Talenty - zdolności

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Talenty - zdolności

Postautor: hyzop200 » 29 lip 2018, 15:21

W związku z tym, że osoba publiczna zwierzyła się, że nie rozumie Ewangelii Mateusza rozdziału 25, wersetów 14 -30. Czyli o talentach - zdolnościach "Będzie bowiem tak jak z człowiekiem, Jezusem Zbawicielem, który odjeżdżając, po zmartwychwstaniu wstąpił do nieba, przywołał swoje sługi, swoich uczniów i przekazał im swój majątek, swoją Ewangelię" "I dał jednemu pięć talentów - zdolności, dar łaski niczym nie zasłużony (Rz. 12,6-8) A drugiemu dwa talenty - zdolności, a trzeciemu jeden talent - zdolność, każdemu według jego zdolności - talentów i odjechał, wstąpił do nieba" "A ten który wziął, otrzymał pięć talentów - zdolności zaraz poszedł, obracał nimi, otrzymane talenty - zdolności użył do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela i zyskał, dostał dalsze pięć talentów - zdolności, dar łaski" "Podobnie i ten, analogicznie do tego, który wziął, otrzymał dwa talenty - zdolności zyskał, dostał dalsze dwa talenty - zdolności do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela" "A ten, który wziął, otrzymał jeden talent - zdolność odszedł, otrzymanego jednego talentu - zdolność nie użył do głoszenia Ewangelii Jezusa, wykopał dół w ziemi, grób dla nie użytego talentu - zdolność i ukrył pieniądze, talent - zdolność, dar łaski do głoszenia Ewangelii pana swego " "A po długim czasie powraca pan, powtórne przyjście Jezusa Zbawiciela owych sług, z otrzymanymi talentami - zdolnościami i rozlicza się z nimi, użytymi talentami - zdolnościami" " I przystąpiwszy ten, który wziął pięć talentów - zdolności przyniósł, dalsze pięć talentów - zdolności, rzekł: słowa, dźwięki, wibracje - nośniki mowy słów: Panie ! Pięć talentów - zdolności mi powierzyłeś, dostałem do użycia. Oto dalsze pięć talentów - zdolności zyskałem, dostałem" "Rzekł mu Pan jego, mowa słów do niego Pana jego: Dobrze, użyłeś otrzymane talenty - zdolności sługo dobry i wierny ! w użyciu otrzymanych talentów - zdolności. Nad tym, co małe, otrzymanymi talentami - zdolnościami byłeś wierny, w użyciu talentów - zdolności do głoszenia Ewangelii, wiele ci powierzę, z wieloma użytymi talentami - zdolnościami, wejdź do radości pana swego, wejdź do doskonałości talentów - zdolności użytych w Ewangelii Pana swego"

"Potem przystąpił ten, przyszedł ten, który wziął, otrzymał dwa talenty - zdolności, i rzekł: słowa, dźwięki, wibracje - nośniki mowy słów Panie ! Dwa talenty - zdolności mi powierzyłeś, dałeś mi, oto dalsze, dwa talenty - zdolności zyskałem, dostałem" Werset 23 analogiczny do wersetu 21 "Wreście, w końcu przystąpił i ten, który wziął, otrzymał jeden talent - zdolność, i rzekł: słowa, dźwięki, wibracje - nośniki mowy słów, Panie ! Wiedziałem o tobie, z Ewangelii żeś człowiek twardy, w przestrzeganiu prawa miłości, że żniesz gdzieś nie siał, że otrzymałeś władzę nad śmiercią i życiem, i zbierasz gdzieś nie rozsypywał, wszystko Tobie jest powierzone. "Bojąc się tedy, trudu użycia jednego talentu - zdolność do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela odszedłem, z jednym talentem i ukryłem, stał się bezużyteczny jeden talent - zdolność twój, dar łaski w ziemi, pogrzebał otrzymany jeden talent - zdolność, dar łaski; oto masz, co twoje, oto dar łaski, niczym nie zasłużony wrócił do Pana jego" "A odpowiadając na mowę słów, rzekł mu pan jego: Sługo zły i leniwy, źle uczyniłeś, bojąc się trudu użycia jednego talentu - zdolność do głoszenia Ewangelii Jezusa. Wiedziałeś o mnie z Ewangelii, że żnę, gdzie nie siałem, że mam władzę nad śmiercią i życiem, i zbieram, gdzie nie rozsypywałem, wszystko mi jest powierzone" "Powinieneś był więc, byłeś zobowiązany do używania otrzymanego jednego talentu - zdolność dać pieniądze moje, talent - zdolność, dar łaski mój bankierom, z wieloma talentami - zdolnościami używanych do głoszenia Ewangelii Jezusa (Rz. 12,6-8) a ja po powrocie, powtórnym przyjściu Jezusa Zbawiciela na ziemię odebrałbym, co moje, do mnie należy, z zyskiem, otrzymałbyś zbawienie i ty z jednym talentem - zdolność używany do głoszenia Ewangelii Jezusa" "Weźcie przeto od niego ten talent, zdolność do głoszenia Ewangelii Jezusa, i dajcie temu, który ma dziesięć talentu - zdolności do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela"

"Każdemu bowiem, kto ma, jeden talent - zdolność i użył do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela będzie dane, więcej talentów - zdolności i obfitować będzie, w wiele talentów - zdolności do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela, a temu, kto nie ma, a ten kto nie użył jednego talentu - zdolność, zostanie zabrane i to, co ma, jeden talent - zdolność bez użycia do głoszenia Ewangelii Jezusa" "A nieużytecznego sługę, bez użycia jednego talentu - zdolność do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela, wrzućcie w ciemności zewnętrzne, wieczna śmierć w tunelu swoich uczynków, bez użycia jednego talentu - zdolność do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela tam będzie, w tunelu swoich uczynków, udowodniony naukowo, płacz, ból, cierpienie, strach, przerażenie etc..., które trwać będą wiecznie i zgrzytanie zębów, beznadziejna rozpacz w tunelu swoich uczynków bez możliwości wyjścia (Mat. 25,14-30; Rz. 12,6-8; 1Kor. 12,4-11)
hyzop200

Re: Talenty - zdolności

Postautor: danut » 04 sie 2018, 17:57

Przypowieść można jeszcze dogłębniej zinterpretować. Wciąż wracając do początku, a "Na początku było słowo" które stało się impulsem inteligentnego tworzenia, to ten który otrzymał ten impuls lub już nawet ich więcej ma dalej go rozwijać, ma z Bogiem i w Bogu współtworzyć. To jest sedno istnienia, w którym nie można usiąść na manowcach i trwać. I sprawa jest prosta lenistwo, bezużyteczność, bezczynność prowadzi w końcu do zastojów "które trwać będą wiecznie i zgrzytanie zębów, beznadziejna rozpacz w tunelu swoich uczynków bez możliwości wyjścia". Tak samo jest z danym nam słowem, np. tym z Biblii. Wybitni ludzie, teologowie każde zdanie biorą pod lupę i dostrzegają w nieraz jednym krótkim całe spektra zrozumienia tj. np. Jezus narodził się z Marii Dziewicy. Dlaczego z a nie dzięki ani przez - myślący ludzie ruszają głowami i rozszerzają horyzonty myśli. Niemyślący trwają i wymyślają niestworzone hipotezy, a prawda zawarta w słowie jest jedna i jedno znaczy. Otóż człowiek powstaje z człowieka - Jezus był Człowiekiem. Jak bardzo idealnym, jak bardzo boskim ale człowiekiem z najwyższym osiągnięciem możliwości ludzkich, nam bliski i dla nas drogą , prawdą i życiem. Dlaczego ludzie robią z niego bożka, kosmitę, kogoś nieosiągalnego sobie, dalekiego, nieznanego? Takich haczyków w ludzkich pojmowaniach jest wiele, trzeba je wyszukać.. :D
danut

Postautor: hyzop200 » 05 sie 2018, 10:00

danut pisze:Przypowieść można jeszcze dogłębniej zinterpretować. Wciąż wracając do początku, a "Na początku było słowo" które stało się impulsem inteligentnego tworzenia, to ten który otrzymał ten impuls lub już nawet ich więcej ma dalej go rozwijać, ma z Bogiem i w Bogu współtworzyć. To jest sedno istnienia, w którym nie można usiąść na manowcach i trwać. I sprawa jest prosta lenistwo, bezużyteczność, bezczynność prowadzi w końcu do zastojów "które trwać będą wiecznie i zgrzytanie zębów, beznadziejna rozpacz w tunelu swoich uczynków bez możliwości wyjścia". Tak samo jest z danym nam słowem, np. tym z Biblii. Wybitni ludzie, teologowie każde zdanie biorą pod lupę i dostrzegają w nieraz jednym krótkim całe spektra zrozumienia tj. np. Jezus narodził się z Marii Dziewicy. Dlaczego z a nie dzięki ani przez - myślący ludzie ruszają głowami i rozszerzają horyzonty myśli. Niemyślący trwają i wymyślają niestworzone hipotezy, a prawda zawarta w słowie jest jedna i jedno znaczy. Otóż człowiek powstaje z człowieka - Jezus był Człowiekiem. Jak bardzo idealnym, jak bardzo boskim ale człowiekiem z najwyższym osiągnięciem możliwości ludzkich, nam bliski i dla nas drogą , prawdą i życiem. Dlaczego ludzie robią z niego bożka, kosmitę, kogoś nieosiągalnego sobie, dalekiego, nieznanego? Takich haczyków w ludzkich pojmowaniach jest wiele, trzeba je wyszukać.. :D

W talentach - zdolnościach konkluzja jest taka, że oprócz stosowania powszechnego prawa miłości Jezusa Zbawiciela, należy głosić Ewangelię Jezusa, by nie ponieś wiecznej śmierci w tunelu swoich uczynków, naukowo udowodniony.
hyzop200

Postautor: danut » 05 sie 2018, 22:04

Wszystkie nauki Jezusa są prawdziwe. A za tym przemawia właśnie to, że każdy wniosek z Jego przypowieści można odnieść do wielu płaszczyzn życia, i wszędzie tam jest on sprawdzalny, jest dobitny, ma odniesienie. Rozmnażanie talentów to też nie okrawanie Jego nauk do jakichś dogmatów, kiedy ktoś narzuciłby nam, że to znaczy to lub tamto, koniec kropka. Przyjąć Jego naukę do serca, to zrozumieć, to poczuć, że słowa były prawdziwe.
danut

Postautor: Xsenia » 28 paź 2018, 00:06

Hyzop czy mogłabym cię prosić byś na forum spirytystycznym nie głosił jakiejkolwiek ewangelii? Do tego są inne fora.
Jeśli chcesz porozmawiać na temat jakieś konkretnej przypowieści i poznać nasze zdanie na jej temat to nie ma sprawy. Ale jeśli zamierzasz ograniczać sie tylko do wklejania fragmentów Biblii i "ewangelizować" nas, to będę zmuszona kasować twoje posty.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.

Postautor: OneNight » 29 paź 2018, 20:05

Xseniu, to jest kobieta. Już ją zbanowaliście na forum jakiś czas temu.. Tylko że teraz ma inny nick - to była kiedyś maja10. Mówię to wam od początku i pokazuje dowody, ale jak widać wy macie inne procedury bezpieczeństwa i to ignorujecie. Dialog z nią nic nie da, to kreacjonizm czy jakoś tak. Przyszła ewangelizować, a nie dyskutować.

Na innych forach nie ma takiego problemu. Ja rozumiem, że spirytyści dążą do doskonałości i w ogóle głoszą że powinniśmy się kochać wzajemnie. Jednak według mnie doskonałość to stan równowago pomiędzy dobrem i złem. Należy szanować bliźnich, ale trzeba mieć też "jaja", żeby nie dać sobie wchodzić na głowe.
Awatar użytkownika
OneNight

Postautor: Pawełek » 29 paź 2018, 20:34

OneNight nie ucz moderacji jak ma zarządzać forum, wiemy co robimy. O tym, że to użytkownik maja10 wiedzieliśmy również od samego początku, w każdym razie ja, niemniej jednak to nie jest od razu powód do automatycznego bana ;)

A teraz wróćmy do tematu.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum

Postautor: OneNight » 29 paź 2018, 21:47

Mówię tylko, że dziwny system bana macie, bo osoba taka może zarejestrować się pod innym nickiem i już bana nie ma. Więc jaki ma to sens?
Awatar użytkownika
OneNight

Wróć do Religia i filozofia