praca licencjacka

Najlepsze miejsce do tego, by zacząć przygodę z naszym forum. Przywitaj się, napisz, kim jesteś, jak do nas trafiłeś...

Re: praca licencjacka

Postautor: cthulhu87 » 28 paź 2011, 12:25

Jeśli interesowałoby Cię środowisko polskich spirytystów, przed wojną ukazywały się dwa spirytystyczne miesięczniki: Odrodzenie (lata 1921-1928) oraz Hejnał - miesięcznik wiedzy duchowej (1929-1939). Dobrze jest też sięgnąć do pracy Józefa Chobota - Nowoczesny ruch spirytualistyczny z szczególnym uwzględnieniem Polski (bodajże z 1936). Oczywiście ze współczesnych pism polecam nasz kwartalnik 8-)

Skany tamtych czasopism są dostępne na stronie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Jeden Hejnał jest też u nas w e-bibliotece na portalu spirytyzm.pl Warto tylko pamiętać, że to nie był taki spirytyzm w czystej postaci, wiele tam wątków ezoterycznych, fascynacji religiami wschodu itd., co nie jest do końca zbieżne ze spirytyzmem.
Lartavusprodeo nie wiem skąd jesteś, ale jeśli masz możliwość dojazdu do Warszawy mogę polecić Ci książki, które są w zbiorach Biblioteki Narodowej i Biblioteki UW. Natomiast jeśli szukasz samodzielnie, zalecam nie zawierzać zanadto katalogom komputerowym, bo wielu rzeczy tam nie znajdziesz. Lepiej przejść się osobiście do biblioteki i poszperać w katalogach kartkowych. Zajrzyj też do bibliografii na końcu książki Przemysława Grzybowskiego Opowieści spirytystyczna. Mała historia spirytyzmu
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 28 paź 2011, 15:21

Jestem z Krakowa...
Słyszałam o tych czasopismach..mam tez dostęp do orginałów w muzeum w Wiśle..ale to jest naprawdę trudna praca, trudnym językiem pisane i mimo wszystko chce odejść od ezoteryki. Szukam w bibliotece Jagiellońskiej mamy też świetną księgarnie CUD na małym rynku:)
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: 000Lukas000 » 28 paź 2011, 15:26

I to się chwali, nie ma co mieszać spirytyzmu z ezoteryką to dwie różne sprawy.
Atalia na pewno będzie zadowolona z tej decyzji :lol:

A rzeczywiście Cthulhu ma rację, teraz sprawdziłem i w opowieściach spirytystycznych rzeczywiście jest bibliografia. ;)

Na stronach uniwersytetu spirytystycznego też powinny być materiały
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: praca licencjacka

Postautor: konrad » 28 paź 2011, 16:06

larvatusprodeo pisze:mamy też świetną księgarnie CUD na małym rynku:)


Są tam nawet nasze książki :)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: praca licencjacka

Postautor: forrest » 28 paź 2011, 19:20

Gdybyś miała potrzebę wskazania na podobny pogląd na istnienie piekła jak jest to przedstawione w "Księdze Duchów" czy w "Niebie i piekle", to poza spirytyzmem (ale też nie w ezoteryce) polecam Ci książki "W stronę światła" Raymonda A. Moody'ego oraz "Brzmienie życia" - pracę zbiorową napisaną pod redakcją Michaela Newtona.
"Spirytyzm będzie naukowy albo nie będzie go wcale." - Allan Kardec
Awatar użytkownika
forrest
 
Posty: 457
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:25
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 03 sty 2012, 10:45

Wow...
To nie było mnie tu trochę czasu...ale nie zapomniałam. Cierpię na chroniczny brak czasu..
A i z licencjatem mam też mały problem..a właściwie to z tematem..
trochę ewoluował...Czas mnie goni..i potrzebuje waszej pomocy..niektórych z was bede musiala pewnie ująć w twórcach swojej pracy;)
Ostatecznie zdecydowałam się na przedstawienie DUSZY w spirytyzmie Allana Kardeca na podstawie "Nieba i Piekła".
W jednej z encyklopedi przeczytałam ze istsnieją dwie odmiany spirytyzmu ten naukowy i kardeizm jako ten filozoficzno-religijny.
Zdam się na waszą wiedzę i zapytam po raz kolejny czy kojarzycie w których pozycjach z literatury spirytystycznej znajdę coś o tym czym jest dusza? i jaka jest?
POzdrawiam
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: 000Lukas000 » 03 sty 2012, 10:53

Z encyklopediami jest różnie jeśli chodzi o spirytyzm.

naukowy i kardeizm jako ten filozoficzno-religijny - Kardec mówił że Spirytyzm będzie naukowy albo nie będzie go wcale.

Jak bym miał powiedzieć to to wszystko, filozofia (nie religia) i nauka tworzy jedną całość.
Choć nie każdy chce uczestniczyć w seansach, niektórzy wolą zostać przy teorii.

Co do duszy to na pewno księga duchów, choć ją już pewnie czytałaś, księga mediów też ma trochę informacji na ten temat z tego co pamiętam.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 03 sty 2012, 12:22

Dzięki:)
Mam problem ze znalezieniem jeszcze kilku informacji ze spirytyzmem przed Kardeckiem i tego z czego właściwie się wywodzi..Ktoś się tym interesował?
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: cthulhu87 » 03 sty 2012, 13:59

Kardec przed spirytyzmem zajmował się magnetyzmem. Jest dobra monografia na ten temat: Bożena Płonka-Syroka, Mesmeryzm: od astrologii do bioenergoterapii, Wrocław 1994. W spirytyzmie występuje pojęcie fluidu, somnambulizmu, snu magnetycznego itd., dobrze jest więc sięgnąć do źródeł tych zagadnień.
Z prekursorów Kardeca warto wymienć Swedenborga. Czytałem kiedyś jego biografię, ale niestety nie pamiętam tytułu. Wydaje mi się jednak, że to postać na tyle popularna, że na pewno coś o nim znajdziesz. W Ameryce kilka lat przed Kardekiem działał również Andrew Jackson Davis. Pisze o nim trochę Grzybowski, a także Józef Chobot w Nowoczesnym ruchu spirytualistycznym z szczególnym uwzględnieniem Polski.

Jeśli chodzi o duszę w spirytyzmie, wiadomo, że nie da się jej analizować bez pojęcia ciała duchowego. Jest taka praca, dostępna również w internecie, prof Anny Mikołejko: Dlaczego zjawa ma „ciało”? Spór o istotę materializacji w spirytyzmie przełomu XIX i XX wieku (fragment książki Ucieleśnienia. Ciało w zwierciadle współczesnej humanistyki). A co do pierwszych spirytystów dobrze jest zajrzeć do prac Gabriela Delanne. Fragmenty publikowano w Hejnale i w naszym kwartalniku (nr 1/2011, s. 73-88.)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: praca licencjacka

Postautor: Voldo » 03 sty 2012, 15:13

larvatusprodeo pisze:Dzięki:)
Mam problem ze znalezieniem jeszcze kilku informacji ze spirytyzmem przed Kardeckiem i tego z czego właściwie się wywodzi..

Z tego co wiem to nie ma szans na znalezienie informacji związanych ze spirytyzmem przed Kardeciem z jednego prostego powodu - pojęcie "spirytyzm" stworzył właśnie Kardec :)

Z tymi dwoma rodzajami spirytyzmu... Jako naukowy i filozoficzno-religijny... Czy przypadkiem nie chodzi tutaj o to, co my nazywamy spirytyzmem teoretycznym (jako część filozoficzno-religijna) i praktycznym (jako część naukowa)?
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Witamy!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości