Laicyzacja jest dobra ?

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Achill » 04 gru 2015, 20:14

danut pisze:Achil - apelujesz o szukanie punktów wspólnych, analizę i rozważania, ale ten apel według mnie to tylko puste słowa w Twoich ustach, ponieważ cały czas używasz w odpowiedzi na znalezione wyraźne zakłamania w pojmowaniu u jednych i drugich stwierdzeń - "miał prawo, on zna ludzką naturę, odrzuć uprzedzenia" i za przeproszeniem ja widzę w tym wyraźnie ukryty nakaz - przyjmij moją naukę bez gmerania i przyglądania się jej.
Nie na tym polega szukanie wspólnych wniosków, przyjrzyj się i Ty czy ktoś drugi nie ma tu racji. Np. jeśli chodzi o słowa do mnie skierowane odnośnie tego, czy odpowiada za odpowiednie sobie kontakty nasze wnętrze, czy nie. Zaprzeczasz temu pisząc, ze " jeśli będzie mi dane się kontaktować, to się tak stanie." Chwila, pierwsze pytanie- od kogo dane, co dane, za co dane, w jakim celu? I jeśli mi odpowiesz na te pytania to dojdziesz do wniosku, że moja teza była słuszna, bo nic nie dzieje się na chybił trafił i wszystko zależne jest od naszych wartości, co siejesz to zbierzesz i wszystko łączy się ze sobą według praw i w sposób odpowiedni. Nie ma takiej złotej rybki, która spełnia kapryśnym życzenia na ich skiniecie ręką.

szczerze mówiąc rozbawiła mnie "logika" tego posta.
apeluje o szukanie punktów wspólnych i nie dostrzegam w tym nic niespójnego. Tak ksiądz miał prawo, każdy ma prawo bladzic i każdy ma prawo isc w zgodzie z prawdą nie tobie o tym decydować Danut. ani nikomu innemu.i wlasnie o to mi chodzi zamiast skupic się na szukaniu czegos co buduje znow trzeba udowodnić jakie to kłamliwe rzeczy opowiada się w kościele. Jak dla mnie skoro na spotkanie przychodzą zainteresowane osoby, wiedza ze prowadzi to ksiądz, same sa zapewne katolikami to przepraszam, że zapytam z czym macie problem. Nie chcecie nie oglądajcie. nie odpowiada wam to nie oglądajcie.
Ja oglądałem i tak jak nie przepadam za KK tak te wykłady wysluchalem od dechy do dechy i uważam, że pomijając katolicka ideologię której , owszem, tam jest te 20-30% jest również i bardzo dużo bardzo trafnych spostrzezen - dokładnie takich samych jak w spirytyzmie. Wyraziłem chec podzielenia się tym znaleziskiem z wami. Opluwanie mnie za to że się chciałem w dobrej wierze podzielić tym spostrzeżeniem jest niskie. Mimo to nie będę się z tego powodu gniewał.

w odpowiedzi na znalezione wyraźne zakłamania w pojmowaniu u jednych i drugich stwierdzeń - "miał prawo, on zna ludzką naturę, odrzuć uprzedzenia" i za przeproszeniem ja widzę w tym wyraźnie ukryty nakaz - przyjmij moją naukę bez gmerania i przyglądania się jej.


Sugeruje, przeczytać moje posty jeszcze raz. Tym razem bez założenia, że coś próbuje komuś narzucać i nakazywać - bo to najzwyklejsze brednie.

"wyraźnie ukryty" - uwielbiam polski język :D

Co do "będzie mi dane." To jest taka figura retoryczna - oznaczająca prawdopodobieństwo zaistnienia pewnej sytuacji bez względu na czynniki lub nawet ich brak - Jak zatem widzisz Twój argument to niewypał.

Co do mojego spojrzenia na kwestie naszego wnętrza gdybym chciał rozwijać tu ten temat zrobiłbym to już wcześniej. Wystarczy tyle, że mam o 180 stopni inne zdanie - ani wnętrze ani inny swiat. ;)
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: danut » 04 gru 2015, 20:33

Zacząłeś dyskusje prowadzącą donikąd. Mnie zarzucasz brak logiki? Patrz, skoro każdy ma prawo iść swoją drogą, czemu wcale nie zaprzeczam, bo ma takie prawo, to wtedy żadnego wspólnego wniosku się nie wyciągnie, bo każdy rozejdzie się w swoją stronę.

Co do "będzie mi dane" zadałam pytania, na które nie odpowiadasz wymigując się zaistnieniem sytuacji, bądź jej nie zaistnieniem, a co ma do tego słowo dać w przypadkowym ich zaistnieniu, bo tego nie rozumiem? Zadałam pytanie od kogo dane, w jakim celu i co dane.

Wystarczy ze masz całkowicie odmienne od mojego zdanie - i to ma być dyskusja? Tak szukasz wspólnych punktów?
I piszesz "Opluwanie mnie za to, że się chciałem w dobrej wierze podzielić tym spostrzeżeniem jest niskie. Mimo to nie będę się z tego powodu gniewał. "- A za co masz się gniewać? Kto i kiedy opluwał cię i gdzie odnalazłeś jakiekolwiek odniesienie do Twojego znaleziska w moim poście?
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Achill » 05 gru 2015, 01:05

:roll:
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: rafal777 » 05 gru 2015, 21:21

Laicyzacja jest dobra w umiarkowany sposób- tzn. Państwo powinno być świeckie i nie mieszać się do spraw kościoła czy danej religii. I na odwró, kośció czy jakikolwiek związek wyznaniowy nie powinien mieszać w sprawy Państwa.
rafal777
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 gru 2015, 21:04

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Mirek » 05 gru 2015, 21:53

Tylko i wyłącznie kiedy ma wysoką moralność, i jest praworządne.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Hansel » 11 lut 2016, 15:13

,,Ostatnie wybory parlamentarne w Polsce pokazały, że coś w ludziach się zmienia i coraz więcej osób zgłasza gotowość do życia w laickim państwie. Nic dziwnego, skoro coraz częściej emanujące bogactwem świątynie wznoszą się w otoczeniu szarych, zabiedzonych bloków. Taki kontrast daje do myślenia. Dziesięcioprocentowe poparcie dla głoszącego antyklerykalne poglądy Ruchu Palikota to w równej mierze efekt działań coraz aktywniejszych organizacji ateistycznych, co postępowania samych księży i Kościoła. Dla własnego dobra Kościół i katolicy powinni poważnie zastanowić się nad zreformowaniem swojej instytucji, gdyż w obecnym kształcie chyli się ona ku upadkowi. Niech wierzą ci, którzy naprawdę chcą, a tym, którzy mówią „nie" dajmy spokój i nie wpychajmy nic na siłę. Religia powinna wrócić do przykościelnych salek katechetycznych, a nie być przedmiotem szkolnym z którego wystawia się ocenę. Nie bez powodu wśród młodych ludzi mówi się, że szkolna katecheza produkuje ateistów, a bierzmowanie stało się aktem uroczystego pożegnania z Kościołem.,,

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,7752
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Krzysztoff » 11 lut 2016, 21:28

rafal777 pisze:Laicyzacja jest dobra w umiarkowany sposób- tzn. Państwo powinno być świeckie i nie mieszać się do spraw kościoła czy danej religii. I na odwró, kośció czy jakikolwiek związek wyznaniowy nie powinien mieszać w sprawy Państwa.

Też tak myślę.
Dodał bym jeszcze że tradycyjne instytucje religijne Hierarchia , religie oparte na dogmatach stracą na znaczeniu
I to też jest dobra strona laicyzacji
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Nikita » 12 lut 2016, 08:07

Dopoki ludzie sie nie zmienia to zadne reformy nic nie dadza...obojetnie czy sa to organizacje duchowe czy swieckie...wszytsko zalezy od ludzi.
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Hansel » 16 sty 2020, 12:21

Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: alexis200 » 20 sty 2020, 17:17

Witam

Kontynuując wątek uważam że

religia powinna być oddzielona od Państwa i żadna religia nie powinna mieszać się do polityki i państwa i narzucać swoich poglądów innym obywatelom .
oczywiście może dana religia zajmować stanowisko, głosić swoje poglądy, wyrażać swoje zdanie w pewnych kwestiach, ale nie ma prawa ''wymuszać'' na obywatelach swego państwa poprzez ustawy państwowe swoich dogmatów i swoich nauk, takie jest moje zdanie w tej kwestii .

Co do Islamu to jest to system Teokratyczny - aczkolwiek tak pojmuje go nurt Ortodoksyjny Islamu - Sunnizm i Szyici

Są też w Islamie - liberalne nurty które postulują Reformę tej religii i dostosowanie jej do XX - XXI wieku, ale niestety nurty te - jak Achmadija, Alewici, Sufi - nie mają jak na razie przebicia silnego w Islamie .
Nie wystarczy zdobywać mądrość, trzeba jeszcze z niej korzystać .
Cyceron
Awatar użytkownika
alexis200
 
Posty: 68
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:39
Lokalizacja: Zagłębie - Śląskie

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości