Dybuk

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Dybuk

Postautor: Hansel » 01 lut 2018, 12:09

Chwiałem spytać jak Spirytyzm odnosi się do Dybuków w judaizmie?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Dybuk

Postautor: CzłowiekJanek » 16 kwie 2018, 19:35

Z punktu widzenia spirytyzmu, nie może wystąpić coś takiego, jak zawładnięcie ciałem przez inny byt. W Nas jest miejsce tylko na jedną duszę, którą uwolni tylko śmierć. Dybuk mógłby dopiero wtedy zawładnąć "pustym" ciałem, ale to by oznaczało zmartwychwstanie. :D
O takim dniu jak dzisiaj
można powiedzieć:
Również przeminie
CzłowiekJanek
 
Posty: 14
Rejestracja: 16 sty 2018, 13:17

Re: Dybuk

Postautor: danut » 16 kwie 2018, 20:18

Żaden byt nie może wejść do innego bytu, ten może się narodzić, ale to jest już zupełnie co innego. Wyjaśnienie jest tu akurat bardzo proste - dusza nie jest żadnym bytem, dusza to strumień informacji, fala, niektórzy porównują ją chociażby do płomienia z jednego ognia. Ja porównuje ją do informacji, która budzi do życia martwą materię i pozwala jej żyć oraz się rozwijać korzystając ze wszelkich dostępnych środków. Podobnie kształtuje się nasza świadomość przez dobór duszy. Co dzieje się zatem gdy sama ta dusza jest słaba, leniwa, pozbawiona woli, brudna? Przylepia wtedy do siebie co się da i od kogo się da, a to powoduje burzę, bałagan, brak spójności, wewnętrzny konflikt i agresję, psychika szaleje, dusza jest zadeptana tym wszystkim i nawet nie wyraża już siebie. Inni są atakowani nie wiadomo z jakiego powodu przez żywych agresorów potrafiących manipulować taką informacją - ci powinni umieć się przed tym obronić, ale właśnie tu ukaże się prawdziwa siła ich duszy. Jak "po owocach ich poznacie" . Mówicie na to - opętanie. To określenie to wymówka i krążenie wokół tego tematu byleby tylko go nie naruszać.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Dybuk

Postautor: Nikita » 17 kwie 2018, 06:03

Każde wyznanie ma swoje wierzenia to jest niezmiernie ciekawe bo świadczy o tym, że ludzie coś dostrzegają i przeżywają...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31


Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości