Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: Luperci Faviani » 10 sie 2011, 23:28

Wszystkie. Dlaczego komar miałby być wyłączony z teorii duchowej ewolucji?
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: _Kacper » 10 sie 2011, 23:36

Sam nie wiem. Po prostu kiedyś doszukiwałem się w owadach jakiejś szczątkowej inteligencji, czy dowodu na samoświadomość. Ciężko jest coś takiego znaleźć, stąd nasuwał mi się wniosek że po śmierci takiego owada nic nie zostanie... Wiem że jestem na to zagadnienie jeszcze o wiele za głupi dlatego postaram się już niepotrzebnie nie zabierać głosu w tej dyskusji, przepraszam :]
GG: 1680372
Awatar użytkownika
_Kacper
 
Posty: 14
Rejestracja: 04 sie 2011, 19:29

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: animus » 11 sie 2011, 11:40

_Kacper pisze:Wiem że jestem na to zagadnienie jeszcze o wiele za głupi dlatego postaram się już niepotrzebnie nie zabierać głosu w tej dyskusji, przepraszam :]

Kacper, jeżeli pozwolisz... Proszę, nigdy więcej w ten sposób o sobie nie myśl, nie mów, nie pisz. Wszyscy więcej nie wiemy, niż wiemy. Wszyscy, albo niemal wszyscy, więcej nie rozumiemy, niż rozumiemy. Nasza świadomość na tym poziomie rzeczywistości, o czym jestem głęboko przekonana, jest jedynie cząstkowa, nadal uczy się, doświadcza, eksperymentuje, poszukuje itp. Nawet tzw. oświeceni czy przebudzeni, podlegają tu tym samym prawom, próbom i podobnie doświadczają, poznają, nawet tworzą, oczywiście na miarę swoich potrzeb i w zależności od warunków, w jakich się znajdują. Niektórzy stawiają sobie poprzeczkę nieco wyżej, ale to wyłącznie ich sprawa i nikomu nic do tego. To ich wybory. Wybory, których dokonujemy sami i... oby dla nas i naszego rozwoju najlepsze. Przecież wiesz Kacper, że wiedza, to nie mądrość i na pewno nie monopol na nieomylność. Wszyscy tutaj jedziemy na tym samym wózku. Tak mi się przynajmniej wydaje. Pokora tak, ale pisanie o sobie w ten sposób jak uczyniłeś to wyżej, poniżanie siebie czy innych, na małą skalę, czy większą, zdecydowanie nie.
Tak to widzę, tak to czuję i o tym, co piszę, jestem, przynajmniej w tej chwili, głęboko przekonana.:)
Pozdrawiam!:)
m.
animus
 
Posty: 225
Rejestracja: 29 maja 2011, 19:45

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: methyl » 11 sie 2011, 20:51

Już kiedyś była tutaj dysputa na temat ewolucji Ducha, o tutaj moje zdanie na ten temat :

http://www.forum.spirytyzm.pl/viewtopic.php?f=33&t=701&st=0&sk=t&sd=a&start=40
arecki

"Wiedza to jedyny skarb podążający za swym właścicielem" - przysłowie chińskie
Awatar użytkownika
methyl
 
Posty: 347
Rejestracja: 02 mar 2010, 20:20
Lokalizacja: Pabianice

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: konrad » 12 sie 2011, 10:49

Ewolucja jest bardzo ciekawym tematem i chyba ciężko nam ją pojąć, gdy patrzymy z perspektywy krótkiego życia, które maksymalnie potrwa ze 100 lat. Ciężko jest sobie wyobrazić, że komar może się z czasem przeistoczyć w nieco inteligentniejsze zwierzę... Ale rozwój instynktu, emocji itp. widać u zwierząt.... Niektóre przecież się boją, czują przywiązanie itp. A to na pewno jest ogromnym krokiem do przodu. Nie widzę też większych różnic poza dzisiejszymi szympansami, a dawnymi australopitekami... Jedyna jest taka, że te drugie zaczęły kombinować i po tysiącach lat doszły do etapu, na którym jesteśmy my.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: cthulhu87 » 12 sie 2011, 14:03

Ciekawe czy komary też kiedyś stworzą miasta, szkoły, sex shopy i sygnalizację świetlną. :P
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: Nikita » 12 sie 2011, 22:36

Czlowiek to takze zwierze...od pasa w dol...


Zwierzeta to zywe istoty i twierdzenia, ze sa tylko po to aby sluzyc czlowiekowi np na mieso...jest barbarzynstwem. Dla mnie oczywiste jest, ze zwierzeta a takze rosliny maja dusze, ktora ewoluuje...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: 000Lukas000 » 13 sie 2011, 10:11

A nie służą? Czyżbyś była wegetarianką.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: Voldo » 13 sie 2011, 10:46

Służa, owszem, ale nie tylko. Nie możemy traktować krów czy świń jako tępa materia, która nic nie czuje. Zabijać te zwierzęta trzeba szybko, a nie powoli (zresztą jest nawet punkt o tym mówiący u tych od praw zwierząt - że jeśli zwierze jest zabijane na pokarm, ma zostać zabite natychmiastowo, żeby nie czuło zbyt dużo bólu)...
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zwierzęta - dusza czy energia życiowa

Postautor: Sebastian » 15 sie 2011, 15:13

inni twierdzą, że zwierzęta mają duszę [...] podobną do naszej. Skąd bierze się wasza chęć do mieszania czegoś, co można udoskonalić, z czymś, czego udoskonalić się nie da? Zrozumcie nareszcie, że ta iskra dająca życie zwierzętom, to ożywcze tchnienie umożliwiające im aktywność, poruszanie się, wyrażanie we własnych językach, nie charakteryzuje się jak dotąd żadną właściwością umożliwiającą jej połączenie się z Boskim tchnieniem, z duszą eteryczną- słowem z Duchem ożywiającym istotę z natury swej dążącą ku doskonałości: człowieka, tego króla stworzeń. Czyż właśnie na owej zdolności do doskonalenia się nie polega wyższość gatunku ludzkiego nad innymi ziemskimi gatunkami? Tak właśnie jest! Przyznajcie więc, że nie można porównywać z człowiekiem, jako z jedynym możliwym do udoskonalenia pod względem własnej natury i dzieł, jakiejkolwiek innej istoty spośród gatunków żyjących na Ziemi.

Sądzę, że to raczej nie jest sprzeczność w dziełach Kardeca. Otóż z tego co ja zrozumiałem po lekturze KD zwierzęta mają coś na kształt duszy, ale nie jest to porównywane do duszy człowieka, bo pomiędzy obiema jest ogromna przepaść. Dlatego też nie można powiedzieć, że zwierzęta mają duszę jak ludzie - ich inteligencja może być czymś innym niż nasza dusza.

Po prostu kiedyś doszukiwałem się w owadach jakiejś szczątkowej inteligencji, czy dowodu na samoświadomość. Ciężko jest coś takiego znaleźć, stąd nasuwał mi się wniosek że po śmierci takiego owada nic nie zostanie...

I tutaj może sprawdzić się ewolucja, o której mówi Konrad. Czy bakterie, jako organizmy biologiczne mogą mieć jakąś samoświadomość i inteligencję? Cóż, nie za bardzo takową zaobserwowano. Za to udowodniono, że m. in. małpy POSIADAJĄ SAMOŚWIADOMOŚĆ, a to jest o krok od tego, aby pojawiły się wyższe pragnienia i chęć rozwoju.
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

PoprzedniaNastępna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości