Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: Obserwator » 15 lis 2014, 23:13

atalia pisze:Niedawno pewna pani redaktor w telewizji powiedziała, ze spirytyzm kojarzy się jej z kryminałami szwedzkimi, ponieważ jest "tak samo mroczny". :o
Chciałoby się powiedzieć "spirytyzm wcale nie jest mroczny, kobieto, wręcz przeciwnie - tryska optymizmem"! :kardec:
Oto do czego prowadzi niewiedza i bezmyslne podążanie tropem utartych stereotypów. :cry:


To jeszcze nic ;) :)

Mnie udało się trafić na uliczną ewangelizację Świadków Jehowy. Najpierw dostałem gazetkę o tym jak żyć szczęśliwie, potem o tym co czeka nas po śmierci - no i zaraz postanowiłem przedyskutować tę kwestię (oczywiście spokojnie i w kulturalny sposób). Niestety na hasło spirytyzm otrzymałem broszurkę zatytułowana czy szatan istnieje naprawdę i dość zdecydowanie zostałem przekonany że powinienem odejść. Oczywiście według pana z którym rozmawiałem okultyzm i spirytyzm to to samo bo polega na czczeniu szatana :lol: .... aaa i jeszcze usłyszałem o zgniłym jabłku które Pan nakazał wyrzucać z kosza pełnego dobrych. Ludzka niewiedza i uprzedzenia są porażające. Szkoda właśnie, że osoby z którymi rozmawiałem nie miały nawet ochoty do sięgnięcia do Ewangelii według spirytyzmu. No cóż... wolna wola.
"Żeby zdobyć wiedzę, trzeba studiować. Żeby zdobyć mądrość, trzeba obserwować."
 Marilyn vos Savant
Awatar użytkownika
Obserwator
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 292
Rejestracja: 03 paź 2014, 22:48
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: soldado » 19 lis 2014, 22:00

Obserwator pisze:
soudak pisze:... ,,kto nie jest przeciwko nam, jest z nami''.
Niestety na przestrzeni wieków zostało to przez ludzi zmienione, na ,,kto nie jest z nami, jest przeciwko nam''...
Ale to już inny temat ;)



Bardzo celna uwaga. Myślę, że na tej płaszczyźnie - ,,kto nie jest przeciwko nam, jest z nami'' mogła by zaistnieć współpraca pomiędzy religiami a spirytyzmem. Mówisz że Biblia jest twoim przewodnikiem. Ja odrzuciłem ją (nie jej etyczne przesłanie, ale wiarę w nią) mniej więcej jako nastolatek zachłyśnięty materializmem. Powróciłem do niej jako spirytysta. Co prawda przekaz Księgi Duchów jest dla mnie bardziej zrozumiały i pełny, ale Biblia zawiera nauki Jezusa, więc z mojego punktu widzenia nauki istoty o niebo doskonalszej niż ja. Kardec też kierował się jego naukami i w " Ewangelii według spirytyzmu" wyraźnie wskazuje na zbieżności pomiędzy słowami Jezusa, a przesłaniem spirytyzmu.

Tym co mnie zaskakuje w podejściu katolików do spirytyzmu, jest wrzucanie go do jednego worka z okultyzmem. To mniej więcej tak jakby ktoś stwierdził, że nie ma różnicy pomiędzy chrześcijaństwem a satanizmem. ;)

Zresztą nie ma znaczenia w co się wierzy, jeśli człowiek kieruje się empatią i czyni dobro. :) Ważne aby oceniać ludzi po czynach a nie symbolach z jakimi się identyfikują.


Jeśli ludzie w kościele powtarzają za księdzem ,, wierzę w rzeczy widzialne i nie widzialne'', a potem 90% z nich, naśmiewa się z ludzi, którzy mówią o duchach, to świadczy to o kompletnym nie zrozumieniu chociażby tego, co przed momentem się ,,klepało'' bezmyślnie w kościele.
M.in. dlatego spirytyzm mieszają z okultyzmem i nie zauważają zbieżności, o których napisałeś.
Obecnie KK idzie w bardzo złym kierunku i myślę, że spirytyzm przez to będzie się w najbliższych latach mocno rozwijał, a nawet jestem o tym przekonany.
Czasem w życiu warto jest się zgubić, by móc się na nowo odnaleźć
soldado
Moderator forum.
 
Posty: 3195
Rejestracja: 04 lis 2014, 23:35
Lokalizacja: Stolica Polskiej Piosenki :)

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: 000Lukas000 » 20 lis 2014, 16:58

soudak pisze:
Obserwator pisze:
soudak pisze:... ,,kto nie jest przeciwko nam, jest z nami''.
Niestety na przestrzeni wieków zostało to przez ludzi zmienione, na ,,kto nie jest z nami, jest przeciwko nam''...
Ale to już inny temat ;)



Bardzo celna uwaga. Myślę, że na tej płaszczyźnie - ,,kto nie jest przeciwko nam, jest z nami'' mogła by zaistnieć współpraca pomiędzy religiami a spirytyzmem. Mówisz że Biblia jest twoim przewodnikiem. Ja odrzuciłem ją (nie jej etyczne przesłanie, ale wiarę w nią) mniej więcej jako nastolatek zachłyśnięty materializmem. Powróciłem do niej jako spirytysta. Co prawda przekaz Księgi Duchów jest dla mnie bardziej zrozumiały i pełny, ale Biblia zawiera nauki Jezusa, więc z mojego punktu widzenia nauki istoty o niebo doskonalszej niż ja. Kardec też kierował się jego naukami i w " Ewangelii według spirytyzmu" wyraźnie wskazuje na zbieżności pomiędzy słowami Jezusa, a przesłaniem spirytyzmu.

Tym co mnie zaskakuje w podejściu katolików do spirytyzmu, jest wrzucanie go do jednego worka z okultyzmem. To mniej więcej tak jakby ktoś stwierdził, że nie ma różnicy pomiędzy chrześcijaństwem a satanizmem. ;)

Zresztą nie ma znaczenia w co się wierzy, jeśli człowiek kieruje się empatią i czyni dobro. :) Ważne aby oceniać ludzi po czynach a nie symbolach z jakimi się identyfikują.


Jeśli ludzie w kościele powtarzają za księdzem ,, wierzę w rzeczy widzialne i nie widzialne'', a potem 90% z nich, naśmiewa się z ludzi, którzy mówią o duchach, to świadczy to o kompletnym nie zrozumieniu chociażby tego, co przed momentem się ,,klepało'' bezmyślnie w kościele.
M.in. dlatego spirytyzm mieszają z okultyzmem i nie zauważają zbieżności, o których napisałeś.
Obecnie KK idzie w bardzo złym kierunku i myślę, że spirytyzm przez to będzie się w najbliższych latach mocno rozwijał, a nawet jestem o tym przekonany.


Myślę że Spirytyzm został na ziemie wprowadzony jako spoiwo, nie jako odrębna religia.
Możemy się zdziwić jak KK przetrwa właśnie dzięki spirytyzmowi.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: Krzysztoff » 20 lis 2014, 21:51

000Lukas000 pisze:Myślę że Spirytyzm został na ziemie wprowadzony jako spoiwo, nie jako odrębna religia.
Możemy się zdziwić jak KK przetrwa właśnie dzięki spirytyzmowi.


w sumie nie ma to znaczenia ale jednak KK jest bardzo skostniałą organizacją - patrząc na ostatnie wyniki synodu o rodzinie
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: Obserwator » 21 lis 2014, 06:49

Mnie w KK podobnie zresztą jak w innych religiach najbardziej zastanawia hermetyczne podejście do pojęcia zbawienie. Nie jest możliwe, jeśli nie przynależy się do kościoła (!). Spirytyzm pod tym względem daje jasną odpowiedź - zbawienie wynika z czynów a nie przynależności światopoglądowej do takiej czy innej organizacji. W sumie nawet ateiści będą zbawieni, choć na pewno mocno zdziwieni tym co ich spotka po śmierci ;) :)

Pewnie dlatego też spirytyzm jak na razie w naszym kraju nie rozwija się tak jak rozmaite religie, bo nie ma w nim imperatywu szerzenia jedynie słusznego poglądu, przy użyciu wszystkich dostępnych środków. Raczej zachęca się ludzi do poszerzania wiedzy, ale bez konieczności bezwarunkowej akceptacji wszystkich doktryn. Zresztą Kardec też twierdził, że spirytyzm rozwija się, jak każda nauka, więc doktryny nie mogą być oparte na wierze, a powinny wynikać z doświadczeń.
"Żeby zdobyć wiedzę, trzeba studiować. Żeby zdobyć mądrość, trzeba obserwować."
 Marilyn vos Savant
Awatar użytkownika
Obserwator
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 292
Rejestracja: 03 paź 2014, 22:48
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: Mirek » 21 lis 2014, 09:18

W spirytyzmie brakuje przywódcy, który by pociągnął za sobą ludzi. To cała tajemnica słabego rozwoju tej dziedziny :D
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: Krzysztoff » 21 lis 2014, 09:35

Spirytyzm rozwija się poprzez działanie i przykład , w Brazylii - przykład działań charytatywnych Chico , teraz Divaldo oraz wielu innych centrów spirytystycznych.

Także po po prostu trzeba zacząć działać od rzeczy małych do coraz większych ale skierowanych na pomoc 2-giemu człowiekowi.
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: Xsenia » 21 lis 2014, 13:44

Mirek pisze:W spirytyzmie brakuje przywódcy, który by pociągnął za sobą ludzi. To cała tajemnica słabego rozwoju tej dziedziny

Następnego Jezusa, Buddę, Mahometa czy innego "syna Boga"?
Spirytyzm to przede wszystkim rozwój osobisty. A do tego przewódcy raczej nie potrzeba.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: Mirek » 21 lis 2014, 15:25

Xsenia pisze:
Mirek pisze:W spirytyzmie brakuje przywódcy, który by pociągnął za sobą ludzi. To cała tajemnica słabego rozwoju tej dziedziny

Następnego Jezusa, Buddę, Mahometa czy innego "syna Boga"?
Spirytyzm to przede wszystkim rozwój osobisty. A do tego przewódcy raczej nie potrzeba.

To była odpowieć na "zarzut", że spirytyzm wolno się rozwija w Polsce.
Myślałem raczej o Rydzyku, niż o Jezusie ;)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ewangelia według spirytyzmu - opinie

Postautor: Krzysztoff » 21 lis 2014, 18:54

To ja już wolę Franciszka. ..
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ewangelia według spirytyzmu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość