Czym jest spirytyzm? - opinie

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: wido » 23 lis 2014, 17:47

Zagadnieniami niezwykłymi tak bym to określił, zajmuję się od 1976 roku widzę czerpałem nie tylko z książek.
Witam ponownie mógł bym ten artykuł pisać dalej podając daty wydarzenie itp.itd demaskujące spirytyzm ale widzę że wierzących w spirytyzm pseudonaukę obaloną już przed II wojną Światową, w obecnym XXI wieku nic nie przekona.Zacytuję tutaj tekst z roku 1924
"Jeżeli wnukowie będą się śmiali z naszej łatwowierności w rzekome cudowne zdolności wszelakich oszustów" To czy to znaczy,że nie dadzą się oszukać nowym zręcznym szarlatanom?. Następny z tego samego okresu:
Bo całe nieporozumienie pochodzi stąd,iż laicy,a nawet ludzie nauki,stale mieszają możliwe z niemożliwością,nie postrzegają,że "niemożliwe",rzekomo zrealizowane,jest zawsze trikiem,obejściem,niepodważającym,natury rzeczy.Podczas gdy szarlatani,ukrywają swój podstęp,wykorzystują triki,choćby to był najmędrszy mechanizm,wmawiając w łatwowiernych,iż posiadają w ciele swoim,czy duszy,pewne własności tajemnicze zgoła nieznane nadnaturalne.
Dla czego przytaczam cytaty z z lat ubiegłego wieku?bo ludzie o trzeźwym umyśle nie brali wszystkiego na wiarę,dociekali i sprawdzali czy to co głoszą np.spirytyści jest prawdą? Co i my powinniśmy czynić.W "sieci"spirytystów dawali się złapać nie tylko ludzie prości,ale tak że naukowcy,artyści ludzie z wszystkich grup społecznych.
Laureat nagrody Nobla Władysław Reymont- utrzymywał bliskie kontakty ze spirytystą o nazwisku Pusch,wspomina to tak"Ja porzuciłem swoje stanowisko i pojechałem połączyć się z profesorem.Profesor mieszkał w Częstochowie ,był w ścisłym kontakcie z kołami spirytystów Niemiec i Anglii,oraz w regularnej korespondencji z p.Bławatską i J.S.Olcottem.Pusch traktował spirytyzm jak religię,był naiwny jak dziecko na każdym seansie oszukiwany przez medium.Ja pisze Reymont nie miałem trudności z wyrobieniem sobie własnych przekonań i straciłem wiarę w te"cudowności"i pośpiesznie go porzuciłem.Znalazłem się znowu wolny i bez grosza na dziś i jutro".
Na koniec tych moich wywodów mam pytanie czy któryś z forumowiczów był na takim "prawdziwym" seansie spirytystycznym? Ja byłem nie raz organizowanym przez nieżyjącego już spirytystę przed wojennego którego nazwiska niestety podać nie mogę(rodzina się na to nie zgadza). I wiele od niego tez się dowiedziałem.Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i chyba zakończę ten artykuł.
wido
 
Posty: 7
Rejestracja: 11 lis 2014, 14:21

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Krzysztoff » 23 lis 2014, 18:08

wido pisze:Witam znam ten artykuł ale ten pokazuje spirytyzm od innej strony,pozdrawiam.


Należało by najpierw uzgodnić znaczenie terminu "spirytyzm" , polecam wikipedię

Co do stolików wirujących , talerzyków - to chyba zdajesz sobie sprawę , że była to pewnego rodzaju zabawa towarzyska, w której uczestniczyli różni ludzie , nie koniecznie spirytyści . Pytanie jest kto przy tych seansach oszukiwał? Sami siebie oszukiwali ?

Znam ten sposób przestawiania spirytyzmu - przez pryzmat historii oszustw albo wręcz jako ideologia stworzona na bazie oszustwa. To jest bardzo intencjonalnie tendencyjny sposób narracji.

O życiu po śmierci nie świadczą jedynie kontakty z Duchami , ale też inne fenomeny : NDE , wspomnienia z poprzednich żyć, regresja hipnotyczna

Polecam artykuł na temat badań naukowych w tym obszarze : Życie po śmierci - najnowsze dowody
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Mirek » 23 lis 2014, 19:07

Wido nie kwestionuje życia po śmierci. Kwestionuje prawdziwoś przekazów podczas seansów spirytystycznych. Tak to odbieram. Ponadto Krzysztof lub Konrad pisali, że spirytyzmu nie należy brać na wiarę, a cały czas odnoszę wrażenie, że Ci co mają w awatarze spirytysta/ -ka, traktują tą dziedzinę jak wiarę. "Duchy tego nie mówiły, więc nie jest to prawdą. Duchy o tym mówią więc jest to prawdą."
Wido to zweryfikował po przez publikacje i własne obserwacje. Wyciągną wnioski, którymi się z nami podzielił.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Krzysztoff » 23 lis 2014, 19:24

Mirek pisze: cały czas odnoszę wrażenie, że Ci co mają w awatarze spirytysta/ -ka, traktują tą dziedzinę jak wiarę. "Duchy tego nie mówiły, więc nie jest to prawdą. Duchy o tym mówią więc jest to prawdą."

:lol: być może Mirku to wrażenie bierze się stąd , że często nasze zdania są rozbieżne ?
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Obserwator » 23 lis 2014, 19:51

Nie bardzo rozumiem Wido dlaczego wychodzisz z założenia, że wszyscy spirytyści przyjmują spirytyzm jako formę wiary. Spirytyzm nie jest religią. To raczej wynik analizy faktów - wielu faktów, z wielu miejsc i po przesianiu przez "sito" na którym rozróżnia się rozrywkowe zabawy przy stoliku od prac badawczych, które przyniosły zaskakująco zbieżne informacje na temat zjawisk i przekazów, niezależnie od osób biorących w nich udział i mediów które badano.

Brałeś udział w seansie i wyrobiłeś sobie zdanie - to dobrze. Tylko aby nie popełnić błędu warto dogłębniej zbadać pewne rzeczy. Ja wolę polegać na pracach osób które brały udział w wielu seansach i badały te zjawiska dogłębnie. Wielu z nich było naukowcami, którzy ryzykowali własną reputację, aby ogłosić wnioski ze swoich obserwacji i często potem spotykali się z ostracyzmem ze strony tzw. "prawdziwej nauki". Mimo tego jednak robili to, bo jak każdy naukowiec kierowali się nie wiarą czy religią, tylko chęcią doświadczalnego badania nieznanych zagadnień. Poza tym, jak pisał Krzysztof spirytyzm nie jest oparty tylko i wyłącznie na przekazach duchów i salonowych zabawach.

W twoim poście wyczuwam niechęć do spirytyzmu, choć widzę, że nie znasz go tak dogłębnie jak sądzisz. Oczywiście nie ma sensu licytować się w tej sprawie i przerzucać informacjami. To do niczego nie prowadzi, a jedną z wielu rzeczy która wyróżnia spirytystów od osób związanych z religią jest to, że nie dążą oni do "ewangelizacji szerokich mas społecznych" na siłę. Jeśli chcesz, możesz poznać spirytyzm, jeśli nie - wolna wola - z mojego punktu widzenia i tak nie ma znaczenia jakie są twoje czy innych przekonania na temat życia po śmierci. Ważne aby kierować się empatią, nie krzywdzić innych i dawać coś od siebie dla świata oraz ludzi. Jeśli jesteś kimś takim, wierz mi, żaden spirytysta nie będzie usiłował na siłę uszczęśliwiać cię swoimi poglądami ;) :) Jesteśmy wolnymi ludźmi i każdy sam wybiera sobie własną ścieżkę rozwoju. Tylko tyle, że potem za nią odpowiada i nie ma żadnych cudownych metod odpuszczenia grzechów.
"Żeby zdobyć wiedzę, trzeba studiować. Żeby zdobyć mądrość, trzeba obserwować."
 Marilyn vos Savant
Awatar użytkownika
Obserwator
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 292
Rejestracja: 03 paź 2014, 22:48
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Mirek » 23 lis 2014, 19:52

To wynika raczej z wiary w nieomylność spirytyzmu, jaką macie ;)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Krzysztoff » 23 lis 2014, 21:14

Być przekonanym że się ma rację to nic złego. Ty masz swoje zdanie na temat potopu czy ewolucji... - można powiedzieć - niezachwiane :)

Może po prostu nie przedstawiłeś wystarczająco mocnych argumentów?
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Mirek » 23 lis 2014, 21:23

Może tak być. Nikt też nie przedstawił mocnych dowodów zaprzeczających kreacjonizm.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: atalia » 23 lis 2014, 22:55

Choć jestem spirytystką, tzw. "prawdziwe" seanse mnie nie interesują.
A spirytyzm wcale nie oznacza dla mnie ślepej wiary, jeśli to już to raczej ... nadzieję.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Nikita » 25 lis 2014, 16:51

Mirek a uwierzyles Walschowi? Ze zostaal mu podyktowana ksiazka przez Bopga? Bo ja mam tu watpliwosci...No nie wiem kto tu jest naiwny....
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

PoprzedniaNastępna

Wróć do Czym jest spirytyzm?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości