Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: OneNight » 14 lip 2015, 20:55

Ale niektórzy ciągle chcą tu udowodnić, że bóg istnieje.
Awatar użytkownika
OneNight
 
Posty: 2768
Rejestracja: 09 lip 2015, 13:38

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: cthulhu87 » 14 lip 2015, 20:58

OneNight pisze:Ale niektórzy ciągle chcą tu udowodnić, że bóg istnieje.


Dzielą się swoimi poglądami i uzasadnieniem tych poglądów, mają do tego prawo. Nikt tu nie dostaje nagród za nawracanie niewiernych.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Xsenia » 15 lip 2015, 06:32

Dokładnie OneNight :) Wymieniamy się poglądami i tym w co wierzymy. Ale na pewno nie będziemy nikogo na siłę zmuszali by przyjął nasze wnioski i wierzenia. To co tu czytasz możesz przemyśleć i odrzucić totalnie w związku z twoimi własnymi doświadczeniami życiowymi. Masz do tego prawo :) Ale musisz też zaakceptować, że my wierzymy w to w co chcemy :)
I w wielu sprawach forumowicze mają różne poglądy, czasem całkowicie sprzeczne. I dzięki Bogu za to :D bo inaczej byłoby strasznie nudno na świecie :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Pawełek » 15 lip 2015, 07:39

Xsenia a tak przy okazji, jakie Ty masz konkretnie poglądy? Bo jeszcze nie miałem okazji się z nimi spotkać na forum :)
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Xsenia » 15 lip 2015, 10:34

Wierzę w Boga i wierzę, że Dusze istnieją. Ale duchom raczej nie ufam, i nie ufam ich przekazom. Modlę się do Boga, a nie do Dusz. Tyle, że dla mnie Bóg to nie istota cielesna, czy byt jako taki sam w sobie. To raczej inteligencja, informacja pierwotna, coś w tym stylu (trudno to sprecyzować). Nie jest niczym ograniczony i jest wszędzie, w każdym kwarku, atomie i pierwiastku każdego obiektu we Wszechświecie.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Achill » 15 lip 2015, 11:07

Xsenia pisze: informacja pierwotna, coś w tym stylu (trudno to sprecyzować). Nie jest niczym ograniczony i jest wszędzie, w każdym kwarku, atomie i pierwiastku każdego obiektu we Wszechświecie.

:) a ja w swoich poszukiwaniach ide właśnie tym tropem i musze przyznać, że wyglądaja całkiem obiecująco.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Hansel » 15 lip 2015, 15:01

]

Z tego co wiem to materialistyczne teorie powstania religi są takie:

,,- ewolucjonizm - wysuwający ideę samodzielnego i zbliżonego rozwoju wszystkich kultur. Najpopularniejsza wersja tego rozwoju brzmi w uproszczeniu magia -> animizm -> politeizm -> monoteizm. Rozwój kultur ma charakter zawsze progresywny, różnice są tylko w prędkości tych zmian w poszczególnych przypadkach. W ramach tego paradygmatu opracowano szereg pojęć takich jak: fetyszyzm (kult przedmiotów materialnych), totemizm (kult zwierząt totemowych), magię (homeopatyczna/kontaktowa), euhemeryzm (kult przodków), animizm (wiara w dusze przyrody) i inne terminy. Ciekawostką jest teoria pramonoteizmu - w ramach niej przyjęto, że koncepcja jednej Istoty Najwyższej jest znana pierwotnym społeczeństwom, lecz stopniowo degradowana. Najsławniejszy przedstawiciel - Frazer
- dyfuzjonizm - opozycyjny względem pierwszego kierunku - zakłada rozprzestrzenianie się elementów religii do innych religii (samodzielny i autonomiczny rozwój kulturowy jest fikcją). Położenie znacznie większego nacisku na prześledzenie kontaktów między kulturami, wędrówek idei religijnych w czasie i przestrzni. Mead, Ruth Benedict.
- funkcjonalizm - mówiąc najprościej, paradygmat ten tłumaczy powstanie religii jakąś potrzebą funkcyjną. Może to być jakiegoś rodzaju potrzeba ponadbiologiczna (tu tzw teoria kultury Malinowskiego czy drabina potrzeb Maslova). Potrzeby te są różnorodne, najczęściej chodzi jednak o przezwyciężenie psychologicznego lęku przed śmiercią, może to także być np. funkcja religii integracyjno-społeczna (Durkheim).
- szkoła ogólno-historyczna - związana z postheglizmem Croce i Pettazzoni. Założenie historyzmu absolutnego. Pochodzenie religii należy badać ze względu na całościowy, integralny proces historyczny.
- egzystencjalistyczno-fenomenologiczny kierunek - najmocniej podkreślający autonomię religii. Różne założenia filozoficzne - sacrum/profanum (rzeczywistość święta/świecka), homo religiosus (człowiek jest z natury istotą religijną), numinosum (pierwotny lęk przed boskością). Dystans do totalnie historycznego badania religii, trzeba wiedzieć z góry czym jest religijność, aby ewentualnie dojść do jej istoty i genezy. Otto, Eliade, Bergson, van Leeuw
- kognitywistyczne badanie religii - współczesny trend naturalistyczny. Religia bierze się z uwarunkowań poznawczo-percepcyjnych. Religia i jej pochodzenie wynika z specyficznej struktury i działania ludzkiego umysłu (mózgu). Dawkins, Pascal Boyer.,,
Ostatnio zmieniony 15 lip 2015, 22:07 przez Hansel, łącznie zmieniany 1 raz
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Achill » 15 lip 2015, 16:06

Tak wogole to wydaje mi się ze rozmawiamy o troche innych rzeczach niz historii religii ale juz mniejsza z tym
Hansel pisze: Ciekawostką jest teoria pramonoteizmu - w ramach niej przyjęto, że koncepcja jednej Istoty Najwyższej jest znana pierwotnym społeczeństwom, lecz stopniowo degradowana.

istnieje pojęcie bóstw anikonicznych - nie podlegajacych poznaniu w których upatruje sie pierwzorów pierwszych bóstw monoteistycznych. Rzecz godna uwagi, że te bóstwa byly częscia panteonu religii politeistycznych, i to nie pobocznymi. Np. Agnosto Theo z Grecji, Amon z Egipt.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Hansel » 08 lis 2015, 22:23

https://www.youtube.com/watch?v=FfrldJoVoZ8 - Człowiek jest istotą z natury religijną...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czy wiara w Boga jest ludziom wrodzona ?

Postautor: Hansel » 24 lut 2016, 13:14

A czytaliście ,,I człowiek stworzył bogów...,, ? http://lubimyczytac.pl/ksiazka/64911/i- ... rzyl-bogow
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości