Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: Pawełek » 05 lip 2017, 18:21

Mirek pisze:"Nie zabijaj", to nie zabijaj. Przypadkowe zabicie nie ma nic wspólnego z tym przykazaniem.

Jak przypadkowe zabicie nie ma nic wspólnego z tym przykazaniem? Przecież w końcu zabiłem człowieka, prawda?
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: czarnyMag » 06 lip 2017, 14:00

Olus pisze:Oczywiście,każdy ma prawo wierzyć w co chce itd.
Tylko jeśli ja już stawiam jakaś tezę to jestem wstanie ją udowodnić.
Można w coś nie wierzyć,ale nie trzeba szydzić,obrażać chyba,że wymaga tego sytuacja(to głębszy Biblijny temat :) ).
Ja Boga też oczywiście nie pokażę bo jest duchem w Niebie :) (wiara w duchy nas łączy ;) ),ale jestem wstanie podać kilka argumentów na Jego istnienie.
Wy macie swoje materiały na których się opieracie,a ja mam swoje Materiały(Biblie) na których się opieram i w które oczywiście wierze.Krucjaty prowadzić raczej nie będę ;)


Skoro Ty tak, to ja się odważę i zapytam prosto z mostu - jakie Masz dowody na tego swojego Jehowę i na jakiej podstawie uważasz, że ten Twój Jehowa jest Bogiem Stwórcą a nie bogiem ludzi ? :twisted:
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: Ryszard » 06 lip 2017, 22:31

Dowodów nie ma nikt, na tym chyba polega wiara.
Nawet gwiazdy płaczą z tym, kto płacze w nocy.
Awatar użytkownika
Ryszard
 
Posty: 684
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:08

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: czarnyMag » 07 lip 2017, 08:10

Ryszard pisze:Dowodów nie ma nikt, na tym chyba polega wiara.


Mi się wydaje, że na tym polega religia. Wiara polega na subiektywnych dowodach które nas do czegoś przekonały, które nam zapewniły lukę w naszym życiu.
Ale masz rację religia jest zawsze naciągana więc i na nic nie posiada dowodu i jest taka bajkowa coś w rodzaju mitologii.
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: Pawełek » 09 lip 2017, 12:01

Olus pisze:
Pawełek pisze:W dekalogu mamy napisane "Nie zabijaj",

W dekalogu napisanie jest nie morduj.

Dziękuje Ci, że przytoczyłeś ten tekst. Szczerze mówiąc sam na niego natknąłem się parę miesięcy temu, ale wyleciał mi z głowy. To właśnie trochę smutne, że jest to tłumaczone jako "nie zabijaj", bo wprowadza właśnie w błąd i może źle być odebrane - tak jak pisałem wyżej, jako generalizowanie.

Olus pisze:
Pawełek pisze:a co jeśli osoba przypadkiem zabije w obronie własnej?

Według Boga jest niewinna tej krwi.
Według prawa świeckiego różnie to niestety bywa.

W pełni się z tym zgadzam.

Olus pisze:
Pawełek pisze:Ps. Co do moralności, mówi o tym Ewangelia według spirytyzmu. Porusza ona problemy moralne, a także wyjaśnia Ewangelię w Biblii, tak by człowiek współczesny nie uznał ich tylko za jakieś "zabobony" tylko wskazówki co do naszego postępowania.

A co to jest Ewangelia według spirytyzmu?

Proszę: "Ewangelia według spirytyzmu stanowi jedno z pięciu najważniejszych dzieł filozofii spirytystycznej. Allan Kardec analizuje w niej kolejne fragmenty Nowego Testamentu, ukazując ich zgodność z informacjami przekazanymi przez duchy.

Ewangelia według Spirytyzmu, przetłumaczona na dziesiątki języków, zmieniła życie milionów ludzi na całym świecie – dziś trafia po raz pierwszy do rąk polskiego czytelnika. Jest dziełem wyjątkowym, które nie tylko pomaga nam pokonać codzienne problemy, ale także zawiera wskazówki, dzięki którym lepiej rozumiemy nasze miejsce na Ziemi, cel życia, przyczyny cierpienia i sens sytuacji, kiedy jednych ciężko doświadcza Allan Kardec los, a inni cieszą się szczęściem."
:)

Olus pisze:
Pawełek pisze:Spirytyzm tak jak Jezus uczy, by do każdego przypadku podchodzić indywidualnie ponieważ nie ma dwóch takich samych sytuacji.

Jezus nie nauczał spirityzmu.

Jezus nauczał przede wszystkim miłosierdzia, i tego również naucza spirytyzm. "Bez miłosierdzia nie ma zbawienia" Podoba mi się również zdanie (bodajże z Ewangelii według spirytyzmu): "Mojżesz zaorał pole, Jezus na nim zasiał, Spirytyzm przybył aby zebrać plon."

Olus pisze:Bóg potępia spirytyzm.
To grzech ciężki.

Spirytyzm to nie tylko wywoływanie duchów, jak to jest opisane w starym testamencie. To głównie piękna filozofia, która odpowiada na wiele pytań. Bycie spirytystą nie jest równoznaczne z kontaktowaniem się z duchami.

Pytanie jakie należy zadać to takie, czy kościół jest bardziej żydowski, czy chrześcijański, ponieważ spirytyzm jest tylko wspominany w starym testamencie, a Jezus czy inni Ewangeliści go nie zakazują.

"Zakaz Mojżesza miał swoją rację bytu, gdyż hebrajski legislator chciał, by jego lud zerwał ze wszystkimi zwyczajami zaczerpniętymi od Egipcjan, a także dlatego że praktyki, o które chodzi, były obiektem nadużyć. Nie wywoływano zmarłych przez szacunek, przywiązanie czy z pobożności. To był środek do stawiania wróżb, przedmiot godnego wstydu handlu wykorzystywanego przez szarlatanów odwołujących się do przesądów. Mojżesz zabronił go więc jak najbardziej słusznie. Jeśli wyznaczył przeciw tym nadużyciom surową karę (śmierć), znaczy to, że potrzeba było bardziej rygorystycznych środków by rządzić tym niezdyscyplinowanym ludem. Przez to właśnie jego prawo nie jest oszczędne w skazywaniu na karę śmierci. Niesłusznie ludzie podpierają się argumentem surowej kary, aby udowodnić stopień przewinienia przy wywoływaniu zmarłych.

Jeśli zakaz wywoływania Duchów pochodzi od samego Boga, jak uważa kościół, znaczy to, że Bóg nakazał stosowanie kary śmierci wobec przestępców. Kara miałaby więc charakter tak samo święty jak i sam zakaz.

W prawie mojżeszowym można wyróżnić dwie części: po pierwsze, prawo Boga, ujęte na tablicach z góry Synaj. To prawo ostało się, ponieważ jest Boskie, a Chrystus je tylko rozwinął. Po drugie, prawo cywilne i dyscyplinarne dostosowane do ówczesnych zwyczajów - to prawo Chrystus zniósł.

Dziś okoliczności są inne i zakaz Mojżesza nie ma już podstaw. Zresztą, jeśli kościół zakazuje wywoływania Duchów, czy może im uniemożliwić pojawianie się, gdy wcale ich nie wzywamy?

Inna sprzeczność polega na tym, że skoro Mojżesz zabronił wywoływania Duchów zmarłych, oznacza to, iż mogą się one pojawić, w innym przypadku zakaz nie miałby sensu. Jeśli mogły się pojawiać za jego czasów, mogą to robić i dziś. Jeżeli są to Duchy zmarłych, to nie mogą być wyłącznie demonami. Logika przede wszystkim."

Olusie jeszcze jedna sprawa: ja Cię nie chce przekonać czy namawiać do spirytyzmu. Nie chciałbym byś tak myślał. Ty jesteś chrześcijaninem, ja spirytystą, ale mamy ten sam cel: czynić dobro. Póki staramy się je czynić, nasze różnice religijne/filozoficzne/wiary nie mają żadnego znaczenia. Ja chce Ci tylko przedstawić punkt widzenia spirytyzmu i cieszę się, że Ty chcesz przedstawić swój.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: cthulhu87 » 10 lip 2017, 19:50

Chciałbym zaznaczyć, że punktem wyjścia kodyfikacji spirytystycznej jest doświadczenie kontaktu z duchami, a nie osobiste objawienie czy święte księgi. Dlatego Biblia traktowana jest przez wielu spirytystów nie tyle jako natchnione pisma, których należy się literalnie trzymać, co jako źródło historyczne. W wielu miejscach jest to źródło poświadczające istnienie manifestacji mediumicznych, przy tym mające rozmaite uwarunkowania historyczne i kulturowe, z którymi trzeba się liczyć (dlatego też jestem przeciwnikiem bezwzględnej oceny, jakoby to, co było "wolą Bożą" dla pasterskiego, prymitywnego ludu starożytnego, musi być także traktowane jako wola Boża przez człowieka XXI wieku...). Inne świadectwa z epoki, np. pisma Platona czy podania o misteriach eleuzyńskich etc. również poświadczają, że ludzie już w starożytności kontaktowali się z duchami.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: czarnyMag » 11 lip 2017, 08:37

Jezus chyba chciał byśmy zwracali się do wewnątrz a Izrael z swym prawem zwraca się na zewnątrz :) Jezus powiedział że świątynię którą budowano w jego czasach lata odbuduje w trzy dni - miał bowiem na myśli do wewnątrz a nie na zewnątrz!
Prawa Izraela i tych ich proroków dotyczyły bowiem zewnętrza jak to jest dotychczas czyli "strzelisty sufit" :) A co do tych praw - dekalog od razu przychodzi na myśl i ten bożek który zabijał każdego kto wszedł złożyć pokłon tej jego "arce" napromieniowując delikwenta taką "mocą" jaką obecnie zapewnia reaktor atomowy :)

A czy Ty człowiecze będąc osaczonym przez żądny mordu tłum odpowiedziałbyś coś innego jak Jezus?
17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.
Czy bowiem należy walczyć z "watażkami" by przekazać wiedzę? :twisted:
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: Pawełek » 13 lip 2017, 09:15

Olus pisze:Co do reszty cóż masz prawo do swojej wiary
ale radziłbym zasięgnąć wiedzy..

To nie tylko wiara, cthulhu87 z wykształcenia jest historykiem, więc wiedzę ma i to naprawdę dużą :)
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: czarnyMag » 18 lip 2017, 13:11

Olus pisze:6 A jednak głosimy mądrość między doskonałymi4, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających. 7 Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, 8 tę, której nie pojął żaden z władców tego świata5; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały5; 9 lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują6.
10 Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha7. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego. 11 Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku? Podobnie i tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Boży. 12 Otóż myśmy nie otrzymali ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, dla poznania darów Bożych. 13 A głosimy to nie uczonymi słowami ludzkiej mądrości, lecz pouczeni przez Ducha, przedkładając duchowe sprawy tym, którzy są z Ducha8. 14 Człowiek zmysłowy9 bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić. 15 Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony10. 16 Któż więc poznał zamysł Pana tak, by Go mógł pouczać?11 My właśnie znamy zamysł Chrystusowy.


2 Gdyby ktoś mniemał, że coś "wie", to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. :-P


Ja wiem :twisted: Chodziłem do tego Waszego duszpasterstwa akademickiego i cały czas zgłębiam to Wasze chrześcijan pismo bom okultysta z wyboru a Żyd z urodzenia i widzisz ten twój bóg Jahve to chciał ofiar ze spalonych zwierząt czyli krwi która mu się nie należy gdyż to nie on je stworzył ale lubował się w nich i ich cierpieniu ponad ludzki rozsądek :twisted:
Udowodnij że Jahve jest tym za kogo się przedstawił Mojżeszowi :!: :twisted:
No czekam człowiecze wiary istoty z gwiazd :D

A co do Jezusa to Go bardzo cenię i podziwiam ale żadnego zbawienia nie było - zbawcza to jest jego nauka (której się zresztą tu na ziemi jego kapłani nie trzymają bo naśladują mnie :) wiemy bowiem to samo w temacie, że biblię napisał człowiek pod dyktando.... :twisted: i tyle w temacie
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Świadkowie Jehowy - ciekawostka

Postautor: Xsenia » 17 wrz 2017, 23:06

czarnyMag pisze:wiemy bowiem to samo w temacie, że biblię napisał człowiek pod dyktando.... i tyle w temacie

Dodaj tylko, że napisano ją wiele, wiele lat po śmierci Jezusa :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości