Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Arronax » 17 lut 2015, 08:58

Witam

Nie wiem czy jest już taki temat, jak tak to przepraszam. Chciałem założyć punkt do rozważań słów :

Nie znajdzie się pośród ciebie nikt,[...]
kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów
i widma, zwracał się do umarłych.
Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy,
kto to czyni.

Pwt 18, 10-12

Skąd to się wzięło? Co to dokładnie oznacza? Koronny argument Chrześcijan przeciwko Spirytyzmowi.

Wydaje mi się, że to Bóg w określonych przypadkach pozwala jednak na kontakt aby nam było łatwiej uwierzyć w wieczność ...
Awatar użytkownika
Arronax
 
Posty: 680
Rejestracja: 30 paź 2014, 14:05
Lokalizacja: Kielce

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Mirek » 17 lut 2015, 09:22

Kardec też o tym pisze w swoich książkach. To ma ludzi odstraszyć od wchodzenia w świad duchów dla zabawy, szkodzenia innym, czy innej rozrywki, ponieważ wtedy takie kontakty są dla nas niebezpieczne.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Xsenia » 17 lut 2015, 10:12

Bardzo ciekawy fragment. Na początku więc Bóg tego zabrania, a potem wysyła "własnego syna" z dokładnie takimi możliwościami (rozkazywał duchom, wskrzeszał umarłych, czynił cuda-"magię"). Niezłe. Czyli Bóg zaprzeczył sam sobie. Przynajmniej według Biblii :lol: :lol: :lol:
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Hansel » 17 lut 2015, 12:19

Xsenia pisze:Na początku więc Bóg tego zabrania, a potem wysyła "własnego syna" z dokładnie takimi możliwościami (rozkazywał duchom, wskrzeszał umarłych, czynił cuda-"magię"). Niezłe. Czyli Bóg zaprzeczył sam sobie. Przynajmniej według Biblii :lol: :lol: :lol:
Przecież Jezus zginoł właśnie dlatego że był heretykiem. Pamiętasz tą wzmiankę w Talmudzie ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_w_judaizmie

Inna sprawa że tutaj pewna nie konsekwencja bo z jednej strony
,,Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.,, (Mt 5:17-19)

A z drugiej

,,Wówczas oni rzekli do Niego: Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją. Jezus rzekł do nich: Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli. Opowiedział im też przypowieść: Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego - mówi bowiem: Stare jest lepsze.,, (Łk 5:33-39)
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Arronax » 19 lut 2015, 09:51

Tak ale właśnie chodzi mi o ten kategoryczny zakaz, jakby wszystko co związane z duchami było złe. Jednak to są słowa Mojżesza, Stary Testament. Trudno mi to wyrazić słowami ale on jest właśnie taki jakby to powiedzieć jednostronny. Albo czarny albo biały ...
Awatar użytkownika
Arronax
 
Posty: 680
Rejestracja: 30 paź 2014, 14:05
Lokalizacja: Kielce

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: cthulhu87 » 19 lut 2015, 10:18

To są głupoty i nie warto traktować ich poważnie. Kilka wersów dalej (o tym żaden ksiądz w dyskusji nie powie, bo przecież nie będzie sam się kompromitował :D ) czytamy przecież:

K.P.Prawa 25, 11-12: "Jeżeli dwaj mężczyźni będą się bić z sobą, a podbiegnie do nich żona jednego z nich, aby wyrwać swego męża z rąk tego, który go bije, i wyciągnie swoją rękę, i pochwyci tamtego za jego narządy wstydliwe, To odetniesz jej dłoń. Oko twoje nie ulituje się".

Arronax pisze:Skąd to się wzięło? Co to dokładnie oznacza? Koronny argument Chrześcijan przeciwko Spirytyzmowi.


Arronax, chciałbym zauważyć, że nie jest to żaden "koronny argument" - to nie jest wcale argument. Aby mówić, że coś jest argumentem, trzeba wykazać, że są tu jakieś racje rozumowe, uzasadnienie i wyprowadzane wnioski. Tu nie ma mowy nawet o próbie argumentowania czegokolwiek - mamy tu tylko dogmatykę religijną; masę absurdalnych twierdzeń powstałych w barbarzyńskiej społeczności zwalczającej inne barbarzyńskie społeczności konkurujące z nią pod względem religijnym i kulturowym.

Jeśli ten fragment czegoś dowodzi, to tylko tego, że religia czasami jest jak robaczki świętojańskie - najlepiej prezentuje się w ciemności.

A co do odpowiedzi Kardeca na zapisy starotestamentowe, jest przytoczona tutaj: http://www.portal.spirytyzm.pl/o-zakazi ... -zmarlych/
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Arronax » 19 lut 2015, 10:22

Dziękuje Ci za link.

Właśnie Stary Testament jest dość ... no brak mi tego słowa. Niemiłosierny.
Awatar użytkownika
Arronax
 
Posty: 680
Rejestracja: 30 paź 2014, 14:05
Lokalizacja: Kielce

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Mirek » 19 lut 2015, 12:39

Nie do końca jest niemiłosierny. Raczej nasza interpretacja jest niemiłosierna ;)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Arronax » 20 lut 2015, 10:13

Można to też tak ująć :) , w końcu nie tak łatwo interpretować te teksty.
Awatar użytkownika
Arronax
 
Posty: 680
Rejestracja: 30 paź 2014, 14:05
Lokalizacja: Kielce

Re: Słowa z Ewangelii o Wywoływaniu Duchów

Postautor: Hansel » 20 lut 2015, 13:13

Trochę się pogubiłem mówimy o Starym Testamencie czy o słowach Ewangelii.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości