestii hipnotycznej), wywołamy stan, w którym nasz organizm przez jakiś czas zachowuje się tak (kurczliwość ścian żołądka), jakbyśmy faktycznie coś zjedli, mimo iż nic nie jedliśmy :). Można w ten sposób również podwyższać i obniżać temperaturę ciała, wywoływać znieczulenie części ciała, a nawet powodować halucynacje i stygmaty.
Cała hipoteza ideoplastii opiera się na założeniu, że nasze stany psychiczne są skojarzone ze stanami organicznymi (tzw. asocjacje ideo-organiczne).
Ochorowicz twierdził, że istnieje też skojarzenie między umysłem a materią na poziomie elementarnym i w transie mediumicznym może dochodzić też do ideoplastii fizycznej, gdy np. następuje materializacja wyobrażeń.

Poszukam w książkach i wrzucę za jakiś czas jakiś przystępny fragment wyjaśniający różne rodzaje ideoplastii., jeśli chcesz
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: ideoplastia

Postautor: Hansel » 30 paź 2017, 09:25

cthulhu87 pisze: jeśli chcesz
Tak.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: ideoplastia

Postautor: cthulhu87 » 31 paź 2017, 15:35

Miłej lektury:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44


Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 23 gości