Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Nasze opowieści, o tym jak Spirytyzm zmienił nasze spojrzenie na życie...

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: Krzysztoff » 02 lis 2014, 20:17

Achill pisze: To samo z ouiji - jesli ktos nawet katem oka widzi planszę to jak dla mnie cokowliek by tam nie wyszło jest niewiarygodne.

dlaczego ?
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: 000Lukas000 » 02 lis 2014, 21:32

Dawniej miałem u siebie Oujia, w końcu narzędzie jak każde inne. Jednak po reakcji jednej zaufanej i zaznajomionej w tym temacie osoby, tabliczkę pociąłem i usunąłem. Czy było to działanie nieuzasadnione działanie, nie wiem, ale sama możliwość że być może Oujia nie jest dziś z pewnych nieznanych nam przyczyn tym czym była dawniej, powoduje że lepiej być ostrożnym.

Dziś raczej dążę by wykorzystywać potencjał własnego ciała aniżeli rekwizyty.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: cthulhu87 » 02 lis 2014, 22:10

000Lukas000 pisze:Dziś raczej dążę by wykorzystywać potencjał własnego ciała aniżeli rekwizyty.


Lukas :D :D , jako moderator proszę nie bałamucić forumowiczek, zwłaszcza mężatych i dzieciatych ;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: Achill » 02 lis 2014, 22:58

Krzysztoff pisze:
Achill pisze: To samo z ouiji - jesli ktos nawet katem oka widzi planszę to jak dla mnie cokowliek by tam nie wyszło jest niewiarygodne.

dlaczego ?

bo jak wskazałem wczesniej ludzki mózg "zapamiętuje" ulozenie przedmiotów. zapamietujac ulozenie planszy, wiekszosc z nas przy niewielkim treningu jest w stanie odtworzyc dowolną kombinację znaków (ruchów potrzebnych do wskazania odpowiednich liter w odpowiedniej kolejności) co ważneijsze wystarczy jedna taka osoba w grupie. dlatego nawet jesli jakiś duch sie w ten spsoób komunikuje to same wyniki są niesamowicie łatwe do obalenia na drodze naukowej, bo powtarzalnośc wyników mozna bez wiekszego problemu interpretować jako powodowane świadomie lub podświadomie ruchy jednego z uczestników.
Zatem dowodzenie kotaktu z duchami za pomocą ouiji jest co najmniej naiwne.

Ouiji to dla mnie narzedzie paranaukowe. z mocnym naciskiem na "para". Bo w sensie naukowym dowodzi istnienie ludzkiej podświadomości, naiwności i prawa popytu i podaży :D

ps. Żebyście mnie dobrze zrozumieli, nie podważam prawdziwości kontaktu, bo pewnie nei raz ludziom i duchom sie to udało zrobić. Przedstawiam tylko zastrzeżenia do wniosków jakie często padają (że to dowód na to że duchy się ptoraifa inteligentie kontatkować). Jako dowód ma zerową wartość.

jak napisałem zawiazanie oczu i zakręcenie plansza juz by zwiększyło wiarygodnośc przekazu. Bo uczestnicy nie widza planszy i nie wiedza jak są rozlożone litery, skoro mimo to natspuje logiczny przekaz ... to wnioski juz nie są takie krzywdzące dla ouija.

ps. i tu dochodzimy do sedna sprawy. Ile osób traktuje ouiji jako forme szukania odpowiedzi na pytanie o życie po życiu, a ile udaje w tym względzie ekspertów. i niestety obawiałbym się zobaczyć wyniki takiego porównania.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: cthulhu87 » 03 lis 2014, 01:19

Ruchy ideomotoryczne są faktem i wyjaśniają wiele zjawisk (np. wirowanie stołu), ale same w sobie nie stanowią zaprzeczenia ani komunikacji z duchami, ani faktów psychokinezy.

Wydaje się, że sednem sprawy jest raczej ontyczny status podświadomości czy szerzej: nieświadomości - jak wiadomo inaczej widzi tę kwestię neurofizjolog, inaczej psycholog zorientowany psychoanalitycznie, inaczej behawiorysta.
Nie tylko ouija, ale także pismo automatyczne wydaje się być równie dobrą metodą na ujawnianie treści chwilowo lub przez dłuższy czas niedostępnych świadomości. Kiedyś na forum był podobny temat i przytaczałem przypadek genewskiego psychologa Teodora Flournoy'a, który badając medium Helenę Smith i jej rewelacje na temat jej wcześniejszych wcieleń oraz życia na Marsie, odkrył, że źródłem tych przekazów często są drobne fakty zarejestrowane w przeszłości w pamięci medium, a następnie zapomniane i nieuświadamiane, a które niejako wypływają na wierzch w trakcie sesji mediumicznych. Towarzyszy temu twórcza praca umysłu, dlatego też medium Flournoya było w stanie utworzyć nawet sztuczny, "marsjański" język, którego struktura oparta była jednak na języku już wcześniej znanym. Ochorowicz z kolei twierdził, że w hipnozie można tworzyć "w celach terapeutycznych" sztuczne osobowości somnambuliczne i był to dla niego dowód, że większość komunikatów otrzymywanych na seansach spirytystycznych jest produktem psychiki samych mediów.

Jak więc widać sprawa i tak bardzo się komplikuje, ale sama świadomość tego problemu jest u spirytystów (przynajmniej na tym forum) raczej duża i być może wpływa na fakt, że jesteśmy często bardzo sceptyczni. To bardzo zdrowe podejście, bo zawsze lepiej odrzucić kilka prawdziwych informacji "na wszelki wypadek", niż zaufać jednej nieprawdziwej.

W każdym razie tacy badacze mediumizmu jak Frederic Myers czy w Polsce Łucjan Bottcher zauważyli, że bodźce telepatyczne, a więc rejestrowane drogą pozazmysłową, odbierane są często poniżej progu świadomości. Sam Myers uważał, że istnieje coś co określił jako "subliminal self" i może właśnie to zdolne jest przetrwać śmierć organizmu.

Być może dlatego na początkowym etapie rozwoju parapsychologii badając sugestię mentalną osoby "sensytywne" wprowadzano w hipnozę. Ta ostatnia jest także metodą docierania do treści wypartych ze świadomości i nawet Freud stosował hipnozę na początku swojej kariery terapeutycznej, ale nie był w tym zbyt dobry i z czasem opracował inne metody.

Temat podświadomości i możliwości docierania do niej jest dość złożony, bo przenikają się tu trzy dziedziny (parapsychologia, psychologia i filozofia), a w ramach tych dziedzin wypracowano rozmaite stanowiska.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: Achill » 03 lis 2014, 07:18

Ouija ma to do siebie, że zaklada brak ingerencji osób pośredniczących w przekazie. Co niestety w formie w jakiej się to wykonuje nie jest prawdą. Jesli chcemy cokolwiek udowodnić za pomocą sesji ouiji komuś więcej niż tylko sobie to musimy dbać o naukowe podejście do tematu (wykluczyć możliwie wszystkie elementy, które mogą podważać wyniki) a ja jeszcze nie widziałem ani nie uczestniczyłem w sesji ouiji, która by zachowała choćby najmniejsze pozory o faktycznym planowaniu takiego eksperymentu nie wspominając.

Oczywiście jest też sfera osobista wszelkich doświadczen kontaktu...
cthulhu87 pisze: zawsze lepiej odrzucić kilka prawdziwych informacji "na wszelki wypadek", niż zaufać jednej nieprawdziwej.

Święte słowa.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: atalia » 03 lis 2014, 12:00

I fizyka, Marcinie, fizyka też tu się przenika.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: Krzysztoff » 03 lis 2014, 12:33

Achill pisze:bo jak wskazałem wczesniej ludzki mózg "zapamiętuje" ulozenie przedmiotów. zapamietujac ulozenie planszy, wiekszosc z nas przy niewielkim treningu jest w stanie odtworzyc dowolną kombinację znaków (ruchów potrzebnych do wskazania odpowiednich liter w odpowiedniej kolejności) co ważneijsze wystarczy jedna taka osoba w grupie. dlatego nawet jesli jakiś duch sie w ten spsoób komunikuje to same wyniki są niesamowicie łatwe do obalenia na drodze naukowej, bo powtarzalnośc wyników mozna bez wiekszego problemu interpretować jako powodowane świadomie lub podświadomie ruchy jednego z uczestników.


ale to są właśnie nieświadome ruchy jednego lub wielu osób. Na tym to polega, tutaj nie ma niczego cudownego , żadnej lewitacji, teleportacji i innych niezwykłych wydarzeń. Mediumizm może polegać na wpływie Ducha na umysł medium albo na jego mięśnie (mimowolne skurcze mięśni )
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: atalia » 03 lis 2014, 14:37

Moim zdaniem sposoby i techniki otrzymywania informacji potencjalnie mediumicznych są wtórnej ważnosci, bowiem najwazniejsza jest tu zawartość przekazu. Jeśli zawiera on w sobie informacje w posiadanie których dana osoba nie może wejsć w "normalny", ziemski, ogólnie przyjęty sposób, można domniemywać, ze są to przekazy ze świata duchowego- vide niektóre ksiażki Chico Xaviera , szczególnie te historyczne, medyczne oraz traktujące o ewolucji czy wiadomosci dla rodzin osób nieżyjących, zawierajace informacje nieznane nawet im.
W innych przypadkach zawsze można mieć podejrzenia, ze otrzymane obojętnie jaką drogą przekazy są projekcją podświadomosci lub zostały celowo sfałszowane.
Ergo, po owocach ich poznacie, jak zwykle zresztą.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Ouija vs nowe techniki odbioru przekazu

Postautor: Krzysztoff » 03 lis 2014, 14:45

atalia pisze:Moim zdaniem sposoby i techniki otrzymywania informacji potencjalnie mediumicznych są wtórnej ważnosci, bowiem najwazniejsza jest tu zawartość przekazu. Jeśli zawiera on w sobie informacje w posiadanie których dana osoba nie może wejsć w "normalny", ziemski, ogólnie przyjęty sposób, można domniemywać, ze są to przekazy ze świata duchowego-

tak jest :D
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasz Spirytyzm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości