Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Hansel » 01 kwie 2015, 06:45

Zastanawia mnie ten problem czy wiara w Boga i nieśmiertelność jest ludziom wrodzona czy też jest tylko efektem naucznia ? Ja pamiętam że jak byłem dzieckiem to to co mi przekazywano na lekcjach religii traktowałem raczej na równi z Mitami Greckimi. W to że mam nieśmiertelną Duszę na serio wierzę dopiero od czasu kiedy przeczytałem ,,Księgę Duchów,,
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Arronax » 01 kwie 2015, 11:27

Ja mam nadzieje, może się to przełoży na pewność :) .

Mi się wydaje, że po prostu czujemy, kto jest naszym prawdziwym ojcem, i odkrywamy to na nowo.
Awatar użytkownika
Arronax
 
Posty: 680
Rejestracja: 30 paź 2014, 14:05
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: cthulhu87 » 01 kwie 2015, 11:39

Hansel pisze:Zastanawia mnie ten problem czy wiara w Boga i nieśmiertelność jest ludziom wrodzona czy też jest tylko efektem naucznia ? Ja pamiętam że jak byłem dzieckiem to to co mi przekazywano na lekcjach religii traktowałem raczej na równi z Mitami Greckimi. W to że mam nieśmiertelną Duszę na serio wierzę dopiero od czasu kiedy przeczytałem ,,Księgę Duchów"


Historia ludzkości pokazuje, że społeczeństwa tworzą systemy religijne, w których odbija się ich wrażliwość i wierzenia charakterystyczne dla danego miejsca i czasu. Sama potrzeba religii jest jednak uniwersalna. Myślę, że odkąd człowiek w toku ewolucji stał się świadomym bytem, zaczął intuicyjnie przeczuwać, że jest coś więcej poza doczesnością - chociaż w zależności od różnych uwarunkowań psychicznych i zewnętrznych, różnie to coś nazywał.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Hansel » 01 kwie 2015, 11:49

Arronax pisze:Ja mam nadzieje, może się to przełoży na pewność :) .
Kardec był zdania że pojęcie Boga jest ludzią wrodzone bo nigdy jeszcze nie było w historii narodu w którym większość ludzi była by ateisatami.

cthulhu87 pisze:Historia ludzkości pokazuje, że społeczeństwa tworzą systemy religijne, w których odbija się ich wrażliwość i wierzenia charakterystyczne dla danego miejsca i czasu. Sama potrzeba religii jest jednak uniwersalna. Myślę, że odkąd człowiek w toku ewolucji stał się świadomym bytem, zaczął intuicyjnie przeczuwać, że jest coś więcej poza doczesnością - chociaż w zależności od różnych uwarunkowań psychicznych i zewnętrznych, różnie to coś nazywał.
To by znaczyło że ludzie mają wrodzoną jedynie potrzebę posiadania jakiejś religii ? Pamiętam że Cesarz Fryderyk II Hohenstauf przeprowadił kiedyś taki eksperyment żeby sprawdzić jaki język jest ludzią wrodzony, okazało się że wrodzona jest ludzią jedynie potrzeba posiadania jakiegoś http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_deprywacyjny
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Nikita » 03 kwie 2015, 10:33

Ciekawe pytanie. Mi sie wydaje podobnie jak powiedzial Cthulchu, ze kazda kultura tworzy sobie jakies wierzenia bo w glebi duszy ci ludzie przeczuwaja, ze jest cos wiecej. Ja od dziecka "czulam" Boga...bardziej sercem niz rozumem...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Hansel » 17 kwie 2015, 11:30

Tak się zastanawiam o czym może światczyć to na ile jakiś naród jest religijny ? http://swiat.newsweek.pl/najbardziej-re ... html#fp=nw
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Xsenia » 17 kwie 2015, 12:11

Hansel pisze:Tak się zastanawiam o czym może świaDczyć to na ile jakiś naród jest religijny ?

Świadczy chyba tylko o tym, jak bardzo wpływowi są księża w danym kraju. U nas dość sporo.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Pablo diaz » 17 kwie 2015, 12:15

Hansel pisze:Zastanawia mnie ten problem czy wiara w Boga i nieśmiertelność jest ludziom wrodzona czy też jest tylko efektem naucznia ? Ja pamiętam że jak byłem dzieckiem to to co mi przekazywano na lekcjach religii traktowałem raczej na równi z Mitami Greckimi. W to że mam nieśmiertelną Duszę na serio wierzę dopiero od czasu kiedy przeczytałem ,,Księgę Duchów,,


Bóg jest w nas a my w Nim.
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Hansel » 17 kwie 2015, 23:32

To znaczy jeśli jak rozumiem zakładamy że religijność to stan ewolucyjny duszy to o czym świadczy taki a nie inny jej poziom w danym społeczeństwie ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Nikita » 18 kwie 2015, 10:32

Hansel wiara w Boga jest chyba wrodzona. Kiedys ktos mi mowil, ze zrobiono eksperymenty z malpami i okazalo sie, ze one wierze w zycie pozagrobowe...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości