Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: cthulhu87 » 10 cze 2010, 14:24

O wykluczeniu ze wspólnoty (za wiki):

"W religii Świadków Jehowy ekskomunika nazywana jest wykluczeniem, gdzie osoba taka jest określana terminem odstępca. Świadkowie Jehowy traktują identycznie osoby, które same odeszły z organizacji, jak te, które zostały wykluczone. Informacja o tym, iż ktoś przestaje być świadkiem Jehowy, zostaje ogłoszona w miejscowym zborze. Zostaje podany komunikat o treści: "(Imię i nazwisko) nie jest już Świadkiem Jehowy" i nie przekazuje się żadnych dodatkowych informacji, tego czy sam ktoś odszedł od tego wyznania, czy został wykluczony. [3] Członkowie zboru, którzy przestają uczestniczyć w głoszeniu lub którzy całkowicie nie zaprzestali kontaktu, nie są traktowani, jakby się sami odłączyli – określa się ich mianem 'nieczynnych'. Sprawą wykluczenia zajmuje się Komitet Sądowniczy złożony z miejscowych starszych zboru, który powołuje się w celu zbadania sprawy danej osoby. W przypadku przeprowadzanego śledztwa, jeśli świadek wyrazi skruchę i poprawę za popełniony czyn, z reguły kończy się na pouczeniu przez starszych zboru i pozbawieniu przywilejów. Wykluczony ma prawo odwołać się od powziętej decyzji, którą rozpoznaje nowy Komitet Sądowniczy złożony z innych starszych. Wykluczenie obowiązuje z chwilą publicznego ogłoszenia w zborze. Wykluczony po pewnym czasie ma prawo do ponownego przyłączenia, które rozpatruje w miarę możliwości to samo grono starszych, które go wykluczyło. Wykluczony może przychodzić na zebrania do Sali Królestwa, jednak nie może się na nich wypowiadać, a oprócz starszych zboru inni świadkowie nie mogą z nim rozmawiać. Starsi zboru powinni raz do roku odwiedzić wykluczonego, aby zorientować się, czy chce powrócić do Świadków Jehowy.

Cel wykluczenia:

1.Wywyższenie imienia Jehowy oraz Jego miernika sprawiedliwości
2.Ochrona czystości zboru
3.Wywarcie wpływu na nie okazującego skruchy winowajcę, żeby się opamiętał
Przyczyny wykluczenia:

Płaszczyzna moralna
1.Cudzołóstwo i rozpusta
2.Pijaństwo
3.Palenie papierosów i zażywanie narkotyków
4.Obchodzenie świąt religii fałszywej
5.Przyjęcie/Spożywanie krwi
6.Kradzież, oszustwo, sprzeniewierzenie lub oszczerstwo
7.Hazard
8.Aborcja
9.Spirytyzm
10.Bałwochwalstwo (do bałwochwalstwa zalicza się posiadanie figur, wizerunków i innych przedmiotów używanych w pozostałych religiach)
Płaszczyzna doktrynalna
1.Podważanie między współwyznawcami jakiejkolwiek nauki Towarzystwa Strażnica
2.Popieranie religii fałszywej (każdej innej)
3.Działalność międzywyznaniowa (np. nawiązanie kontaktu z inną społecznością religijną)
4.Praca zarobkowa na rzecz organizacji religii fałszywej
5.Brak neutralności politycznej
Świadkowie Jehowy nie mogą kontaktować się z odstępcami pod groźbą wykluczenia z wyjątkiem osób blisko spokrewnionych (zakazane są rozmowy o wierze).

Jednak w przypadku sporów o nieoddawanie pożyczek współwyznawcom i innych konfliktów w sprawach finansów Towarzystwo Strażnica nakazuje by nie toczyć ich przed sądami świeckimi[4], lecz przed starszymi zboru, a w przypadku niewywiązywania się z zobowiązań finansowych przez współbrata, siostrę sugeruje by umorzyć sprawę[5].
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: Voldo » 10 cze 2010, 19:03

Czyli jak widać, jak jakiś Świadek będzie nas nękał, to trzeba mu powiedzieć, żeśmy spirytyści i da spokój ;)

Ale prawdę powiedziawszy, dosyć rygorystyczne mają te wszystkie wymagania... "Popieraj tylko nas, albo nie chcemy Cię znać" tak gdzieś mniej więcej...
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: vinitor » 10 cze 2010, 20:40

Voldo pisze:Czyli jak widać, jak jakiś Świadek będzie nas nękał, to trzeba mu powiedzieć, żeśmy spirytyści i da spokój ;)

Ale prawdę powiedziawszy, dosyć rygorystyczne mają te wszystkie wymagania... "Popieraj tylko nas, albo nie chcemy Cię znać" tak gdzieś mniej więcej...



1. Na czym polega tytułowa ciekawostka?
2. Nieprawdą jest, że wyznanie lub czyjeś wierzenia zniechęcą ŚJ.
3. Pod względem przynależności do religii o ściśle określonych wymaganiach są spójni ( nie piszę o niewielkich odłamach, które występują w każdej religii).
4. Może ktoś zechce wypowiedzieć się na temat czego brakuje spirytystom a mają ŚJ? (Mam na myśli zalety a nie porównanie poglądów, z których brak życia pozagrobowego jest chyba największą pomyłką).
.......................................................
" Rzeka prawdy płynie korytem błędów."
Rabindranath Tagore
Awatar użytkownika
vinitor
 
Posty: 577
Rejestracja: 25 gru 2009, 07:58

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: Voldo » 10 cze 2010, 21:31

Spirytyzm jest dla nich powodem do wyrzucenia ze wspólnoty, a więc pewnie i słuchanie o nim nie jest dla nich przyjemnością.


Co do tego, czy ktoś mógłby się wypowiedzieć - to chyba by trzeba kogoś, kto zna dogłębnie poglądy ŚJ, a chyba nie ma na tym forum jeszcze żadnej osoby która by owe znała. Chociaż, kto wie.

Tak, nie zniechęcają.
Ale generalnie to takie "nawracanie" np. na ulicy, to jest lanie wody, gadanie dla samego gadania. Ale może to lubią.


Ale ciekawi mnie ten punkt: "4.Obchodzenie świąt religii fałszywej"
Czy jeśli dzień od pracy jest wolny, ponieważ jest święto związane np. z KK...
To co robią wtedy ŚJ? Przecież siedzenie w domu i korzystanie z dnia wolnego przez święto, to też jest swego rodzaju obchodzenie...


I jeszcze: "10.Bałwochwalstwo (do bałwochwalstwa zalicza się posiadanie figur, wizerunków i innych przedmiotów używanych w pozostałych religiach)"
A co, jeśli syn jest ŚJ, a rodzice Katolikami? I zmuszają syna do tego, aby w swoim pokoju miał powieszony krzyż? Jak udowodnią, że to nie on (syn) go trzyma?


I nie rozumiem tego punktu: "3.Działalność międzywyznaniowa (np. nawiązanie kontaktu z inną społecznością religijną)"
Znaczy że co, nie wolno rozmawiać z tymi osobami tak ogólnie, czy tylko na tematy wiary?
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: cthulhu87 » 10 cze 2010, 21:45

Dla niekumatych: ciekawostka jest zaznaczona pogrubionym tekstem. A co do Świadków - lubię ich i szanuję.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: sigma » 10 cze 2010, 22:09

cthulhu87 pisze:Dla niekumatych: ciekawostka jest zaznaczona pogrubionym tekstem ...


No właśnie, wszystko ogarnąłem tylko tego pogrubionego nie mogłem.

:roll:

Ale teraz już wiem :D.

... A co do Świadków - lubię ich i szanuję.[/quote]

A ja nawet więcej: lubię z nimi rozmawiać :).
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: vinitor » 11 cze 2010, 10:32

cthulhu87 pisze:Dla niekumatych: ciekawostka jest zaznaczona pogrubionym tekstem. A co do Świadków - lubię ich i szanuję.


Dzięki za szczerość. Faktem jest, że do rodziny kumowatych nie należę, ponieważ od dzieciństwa mam kłopoty z rechotaniem.
śJ nie tylko spirytyzmowi są przeciwni. Przede wszystkim temu, co związane jest z odgadywaniem przyszłości: astrologia, numerologia, chiromancja - wszelkiej maści wróżenie. Prawdopodobnie korzystanie z wahadełka i różdżki nie jest mile widziane. Poznawanie przyszłości jest domeną Boga i tylko on ma do tego prawo. To tak jak używanie wytrycha zamiast prawdziwego klucza.
Ich życie przepełnione jest głoszeniem Nowiny i w tym kierunku są szkoleni przy czym i sami dbają o to w pozostałych wolnych chwilach. Pod względem niesienia pomocy są w czołówce lecz dotyczy to w pierwszej kolejności braci i sióstr. Wcale się nie dziwię, przecież to współwyznawcy. Matka też najpierw pomaga swoim dzieciom. Ich rozmowy może są szablonowe lecz zawsze oparte na materiale źródłowym - biblii w tłumaczeniu Nowego Świata. Przestrzegania moralności można pozazdrościć, chociaż ze względu na ludzkie słabości trafiają się odstępcy i tych traktuje się (symbolicznie) jak grzeszną rękę, którą Jezus nakazywał odciąć. Czystość zboru jest priorytetem, bo - jak wiadomo - jeden zepsuty może pociągnąć za sobą innych. Zalecał to sam apostoł Paweł.
I przy okazji nawiążę do zapytania Voldo odnośnie obchodzenia świąt religii fałszywej. Z pewnością nie wliczają się do nich normalne dni odpoczynku. Dotyczy to głównie świąt kościelnych, a więc związanych z wyznaniem katolickim. Problematyczne jest też uczestnictwo w uroczystościach kościelnych i tradycji ( śluby, wesela, pogrzeby), zwłaszcza tam gdzie występuję ksiądz. W takich sytuacjach decyduje sumienie, gdyż jeśli chce może być na ślubie kościelnym czy pogrzebie katolika.
.......................................................
" Rzeka prawdy płynie korytem błędów."
Rabindranath Tagore
Awatar użytkownika
vinitor
 
Posty: 577
Rejestracja: 25 gru 2009, 07:58

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: konrad » 11 cze 2010, 11:14

vinitor pisze:Przede wszystkim temu, co związane jest z odgadywaniem przyszłości: astrologia, numerologia, chiromancja - wszelkiej maści wróżenie. Prawdopodobnie korzystanie z wahadełka i różdżki nie jest mile widziane. Poznawanie przyszłości jest domeną Boga i tylko on ma do tego prawo. To tak jak używanie wytrycha zamiast prawdziwego klucza.


Tutaj akurat spirytyzm się zgadza z tym, co mówią ŚJ, z tą różnicą, że my nie twierdzimy, iż są to rzeczy zabronione przez Boga. Po prostu twierdzimy, że są nieskuteczne i szkoda na nie czasu.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: Leszek » 16 cze 2010, 23:10

5.Brak neutralności politycznej
Czyli w wyborach tez nie wezmą udziału, paranoja.

5.Przyjęcie/Spożywanie krwi
Jeśli masz wypadek i potrzebna jest transfuzja krwi i masz tego pecha że jesteś śJ to umierasz za(przez) wiarę.

Ja mam wokół siebie samych Jehowych, wykupili działki wokół mojego domu i budują się jak grzyby po deszczu. Ja od małego prowadziłem dysputy z moim rówieśnikiem sąsiadem Jehowym. Najlepsze było to że twierdził iż on sobie może wybrać wyznanie w przeciwieństwie do mnie, bo oni przyjmują chrzest w wieku dojrzałym , że niby tacy liberalni są. Tylko do tego czasu już go zdążyli sprać na umyśle i rzecz jasna dał się "dobrowolnie" ochrzcić.

Jest jeszcze jeden bezsens którego nie mogę pojąć, Jehowi nie obchodzą sylwestra który przecież nie jest świętem religijnym a przecież nie muszą pić szampana skoro im religia zabrania. Ale żeby w ogóle udawać że nic się nie dzieje?!
Miłość, Prawda, Pokój, Nie Krzywdzenie, Właściwe Postępowanie
Leszek
 
Posty: 222
Rejestracja: 02 kwie 2009, 19:05
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: cthulhu87 » 17 cze 2010, 00:25

Nazwa "Sylwester" pochodzi od papieża, do tego uznanego przez KK za świętego, więc może im po prostu niewygodnie z tego powodu :)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości