Witam serdecznie

Najlepsze miejsce do tego, by zacząć przygodę z naszym forum. Przywitaj się, napisz, kim jesteś, jak do nas trafiłeś...

Witam serdecznie

Postautor: dankamik » 27 gru 2010, 08:14

Witam wszystkich użytkowników forum. Od jakiegoś czasu zainteresowałam się spirytyzmem dzięki mojej sąsiadce, która od ponad 50 lat "studiuje" i ciągle zgłębia ten temat. Zaczęłam swoją przygodę od "Hejnałów - Miesięcznik wiedzy duchowej" wydawany od 1929 do 1939 r. Miałam szczęście czytać oryginały świetnie zachowane. Potem przyszedł czas na Księgę Duchów A. Kardec'a. W międzyczasie "Zmora" Agnieszki Pilchowej. Teraz czekam z utęsknieniem na pierwsze polskie wydanie "Naszego Domu" Chico Xaviera. Po obejrzeniu filmu dostałam jeszcze większego "powera". Przepraszam, że zacznę od pytania: jak prawidłowo wymawia się Kardec - c czy k na końcu. Drażni mnie to że nie wiem. Pozdrawiam wszystkich. ;)
Wiedzcie, że dla poety jedna tylko droga: W sercu szukać natchnienia i dążyć do Boga!
- Adam Mickiewicz
dankamik
 
Posty: 27
Rejestracja: 25 gru 2010, 08:14
Lokalizacja: Mikołów

Re: Witam serdecznie

Postautor: atalia » 27 gru 2010, 09:19

Witam serdecznie. :)
A Kardec wymawia się z "k"na końcu.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Witam serdecznie

Postautor: sigma » 27 gru 2010, 10:35

Witamy :). "Hejnały" to klasyka, nie każdy ma okazję od tego zaczynać :).

A ja mam podobnie z tym że z prawdziwymi danymi Kardec`a, czyli: Leon Denizard Hippolyte Rivail. Chyba tylko Konrad wie jak się je poprawnie wymawia ...

:)
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Witam serdecznie

Postautor: konrad » 27 gru 2010, 11:51

sigma pisze:Leon Denizard Hippolyte Rivail


[Leą deni'zar ipo'lit ri'vaj] - uproszczona transkrypcja fonetyczna.

W przypadku Kardeca można przyjąć bardziej spolszczoną wymowę, bo taka chyba funkcjonuje i wymawiać jego pseudonim ['alan 'kardek] akcentowane jak po polsku, ale oczywiście z -k na końcu.

Żeby jeszcze się pobawić, oto wymowa kilku nazwisk:

Fransisco Cândido Xavier [fran'siszku 'kandzidu szaw'jeh] - literki w nawiasach należy wymawiać jak po polsku, czyli np. "dzi" jak w wyrazie "dziewczyna"

Chico Xavier ['sziku szaw'jeh] - tutaj ja staram się promować spolszczoną wersję wymowy, czyli ['sziko ksaw'jer], podobnie robią Francuzi, którzy wymawiają ['sziko gzaw'je] :shock:

Divaldo Pereira Franco [dzi'wałdu pe'rejra 'franku]

Leon Denis [leą deni]

Gabriel Delanne [gab'riel de'lan]

Gustave Geley [güs'taw że'le]

Charles Richet [szarl ri'sze]
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Witam serdecznie

Postautor: Voldo » 27 gru 2010, 13:16

Witam Cię na forum :)

Konradzie - pojęcia nie miałem, że to aż tak pokręcone jest.
Dla mnie zawsze Chico Xavier to był po prostu [cziko ksavier] a nie szika i inne szawjechy ;)
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Witam serdecznie

Postautor: Robert » 27 gru 2010, 13:27

Witam serdecznie, bardzo radujące jest to gdy pojawia się na forum osoba która wcześniej pielęgnowała w sobie poglądy podobne do nas, a teraz mam nadzieje razem z nami będzie poszerzać swoją wiedzę.

"Choć świat materialny można opisać za pomocą metod matematycznych, ludzka dusza wymaga stworzenia odrębnej gałęzi nauki, właściwej tylko jej" Kartezjusz

„Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży. Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.„ Eckhart Tolle
Awatar użytkownika
Robert
 
Posty: 198
Rejestracja: 19 sty 2010, 15:21

Re: Witam serdecznie

Postautor: dankamik » 27 gru 2010, 14:20

Dziękuję przede wszystkim Konradowi za "oświecenie", bo pani która mnie zaraziła spirytyzmem uparcie wymawia "c" na końcu a mnie to trochę raziło, stąd to pytanie. Przy okazji dowiedziałam się jak wymiawiać też inne nazwiska. Wiedzy nigdy za dużo. Mam nadzieję, że przez udział w tym forum moje horyzonty spirytystyczne będą się poszerzać. Pozdrawiam ciepło. :)
Wiedzcie, że dla poety jedna tylko droga: W sercu szukać natchnienia i dążyć do Boga!
- Adam Mickiewicz
dankamik
 
Posty: 27
Rejestracja: 25 gru 2010, 08:14
Lokalizacja: Mikołów

Re: Witam serdecznie

Postautor: sigma » 27 gru 2010, 16:06

dankamik pisze: ... pani która mnie zaraziła spirytyzmem uparcie wymawia "c" na końcu a mnie to trochę raziło ...


Ja też się staram wymawiać wyrazy obcojęzyczne zgodnie z zasadami wymowy języka im właściwego. Z tym że tego co wiem, Francuzi takich rozterek nie mają. Oni po prostu wymawiają wyrazy obcojęzyczne zgodnie z zasadami wymowy francuskiej :).

dankamik pisze: ... Mam nadzieję, że przez udział w tym forum moje horyzonty spirytystyczne będą się poszerzać. Pozdrawiam ciepło. :)


Ja zacząłem rozumieć o co chodzi w spirytyźmie po przeczytaniu książki pt. "Czym jest spirytyzm ?".
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Witam serdecznie

Postautor: dankamik » 27 gru 2010, 16:52

Sigma - uczymy się przez całe życie. I to jest piękne. Przysłowie jest takie że uczymy się przez całe życie i głupi umieramy. Nie do końca się z tym zgadzam, ale .... coś w tym jest. Jutro napiszę kilka słów w dziale "Literatura spirytystyczna". Dzisiaj już niestety muszę zakończyć. Rodzina ... :o
Wiedzcie, że dla poety jedna tylko droga: W sercu szukać natchnienia i dążyć do Boga!
- Adam Mickiewicz
dankamik
 
Posty: 27
Rejestracja: 25 gru 2010, 08:14
Lokalizacja: Mikołów

Re: Witam serdecznie

Postautor: Sebastian » 27 gru 2010, 19:03

Witaj dankamik! Mam nadzieję, że zostaniesz u nas na dłużej :)

Swoją droga i ja się dowiedziałem paru ważnych rzeczy dotyczących wymowy :D Szczególnie zaskoczyła mnie wymowa nazwiska D. Franco i L. Denisa :D A po projekcji filmu "Chico Xavier" sam byłem zbity z tropu, bo zawsze mówiłem (jak inni widzę) [cziko ksawier] a tutaj słyszałem jakieś [sziku szavier] ;D
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Następna

Wróć do Witamy!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości