Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świata

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świata

Postautor: Pablo diaz » 18 cze 2015, 22:23

W jaki sposób spirytyści i spirytyzm mogą przyczynić się do postępu świata?


Pierwsza zasada-Poprzez humanistyczne podejśćie ,w którym człowiek jest końcem ,a nie środkiem do osiągnięcia jakiegokolwiek celu.Ten humanizm zakłada pełną świadomość i pacyfistyczne działanie,w którym przemoc jest oddalona jako forma ekspresji i emancypacji.
Przemoc w wizji spirytystycznej akceptowana będzie tylko w przypadku ekstremalnej i nieuniknionej potrzeby w zakresie samoobrony.

Druga zasada-Uznawanie godności wszystkich ludzi bez względu na rasę,wyznanie,orientację seksualną,poglądy ,klasę społeczną itp.
Reinkarnacja może być wielkim instrumentem świadomości,ponieważ pozwala doświadczyć procesu historycznego w czasie i przestrzeni.

Trzecia zasada-Promowanie optymistycznej wizji życia,od zrozumienia -że człowiek dalej żyje po śmierci biologicznej.
Istota ludzka w perspektywie spirytystycznej jest istotą stworzoną do życia ,a nie do śmierci,jak twierdzą niektóre pesymistyczne filozofie i współcześni nihiliści.

Czwarta zasada-Realizacja edukacji w kierunku wolnośći,ale również odpowiedzialnośći.Edukacja według spirytyzmu nie jest tylko kształceniem intelektu ,ale również i uczuć.
Edukacja spirytystyczna ma na celu rozwijanie autonomii człowieka,tak aby mógł żyć w jedności ze społeczeństwem z pełną wolnością do wykonywania swoich praw i obowiazków.

Piąta zasada-Proponowanie światu spirytyzmu nie dogmatycznego ,racjonalnego,neutralnego w sprawach religijnych ,oraz w wolności myślenia,jako alternatywa dla duchowości dogmatycznej i nauk materialistycznych.
Spiritualizm spirytystyczny oferuje niespotykane dotąd horyzonty dla wiedzy,etyki i duchowości.

Szósta zasada-Jako forma rozwiązywania problemów idywidualnych i społecznych oddanie się aktywnemu życiu ,a nie kontemplacyjnemu.Spirytyzm pojmuje człowieka w świecie ,a nie z dala
od świata ,który jest w postawie alienacji i rezygnacji z problemami społecznymi.
Jezus z Nazaretu dla nas spirytystów jest wzorcem działania w świecie,ponieważ nie tylko się modlił,ale przede wszystkim działał.

Siódma zasada-W kategoriach filozoficznych spirytyzm może przyczynić się do idei ewolucji w podstawach ontologii,czyli w oparciu o strukturę bytu.Według nauk Kardecjańskich ,dwa elementy wszechświata: duch i materia są we wieczystej transformacji,dlatego obowiązkiem człowieka jest rozwijać swoją ewolucyjną świadomość.

Ósma zasada-Spirytyzm naucza ,aby odróżnić niezbędne,oraz zbędne,odrzucić materializm i kapitalistyczny konsumpcjonizm.
Spirytyzm opowiada się za społeczeństwem ,w którym każdy ma dostęp do podstawowych dóbr życia,w którym nie ma ubóstwa ani wykluczenia społecznego.

Dziewiąta zasada-Filozofia spirytystyczna zaleca rozwijać uczucie empatii i współczucia dla cierpiących.
Zaleca działanie emocjonalne,aby zmniejszyć cierpienia,które znajdujemy na naszej drodze.
Spirytyzm uczy,że czynienie dobra jest obowiązkiem cżłowieka wobec społeczeństwa.

Prawnik i filozof - Guaruja, Santos (Brazylia)
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: Krzysztoff » 19 cze 2015, 09:16

Super ! :)
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: Hansel » 20 cze 2015, 03:06

Dziękuję
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: Nikita » 20 cze 2015, 09:51

Bardzo piekna wiedza ujeta w formie przystepnej...Mysle, ze spirytysci wnosza swoj wklad w rozwoj ludzkosci.
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: Mirek » 20 cze 2015, 11:37

Jak każdy człowiek.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: Achill » 10 lip 2015, 10:14

Bardzo to ciekawe i zgadzam się choćz jednym wyjatkiem którego zdaje mi się nie rozumiem
Pablo diaz pisze:Pierwsza zasada-Poprzez humanistyczne podejśćie ,w którym człowiek jest końcem,a nie środkiem do osiągnięcia jakiegokolwiek celu

jak rozumiecie określenie "koniec" w tym zdaniu.
o tym środku wydaje się oczywiste. Ale na czym ma polegać bycie koncem w osiąganiu swoich celów? Mam pewne wątpliwości co dozrozumienie atego pojęcia ale może ktoś mi to wyjaśni zanim zacznę tłumaczyć niuanse mojego postrzegania :P
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: Pablo diaz » 10 lip 2015, 10:46

Achill pisze:Bardzo to ciekawe i zgadzam się choćz jednym wyjatkiem którego zdaje mi się nie rozumiem
Pablo diaz pisze:Pierwsza zasada-Poprzez humanistyczne podejśćie ,w którym człowiek jest końcem,a nie środkiem do osiągnięcia jakiegokolwiek celu

jak rozumiecie określenie "koniec" w tym zdaniu.
o tym środku wydaje się oczywiste. Ale na czym ma polegać bycie koncem w osiąganiu swoich celów? Mam pewne wątpliwości co dozrozumienie atego pojęcia ale może ktoś mi to wyjaśni zanim zacznę tłumaczyć niuanse mojego postrzegania :P


Przetłumaczyłem to dosłownie i sam nie dokońca jestem pewien jak to wytłumaczyć.

Może autor chciał przekazać ,że w naszym działaniu tu na Ziemi powinniśmy kierować się tym ,że naszym celem końcowym jest ostateczne wieczne szczęście ,które wiedzie do Boga ,a nie środkowe,czy początkowe w którym się znajdujemy?
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: Achill » 10 lip 2015, 11:01

nie znam oryginału a nawet gdybym znał to chyba raczej bym nie podołał przetłumaczeniu.
A Twoje tłumaczenie rozumialbym nastepująco: Celem samym w sobie jest człowieczeństwo, wieć dzialania w ktorych jedna osoba cierpi lub jest niesprawiedliwie traktowana na drodze realizacji celow drugiej osoby jest niezgodne z zasadami humanizmu i spirytyzmu.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: Mirek » 10 lip 2015, 20:50

Może chodziło o to:
Głównym szczęściem w życiu jest miłość do Boga i gromadzenie tego
uczucia w duszy, że główne szczęście jest wewnątrz nas, a nie na
zewnątrz, że zdolności, kariera, intelekt, wola i pragnienia nigdy nie
mogą być najważniejsze, a powinny być drugorzędne w porównaniu z miłością.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świa

Postautor: gaba75 » 10 lip 2015, 22:08

Achill, pidoba mi się Twoje rozumienie tlumaczenia Pabla. Gdybyś był terapeuta, natychmiast poprosiłabym Cie o wizytówkę. :)
gaba75
 
Posty: 848
Rejestracja: 15 kwie 2014, 11:20

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości