Gnostycyzm

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Gnostycyzm

Postautor: mateusso022 » 26 mar 2012, 15:19

Czy ktoś wie gdzie można nabyć księgi Gnostyckie albo w internecie poczytać moze być po angielsku :)


a wy jak myślicie o tych księgach
Moje gg:40071604
Jesteś czymś więcej niż ciałem fizycznym
Awatar użytkownika
mateusso022
 
Posty: 77
Rejestracja: 03 lip 2011, 17:19
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Gnostycyzm

Postautor: atalia » 26 mar 2012, 17:01

Prawdopodobnie chodzi Ci o ewangelie gnostyckie?Gdzieś kiedys ktoś na forum zamiescił Ewangelię św.Tomasza,niestety nie mogę jej znaleźć.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Gnostycyzm

Postautor: Dobek » 27 mar 2012, 23:27

No właśnie, nie ma czegoś takiego jak "księgi" gnostyckie, są ewangelie ;) A te łatwo znaleźć w google :)
W ogóle witam całą społeczność, mój 1szy post ;)
Dobek
 
Posty: 26
Rejestracja: 25 mar 2012, 19:22

Re: Gnostycyzm

Postautor: mateusso022 » 05 kwie 2012, 10:09

Ok sorki to jakaś strona w necie mnie wprowadziła w błąd:)
Moje gg:40071604
Jesteś czymś więcej niż ciałem fizycznym
Awatar użytkownika
mateusso022
 
Posty: 77
Rejestracja: 03 lip 2011, 17:19
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Gnostycyzm

Postautor: Keogh » 25 sty 2017, 19:31

Witajcie. Sto lat mnie nie było:)
Ale dziś natrafiłem i obejrzałem dokument o zaginionych ewangeliach chrześcijańskich (podobno było tego ze 30). Obejrzałem też filmy nt Ewangelii Marii Magdaleny i Ewangelii Judasza. I nie chcę tu polemizować w kwestii odrzucenia tychże z nauki Chrześcijan żeby nie wywołać jakiejś burzy z pieronami:) Tylko pierwsze co mi przyszło na myśl to podejście gnostyków do ciała i duszy. Uważali że dusze są w ciałach "za karę" i że celem życia jest "uwolnienie się" z cielesnych więzów. I do tego słowa Jezusa wg Judasza: "Judaszu, poświęcisz człowieka w którym jestem...".
Jakoś skojarzyło mi się to ze spirytyzmem i stąd moja wizyta :) I nawet znalazłem zapomniany temat na ten temat :D . Co myślicie??
Pozdrawiam, Mariusz.

Ps. Żartowałem, nie tylko dlatego że obejrzałem film... Stęskniłem się :lol:
"Jeśli czegoś faktycznie doznajemy,to jakkolwiek byśmy to nazwali–nie ma to decydującego znaczenia.Jeśli o czymś jedynie rozmawiamy–bez faktycznego doznawania tych wymiarów rzeczywistości, to wtedy nazewnictwo jest dla tych osób bardzo ważne."
Keogh
 
Posty: 78
Rejestracja: 29 wrz 2013, 11:04

Re: Gnostycyzm

Postautor: Xsenia » 25 sty 2017, 22:12

Witaj ponownie Keogh :)
Nie za bardzo wiem na czym opierała sie wiara gnostyków, ale ja wierzę mniej więcej w to samo. Najchętniej już bym się uwolniła z tego ciała :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gnostycyzm

Postautor: Estia72 » 01 lut 2017, 21:59

Gnostycyzm do dzisiaj istnieje w przestrzeni dogmatow religijnych, ba nawet duza czesc ludzi ze swoimi wierzeniami i odbiorem swiata mozna by podpiac pod gnostycyzm/gnostykow i nawet nie zdaja sobie z tego sprawy :)

W co wierza gnostycy....ano wlasnie pierwsze co juz ktos poruszyl to podejscie do zycia i ciala, tego swiata ,gnostycy uwazali ze zycie w ciele to kara i hanba swiadczaca o naszym duchowym upadku/zniwoleniu, ale co najwazniejsze w gnozie jest sposob w jaki gnostycy postrzegaja cos co nazywamy bogiem/zrodlem i relacje osobiste miedzy zrodlem i nami ludzmi.

Zgodnie z przesłaniem gnostyckim człowiek egzystuje w nieprzyjaznym świecie, do którego został „wrzucony”. Świat jest obcy Prawdziwemu Bogu i nie jest jego dziełem, lecz dziełem sił niższych zwanych Archontami (których przywódcą jest Demiurg)

Gnostyk rowniez nie szuka "bogow" na zewnatrz i nie oddaje im czci....boga/zrodlo poszukuje w sobie poprzez wewneczna nauke i doswiadczenie.
forma świadomości religijnej podkreślająca wartość wiedzy jako narzędzia (samo)zbawienia. Mitologia gnostycka przedstawia człowieka jako pogrążonego we śnie – obudzenie z niego to poznanie prawdy o swoim duchowym powołaniu.

Oprocz ewangelii sa rowniez ksiazki napisane przez gnostykow i o gnozie ;) wystarczy wpisac w wyszukiwarke.
"Na poczatku Bog ktory jest plomieniem stworzyl Niebo i Niebian"
Awatar użytkownika
Estia72
 
Posty: 781
Rejestracja: 30 wrz 2015, 13:15
Lokalizacja: Manchester, Anglia


Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości