Polski katolicyzm

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Są ludzie poważnie myślący w KK

Postautor: Hansel » 26 paź 2015, 02:56

światowid pisze:oczywiście że żadna rewolucja nie wchodzi w grę. Ale to nie jest tak że ludziom pomaga.. ludziom pomaga bo zostali ochrzczeni jak mieli parę dni życia i potem całe życie tłoczono im do głów jedyną prawdę , którą wyznaczał najbliższy proboszcz.
gdyby narodzonemu dziś dzieckou co dzień powtarzac ze bóg jest w kamieniem, to jemu za 25-30 lat niezbędny byłby ten kamień, jako dający nadzieję i sposób na życie.
Gdyby wprowadzić chrzty tylko dla dorosłych, komunię tylko dla dorosłych i inne konieczne elementy tej religii, to ludzie do 18 roku życia w większości odkryli by to samo dobro i miłośc która widzą w kościele, tylko że to nie byłby kościół.

Naprawdę można być dobrym i wspaniałym człowiekiem bez katolickiego rzemienia na szyi.
I chciałbym by ludzie mieli wybór, a nie rodzili się już i od razu byli wsadzania w maszynkę indoktrynacji po której po iluś tam latach jedyne co potrafią to powiedzieć że kościoł daje im nadzieję i sposób na życie.

Przekazywanie połowy renty na radio rydzyka oszusta i życie w biedzie, sprzątanie kościołów, zrzutki na remonty kościołów... to nie jest wiara. to szablon.

I ludzie wcale tego nie chcą, tylko nie potrafią sobie już wyobrazić że tworzyć dobro i szukac wsparcia poza kościołem można a nawet się powinno..

natomiast odpuszczenie zboczonych biskupom i zwykłym cwaniakom w sułtannach jest dla mnie bardzo bolące. to że katolicy nie mają odwagi powiedzieć co myślą. jak o Lemańskim, Bonieckim- duchownym których zamknięto usta.. jak o księdzu Gilu pedofilu czy nuncjuszu apostolskim, którego JPII wyniósł w górę, a on okazał się zwykłym przestępcą. do tego psycho nie całkiem normalnym, skoro gwałcił dzieci i je zastraszał.

Dla mnie to dowód na totalne odmóżdzenie tych co określają się mianem prawdziwych moherowych katolików.


Ja słyszałem takie powiedzenie ,,Każdy, kto daje ci system wierzeń, jest twoim wrogiem,, - https://www.youtube.com/watch?v=KuFNcFeHdAE
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Polski katolicyzm

Postautor: Mirek » 26 paź 2015, 10:35

A Ja ciągle tu słyszę, że sami wybieramy sobie wcielenie i rodzicow. Czyli sami chcemy przyjać religię naszych rodziców. Nierozumiem takim razie tego oburzenia.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Polski katolicyzm

Postautor: Pablo diaz » 26 paź 2015, 11:11

Na filozofię lub wiarę jaką kierować będziemy się życiu największy wpływ ma rozwój moralny danej jednostki.
Tu moge podac przykład spirytyzmu ,ktory z łatwością rozumiany jest przez młodzież ,a nawet małe dzieci,(i tak jest u mnie w domu) Natomiast naukowcy oraz osoby o wysokim poziomie intelektualnym mają problem ze zorientowaniem się , że filozofia ta dotyczy nas wszystkich oraz ich samych.
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: Polski katolicyzm

Postautor: światowid » 26 paź 2015, 12:39

Mirek pisze:A Ja ciągle tu słyszę, że sami wybieramy sobie wcielenie i rodzicow. Czyli sami chcemy przyjać religię naszych rodziców. Nierozumiem takim razie tego oburzenia.


skąd ten domysł że skoro sami wybieramy sobie rodziców to chcemy przyjąc religię naszych rodziców?

jaki tok dedukcji ukierunkował Cię w tym przekonaniu?

bo może jak to wyjaśnisz sensownie co miałeś na myśli to zrozumiesz również swoje oburzenie..

rozumiejąc twój tok myślenia, po przyjęciu chrztu i rozpoczęciu okupacji katolickiej na naszych ziemiach, wprowadzonej o czym zapewne wiesz mieczem i wojnami, to żadna dusza nie powróciła by na ziemię do słowiańskich rodzin, bo przecież ich rodzice byli poganami, a teraz, ups, już nie są... :)

strasznie bronisz katolicyzmu, ale nigdy konkretami, tylko zdaniami które zacytowałem powyżej..

napisz proszę więcej, bo może to ja cię zle odbieram.. i błądzę jak biskup wesołowski..
szkoda wielka że wiara i wiedza naszych przodków została zdeptana.
Awatar użytkownika
światowid
 
Posty: 228
Rejestracja: 18 lis 2014, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski katolicyzm

Postautor: Hansel » 10 paź 2017, 13:35

,,KATOLICKIE ŻYCIE WARSZAWY 16 lipca 2008
Pytania do redakcji

1. Gdy spalam byka na ołtarzu ofiarnym, wiem, że to powoduje woń, która jest Bogu przyjemna (3 Ks. Moj. 19). Problem jest z moimi sąsiadami. Mówią, że dla nich zapach ten nie jest przyjemny. Czy mam ich ignorować?

2. Chciałbym sprzedać swoja córkę jako niewolnice, za karę, jak to opisuje 2 Ks. Moj. 21:7. W tych czasach, jaka byłaby, według Pana, najlepsza cena?

3. Wiem, że nie powinienem mięć kontaktu z kobietą podczas jej nieczystości miesięcznej (3 Ks. Moj. 15:19-24). Problem jest, jak się tego dowiedzieć? Usiłowałem zapytać, ale one często były obrażone moim pytaniem.

4. Moja żona po wielu latach strąciła upodobanie w moich oczach. Znienawidziłem ją, gdyż odkryłem w niej odrażająca cechę, gadulstwo. Wypisałem jej list rozwodowy (5 Ks. Moj. 24) i chce ja odprawić, tylko nie wiem, jak go jej wręczyć. Osobiście, czy przez policje?

5. Mam jednego sąsiada, który uparcie chce pracować w dzień. szabatu. W 2 Ks. Moj. 35:2 jest jasno powiedziane, że ma być skazany na śmierć. Czy moralnie jestem zobowiązany, by go zabić sam?

6. Jeden z moich przyjaciół twierdzi, że nawet jeżeli jedzenie owoców morza jest obrzydliwością (3 Ks. Moj. 11:10), to mimo wszystko jest mniej gorsze od homoseksualizmu. Nie zgadzam się. Czy może Pan osądzić?

7. W 3 Ks. Moj. 21:20 jest powiedziane, że nie mogę się zbliżać do ołtarza Boga, jeżeli mam problem ze wzrokiem. Musze zdradzić, ze noszę okulary do czytania. Czy muszę mięć wzrok 20/20 lub czy można negocjować?

8. Większość moich przyjaciół obcina sobie włosy, również w tzw. kółka, mimo że jest to jasno zabronione 3 Ks. Moj. 19:27. Jak oni mają umrzeć?

9. Wiem, że wg 3 Ks. Moj. 11:6-8, jeżeli dotknę skóry martwego wieprza, staje się nieczysty. Ale czy mogę nadal grać w piłkę nożną, jeżeli będę nosił rękawice?

10. Mój wujek ma jedną żonę. Nie respektuje 3 Ks. Moj. 19:19, ponieważ sieje dwie różne rośliny na tym samym polu. Jego żona zresztą również, ponieważ nosi ubrania z dwóch różnych materiałów (mieszaninę bawełny i poliestru). Ma również zwyczaj przeklinania. Czy naprawdę musze zebrać całe miasto, by ich kamienować (3 Ks. Moj. 24:10-16). Czy nie moglibyśmy ich po prostu spalić żywcem podczas prywatnego zebrania rodzinnego, jak to zrobiliśmy dla tych, którzy sypiają z ich rodzina? (3 Ks. Moj. 20:14),,
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Polski katolicyzm

Postautor: Ivo700 » 01 sty 2018, 12:10

Witam

Trzeba zacząć od tego że nie ma czegoś takiego jak ''Polski Katolicyzm'', Katolicyzm nie jest polski a jest religią OBCĄ rodem z Włoch narzuconą nam Politycznie i Przemocą w 996 roku i później--tak szczerze to naszą rdzenną kulturą i religią byłoby Rodzimowierstwo Słowiańskie-''Pogaństwo'' .

Chyba że mówimy--piszemy tutaj o Rzymsko-Katolicyzmie występującym w Polsce .

Ale do rzeczy Kościół Rzymski a szczególnie ten w Polsce oceniam BARDZO KRYTYCZNIE ---nie widzę nic w nim dobrego ---aczkolwiek bardzo mało dobrego .

Rzymska religia stosuje bardzo negatywne Kody --- Afirmacje ---które wpływają na psychikę wiernych

----podkreślanie cierpienia jako drogi do Boga ---
----ciągłe poczucie winy
-----negatywny stosunek do seksu [tylko dla prokreacji, a nie również dla rozkoszy i to nawet w małżeństwie]
-----zły stosunek do środków antykoncepcyjnych
-----zły stosunek do kobiet ----do dziś kobieta nie może pełnić w Katolicyzmie Rzymskim funkcji --księdza [odpowiednik Pastorki w Protestantyzmie
-----trzymanie się Dogmatów i Doktryn które już nie przystoją do epoki XXI wieku [to już BAHAIZM, Ahmadijja-Reformowany Islam-odrzucający SZARIAT, ma bardziej postępowe Zasady Wiary niż Katolicyzm]

w Polskiej odmianie Rzymsko-Katolicyzmu ---razi mnie skrajne SEKCIARSTWO i UPOLITYCZNIENIE tej religii, brak w'' Polskim'' Katolicyzmie ---postepowej Liberalnej Myśli Teologicznej zwanej Modernizmem, Polski Katolicyzm jest skrajnie fanatyczny, tradycyjny---co niektórzy Biskupi z Episkopatu ---domagają się żeby MSZA była odprawiana po .....łacinie a nie po Polsku, to już by była Paranoja bo przeciętny wierny ---nic by nie rozumiał z tego co ksiądz naucza, a wiadomo że ----Ciemnym Narodem łatwiej się rządzi i manipuluje -----

Dużo bym mógł pisać na ten temat ---zapewne są szczere jednostki w Katolicyzmie ----ale to nie chodzi o szczerość bo cały ten SYSTEM RELIGIJNY JEST ZŁY I BŁĘDNY i SPRZECZNY z naukami Jezusa i pierwszych chrześcijan z I - II wieku naszej ery .

w Komunizmie też byli szczerzy ludzie i nawet dobrzy --którzy wierzyli w komunizm ---ale system był błędny to takie porównanie .

Nie jestem świadomie Rzymsko-Katolikiem ---od 1985 roku ---nie czuję się Rzymsko-Katolikiem [tj od 15 roku życia] obecnie stukła mi 50-tka .

Katolicyzm-Rzymski ---też spowalnia rozwój kulturowy i cywilizacyjny ---podam porównanie / pytanie

które państwo jest bardziej postępowe i tolerancyjne Polska obecna czy np Holandia / Czechy ???

Gdzie lepiej się żyje obywatelom [co nie znaczy że te państwa są doskonałe i że wszystko jest tam OK]

w Holandii, w Czechach czy w Polsce ???

Jak powiedziałem mojemu znajomemu z CZECH że w Polsce zabraniają Apteki sprzedawania Prezerwatyw bo powołują się na Klauzule Sumienia [są takie Apteki w Polsce gdzie napis jest na drzwiach ---TU SIĘ ANTYKONCEPCJI NIE SPRZEDAJE]

To myślał że żoną że .....spadnie z krzesła, nie mógł w to uwierzyć że jest taki kraj w Europie co w XXI wieku zabrania sprzedawiania antykoncepcji, albo jak mu powiedziałem że ---w POLSCE MOŻNA pójść do więzienia za posiadanie kilku gram ---Marihuany .....to był w Szoku !!!, przykładów można by mnożyć, nawet się mnie spytał przez telefon co u was w Polsce jest tyle Neo-Faszystów i Narodowców ---wy się do wojny szykujecie czy jak ????, bo widział w Polsce ludzi z koszulkami ---Polska Biała Katolicka, Polska Niepodlagła, lub Żydzi ---won z Polski ! ,

uważam że wine tego zdziczenia ponosi Katolicyzm w odmianie Polskiej, sam ks . Międlar i inni księża w Polsce mają anty-semickie i rasistowskie poglądy i się z tym ....nie kryją !!!! a nawet obwołuje się ich Polskimi Patriotami !!!

Także i Doktryna tego kościoła religii jest dla mnie nie do przyjęcia, o postawie polskiego kleru już nie wspomne .

Katolicyzm na Zachodzie Europy lub w Australii i Kanadzie to ''inna bajka'' bardziej do przodu bo dopuszczają tam MODERNIZM KATOLICKI do głosu, w Polsce natomiast dominuje w Polskim Katolicyzmie TRADYCJONALIZM a nawet NACJONALIZM ---nie utożsamiam się z taką religią / i pseudo-kulturą .

Jeszcze o Modernizmie Katolickim Definicja czym to się je

MODERNIZM KATOLICKI [ w skrócie]

Modernizm – nurt w filozofii i teologii katolickiej przełomu XIX i XX wieku.

Głównymi przedstawicielami modernizmu katolickiego byli teologowie Alfred Loisy, autor książki L'Évangile et l'Église (1902) oraz George Tyrrell, a także filozofowie Maurice Blondel i Edouard Le Roy, jednak żaden z nich nie używał nazwy "modernizm" w odniesieniu do swoich poglądów. Do tego nurtu zaliczano też do pewnego stopnia historyka chrześcijaństwa Louisa Duchesne.


Poglądy modernistów

Główną inspiracją modernizmu były osiągnięcia dziewiętnastowiecznej nauki oraz filozofii. Największy wpływ na modernistów wywarły poglądy Bergsona.

Głównym poglądem, który ściągnął potępienie papieskie było założenie, że dogmaty Kościoła katolickiego mają historyczny charakter i ewoluowały w przeszłości łącznie z samym Kościołem. Dlatego też moderniści dopuszczali zmianę doktryny Kościoła posuniętą nawet do zmiany dogmatów. Doktryna miała odpowiadać swojej epoce. Ponadto konsekwencją przyjęcia modernistycznego punktu widzenia, była możliwość pozostawania w Kościele mimo zaprzeczania dogmatom ogłoszonym w dawnych wiekach: były one prawdziwe w momencie ogłoszenia, natomiast w danej chwili prawdziwe mogą być poglądy całkiem odmienne. Przekonanie o ewolucji dogmatów kontrastuje z zaaprobowaną przez Kościół katolicki opinią kardynała Newmana o rozwoju doktryny katolickiej, jej ciągłości i niezależności od epoki historycznej.

Modernistów wyróżniała też analiza Biblii oparta wyłącznie na tekście, bez zwracania uwagi na komentarze np. Ojców Kościoła. Jednocześnie krytyka tekstu była racjonalistyczna. Np. podawano w wątpliwość realność cudów opisywanych w Biblii, czy rzetelność autorów tekstu biblijnego. Z tego powodu modernistów oskarżano o wpływ protestanckiej szkoły krytyczno-historycznej (szkoła w Tybindze) oraz sekularystycznych idei oświecenia.

Filozoficznie modernizm charakteryzował irracjonalistyczny pogląd na religię jako domenę emocji wiernych; jako że istnienia Boga ani prawd wiary nie sposób, według modernistów, udowodnić. Nie oznaczało to deprecjacji poznania religijnego, jako że intelekt nie był zdaniem modernistów jedyną czy najwłaściwszą drogą poznania. Prawdy wiary nie miały być odzwierciedleniem rzeczywistości (co najwyżej jej symbolami), ale normami postępowania. Według sławnego przykładu dogmat "Bóg jest osobą" miał w istocie oznaczać "traktuj Boga jako osobę". Tylko normy, a nie poglądy można bowiem nakazać.

Moderniści --- są za

1.Powszechnym kapłaństwem wiernych ---ksiedzem może być kobieta

2.Zniesienie Celibatu duchownych ---czyli ksiądz może się żenić jak chce

3.przywrócenie Mszy pod dwiema postaciami ---wino i chleb [a nie hostia]

4.odrzucenie irracjonalnych dogmatów

5.nie potępianie osób LGBT, tolerancja dla antykoncepcji

ogólnie chodzi o Zreformowanie Rzymsko-Katolicyzmu .
Ivo700
 
Posty: 85
Rejestracja: 01 gru 2017, 13:54

Re: Polski katolicyzm

Postautor: Ivo700 » 01 sty 2018, 12:24

PS ---zapomniałbym dodać że ---

---- ALAN KARDEC ---też nosił się z zamiarem reformy Chrześcijaństwa i Katolicyzmu ---ale nie dokończył tego dzieła ---bo napotkał na duży opór wiernych i duchowieństwa katolicyzmu w XIX wieku, również LEON DENIS ---krytycznie się odnosił do Dogmatyki Rzymsko-Katolickiej i do niektórych wierzeń tego kościoła religii .

Ciekawe że i CHICO XAVIER ---po odkryciu duchowości Spirytystycznej i swoich objawieniach ---stwierdził że nie odnajduje się już w Rzymsko-Katolicyzmie, w Filmie Chcico Xavier ---jest pokazana jak ksiądz podburza wiernych przeciw Xavierowi i przeciw Brazylijskim Spirytystom ---kiedy ruch ten się tworzył w Brazylii ---kiedy idee Kardeca, Denisa dotarły do Ameryki Łacińskiej .....to też daje mi do myślenia na temat Katolicyzmu

Katolicyzm potępia ruch Spirytystyczny i nie chce z nim współpracować, dla odmiany np BAHAI współpracują w Brazylii z Brazylijskimi Spirytystami, a nawet Brazylijscy Spirytyści ---wydają Modlitwy BAHAULLAHA , nawet w kwartalniku wydawanym w Polsce był o tym artykuł .
Ivo700
 
Posty: 85
Rejestracja: 01 gru 2017, 13:54

Re: Polski katolicyzm

Postautor: soldado » 02 sty 2018, 21:29

Posty nie na temat zostały skasowane. Bardzo proszę o nie robienie off topu i nie robienie wycieczek w kierunku innych użytkowników - soldado
Czasem w życiu warto jest się zgubić, by móc się na nowo odnaleźć
soldado
Moderator forum.
 
Posty: 3177
Rejestracja: 04 lis 2014, 23:35
Lokalizacja: Stolica Polskiej Piosenki :)

Re: Polski katolicyzm

Postautor: stefan12 » 03 sty 2018, 12:21

Hansel pisze:,,KATOLICKIE ŻYCIE WARSZAWY 16 lipca 2008
Pytania do redakcji

1. Gdy spalam byka na ołtarzu ofiarnym, wiem, że to powoduje woń, która jest Bogu przyjemna (3 Ks. Moj. 19). Problem jest z moimi sąsiadami. Mówią, że dla nich zapach ten nie jest przyjemny. Czy mam ich ignorować?

2. Chciałbym sprzedać swoja córkę jako niewolnice, za karę, jak to opisuje 2 Ks. Moj. 21:7. W tych czasach, jaka byłaby, według Pana, najlepsza cena?

...

10. Mój wujek ma jedną żonę. Nie respektuje 3 Ks. Moj. 19:19, ponieważ sieje dwie różne rośliny na tym samym polu. Jego żona zresztą również, ponieważ nosi ubrania z dwóch różnych materiałów (mieszaninę bawełny i poliestru). Ma również zwyczaj przeklinania. Czy naprawdę musze zebrać całe miasto, by ich kamienować (3 Ks. Moj. 24:10-16). Czy nie moglibyśmy ich po prostu spalić żywcem podczas prywatnego zebrania rodzinnego, jak to zrobiliśmy dla tych, którzy sypiają z ich rodzina? (3 Ks. Moj. 20:14),,


Ale to wszystko to Stary Testament, więc pytania powinny być kierowane do jakiegoś rabina, a nie katolików.
Awatar użytkownika
stefan12
 
Posty: 474
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:08

Re: Polski katolicyzm

Postautor: czarnyMag » 03 sty 2018, 15:28

stefan12 pisze:Ale to wszystko to Stary Testament, więc pytania powinny być kierowane do jakiegoś rabina, a nie katolików.


Masz rację! Katolicy przyjęli tylko ułamek z tych tekstów :lol: A biorąc ten ułamek wierzą, że dał im tenże "duch święty" :lol:
Dlatego katolicy mogą sobie żonglować doktrynami wedle swej woli i są usprawiedliwieni :twisted: tak im się przynajmniej wydaje
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości