Wpływ Spirytyzmu

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Wpływ Spirytyzmu

Postautor: Hansel » 19 lut 2019, 13:36

Czy Spirytyzm wywarł kiedyś jakiś w pływ na inne religie?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Wpływ Spirytyzmu

Postautor: cthulhu87 » 19 lut 2019, 21:15

Hansel pisze:Czy Spirytyzm wywarł kiedyś jakiś w pływ na inne religie?


Nawet się przyczynił do powstania jednej z nich: mam na myśli kaodaizm :)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Wpływ Spirytyzmu

Postautor: Hansel » 20 lut 2019, 14:22

cthulhu87 pisze:Nawet się przyczynił do powstania jednej z nich
W jaki sposób?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Wpływ Spirytyzmu

Postautor: cthulhu87 » 20 lut 2019, 21:37

Sprawdź sobie sam :)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Wpływ Spirytyzmu

Postautor: Hansel » 21 lut 2019, 13:30

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaodaizm

Nazwa religii pochodzi od imienia własnego Boga, a wyrażanego w boskim oku. Miało ono zostać przekazane urzędnikowi francuskiej administracji kolonialnej Ngô Văn (Minh) Chiêu'owi (katolikowi) w trakcie seansów spirytystycznych mających miejsce w latach 1919 - 1925.


Ciekawe przez kogo bo nie chce mi się wierzyć że jakiś dobry Duch miał by coś takiego zrobić..
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Wpływ Spirytyzmu

Postautor: Ivo700 » 03 maja 2019, 22:06

Witam

Spirytyzm (jako pewna idea, duchowość - choć nie było np przed XIX-XX wiekiem Stowarzyszeń Spirytystycznych jako ruchu-organizacji a była to pewna PRAKTYKA DUCHOWA,IDEA, POSTAWA DUCHOWA-np czasy Starożytne, Średniowiecze) moim zdaniem przyczynił się do rozwoju religii, tradycji duchowych, np Wedy nauczają że Wedy zostały objawione Ryszim - mędrcom przez BOGÓW - ci bogowie to nic innego jak Duchy Wyższe - Istoty Świetliste i one zainspirowały ich do tej wiedzy - WEDA, podobnie z Upaniszadami, Gitą - Kryszny .

Budda - też był takich duchem który inkarnował się w ciele - żeby pomóc ludziom, podobnie było z Mojżeszem, Jezusem, Muhammadem, Bahaullah, Zoroaster - choć każdy z tych Duchów w ciele - był na różnym stopniu poznania, wgladu - uduchowienia - podlegał prawom swojej kultury, zwyczajów, mentalności .

Ze współczesnych jak dla mnie to takimi ''Avatarami'' byli np -, Siankaraczarja, Ramanudża, Parahamsa Jogananda, Gandhi, Sri Ramana Maharishi, Sri Muktananda .

Z Europejskich mistyków Zachodu -Eckhart, John Dee, Rudolf Steiner, St. Germain, Swedenborg, George Fox, Kardec .... Helena P . Bławatska ...

Wszyscy byli w jakimś sensie Spirytystami - szczególnie ci co uznawali nauki o prawie KARMY i REINKARNACJI , że istnieje życie świadome po śmierci .

Także idea Spirytyzmu - choć za czasów np Buddy - tak się to nie nazywało istniała, w Indiach w epoce Starożytnej istniały ruchy i szkoły Duchowe co praktykowały oprócz JOGI, MEDIUMIZM - wywoływanie zjaw, sam Parahmsa Jogananda - miał kontakty na JAWIE ze swoim Mistrzem Śri Jukteśwarą - który wcześniej ''zmarł '' opuścił ciało fizyczne - Jukteśwara przychodził do niego w subtelnym ciele i dalej nauczał Joganande KRIJA JOGI - a więc był to w jakimś sensie ''SPIRYTYZM I MEDJUMIZM'' zainspirowany i zainicjonowany przez JUKTEŚWARE-choć On tego tak nie określał . Parahamsa Jogananda opisał te doświadczenia w swej książce AUTOBIOGRAFIA JOGINA .

Helena Bławatska założycielka Tow . Teozoficznego - też miała przeżycia Mediumiczne i Spirytystyczne, podobnie Rudolf Steiner , choć nie byli formalnie członkami Spirytystycznych Stowarzyszeń Kardeca .

W Starożytnej Grecji, Rzymie też były MISTERIA kulty co kontaktowały się ze zmarłymi - także Spirytyzm jako POSTAWA DUCHOWA I JAKO IDEA ma swoją historie i wpływała na rozwój religii, tradycji w pośredni lub bezpośredni sposób w historii ludzkosci .
Ivo700
 
Posty: 85
Rejestracja: 01 gru 2017, 13:54

Re: Wpływ Spirytyzmu

Postautor: spokojnyumysł » 29 maja 2019, 10:03

A propos Autobiografii Jogina tu moja recenzja i kilka spostrzeżeń na temat książki - spoiler alert - książka na prawdę warta uwagi: https://spokojnyumysl.pl/autobiografia- ... trzezenia/
spokojnyumysł
 
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2019, 10:02


Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości