Somnambulizm

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Somnambulizm

Postautor: duch » 08 lut 2018, 19:52

Czesc, chcialbym poruszyc kwestie somnambulizmu. Allan Kardec opisuje w swoich ksiazkach to zjawisko, ale pare rzeczy jest dla mnie niejasne. Ja wiem, ze somnambulizm to inaczej lunatykowanie, ktore ma miejsce przewaznie w pierwszych fazach snu NREM. Sam lunatykuje od dziecka i nic nigdy z tego nie pamietam, a wiem o tym poniewaz rodzina na drugi dzien zdaje relacje.

Co oznacza wedlug was medium somnambuliczne? Czy odnosi sie to tylko do lunatykowania, czy do zwyklego snu i marzen sennych tez? Czy tez odnosi sie to do podrozy mentalnych, eksterioryzacji ,swiadomych snow, hipnozy, autohipnozy i medytacji?
duch
 
Posty: 19
Rejestracja: 20 sty 2018, 02:12

Re: Somnambulizm

Postautor: cthulhu87 » 09 lut 2018, 12:14

duch pisze:Czesc, chcialbym poruszyc kwestie somnambulizmu. Allan Kardec opisuje w swoich ksiazkach to zjawisko, ale pare rzeczy jest dla mnie niejasne. Ja wiem, ze somnambulizm to inaczej lunatykowanie, ktore ma miejsce przewaznie w pierwszych fazach snu NREM. Sam lunatykuje od dziecka i nic nigdy z tego nie pamietam, a wiem o tym poniewaz rodzina na drugi dzien zdaje relacje.


Niepamięć okresu, w którym medium znajdowało się w odmiennym stanie świadomości, jest też charakterystyczna dla transu mediumicznego, aczkolwiek różny jest stopień utraty pamięci (pewnie zależny od głębokości wejścia w trans)

Co oznacza wedlug was medium somnambuliczne? Czy odnosi sie to tylko do lunatykowania, czy do zwyklego snu i marzen sennych tez? Czy tez odnosi sie to do podrozy mentalnych, eksterioryzacji ,swiadomych snow, hipnozy, autohipnozy i medytacji?


Myślę, że lunatykowanie jest po prostu jednym z rodzajów somnambulizmu, który różni się od pozostałych tym, że jest bardziej naturalny i mimowolny. Natomiast w XIX wieku pisało się (i Kardec to pewnie także miał na myśli) również o somnambulizmie sztucznym, który też badacze nie bardzo odróżniali od hipnozy (sam nie wiem, jak taką granicę przeprowadzić). Literatura przedmiotu mnoży się od przykładów zjawisk percepcji pozazmysłowej w somnambulizmie (telepatia, jasnowidzenie, pre- i retrokognicja etc.), postrzegania obiektów niewidocznych dla pozostałych ludzi (duchów na przykład) itd. Wydaje mi się więc, że somnambulizm dla wygody warto traktować jako tło (stan), na którym mogą występować wymienione przez Ciebie zjawiska.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Somnambulizm

Postautor: danut » 09 lut 2018, 17:12

A w tym stanie dochodzi do zjawisk łamiących zasady naszego materialnego świata, w tym grawitacji ziemskiej. Znam przypadek uwiarygodniony naocznie przez wielu ludzi, w którym kobieta podczas lunatykowania chodziła po spadzistym dachu domu, a następnie po rynnie. Nikt nie odważył się krzyknąć by jej nie obudzić, dlatego zeszła sama bezpiecznie. A te akrobacje były nie do odtworzenia w stanie czuwającej świadomości.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Somnambulizm

Postautor: duch » 10 lut 2018, 13:00

Tak wlasnie myslalem, ze te wszystkie rzeczy mozna "podpiac" pod somnambulizm.
Mam nadzieje, ze ja nie wykonuje dziwnych akrobacji podczas lunatykowania :)

Dziekuje za udzielone odpowiedzi i zachecam innych do podzielenia sie opinia w tym temacie.
duch
 
Posty: 19
Rejestracja: 20 sty 2018, 02:12

Re: Somnambulizm

Postautor: odnowa » 10 lut 2018, 15:53

Jak byłem mały to również lunatykowałem ale wątpię by to miało związek z mediumizmem.
odnowa
 
Posty: 427
Rejestracja: 27 sty 2015, 06:00

Re: Somnambulizm

Postautor: Xsenia » 12 lut 2018, 20:26

Też lunatykowałam jako dziecko. Na szczęście przeszło wraz z wiekiem. Medium nie jestem, więc także bym tego nie łączyła.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Somnambulizm

Postautor: danut » 12 lut 2018, 20:29

Z mediumizmem nie, ale z tym, że jakaś inna świadomość opanowuje nasze ciało w tym stanie - tak.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Somnambulizm

Postautor: Xsenia » 12 lut 2018, 20:32

Inna świadomość? Jeśli to prawda, to mnie musiała opanowywać świadomość małej dziewczynki, bo śpiąc bawiłam się, chodziłam po domu, wychodziłam z domu i rozmawiałam z rodziną. Czyli w sumie nic innego czego bym nie robiła świadomie. :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Somnambulizm

Postautor: danut » 12 lut 2018, 20:36

Xsenia pisze:Inna świadomość? Jeśli to prawda, to mnie musiała opanowywać świadomość małej dziewczynki, bo śpiąc bawiłam się, chodziłam po domu, wychodziłam z domu i rozmawiałam z rodziną. Czyli w sumie nic innego czego bym nie robiła świadomie. :)

Ze inna nie znaczy, że musi być obca. Może być Twoja, ale z innej przestrzeni. Zauważ, że mamy różne stopnie świadomości, inne od tej czuwającej.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Somnambulizm

Postautor: Xsenia » 12 lut 2018, 20:41

Masz na myśli podświadomość Danut?
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Następna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości