Sumerowie i wiara.

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 18 lut 2022, 17:16

Gdzie ja uważam, że coś wyginęło? Sam piszesz w drugim temacie o reformacji, tak samo postępuje myśl ludzka i rozwija się świadomość. Co nie polega na tym, by łapać wciąż inne klocki i z nich rozpoczynać nową budowę, bo tak to wrócilibyśmy do chaosu i niczego by nie zbudowano. Masz też takie zdanie w Biblii o żywym słowie, które zamieszkało między nami. Bóg nie tylko interesuje się nami, ale czuje i doświadcza wszystkiego przez nas, to uczynki kierowane naszym rozpoznaniem co jest dobre a co złe prowadzą nas do zbawienia, a nie nagroda i kara. Ja o Marcinie Lutrze tu dużo pisałam, za co zostałam zganiona, no bo ponoć przez niego palono na stosach czarownice :) Co jest nieprawdą, bo nic takiego nie miał na myśli w swoich wywodach. Były tu cytowane słowa Jezusa, gdzie jest Bóg w kim i w czym mamy go rozpoznać, ale i to razi niektórych. Przy okazji życia w wielu rzeczywistościach pisałam o drzewie życia, i tu go przytoczę - trzymajmy się pnia a nie odpadających gałęzi. Nie wiem w jakim celu ktoś namalował rogi Mojżeszowi bo to i tak samo czyjeś przedstawienie tej postaci a nie jego zdjęcie, może to tylko strój z tamtej epoki, za to mamy opis rozmowy na górze Tabor Jezusa właśnie z Mojżeszem i Eliaszem( widzenie), a nie z Abrahamem ani Jakubem i w tym jakąś wskazówkę.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: Ryszard » 18 lut 2022, 22:01

Właśnie wracającego Mojżesza opisują otoczonego ... ktoś przetłumaczył jako godność, we wczesnym średniowieczu to właśnie rogi świadczyły o statusie np. wojownika.
Tak przedstawianego Mojżesza można zobaczyć w wielu kościołach.
Stosy to raczej czekały reformatorów, chociaż w Anglii to katolików, cóż walka o władzę
"uświęcała" środki.
Moja Mama chodziła do kościoła tylko wtedy gdy był pusty, msze nie pozwalają na szczerą modlitwę, swoisty teatr, dzięki reformacji już nie odgrywany po łacinie.
Pisałaś coś w sensie, ze starzy Bogowie nie przetrwali, czyż nie ? No!
Nawet gwiazdy płaczą z tym, kto płacze w nocy.
Awatar użytkownika
Ryszard
 
Posty: 684
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:08

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 18 lut 2022, 22:26

Tak nie przetrwali, ale pień tego drzewa został i wokół niego rozwija się myśl idzie wolnymi krokami ku poznaniu Prawdy. Warta uwagi jest też filozofia Hegla, jeśli idziemy za reformacją. Oczywiście to jest taki ruch chcący się przebić do ogółu, ale jak wiesz niektórzy się zakorzeniają na niepewnym gruncie i tam zostają. Wspomniałeś o swojej mamie, zobacz ze to jest rzeczywiście ten ruch Siły i nasza synchronizacja z nią. Ja wcześniej jak to pisałam o spowiedziach itp. miałam na myśli Ostatnią Wieczerzę Jezusa, to wokół niej utworzono ten rytuał komunii. Tak myślę, a przecież to było pożegnanie z uczniami, wszystkimi także z tym, który zgrzeszył za srebrniki - usiądźmy wszyscy razem, szanujmy się, pożegnajmy się godnie, bo jutro już mnie z wami nie będzie. Jedźcie i pijcie, i łamał chleb i rozdawał wszystkim Moja mama na chwilę przed śmiercią też się z nami pożegnała wypowiadając - zgadzajcie się tu wszyscy! Także pomyślałam o tym, ze wśród tłumu i gwaru nie idzie się szczerze skupić. Miałam o tym Gabrielu pisać, ale ja przygotowuje się do wypowiedzi i musiałabym odszukać cytaty, poszperać w podobieństwach postaci do tych przed biblijnych.. zrobię to, ale nie dzisiaj.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: Ryszard » 18 lut 2022, 22:58

Nie potrzeba cytatów, wszyscy wiedzą , wystarczy pomyśleć.
Dzień narodzin Mitry, czyli do 25 grudnia, został w IV wieku przyjęty jako dzień narodzin Chrystusa.
Wiesz, że wiele najważniejszych świąt przejęto ze starodawnych religii.
Dobra, dosyć bo nas przepędzą .
Nawet gwiazdy płaczą z tym, kto płacze w nocy.
Awatar użytkownika
Ryszard
 
Posty: 684
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:08

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 18 lut 2022, 23:01

Przecież pisałam - nowe postaci wtłaczane w starą wiarę i rytuały. Co nie znaczy, że te akurat które wskazujesz są złe, ja lubię zwłaszcza te nasze dawne np. ogniska.. spotkania tańce i współpracę z przyrodą. Choinka, kolędy - to jest fajne nie służy złemu. A Jezusa witali pasterze no coś jest nie tak skoro to było w zimie. A masz rację, ale myślę, że z wielu z tych okrutnych bogów zrobiono potem niby dobrych bogów i anioły https://www.greelane.com/pl/humanistyka ... es-112327/ plagi egipskie, rzeź niewiniątek, itp. Ci zaś najdawniejsi żyli tu na Ziemi i skąd się tu pojawili patrz. ... bóg zarazy, bóg spalonej ziemi i wojny, przerażająca demoniczna kobieta, znana również jako „ta, która wymazuje", którego krew i inteligencja są używane przez Mami do stworzenia człowieka, bóg miasta Cuthah, siejący los, zwiastun śmierci, symbolizowany przez smoka i skrzydlaty dysk... tak dla mnie to starczy...
Ostatnio zmieniony 19 lut 2022, 00:23 przez danut, łącznie zmieniany 1 raz
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: Ryszard » 19 lut 2022, 00:23

Wystarczy naprawdę.
Nawet gwiazdy płaczą z tym, kto płacze w nocy.
Awatar użytkownika
Ryszard
 
Posty: 684
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:08

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 21 lut 2022, 18:46

Za przykładem wielu porządnych i dobrych ludzi także zamierzam opuścić to forum, ale najpierw dam podsumowanie do tego tematu. Od samych początków, do których człowiek potrafił dotrzeć przedstawia się nam podstawa wierzeń, jako zacięta walka miedzy dobrem a złem, w której niestety przez siłę władzy: miecza i zbrodni wygrywa zło. Przejrzyjcie ile nienawiści, mściwości, zazdrości i sposobów wymierzania kar jest w Powtórzonym Prawie w ST, a jest ono już poprawione z na pewno o wiele jeszcze okrutniejszego prawa obowiązującego wcześniej. Przez to wszystko przedzierają się postaci próbujące coś TU zmienić, ale jest ich o wiele mniej i siłę ich przekazu zaciemnia atakujący ich napór tłumu na dany czas. Pomimo, że ich słowa i czyny trafiają do wielu serc to jednak wielu ludzi obawiało się i obawia się zmiany i wykrzyczenia głośno tego co naprawdę myślą, bo ulegają i boją się tych, którzy przejmują nad nimi władzę. W tym wszystkim króluje hasło - Bój się Boga! Bóg was ukarze! i rozgłaszają je niby przedstawiciele tego Boga. Jakiż to przekręt! W podtekście przecież wychodzi tam to uciekaj od Boga i chowaj się przed Nim. Obawiaj się kary, bo my ci ją wymierzymy. My czyli kto? - siła nienawiści, podstępu, zdrady, zazdrości, zachłanności, mściwości i wszyscy, ci którzy według jej wartości postępują. "Wszyscy zgrzeszyliście przeciw Mnie – wyrocznia Pana. Na próżno karałem synów waszych: nie przyjęli tego jako nauki. Prorocy wasi stali się pastwą waszego miecza, niby lwa siejącego spustoszenie (Jr 2,29–30). ", "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych" (Mt 5,44–45). I zajrzyjcie do obowiązującego Prawa za czasów Jezusa PWT 21- 23 "Jeśli ktoś popełni zbrodnię podlegającą karze śmierci, zostanie stracony i powiesisz go na drzewie - trup nie będzie wisiał na drzewie przez noc, lecz tegoż dnia musisz go pogrzebać. Bo wiszący jest przeklęty przez Boga. Nie zanieczyścisz swej ziemi, danej ci przez Pana, Boga twego, w posiadanie" - Dla nich Jezus był przeklęty przez Boga i to powinno wszystko nam powiedzieć. No może jeszcze tylko to, że w miłości nie ma lęku a to ostatnie słowa do uczniów w tym temacie " To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Ja zwyciężyłem świat" (J 16,33). Wszystkich pozdrawiam!
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: Ryszard » 21 lut 2022, 21:58

Nie przesadzaj Danusiu, sama nie odchodź , jeżeli wyrzucą to trudno, popłaczemy i będziemy żyć dalej :D
Nawet gwiazdy płaczą z tym, kto płacze w nocy.
Awatar użytkownika
Ryszard
 
Posty: 684
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:08

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 24 lut 2022, 13:07

Ryszard pisze:Nie przesadzaj Danusiu, sama nie odchodź , jeżeli wyrzucą to trudno, popłaczemy i będziemy żyć dalej :D


Ok. Posłucham Cię. Dziękuję.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Poprzednia

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości