Kilka pytań

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Kilka pytań

Postautor: Niegrawitacyjny » 14 wrz 2018, 20:06

1.Moce nadprzyrodzone
Gdzie jest granica ludzkich możliwości wg spirytyzmu? Chyba najbardziej rozbudowaną naukę o mocach nadprzyrodzonych posiada hinduizm.
https://en.wikipedia.org/wiki/Siddhi
Czy wg spirytyzmu czyny dokonane przez licznych w tym również współczesnych Awatarów miały miejsce i są możliwe?
2.Spirytyzm a inne religie.
Religie były zapoczątkowane przez Duchy o szlachetnych intencjach? Jeśli uznamy że spirytyzm jest "prawdziwy" lub też wiekszość poglądów jest prawidłowa dlaczego jest tak dużo religii i tak bardzo różnią się od siebie? Np w hinduizmie celem jest jedność w bogiem( chyba wszechwiedza też jest celem a dokładniej skutkiem), w buddyzmie nie istnieje koncepcja duszy i Boga. Jaki jest pogląd spirytyzmu w tej sprawie?
3.Czym wg spirytyzmu może być :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzogczen
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mahamudra
?
4. Jezus i Bóg
"Ja i Ojciec jedno jesteśmy"
"Jeżeli jednak dokonuję, to choćbyście Mnie nie wierzyli, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu."
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=349
Jezus jest Duchem Czystym czy Bogiem?
5. Ciekawostka :)
https://www.nautilus.org.pl/artykuly,34 ... acego.html
6. Można gdzieś online poczytać książki o fizyce, chemii, historii itp. napisane pismem automatycznym ?
7. Istniej przypadek śpiewającego medium? ;)
8. W PTSS odbywają się seanse spirytystyczne?
Niegrawitacyjny
 
Posty: 42
Rejestracja: 18 lis 2017, 21:15

Re: Kilka pytań

Postautor: Pawełek » 14 wrz 2018, 20:28

Niegrawitacyjny pisze:1.Moce nadprzyrodzone
Gdzie jest granica ludzkich możliwości wg spirytyzmu? Chyba najbardziej rozbudowaną naukę o mocach nadprzyrodzonych posiada hinduizm.

Przeważnie tam gdzie nauka i to co racjonalne. Nie znamy swych ciał na 100% a także nie znamy w 100% otaczającej nas rzeczywiśtości, więc nie wiem czy będziemy w stanie stwierdzić czy istnieją jakieś granice (których nie wyznacza wiedza którą znamy na dzień dzisiejszy). Pytanie jeszcze, czym tak naprawdę są "moce nadprzyrodzone" - czy to np. latanie, które jest wbrew fizyce, czy np. kontakt z duchami, który jest nie do końca potwierdzony przez naukę, bądź po prostu nie poznany przez nią. Kiedyś myśleliśmy że atomy są najmniejszą cegiełką naszego świata, a potem się okazało że to jednak cząstki elementarne nimi są.

Niegrawitacyjny pisze:Czy wg spirytyzmu czyny dokonane przez licznych w tym również współczesnych Awatarów miały miejsce i są możliwe?

Co masz na myśli pisząc "Avatarów" i o jakie czyny dokładnie Ci chodzi?

Niegrawitacyjny pisze:2.Spirytyzm a inne religie.
Religie były zapoczątkowane przez Duchy o szlachetnych intencjach? Jeśli uznamy że spirytyzm jest "prawdziwy" lub też większość poglądów jest prawidłowa dlaczego jest tak dużo religii i tak bardzo różnią się od siebie? Np w hinduizmie celem jest jedność w bogiem( chyba wszechwiedza też jest celem a dokładniej skutkiem), w buddyzmie nie istnieje koncepcja duszy i Boga. Jaki jest pogląd spirytyzmu w tej sprawie?

Tyle jest religii bo dużo jest na świecie ludzi ;) Wielu zaczęło interpretować na swój sposób pewne sprawy, jednak niezależnie od religii, wszystkie łączy jedno: dążenie do bycia dobrym i lepszym człowiekiem, a także samorozwoju w tym kierunku. Nie ważne w co wierzysz - jeśli starasz się z dnia na dzień spełniać tą zasadę, to wszystko okej. Jak będziesz dobry dla bliźniego przez całe swe życie, nie wierząc w Boga, to za to przecież Cie nie dotknie żadna kara. Ps. Spirytyzm nie jest religią.

Niegrawitacyjny pisze:4. Jezus i Bóg
"Ja i Ojciec jedno jesteśmy"
"Jeżeli jednak dokonuję, to choćbyście Mnie nie wierzyli, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu."
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=349
Jezus jest Duchem Czystym czy Bogiem?

Jezus jest uznawany za najczystszego ducha jaki się wcielił tu na ziemi, jednak czy jest całkowicie czystym duchem to tego nie jestem pewny. Na pewno bardzo rozwiniętym intelektualnie i moralnie. Mówi się, że jest opiekunem naszej planety. Natomiast trójca święta została wprowadzona przez ludzi.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kilka pytań

Postautor: Niegrawitacyjny » 15 wrz 2018, 01:18

Dobrze rozumie
Co do pytania o czyny to chyba jak w przypadku Jezusa wskrzeszanie zmarłych, znaczny wpływ na materię i inne niezwykłe historie. Zapewne wiekszość wyśmieje "cuda" w hinduizmie ( nie dziwie się zresztą ) ale właśnie chodzi mi o prawdziwość ( w spirytystycznym rozumieniu) zjawisk w Indiach. Tam co drugi to "guru" ale odrzucając zwyklych oszustow zostaje nam kilka postaci wartych uwagi i czy własnie Indie jako panstwo dzieki swojej kulturze moga miec wplyw na "przyciaganie" niezwyklych zjawisk. Uznaja mozliwosc wcielenia Boga w ludzkie cialo tym samym zacieraja problemy kulturowe zwiazane z np wiara w zjawiska naprzyrodzone i okazywaniem szacunku ludzkim inkarnacjom.
Ps
Moga istniec Duchy "czystsze" od Jezusa?
Niegrawitacyjny
 
Posty: 42
Rejestracja: 18 lis 2017, 21:15

Re: Kilka pytań

Postautor: Niegrawitacyjny » 15 wrz 2018, 01:32

Jeszcze laczac watek o religiach, siddhi i dzogchen to chyba lepszym zrodlem informacji beda lamowie z Tybetu. Badano na nich min tummo ( podnoszenie temperatury ciala) i istnieje rowniez pojecie teczowe cialo ( ktos tez mial to badac ale nie wiem czy sa raporty i wyniki). Tutaj rozwine o co mi chodzi z roznorodnoscia religii. Jesli uznamy ze jest jedna absolutna prawda musi byc niezmienna i ostateczna. Jesli mozna ja doswiadczy bedzie zawsze taka sama. Rozumie ze jest wiele drog ktore prowadza do jednego celu ale roznice sa znyt duze zeby mozna bylo uznac ze prowadza do tego samego celu. Luzno nawiazujac mamy np praktyki jak dzogchen gdzie wystepuje termin rigpa. Potrzebna jest inicjacja i po rozpoznaniu rigpy trzeba ten stan jak najdluzej utrzymac (upraszczam). W islamie mamy modlitwe. Nie widze tutaj podobienstw. Uznajemy ze lama jest przebudzony (przebywa w rigpie) i przekazuje ja nam zebysmy mogli rowniez ja doswiadczyc/pracowac z nia a w tym samym czasie np w Indonezji modla sie do Boga ( w ramach islamu). Dziwne. Oprocz nakazow moralnych nie widze tutaj sensu.
Niegrawitacyjny
 
Posty: 42
Rejestracja: 18 lis 2017, 21:15


Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości