2religie

Najlepsze miejsce do tego, by zacząć przygodę z naszym forum. Przywitaj się, napisz, kim jesteś, jak do nas trafiłeś...

2religie

Postautor: Patrycja£££ » 08 lut 2016, 01:21

Zajrzałam na to forum ponieważ szukam kogoś kto pomoże mi znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.niestety z jakiegoś powodu nie mogę zacząć tego wątku w odpowiednim dziale:/
Jestem żoną muzułmanina i od jakiegos czasu zaczęłam myślec o dziecku.
Jesteśmy dość specyficzna para i do tej pory nie mieliśmy żadnych poważnych spięć na tle religijnym ponieważ oboje jesteśmy "wierzacy niepraktykujący". Co nie oznacza ze nie chcemy by nasze dzieci wyznawały nasze religie. Chcemy im dać wybór,uczyć obu religii/kultur i pozwolić im podjąć decyzje gdy bedą na to gotowe. Dla nas to jedyne sprawiedliwe rozwiazanie.Będziemy chodzili w piątki do meczetu a w niedziele do kościoła.nie bedzie przebierania dzieci w husty i suknie.zawarlam także "pakt" z mężem ze za każdym razem gdy spożyje alkohol-będziemy mieli polski posiłek przyrządzony z wieprzowiny(która sam je,ale dzieci to nie powinny..?)Kogoś moze to bawić,powiedzieć ze jestem dziecinna. Kocham tego mężczyznę i chce z nim spędzić resztę życia,mielismy ślub cywilny i muzułmański. W przyszłym roku chcemy wsiąść ślub kościelny.
Niestety nasze śluby,w przyszłości chrzest dziecka czy jego jakiś tam rytuał- to wszystko to kłamstwo,grzech? To sie nawzajem wyklucza. Biorąc jego ślub automatycznie zgodziłam sie ze nasze potomstwo bedzie wychowane TYLKO w islamie. Jesli bede chrzcila dziecko to mam skłamać Boga,księdza ze bedzie tylko katolicyzm?klamanie Boga czy dziecko w grzechu? Moj partner mówi,ze powie sie co trzeba.(?)i niby innej opcji nie mamy.
A co z dziećmi?mamy na początku udawać ze to jedna i ta sama religia i poczekać aż same sie zorientują? Od początku mowić ze to sa dwie rożne religie?
Nie spodziewałam sie ze bedzie to aż tak trudne.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Patrycja£££
 
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2016, 23:58

Re: 2religie

Postautor: cthulhu87 » 08 lut 2016, 08:36

Myślę, że w dużym stopniu sami sobie stworzyliście problem. Jeśli jesteście, jak to określasz, wierzący niepraktykujący, lepiej byłoby szukać wiary nieinstytucjonalnej, wtedy problem tych wszystkich sprzecznych ze sobą obrzędów religijnych mielibyście za sobą. Dodajmy - problem wynikający z uwarunkowań kulturowych i mentalnych, obiektywnie nieistniający. Zawsze mnie zastanawiała zdolność ludzka do składania przysięgi w Kościele, gdy np. zobowiązują się do wychowywania dzieci w wierze katolickiej, z jednoczesnym zapewnieniem, że tego nie zrobią. Czy nie lepiej poprzestać w takich przypadkach na ślubie cywilnym, może nie tak uroczystym, ale zawartym w zgodzie z sumieniem, bez zmuszania się do mówienia nieprawdy?
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: 2religie

Postautor: atalia » 08 lut 2016, 08:59

Z całym szacunkiem dla Ciebie ale nie wiem skąd to zapytanie do nas? Spirytyści w zasadzie nie są ani katolikami ani muzułmanami.
A jeśli chodzi o meritum, zgadzam się z przedmówcą.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: 2religie

Postautor: Patrycja£££ » 08 lut 2016, 09:48

Dlaczego to zapytanie do was?no cóż, szukałam juz informacji na ten temat w internecie.gdybym zapytała powiedzmy na onecie-posypałaby sie lawina obelg.ze sypiam z terrorysta i jakie sa tego konsekwencje.gdybym napisała na forum katolickim,usłyszałabym ze powinnam odejść od męża albo nie nazywać sie katoliczka. Jest tu sporo wątków o tematykach religijnych i podoba mi sie sposób w jaki sa komentowane.
Chciałam poprzestać na ślubie cywilnym,i tak tez sie stało.partnerowi jednak zależało na muzułmańskim-nie robiłam problemów,nie było to dla mnie jakies duchowe przeżycie,w sumie nic wielkiego,ale cieszyłam sie jego szczęściem.oboje mamy podobny problem,niby sie nie modlimy,niby nie jesteśmy religijni ale jednak gdzieś w nas sa te wartości zakorzenione. Niby nie chodzę do kościoła,ale jakos czuje sie w obowiązku ochrzcić to dziecko i przekazać te wartości z biblii,bo uwazam ze jest to bardzo pouczająca lektura. my nie stworzyliśmy sobie problemu,dla nas jest to coś do przeskoczenia. Poprostu jest mi przykro ze te instytucje maja problem z nami, jest to coś nie do przeskoczenia.
Poprostu próbuje znaleźć jak najlepsze rozwiazanie,albo chociaż podpowiedz,poprostu poznać czyjaś opinie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Patrycja£££
 
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2016, 23:58

Re: 2religie

Postautor: cthulhu87 » 08 lut 2016, 10:05

Ja wypowiem się jak osobiście to postrzegam: chrzest wiąże się z włączeniem do wspólnoty religijnej. Wspólnota religijna łączy ludzi posiadających jakieś wspólne poglądy w kwestii wiary, tego w co wierzą i tego w co nie wierzą - i to jest OK. Dlaczego więc nie dać dziecku wolności wyboru i nie poczekać, aż samo dorośnie i podejmie świadomą decyzję, czy chce należeć do wspólnoty religijnej czy nie należeć? Dodajmy, że poza samym obrządkiem jest to również włączenie formalne, rejestrowane. Ja np. sprzeciwiam się chrztom osób nieświadomych decyzji światopoglądowych, które podejmuje się za nie i na tej samej zasadzie sprzeciwiam się np. zapisywaniu osób do partii politycznych i innych stowarzyszeń związanych z wyznawaniem jakichś poglądów, bez wiedzy tych osób. Ale to moje osobiste zdanie, nie traktuj tego jako opinii wszystkich spirytystów.

Ogólnie uważam, że sfera obrzędów to jest w ogóle problem, który nie istnieje obiektywnie. Zwykle jest to albo presja wewnętrzna wynikająca z przyjętych w dzieciństwie norm społecznych (często nieuświadamiana - czuję, że powinienem coś zrobić, ale właściwie dlaczego powinienem?), albo presja zewnętrzna - nacisk ze strony rodziny czy szerszej grupy, "bo tak trzeba", "bo tak robili nasi przodkowie i my też tak musimy robić" itd.

Zresztą mądre lektury powstałe w różnych systemach religijnych (np. Biblię) albo ważne dzieła filozoficzne można polecać dzieciom i przekazywać im tę wiedzę bez formalnego zapisywania ich do wspólnot religijnych.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: 2religie

Postautor: Patrycja£££ » 08 lut 2016, 10:29

Zgadzam sie z tobą. Ale z drugiej strony nie uważasz ze religia kształtuje młodych ludzi/dzieci,nawet jesli wpajana na sile-bo tak jak sam zauważyłeś,dziecko nie ma prawa wyboru. Cieszę sie ze przynależę do wspólnoty religijnej,ze jestem częścią tej "organizacj",ze tam jest moje miejsce. Ze nawet w najgorszej sytuacji mogę sie zwrócić do Boga o pomoc,zawsze jest ta iskierka nadziei.dobrze jest wierzyć ze po śmierci czeka nas coś lepszego.i tak jak juz wspomniałam biblia to ogromna lekcja która uczy "jak być dobrym człowiekiem".
Gdyby moi rodzice daliby mi taki wybór podejrzewam ze byłabym teraz ateistka,a juz ma pewno byłabym innym człowiekiem.
Wyobraź sobie ze masz np16 lat patrzysz dookoła a tu tyle religii,można wybrać jak w mcdonaldzie. Wydaje mi sie ze dana osoba zniechęciłyby sie do wyznawania czegokolwiek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Patrycja£££
 
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2016, 23:58

Re: 2religie

Postautor: atalia » 08 lut 2016, 10:38

Rozumiem teraz, dlaczego własnie tu zapytałaś o zdanie. :)
Nawiasem mówiąc, opinia, że kazdy muzułmanin to terrorysta jest równie uprawniona ja ta, że każdy katolik to zdebilały moher a kazdy spirytysta jest wariatem, którego należy leczyć w zakładzie zamkniętym.
Wierzę, że uczynisz tak , jak Ci serce dyktuje.
Pozdrawiam serdecznie- nie przejmuj się opiniami głupców. :)
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: 2religie

Postautor: Patrycja£££ » 08 lut 2016, 10:46

Dziękuje atalia :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Patrycja£££
 
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2016, 23:58

Re: 2religie

Postautor: cthulhu87 » 08 lut 2016, 11:39

atalia pisze:Pozdrawiam serdecznie- nie przejmuj się opiniami głupców. :)


To ja już się nie odzywam :P
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: 2religie

Postautor: Xsenia » 08 lut 2016, 12:29

A ja poprę zdanie Cthulhu. Jeśli chcesz by dziecko samo wybrało sobie religię, to dlaczego chcesz mu ją narzucać chrztem, czy odpowiednikiem muzułmańskim? Niech samo wybierze. A ty tylko przedstaw mu obie te religie, tak jak piszesz chodzenie do meczetu w piątek, do kościoła w niedzielę, święto Bożego Narodzenia i Ramadan. A jak dorośnie to niech samo zdecyduje.

I od razu ci powiem, że ta decyzja będzie łatwa, gorzej pójdzie z przekonaniem rodziny...
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Następna

Wróć do Witamy!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości