Objawienia maryjne

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Objawienia maryjne

Postautor: atalia » 26 paź 2017, 20:08

Witam wszystkich szanownych użytkowników po długiej przerwie, spowodowanej głównie potrzebą uporzadkowania kilku spraw ziemskich, jakie mi tu jeszcze zostały ...
Ale ad rem - całkiem niedawno wraz z mężem byliśmy na wycieczce objazdowej, której trasa wiodła m.in. poprzez znane miejsca objawień maryjnych, tj. Lourdes, Fatimę i La Salette.
Chciałabym do Was, kochani, skierować pytanie - jak myślicie, czym były ( są) te objawienia : prawdą, fałszem, sugestią, hipnozą, przekazem od kosmitów, komunikatem ze świata duchów, prawdziwym objawieniem religijnym czy moze jeszcze czymś innym?
Przepraszam, jeśli temat ten już się gdzieś na forum pojawił, ale tego nie pamiętam.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Objawienia maryjne

Postautor: Mirek » 26 paź 2017, 20:36

Zastanawiające jest to, ze, np. objawień nie było w średniowieczu.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Objawienia maryjne

Postautor: danut » 26 paź 2017, 20:48

A najstarsze objawienie z Guadalupe jest dziwnie symboliczne do jego czasu. Wprowadzanie chrześcijaństwa, bunty i ten obraz gdzie Matka Boża depcze chyba starodawnego węża pierzastego Azteków. Czy to nie jest jakiś chwyt mający na celu doprowadzić do zmiany postrzegania grupy ludzi mającej ulec danej władzy, by ta przyjęła odpowiednie nad sobą zwierzchnictwo?
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Objawienia maryjne

Postautor: Krzysztoff » 26 paź 2017, 21:58

Cześć Atalio, miło Cię widzieć po tak długim czasie.
Moim zdaniem objawienia to forma przekazu mediumicznego.

Przekaz jest skierowany do tych którzy tego potrzebują. Myślę że głównie do katolików.

Pytanie brzmi jaką pomoc, pozytywne skutki niosą te objawienia
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Objawienia maryjne

Postautor: cthulhu87 » 27 paź 2017, 08:42

atalia pisze:Witam wszystkich szanownych użytkowników po długiej przerwie, spowodowanej głównie potrzebą uporzadkowania kilku spraw ziemskich, jakie mi tu jeszcze zostały ...
Ale ad rem - całkiem niedawno wraz z mężem byliśmy na wycieczce objazdowej, której trasa wiodła m.in. poprzez znane miejsca objawień maryjnych, tj. Lourdes, Fatimę i La Salette.
Chciałabym do Was, kochani, skierować pytanie - jak myślicie, czym były ( są) te objawienia : prawdą, fałszem, sugestią, hipnozą, przekazem od kosmitów, komunikatem ze świata duchów, prawdziwym objawieniem religijnym czy moze jeszcze czymś innym?
Przepraszam, jeśli temat ten już się gdzieś na forum pojawił, ale tego nie pamiętam.


Bardzo się cieszę, że wróciłaś. Brakowało mi Ciebie :)

Co do objawień, trudno o dobre wyjaśnienie, skoro nie byliśmy świadkami i nie możemy w pełni ocenić ich wiarygodności. Z seansami mediumicznymi jest trochę inaczej, bo były mniej spontaniczne i specjalnie aranżowali je badacze (czasami profesjonalni naukowcy) - tu więc wiarygodność przedstawia się w innym świetle.

Wydaje mi się, że można brać pod uwagę trzy wyjaśnienia:

1. Manifestacje duchów, które ukazują się pod postacią i w sposób dostosowany do wierzeń mediów - tu byłoby tak, jak Krzysztof wyżej napisał. Nie ma w tym nic dziwnego, bo nawet nasi bliscy zmarli często ukazują się (np. w snach) pod znaną nam postacią, aby nas nie niepokoić, np. są młodsi, zdrowi, w dobrze nam znanych strojach itd., choć w ostatnim okresie życia mogli wyglądać inaczej. Odnośnie samego procesu - spirytyści od początku twierdzili, że tzw. ciało duchowe jest elastyczne, dużo bardziej podatne na modyfikacje niż ciało fizyczne.

2. Halucynacja zbiorowa - jeśli "objawienia" były czysto subiektywne, niepoświadczone przez innych obserwatorów. Czasami np. układ gałęzi na drzewie, odpowiednie oświetlenie i nastrój/stan psychiczny obserwatora mogą skutkować, że widzi coś, czego naprawdę tam nie ma. A że te postaci coś mówią, przekazują orędzia itd., to byłby raczej wymysł, ubarwienie przez widzów w istocie zwykłego, prozaicznego doświadczenia.

3. Personifikacja idei zaczerpniętych z umysłów samych mediów - byłoby to coś, co Ochorowicz i Geley nazywali ideoplastią. A więc mediumizm fizyczny, gdzie źródłem zjawiska jest same medium, ew. obserwatorzy, a nie istoty z zaświatów. Przynajmniej część objawień dałoby się wyjaśnić w ten sposób, jeśli postaci, z którymi rozmawiano, nie miały żadnej dodatkowej wiedzy, nieznanej samym mediom/obserwatorom.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Objawienia maryjne

Postautor: Nikita » 27 paź 2017, 09:25

Coś w tych objawieniach musi być bo jest wiele relacji o uzdrowieniach i widzeniach. Znam ludzi, którzy jeżdżą do Medjugorie gdzie od lat ukazuje się Matka Boska . Ja byłam tylko na spotkaniach tej grupy w Krypcie kościoła w Neviges...ale te modlitwy były tak intensywne i mocne , że czoło się obecność wyższych istot w powietrzu...ja takie rzeczy wyczuwam i czułam, że w czasie tych modlitw były obecne anioły? a może czyste duchy? A może i sama Matka Boska?
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Objawienia maryjne

Postautor: soldado » 27 paź 2017, 10:49

atalia pisze:Witam wszystkich szanownych użytkowników po długiej przerwie, spowodowanej głównie potrzebą uporzadkowania kilku spraw ziemskich, jakie mi tu jeszcze zostały ...
Ale ad rem - całkiem niedawno wraz z mężem byliśmy na wycieczce objazdowej, której trasa wiodła m.in. poprzez znane miejsca objawień maryjnych, tj. Lourdes, Fatimę i La Salette.
Chciałabym do Was, kochani, skierować pytanie - jak myślicie, czym były ( są) te objawienia : prawdą, fałszem, sugestią, hipnozą, przekazem od kosmitów, komunikatem ze świata duchów, prawdziwym objawieniem religijnym czy moze jeszcze czymś innym?
Przepraszam, jeśli temat ten już się gdzieś na forum pojawił, ale tego nie pamiętam.


,, Po owocach'' poznamy, czym są objawienia, o których wspomniałaś.
Dlatego wystarczy wczytać się w świadectwa uzdrowień, nawróceń i innych łask, by wyrobić sobie na ten temat zdanie.
Czasem w życiu warto jest się zgubić, by móc się na nowo odnaleźć
soldado
Moderator forum.
 
Posty: 3193
Rejestracja: 04 lis 2014, 23:35
Lokalizacja: Stolica Polskiej Piosenki :)

Re: Objawienia maryjne

Postautor: danut » 27 paź 2017, 19:00

''Owoce"to uzyskanie przez jakąś jednostkę drogą narzuconą - silnego przekonania "stanie mi się" i wysłanie tak silnego polecenia, że 'jednoczy ono ducha takiej osoby, który nabiera mocy przez nakierowanie na cel, a przystępując do działania zmienia takiej osobie rzeczywistość. Takie "owoce" osiąga się w różnych miejscach i okolicznościach i jeśli cel ma wartości dodatnie to przede wszystkim tej osobie należy się pochwała , nawet według słów Jezusa "To nie ja ciebie uzdrowiłem, ale twoja wiara". Co do samych objawień uważam, że to jest"Personifikacja idei zaczerpniętych z umysłów samych mediów" ale wraz z manifestacją innych rzeczywistości, które ze względu na wpojone obserwatorom przekonanie, że człowiek sam nie może ich poznać, jest na to za mały, itp. i musi słuchać przywódcy przybierają odpowiednie do niego kształty/ wygląd a nawet treści. Dlatego "nic nie jest takie,jak to widzimy", bo ten czynnik, o którym piszę( przekonania) mocno zakłóca nam szerszy odbiór.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Objawienia maryjne

Postautor: atalia » 27 paź 2017, 20:33

Ciekawą sprawą wydaje sie to, ze adresatami objawien były zdaje sie w wiekszości wypadków podrastajace dzieci a w szczególności dziewczynki w wieku pokwitania. Czy nie kojarzy się to w jakis sposób z uaktywnianiem sie zdolności mediumicznych? Tam, gdzie objawia sie poltergeist, prawie zawsze można oczekiwać obecności nastolatki...
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Objawienia maryjne

Postautor: cthulhu87 » 28 paź 2017, 08:08

atalia pisze:Ciekawą sprawą wydaje sie to, ze adresatami objawien były zdaje sie w wiekszości wypadków podrastajace dzieci a w szczególności dziewczynki w wieku pokwitania. Czy nie kojarzy się to w jakis sposób z uaktywnianiem sie zdolności mediumicznych? Tam, gdzie objawia sie poltergeist, prawie zawsze można oczekiwać obecności nastolatki...


Jest taka hipoteza, że w okresie dojrzewania płciowego (zakładając, że myśl można "transformować" i "uzewnętrzniać") może się ta duchowa "energia" manifestować fizycznie. Wydaje mi się, że to jest możliwe, jeśli przyczyną wszystkich przemian organicznych jest duch, tzn. jeśli warunkuje on procesy biologiczne.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości