Manipulacja

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Manipulacja

Postautor: 000Lukas000 » 21 cze 2011, 13:18

Pamiętam i chyba nigdy nie zapomnę słowa o których mówiłem wcześniej, a brzmiały one w pełni tak.

„Rozum nie jest dobry, i szybko zwiedzie człowieka na złą drogę, musisz myśleć sercem.”
„Pamiętaj by nie mieć wątpliwości, bo ten 1% wątpliwości Szatan obróci przeciwko tobie i zniszczy twą wiarę.”
A co o rzeczach które się dzieją na świecie a przeczą Chsześcijaństwu?
„To zwiedzenia Szatanśkie”


Mieli rację;) Pod pewnym względem bo czyż można bardziej upaść niż dostać się macki szatańskiego spirytyzmu? :lol:

Ale daleko mi od myślenia by religie robiły to świadomie, przynajmniej nie wszystkie bo np. ewangelicy od których usłyszałem te słowa to dobrzy ludzie.
Choć i tak wywoływało we mnie niepokój odrzucenie ideologii Chrześcijańskiej.

Jakie wy mieliście przeżycia, jakie wy hasełka słyszeliście.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Manipulacja

Postautor: 000Lukas000 » 21 cze 2011, 13:24

Pamiętam jeszcze jedną ciekawą rzecz z młodości.

Mianowicie jak byłem mały (wychowywany w katolicyzmie) i wytłumaczono mi czym jest bałwochwalstwo to jak mi babcia powiedziała bym klęknął przed obrazkiem świętej rodziny i się pomodlił to ja się z nią przegadywałem że to bałwochwalstwo, bo nie można się modlić do obrazów.

ciekawe ile człowiek utracił inteligencji przez to oduczanie myślenia logicznego.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Manipulacja

Postautor: atalia » 21 cze 2011, 14:20

Mnie ostatnio najbardziej poruszył postulat zbawienia przez łaskę.Niektórym najwyraźniej nie przeszkadza obraz kapryśnego,nieobliczalnego Boga,który zbawia według swojego widzimisię i na "nic twoje zasługi i starania,człowiecze."
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Manipulacja

Postautor: 000Lukas000 » 21 cze 2011, 14:58

Czyżbyś czytała listy do rzymian;)

Niby łaska jest po to by człowiek nie popadł w pychę z powodu udoskonalenia przez własne uczynki.

A kościół skrzętnie wykorzystał to do własnych celów stawiając się jako pośrednika łask, w tym momencie jedyna możliwość zbawienia jest przez kościół.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Manipulacja

Postautor: cthulhu87 » 21 cze 2011, 18:07

Trzeba jednak pamiętać, że błędem logicznym jest nieuprawnione rozszerzanie wniosków na całą społeczność na podstawie jednostkowych wypowiedzi.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Manipulacja

Postautor: 000Lukas000 » 21 cze 2011, 18:13

Jasne że trzeba ale np. łaska i jej wykorzystanie zostało zaprowadzone przez konkretną instytucję która miała powyższe na celu, aczkolwiek nie każdy kapłan musi na to się tak zapatrywać, niektórzy mogą widzieć w tym tak jak instytucja możliwość napełnienia sakwy a inni zbożny cel.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Manipulacja

Postautor: cthulhu87 » 21 cze 2011, 18:23

Mam na myśli ten fragment:

.
000Lukas000 pisze:„Rozum nie jest dobry, i szybko zwiedzie człowieka na złą drogę, musisz myśleć sercem.”


Z racji swoich różnych poszukiwań miałem okazję zetknąć się trochę ze środowiskiem ewangelików (jednak w Warszawie, więc nie wiem jacy są gdzie indziej) i odniosłem wrażenie, że mają dużo bardziej otwarte umysły niż sugerowałaby tu jedna z wypowiedzi. Poza tym z uwagi na brak tak ścisłej subordynacji duchownych jak u katolików, protestanci mają dużo większą samodzielność w wypowiadaniu sądów, również w kwestiach spirytystycznych.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Manipulacja

Postautor: konrad » 21 cze 2011, 18:30

cthulhu87 pisze:Trzeba jednak pamiętać, że błędem logicznym jest nieuprawnione rozszerzanie wniosków na całą społeczność na podstawie jednostkowych wypowiedzi.


W każdej społeczności znajdą się ludzie, którzy źle interpretują pewne zalecenia albo działają na jej niekorzyść. Moim zdaniem należy bardziej patrzeć na to, w jaki sposób dana społeczność reaguje: czy edukuje swoich członków, czy sprzeciwia się pewnym nadużyciom itp.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manipulacja

Postautor: 000Lukas000 » 21 cze 2011, 18:45

A jako kto rozmawiałeś z tymi warszawskimi ewangelikami, jako ewangelik czy spirytualista?
Nie koniecznie powiedzieli ci wszystko tak jak uważają.

Z racji swoich różnych poszukiwań miałem okazję zetknąć się trochę ze środowiskiem ewangelików (jednak w Warszawie, więc nie wiem jacy są gdzie indziej) i odniosłem wrażenie, że mają dużo bardziej otwarte umysły niż sugerowałaby tu jedna z wypowiedzi.


W każdej społeczności znajdą się ludzie, którzy źle interpretują pewne zalecenia albo działają na jej niekorzyść. Moim zdaniem należy bardziej patrzeć na to, w jaki sposób dana społeczność reaguje: czy edukuje swoich członków, czy sprzeciwia się pewnym nadużyciom itp.


Kościół z edukacją swoich ma poważny problem i nie wiedzą jak to ugryźć, dobrym przykładem tej kwestii jest ich stanowisko co do twórczości Dana Browna czy do popularnego Harego Pottera.
Widocznie boją się tego że niedoinformowanie w jakim trzymali parafian obróci się przeciwko nim.


Jest też ciekawa sprawa odnośnie tzw. "niepokalanego poczęcia Marii Panny"
Wiele katolików nie wie nawet co to znaczy, a znaczy tyle że Maria, matka Jezusa, została niepokalanie poczęta.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Manipulacja

Postautor: cthulhu87 » 21 cze 2011, 19:55

Jako "wątpiący i poszukujący" :mrgreen:
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości