Pierwotne Chrześcijaństwo

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Pierwotne Chrześcijaństwo

Postautor: Hansel » 03 sty 2020, 17:34

Obserwator pisze:Z tego co wiem i czytałem chrześcijanie byli pewnego rodzaju "duchowymi socjalistami" w pierwszej fazie istnienia chrześcijaństwa.
W tym jest dużo prawdy bo o ile się nie mylę to żyli w czymś w rodzaju wspólnoty majątkowej.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3742
Rejestracja: 13 gru 2014, 18:26

Re: Pierwotne Chrześcijaństwo

Postautor: alexis200 » 20 sty 2020, 18:35

Witaj Hansel

Pierwotne chrześcijaństwo to była z początku sekta Judaistyczna tzw - Jedeo-Chrystianie z I w.ne

Zachowywali jak Jezus - Szabas, Święta Żydowskie, z tą różnicą że uznawali w Jeszua Mesjasza z rodu Dawidowego, czekali na Jego Przyjście widzialne z Niebios [Paruzja] ,w pewnym sensie byli ''socjalistami a nawet komunistami'' (nie mylić z Bolszewickim Komunizmem ZSRR-Leninizm, Stalinizm, Maoizmem) bo uznawali wspólną własność, wspierali ubogich [socjal],

Szaweł z Tarsu który sam był Żydem Mesjańskim , dopuszczał że w zborze mogą być też wyznawcy nie-żydzi z ''pogan'' nie muszą zachowywać całej Tory, jak ich bracia i siostry pochodzenia Judejskiego, oczywiście nie modlili się do obrazów, ikon, nie uznawali kultu Maryjnego, różańca, spowiedzi w konfesjonale, starsi zboru [księża] nie uznawali celibatu - mogli się żenić .

Liturgia była prosta - po prostu łamali się chlebem - mazzot - maca, symbol duchowego kościoła i jedności z Bogiem przez Chrystusa, nie uznawali niewolnictwa, rasizmu, gdyż w Chrystusie - nie ma już niewolnika, białego, czarnego bo wszyscy byli / są duchowymi dziećmi Boga w Chrystusie .

Do tych zasad nawiązywała potem Reformacja Protestancka i ich nonkorfomistyczne ruchy jak

1.Baptyści 2.Kwakrzy 3.Bracia Polscy 4.Unitarianie 5.Prezbiterianie [dawni Kalwiniści - Ewangelicy Reformowani], Metodyści .

Metodyści w XVIII wieku w Anglii otworzyli przytułki dla bezdomych i stworzyli socjalną opiekę dla sierot, wdów, ubogich ludzi .

W pewnym sensie był to ''Duchowy Socjalizm ''

ustrój w Zborach - kościołach był Demokratyczny, nie było kleru, hierarchii , ona dopiero się zaczęła tworzyć pod koniec III wieku w Chrześcijaństwie .
alexis200
 
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 17:39
Lokalizacja: Zagłębie - Śląskie

Re: Pierwotne Chrześcijaństwo

Postautor: Hansel » 21 sty 2020, 13:55

Dlatego tylko pozornie to co powiedział Papież Franciszek wydaje się być szokujące ,,Komuniści myślą jak chrześcijanie,,
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3742
Rejestracja: 13 gru 2014, 18:26

Re: Pierwotne Chrześcijaństwo

Postautor: alexis200 » 21 sty 2020, 17:39

Hej

W pewnym sensie tak był to komunizm - tylko że pierwsi Mesjaniści - nie byli Ateistami - materialistami, bo jak wiesz to komunizm Leninowski - Stalinowski to Ateizm i materialistyczna nauka - wg nich nie ma życia ''po śmierci'' jest tylko twarda materia, ale już pod koniec XIX wieku powstały też ruchy LEWICOWE - w Anglii które uważały się za Socjalizm, ale odrzucały większość nauk MARKSA, ENGELSA, oczywiście o Leninie, Stalinie nie było mowy .

Były to ugrupowania Socjal - Liberalne i Socjal - Demokratyczne - i nie były Ateistyczne, dopuszczały też że człowiek ma mieć prawo - własność prywatną, byle by przy tym nie nadużywał tej prywatnej własności do gnębienia innych ludzi .

Były to nurty w LEWICY - Rewizjonistyczne - Reformatorskie w odróżnieniu od nurtów Rewolucyjnych - Bolszewicko - Komunistycznych .

Komuniści zawłaszczyli takie pojęcia jak - socjalizm do swoich celów - ale z Zachodnimi ruchami Socjal - Demokratycznymi miało to mało wspólnego .

Do dziś większość ludzi np w Polsce myli Socjalizm z Komunizmem Lenina - Stalina, ale powracając do tematu w pewnym sensie to pierwsi chrześcijanie byli ''komunistami '' . Osobiście za Komuniste się nie uważam Hansel, ale sympatię mam Lewicowe - Centro - Lewica ,ale nie należę do żadnej partii politycznej formalnie .
alexis200
 
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 17:39
Lokalizacja: Zagłębie - Śląskie


Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości