Czym jest spirytyzm? - opinie

Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: cthulhu87 » 02 lis 2010, 21:02

Co sądzicie o tej książce? Uważacie, że jest potrzebna?
Moim zdaniem jest dużo lepszym wprowadzeniem do spirytyzmu niż "Spirytyzm w najprostszym ujęciu", chociażby ze względu na objętość. Trochę nawet żałuję, że wydaliśmy ją po Ewangelii według spirytyzmu, bo wydaje mi się, że powinno się czytać te książki w odwrotnej kolejności niż daty ich wydania.
Za najciekawszą część uważam dialogi, szczególnie rozmowę Kardeca z księdzem - bardzo urozmaica metodę suchego, nieco monotonnego wykładu charakterystycznego dla Kardeca :)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Voldo » 02 lis 2010, 21:05

Hm, ja się wypowiem... Za kilka dni :P
Mam nadzieję, że jutro mi poczta z książkami przyjdzie... Cobym mógł zacząć czytać.
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: sigma » 02 lis 2010, 21:22

Ja (na podstawie lektury wydania roboczego które otrzymałem od C87) uważam że ta książka wręcz idealnie przemawia do kogoś kto nie wie czym jest spirytyzm. Moim zdaniem trudno o lepszą skuteczność przekazu.
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Luperci Faviani » 02 lis 2010, 22:10

Jak poczytam, to powiem. Ale już teraz uważam, że nie ma sensu porównywać jej do broszury, gdyż ta ostatnia ma spełniać zupełnie inną rolę. Broszurki czyta się w tramwaju albo w... toalecie (chociaż ja tego nie robię, ale zwykle założenie jest właśnie takie).

Myślę, że będę musiał zaopatrzyć się w więcej egzemplarzy tej nowej pozycji, no bo skoro jeszcze czekamy na "Księgę Duchów"... :?

;)
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Voldo » 02 lis 2010, 22:44

Luperci Faviani pisze:Broszurki czyta się w tramwaju albo w... toalecie

A bo książki nie?
Hm, może jestem jednym z niewielu którzy to praktykują... :P
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: konrad » 02 lis 2010, 22:58

Bardzo często Kardec w późniejszych pracach zachęca, by zaczynać studiowanie spirytyzmu właśnie od "Czym jest spirytyzm?" i przejść do "Księgi Duchów", a potem do kolejnych książek w zależności od zainteresowań (np. "Księga mediów" dla osób zainteresowanych stroną eksperymentalną", "Ewangelii według spirytyzmu" dla ludzi szukających odpowiedzi na pytanie, jak żyć, "Niebo i piekło" dla tych, którzy zastanawiają się, jak wygląda życie po drugiej stronie albo "Genezy" dla chętnych, by poznać historię naszej planety)... Innymi słowy każda książka spełnia swoje zadanie i adresowana jest do osób o konkretnych zainteresowaniach...

"Czym jest spirytyzm?" ma też ten duży plus, że odpowiada na wszystkie głupie i mądre pytania, które wszyscy spirytyści słyszą na każdym kroku. Ale pokazuje też, że sam spirytyzm to rzecz poważna i że warto się nim zainteresować. Najlepszym przykładem jest tu fakt, że sigma przez długi czas unikał przeczytania "Księgi Duchów", a gdy dostał "Czym jest spirytyzm?", który jest dużo krótszą książką i pochłonął go bardzo szybko, zabrał się za lekturę KD :)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: sigma » 02 lis 2010, 23:08

konrad pisze: ... sigma przez długi czas unikał przeczytania "Księgi Duchów", a gdy dostał "Czym jest spirytyzm?", który jest dużo krótszą książką i pochłonął go bardzo szybko, zabrał się za lekturę KD :)


Zgadza się. Z tym że to oczywiście moje subiektywne doświadczanie lektury. Ale faktem jest że "Czym jest spirytyzm" uważam za bardzo dobre wprowadzenie dla kogoś nie znającego ... tak dokładnego opisu rzeczywistości nam znanej i możliwości (łącznie z ograniczeniami) poznania tego co nieznane.

A co do KD, to wypowiedzi Duchów dotyczące naszej tu rzeczywistości ... arcytrafne.
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Voldo » 03 lis 2010, 12:07

Eh, teraz przez Was się nie mogę doczekać kiedy dostanę tą książkę :P
No gdzie ta poczta... :P
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Luperci Faviani » 03 lis 2010, 14:46

No to z Sigmy zrobimy niebawem spirytystę! i wyplewimy z niego ten wschodni relikt archaicznej przeszłości! :twisted:

:mrgreen:
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: cthulhu87 » 03 lis 2010, 16:07

a jak przeczyta "Kapitał" Marksa, to zrobimy z niego rewolucjonistę
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Następna

Wróć do Czym jest spirytyzm?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość