Islam

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Islam

Postautor: Nikita » 15 maja 2010, 19:56

Pytanie w takim razie: co jest lepsze: naukowiec myslacy na wskros materialnie czy fanatyk religijny?
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Islam

Postautor: atalia » 15 maja 2010, 19:58

Zdecydowanie najlepszy jest człowiek religijny ,przy tym racjonalnie myslacy.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Islam

Postautor: atalia » 15 maja 2010, 20:01

Słowo" religijny" nie jest tu może najlepsze."Wierzący"-to jest to,co miałam na myśli.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Islam

Postautor: sigma » 15 maja 2010, 21:18

cyt. za Biblia Warszawska

Objawienie św. Jana (inaczej: Apokalipsa) 3.14,15:

"A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi Ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego: Znam uczynki twoje, żeś ani zimny, ani gorący. Obyś był zimny albo gorący!".
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Islam

Postautor: konrad » 15 maja 2010, 21:29

Nikita pisze:Pytanie w takim razie: co jest lepsze: naukowiec myslacy na wskros materialnie czy fanatyk religijny?


Ten, który bardziej kocha ludzi i im pomaga :).
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Islam

Postautor: sigma » 15 maja 2010, 22:13

W swoim czasie spotykałem ludzi oświadczających mniej więcej tak: "Ponieważ Chrystus kazał nam robić to czy tamto więc my to robimy". Takie oświadczenie powoduje pytanie: "A gdyby Chrystus nie kazał wam tego robić to co wtedy: robilibyście to czy nie ?". Nigdy nikomu nie zadałem tego pytania. Ale, jak twierdzą znawcy duchowości, natura Chrystusa jest prawdziwą naturą człowieka. Wskazania płynące z Ewangelii oraz Listów są drogowskazem wskazującym kierunek dla niektórych oczywisty. A dla innych nie... Czytałem kiedyś wspomnienia pewnego pastora, metodysty. Pisał on m.in. o swoim pobycie na misji gdzieś w bezkresie Pacyfiku. Ludzie których miał ewangelizować byli ludem prymitywnym, wyznającym jakiś kult pogański. Ale swoje relacje układali na wskroś ewangelicznie...

:)

ps.: A znawcy duchowości twierdzą że natura Chrystusa to natura Buddy... Właściwie z punktu widzenia doczesnego, tego wcielenia, nie ma istotnej róznicy. Ale z punktu widzenia paschy każdego z nas, owszem, różnica jest zasadnicza.

ps.: Pytałem się za to często o sens postu. Jaka właściwie różnica jest między tym który pości a tym który nie pości ? Odpowiedź mi udzielana była zawsze w duchu zen, czyli milczeniem :).

ps.: Post to zresztą temat rzeka. Pamiętam że kiedyś usiłowałem się dowiedzieć co to właściwie znaczy "do syta". Bo przecież jeden naje się "do syta" trzema plackami kartoflanymi a drugi potrzebuje ich piętnaście...
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Islam

Postautor: atalia » 16 maja 2010, 07:53

Niektórzy powiadają,że istnienie praw moralnych jest jednym z najważniejszych dowodów na istnienie Boga.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Islam

Postautor: Nikita » 27 maja 2010, 18:20

Np Kant powiedzial, ze dowodem na istnienie Boga jest : " Niebo gwiazdziste na de mna i prawo moralne we mnie".
Dlaczego wiec skoro kazdy z nas ma w sobie to moralne prawo i sumienie czyli wie co jest dobra a co jest zle...dlaczego mimo to czlowiek czyni zlo.
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Islam

Postautor: Voldo » 27 maja 2010, 20:15

Nikita pisze:ma w sobie to moralne prawo i sumienie czyli wie co jest dobra a co jest zle...dlaczego mimo to czlowiek czyni zlo.


Dominacja instynktów i inne takie.
Ja też nigdy nie rozumiałem i nie będę rozumiał ludzi, którzy chcą czynić zło. W końcu dobro przynosi większe "korzyści".
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Islam

Postautor: sigma » 27 maja 2010, 20:55

atalia pisze:Niektórzy powiadają,że istnienie praw moralnych jest jednym z najważniejszych dowodów na istnienie Boga.


Tak.
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości