Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Postautor: oran » 22 sty 2011, 20:22

Atalio,jest ich sporo,ale dla przykładu podam np.że w moenowskiej interpretacji duch jest cząstką jakiejś większej całości,ta całość jest częścią znowu większej całości itd.,
duch człowieka bez względu na to co czynił za życia (w ciele człowieczym )może być odprowadzony do wyższego fokusa tam nazwanego parkiem...,inkarnacja jest wielością jednej z wielu części i można te poszczególne części "odzyskać"i odprowadzić do parku.
Zaś w książszce-wywiad z duchami-jak sądzę jest to co w/w przedstawione zupełnie inaczej.Moim zdaniem między obiema wersjami przekazów jest sprzeczność,ale może ja to żle odbieram.
Pozdrawiam.
oran
 
Posty: 210
Rejestracja: 22 sty 2011, 12:58

Re: Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Postautor: Melys » 23 sty 2011, 12:57

dłuzszy czas próbowałam objąc go swoim rozumem... porażją mnie focusy, kolory pięter, chmurek, odprowadzeń, powrotów i odzyskań, dowodów itd. Jakiś czas nawet próbowałam uczuć się tej metody i po kilku razach byłam w stanie zobaczyć wszystko co chciałam, przy dobrym sprzęcie, w specjalnych warunkach mój mózg szalał. A jako / skromnemu / znawcy ludzkich emocji i mózgu to już mi się kłóciło. Zbyt oczywistym się stało.
Dlatego dla mnie Moenowi daleko do :kardec: . Choć nie muniejszam mu zasług w pocieszaniu strapionych.
Nie śmierć rozdziela ludzi , lecz brak miłości
Jim Morrison
Awatar użytkownika
Melys
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 376
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Postautor: atalia » 23 sty 2011, 14:49

Ostatnio,Oranie,stanowczo skłaniam się w kierunku Chico Xaviera I Andre Luiza,choć podobno mialam jakieś tam osiągnięcia w dziedzinie "moenizmu".Ale skad mogę mieć pewnosć,że nie była to iluzja umysłu?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Postautor: oran » 23 sty 2011, 18:56

Wiem.Gdyby tak można było zadać to pytanie Chico Xavier.
Może jeszcze ktoś wypowie się w tej sprawie.
oran
 
Posty: 210
Rejestracja: 22 sty 2011, 12:58

Re: Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Postautor: orystes » 23 sty 2011, 19:26

atalia pisze:Ostatnio,Oranie,stanowczo skłaniam się w kierunku Chico Xaviera I Andre Luiza,choć podobno mialam jakieś tam osiągnięcia w dziedzinie "moenizmu".Ale skad mogę mieć pewnosć,że nie była to iluzja umysłu?

Od tego żeby się pozbyć wątpliwości w "moenizmie" są eksploracje partnerskie. A co do Chico, to tu też trzeba zaufać że wszystko co przedstawił to prawda a nie częściowo jego wyobraźnia na jakiś temat. Do puki to człowiek będzie ogniwem pośredniczącym w łączności z tamta stroną zawsze będzie możliwe że w przekaz zostaną wplecione w jakimś stopniu jego iluzje umysłu.
orystes
 
Posty: 137
Rejestracja: 04 lis 2010, 22:30
Lokalizacja: Łódź

Re: Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Postautor: konrad » 07 lut 2011, 23:54

Gdy mamy wątpliwości, co do tego, czy przekaz jest godny zaufania, należy szukać przesłanek potwierdzających jego prawdziwość.

Powiedzmy, że bierzemy Moena i Chico dla porównania. Moen opowiada o focusach, u Chico poznajemy opisy duchowych miast, gdzie praca wre. Może obaj mieli halucynacje? Na tym etapie tego nie wiemy... Trzeba szukać dalej, czyli poszukiwać potwierdzeń, że to naprawdę kontakt z zaświatami... Moena nie znam dobrze, więc ciężko mi powiedzieć, czy informacje z zaświatów, które otrzymywał, były jakoś weryfikowane i jak bardzo są zgodne z rzeczywistością. Weźmy przykład kontaktu z bliskimi jakiejś osoby? Czy są tam jakieś szczegóły czy tylko ogólniki? Czy u Moena spotykamy się z osobą XYZ, która cytuje nam nieznane fakty z życia, prosi byśmy pozdrowili osoby, których medium czy też podróżnik astralny (jak go by nie nazwać) zupełnie nie znał? Nie wiem... Z tego co słyszałem, przekazy od osób używających tej metody są dość ogólne, choć nie oznacza to, że są zupełnie niewiarygodne. Mam wrażenie, że może tam chodzić o jakieś próby dopasowania widzianych obrazów do rzeczywistości typu: "Widzę ducha wysokiej i szczupłej osoby - To musi być mój ojciec, bo on był wysoki i szczupły itp." To żadne potwierdzenie...

Wszystkie rzeczy, o których piszę - szczegóły z życia zmarłego, informacje, których nie znał nikt poza nim - odnajdujemy jednak bez problemu w spirytyzmie, który nie tylko niesie otuchę ludziom opłakującym zmarłym, ale też przynosi im pewność życia po śmierci i tego, że mogą się przy spełnieniu pewnych warunków skontaktować ze zmarłymi bliskimi. Przekazy Chico były właśnie pełne takich szczegółów... Polecam lekturę chociażby tego fragmentu: http://www.portal.spirytyzm.pl/index.ph ... &Itemid=63

Można by się jednak zapytać - no ale przecież nie wiemy, czy te rzeczy, które Chico tam opisuje, są rzeczywiście prawdziwe. Czy rzeczywiście istniał jakiś dom w Miritibie, gdzie Humberto de Campos mieszkał z matką, czy rzeczywiście jest tam jakieś drzewko orzechowe itp... Mogę tylko potwierdzić, że matka Humberto czytała tę książkę i gdyby były w niej jakieś nieprawdziwe informacje, z pewnością by o tym wspomniała... A cóż zrobiła? Podała Chico do sądu o prawa autorskie, gdyż była przekonana, że to rzeczywiście jej syn pisał...
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Postautor: orystes » 08 lut 2011, 19:45

konrad pisze:Gdy mamy wątpliwości, co do tego, czy przekaz jest godny zaufania, należy szukać przesłanek potwierdzających jego prawdziwość.

Powiedzmy, że bierzemy Moena i Chico dla porównania. Moen opowiada o focusach, u Chico poznajemy opisy duchowych miast, gdzie praca wre. ...

Akurat to co przedstawia Chico tzn. grupy duchów, leczenie itd. bliższe jest opisom z regresingów Newtona niż wizjom moenowskim. Po prostu metoda Moena pozostawia najwięcej możliwości do fantazjowania na jakiś temat, ale jest za to metodą względnie łatwą do opanowania.
orystes
 
Posty: 137
Rejestracja: 04 lis 2010, 22:30
Lokalizacja: Łódź

Re: Odpusty zupełne w Kościele Katolickim

Postautor: konrad » 08 lut 2011, 21:55

orystes pisze:Akurat to co przedstawia Chico tzn. grupy duchów, leczenie itd. bliższe jest opisom z regresingów Newtona niż wizjom moenowskim. Po prostu metoda Moena pozostawia najwięcej możliwości do fantazjowania na jakiś temat, ale jest za to metodą względnie łatwą do opanowania.


No i właśnie kluczem jest zrozumienie, gdzie jest granica między fantazją i sugestią a rzeczywistością... Myślę, że Chico jest bardziej po stronie tej ostatniej.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości